Race Results for
The SMA Smackdown on Kino
Tucson, AZ
(Event Information)
Cyclo-cross on 12/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard KNUTSON (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 276239   El Grupo Youth Cycling Club
2 TJ WOODRUFF   Prescott, AZ 135975   
3 Jeffrey FROST   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
4 Dan MAHER (2 - Cat3)   Tucson, AZ 229834   
5 Patrick COLLIER   Green Valley, AZ 98972   Giant Factory Team
DQ John BECK (Cat3)   Tucson, AZ 264025   
DNF Brian MEYER (Cat3)   Tucson, AZ 220650   

Men - Cat 1/2/3/4 - Single Speed - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard KNUTSON (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 276239   El Grupo Youth Cycling Club
2 Kyle COLAVITO (1 - Cat1)   Tucson, AZ 190677   Camelback Bike Club
3 Keenan DUNCAN (1 - Cat4)   Tucson, AZ 342600   
4 Stephen ODDIE      
5 Bobby BUSHELL      
6 Isaias URIARTE      
7 Damion ALEXANDER      
8 Bayani BIRKINBINE      
DNF Christopher GOLDSMITH (Cat3)   Tucson, AZ 53715   Le Scomparse Cycling Team

Men - Cat 3/4 - 12-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieran SIKDAR (1 - Cat3)   Tucson, AZ 187387   02 Modern Fitness
2 Christian SANTA-CRUZ (1 - Cat4)   Tucson 408609   
3 Alex STRICKLAND (2 - Cat4)   Tucson, AZ 277660   El Grupo Youth Cycling Club
4 Joshua CHRISTENSEN (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 96858   Carlos O'Briens Racing
5 Kyle D'Auria (3 - Cat3)   Tucson, AZ 206249   Les Amis
6 Tyler STITES (3 - Cat4)   Tucson, AZ 341120   
7 Matthew JONES (4 - Cat3)   Oro Valley, AZ 153282   02 Modern Fitness
8 Carlos ZAMORA (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 52255   Swiss American Racing Team
9 Jules MILLER (4 - Cat4)   Mesa, AZ 361162   Magnus
10 Travis HABROCK (6 - Cat3)   Saint Joseph, MO 388701   Team Horizon Cycling
11 Jeffrey ACKLEY (7 - Cat3)   Phoenix, AZ 306128   Cycle-Smart, Inc.
12 Pat MAUSE (5 - Cat4)   Tucson, AZ 273085   Team Colleen
13 Ian WILKEY (8 - Cat3)   Casa Grande, AZ 353972   
14 Rex MUNGER (6 - Cat4)   San Diego, CA 56496   Step Down Racing
15 Dale AGAR (7 - Cat4)   Sun Lakes, AZ 254131   Focus Racing
16 Ben DUNCAN (8 - Cat4)   Tucson Az 342602   
DQ John BECK (Cat3)   Tucson, AZ 264025   
DNF Kyle HELMKE (Cat4)   Tucson, AZ 367808   
DNF Michael O'DONNELL (Cat3)   Flagstaff, AZ 212160   Absolute Bikes Team

Men - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex STRICKLAND   Tucson, AZ 277660   El Grupo Youth Cycling Club
2 Craig CHESTER   Scottsdale, AZ 83640   Hammer Nutrition
3 Matt BONESS   Flagstaff, AZ 217868   
4 Devin KELLY   Tucson 366926   
5 Tim GENDLER   Tucson, AZ 308573   TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Kent LOGANBILL      
DNF Jules MILLER   Mesa, AZ 361162   Magnus

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll MCKENZIE (1 - Cat1)   Marana, AZ 138171   Team Rhino
2 Steve McNAMEE (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse Cycling Team
3 Mark BIBBEY (1 - Cat3)   Chandler, AZ 254986   Focus Racing
4 Jeff BAYLOR (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 282609   Bicycle Ranch
5 Jeremy BOUNDS (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 85352   AZ Cross
6 Michael O'DONNELL (3 - Cat3)   Flagstaff, AZ 212160   Absolute Bikes Team
7 Carlos ZAMORA (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 52255   Swiss American Racing Team
8 Patrick COLLIER   Green Valley, AZ 98972   Giant Factory Team
9 Rex MUNGER (2 - Cat4)   San Diego, CA 56496   Step Down Racing
10 Matt DeMICCO (5 - Cat3)   Mesa, AZ 299755   Focus Racing
11 Stephen ODDIE      
DNF Brian GRASKY (Cat2)   Tucson, AZ 78662   

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey FROST   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
2 David RACKOSKI (1 - Cat3)   Chandler, AZ 28988   White Mountain Road Club
3 Jim PENN (1 - Cat4)   Goodyear, AZ 41867   
4 James JