Race Results for
Wisconsin Cup CycloCross Championships & Badger Cr
Verona, WI
(Event Information)
Cyclo-cross on 12/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  618 5Nines Cycling
2 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  649 The Bikery Du Nord
3 Christopher Jensen   Chicago, IL 268178  653 ROBOTS <3
4 Avi Neurohr   Chicago, IL 232437  654 Chicago Cuttin Crew
5 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  634 Magnus
6 Robert Higgins   Chicago, IL 301873  652 Johnny Sprockets
7 Ashley Anderson   Madison, WI 283803  640 Wisconsin Cycling at UW-Madison
8 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  587 MadCity Velo Club
9 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  575 
10 Ben Coates   Madison, WI 198428  581 
DNF Joshua Arends   Chicago, IL 286565  651 
DNF Brent Wegscheid   Chicago, IL 280253  655 Johnny Sprockets

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bown (1 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
2 Peter Ackermann (2 - Cat4)   Whitefish Bay Wi 385963  562 
3 Paul Kinsman (3 - Cat4)   Fort Atkinson, WI 375678  560 2 Rivers Racing
4 Michael Berzinski (4 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930  570 Heavy Pedal Velo Club
5 Jerry Pearce (5 - Cat4)   Milwaukee, WI 139093  559 Hampshire Cycle Club
6 Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  552 Hampshire Cycle Club
7 Norman Wellings (6 - Cat4)   Oskaloosa, IA 360819  576 
8 Stewart Seaholm (7 - Cat4)   Elk Grove Village, IL 345848  575 Cyclo-crossracing.com
9 Rit Booth (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  271 Planet Bike
2 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  266 Trek Midwest Team
3 William Kuster (2 - Cat3)   Anoka, MN 59499  286 
4 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849  268 Team Plan C
5 Charles Townsend (3 - Cat3)   Mendota Heights, MN 46011  294 Bianchi/Grand Performance
6 Mark McGeen (1 - Cat2)   Waukesha, WI 23462  282 Team Mack Racing Assoc. LTD
7 Darryl Mataya (4 - Cat3)   Mount Horeb, WI 224896  261 MadCity Velo Club
8 Landon Beachy (2 - Cat2)   Kalona, IA 126058  283 Twisted Spokes Racing Team
10 Tom Palmer (5 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts
11 Dag Selander   Hudson, WI 93949  265 
12 Gordon Paulson (6 - Cat3)   Cottage Grove, WI 176866  264 Trek Midwest Team
13 Don Carr (7 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  269 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
14 David McCollum (8 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  277 
15 David McClenahan (9 - Cat3)   Winthrop Harbor, IL 91037  274 
DNF Harry Fortney (Cat3)   Kelley, IA 113262  285 Des Moines Cycle Club

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Krebs (1 - Cat3)   Saint Charles, IL 193353  394 Verdigris-Village CX Team
2 Greg Spende (1 - Cat4)   Walworth, WI 90741  673 Tread Head Cycling
3 john lichtenberg (2 - Cat4)   Menasha, WI 386051  612 
4 Michael Mayer (2 - Cat3)   Deforest, WI 119121  672 Silver Cycling
5 Troy Sable (3 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
6 Don McIntosh (4 - Cat4)   Park Ridge, IL 336260  670 
7 kurt greenslit (5 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619  257 Hup United
2 Gregory Ferguson (2 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
3 Tim Hacker (1 - Cat3)   Madison, WI 301570  227 Planet Bike
4 Michael Curtes (3 - Cat2)   Mequon, WI 227470  217 Twin Six
5 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 John Shull   Libertyville, IL 259398  478 Alberto's Sport
7 Bryan Rheude (1 - Cat1)   Chicago, IL 101020  479 The Pony Shop
8 Gregory Goblirsch (2 - Cat3)   River Falls, WI 77328  252 Loon State Cyclists
9 John Stonebarger (4 - Cat2)   Iowa City Ia 120435  258 New Pioneer Food Co-op
10 Dave Dineen (3 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  256 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Paul Roltgen (4 - Cat3)   Cottage Grove, WI 159534  222 Brazen Dropouts
13 Jeffrey Hilligoss (5 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228  253 Angry Catfish
14 Robert Garner (5 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
15 David Luczynski (6 - Cat3)   Elgin, IL 199550  254 Spin Doctor Cyclewerks
16 Timothy Theobald (7 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
17 Tedd Jacobson (8 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
18 Christopher Berge (6 - Cat2)   Madison, WI 280201  203 Magnus
19 Tim Skinner (9 - Cat3)   Fitchburg, WI 280200  246 Flying Bobcats
20 Gregory Molnar (10 - Cat3)   Lake Zurich, IL 326804  476 Flatlandia Cycling Team
DNF David Schrauth (Cat1)   Winnetka, IL 298292  477 The Pony Shop
DNF Mike Grimm (Cat3)   Oak Park, IL 302706  481 Flatlandia Cycling Team
DNF Bruce Breitrick (Cat3)   Port Edward, WI 148216  287 
DNF Daniel Casper   Northfield, MN 214654  251 
DNF JW Miller (Cat2)   Madison, WI 233978  201 
DNF Paul Warloski (Cat2)   Milwaukee, WI 97808  242 My Wife Inc
DNF Michael Meteyer (Cat2)   Madison, WI 321876  205 Trek Midwest Team

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Lowe (1 - Cat4)   Fontana, WI 386730  783 Tread Head Cycling
2 Ted German   Madison, WI 195044  755 
3 Peter Oyen   Madison, WI 253032  781 
4 Brian Kulak (1 - Cat3)   Bolingbrook, IL 309422  779 
5 Erik Jensen (2 - Cat4)   Waunakee, WI 305246  711 MadCity Velo Club
6 Kevin Moore (3 - Cat4)   Middleton, WI 353366  764 
7 Stephen Evans (4 - Cat4)   Verona, WI 305564  782 Brazen Dropouts
8 Horacio Salas-Bustamante   Madison, WI 392218  773 
9 Brett Schmidt (5 - Cat4)   Madison, WI 392023  780 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Tyson Hausdoerffer (1 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Christopher Newlin (1 - Cat2)   Viroqua, WI 207374  118 
3 Andy Hoenisch (2 - Cat3)   Madison, WI 208707  111 Twin Six
4 Maciej Nowak (3 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
5 Mark Harms (2 - Cat2)   Madison, WI 180869  117 5Nines Cycling
6 Gabriel Ion (4 - Cat3)   Spring Grove, IL 317100  393 
7 Bart Hollaren (5 - Cat3)   Rosemount, MN 333156  186 Peace Coffee Racing
8 Lee Unwin (3 - Cat2)   Verona, WI 43739  147 
9 Chad Dean (4 - Cat2)   Madison, WI 74509  185 5Nines Cycling
10 Adam Rambow (6 - Cat3)   Saint Paul, MN 302222  192 Crossniacs
DNF JW Miller (Cat2)   Madison, WI 233978  109 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
2 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
3 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  778 ISCorp Cycling Team
4 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506  757 Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  754 Gopher Wheelmen

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  702 Junior Dropouts
2 Nick Gordon   Chanhassen, MN 364797  771 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Nick Carter   Minneapolis, MN 361308  772 St Paul Bicycle Racing Club
4 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  719 Tread Head Cycling
7 Adam Vail   Minnetonka, MN 388426  768 Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Peter Swinand   Evanston, IL 365965  469 Club Bicicletta

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Krebs   Saint Charles, IL 193353  394 Verdigris-Village CX Team
2 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  414 
3 Philip Couturier   Antigo Wi 370173  243 University of Wisconsin-Platteville
4 Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  203 Tread Head Cycling
5 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  391 Gopher Wheelmen
6 Narayan Mahon   Madison, WI 92536  380 
7 Chris Strahm   Deforest, WI 298783  367 Roscoe Village Bike Racing
8 Cory Samz   Madison Wi 384848  358 
9 Jeff Daniels   Bossier City, LA 360799  412 
10 Ben Coates   Madison, WI 198428  171 
11 Kevin Thum   River Falls 371405  382 
12 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  240 ISCorp Cycling Team
13 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
14 Daniel Stefiuk   Chicago, IL 267081  399 SRAM Factory
15 Justin Meyer     305 
16 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  242 ISCorp Cycling Team
17 Randall Koplin   Middleton, WI 350528  307 
18 Michael Swart   Madison, WI 377995  395 
19 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  158 
20 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  191 Trek Midwest Team
21 Jorge Canales     413 
22 Freddy Bernabe   Hollister  361716  400 
23 Andrew Conley   Madison, WI 390059  337 
24 Nolan Johnson   Madison, WI 389055  292 Magnus
25 Mark Witthoefft   Chicago, IL 359088  398 
26 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  219 ISCorp Cycling Team
DQ Brian Kulak   Bolingbrook, IL 309422  395 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  154 Hampshire Cycle Club

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783  450 County Cycles
2 Paul Loeper   Madison, WI 241692  356 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Russ Kuryk   Chicago, IL 299811  463 Iron Cycles
4 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  375 Magnus
5 Zachary Redding   Madison, WI 302164  387 
6 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  444 ISCorp Cycling Team
7 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  467 Omnium Racing
8 Gary Baisa   Madison, WI 97196  321 Brazen Dropouts
9 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  359 Trek Midwest Team
10 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  391 HTFU Racing
11 Ryan Giuliano   Oakwood Hills, IL 275687  449 Village-Verdigris Cycling
12 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  458 County Cycles
13 Christopher Jensen   Chicago, IL 268178  465 ROBOTS <3
14 David Blodgett   Madison, WI 296428  368 Magnus
15 John Ericsson   Verona, WI 148458  420 TEAM MADCROSS
16 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  347 My Wife Inc
17 Tim Foltz   970-631-5434 361227  443 Brazen Dropouts Cycling Team
18 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024  468 
19 Robert Ringle   Madison, WI 310858  437 Wisconsin Cycling at UW-Madison
20 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
DNF Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  378 
DNF Jacob Schilling   Racine, WI 255842  466 
DNF Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Beginners - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Chad Migehee     556 
DNF David Lieck   Fitchburg, WI 21157  557 

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Stelljes (1 - Cat1)   Madison, WI 307965  Cyclo-crossracing.com
2 Isaac Neff   Madison, WI 200724  Trek Cyclo-cross Collective
3 Tom Burke (2 - Cat1)   Grand Rapids, MI 179205  84 Midwest Cycling Group
4 Trevor Koss (1 - Cat2)   Madison, WI 269759  Magnus
5 Casey Hildebrandt (2 - Cat2)   Weston, WI 296192  65 Twin Six
6 Kevin Berger (3 - Cat1)   Madison, WI 246306  60 Team Wheel & Sprocket
7 David Reyes (4 - Cat1)   Chicago, IL 211512  42 Bloomington Cycle Racing Team
8 Drew Wilson (3 - Cat2)   Rochester, MN 321766  72 
9 Samuel Weinberg   Boulder, CO 306485  75 5Nines Cycling
10 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  87 The Bikery Du Nord
11 Noah Marcus (4 - Cat2)   Omaha, NE 297063  86 Greenstreet Velo Club
12 James Cochran (5 - Cat2)   Iowa City, IA 52322  85 Atlas Cycling
13 Josh Weis (6 - Cat2)   Milwaukee, WI 348668  12 Colavita Racing
14 Jeffrey Bannink (5 - Cat1)   Shorewood, WI 2499  Team Type 1
15 Aaron Swanson (7 - Cat2)   Ashland, WI 209665  90 
16 Travis Braun (8 - Cat2)   Madison, WI 285469  Magnus
17 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI 253603  10 My Wife Inc
18 Benjamin Senkerik (9 - Cat2)   Wauwatosa, WI 294148  77 ISCorp Cycling Team
19 Sam Dries (10 - Cat2)   West Bend Wi 332404  74 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Maxwell Ackermann (Cat1)   Whitefish Bay, WI 311386  55 
DNF Paul Mumford (Cat2)   Chicago, IL 167887  92 Chicago Cuttin Crew
DNF Alexander Martin (Cat1)   Madison, WI 308924  58 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF William Street   Sheboygan, WI 219245  21 KUHL
DNF Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  18 RACC pb GG
DNF Buckley Birkholz (Cat2)   Wausau, WI 310285  88 Cyclo-crossracing.com
DNF Michael Michetti (Cat2)   Broomfield, CO 337042  82 Lakes Area Physical Therapy
DNF Samuel Bramel (Cat2)   Little Canada, MN 291951  83 County Cycles

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 261947  36 Cyclo-crossracing.com
2 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  Team Extreme
3 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN 224939  39 Cycle-Smart Inc.
4 Heidi Beck (2 - Cat2)   Delafield, WI 306581  35 Twin Six
5 Jennifer Herrell-Rhoades (3 - Cat2)   Kansas City, MO 243849  37 Trek Cyclo-cross Collective
6 Kristin Korevec (4 - Cat2)   Madison, WI 387761  34 MadCity Velo Club
7 Alyssa Severn (5 - Cat2)   Lees Summit, MO 325718  My Wife Inc
8 Jessica Hill (6 - Cat2)   Evanston, IL 182688  40 The Pony Shop
9 Eleanor Blick (7 - Cat2)   Chicago, IL 309878  22 Johnny Sprockets
10 Antonia Leal (8 - Cat2)   Waukesha, WI 130161  19 Planet Bike
11 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  17 Trek Midwest Team
12 Julie Phelps (9 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
13 Patricia Kaufmann (10 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  My Wife Inc
14 April Beard (11 - Cat2)   Madison, WI 334352  Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Meredith Peterson (Cat2)   Madison, WI 248348  29 

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  83 2 Rivers Racing
2 Megan Stelljes     118 
3 Kelly Clarke   Chicago, IL 334580  129 Spidermonkey Cycling
4 Jaime Kulbel   Madison, WI 200375  123 
5 Nicole Falk   Chicago, IL 378379  125 Half Acre Cycling
6 Julie Thompson   Saint Paul, MN 327888  128 
7 Mary Kok   Blue Mounds, WI 388252  82 
DNF Stephanie Skladzien   Madison, WI 392446  95 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gina Johnson   Park Ridge, IL 298758  539 Village-Verdigris Cycling
2 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  534 County Cycles
3 Heather Stelljes   Madison, WI 375432  525 
4 Cynthia Bannink   Madison, WI 193391  526 
5 Lisa Johns   Madison, WI 379243  516 
6 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746  535 Birchwood/GIS
7 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  515 
8 Melissa Behr   Madison, WI 297752  536 MadCity Velo Club
9 Kathleen Porter   Cedar Falls, IA 236465  538 Twisted Spokes Racing Team
10 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  502 My Wife Inc
11 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193  537 Cyclo-crossracing.com
12 Alijah Beatty   Washington, IA 350706  532 Twisted Spokes Racing Team

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Alijah Beatty   Washington, IA 350706  773 Twisted Spokes Racing Team
6 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  724 Team Extreme
8 Danielle Krebs   Saint Charles, IL 368788  766 Verdigris-Village CX Team
9 Ella Neurohr   Chicago, IL 308188  770 Chicago Cuttin Crew

- Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 unknown Rider     367 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOSpyUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee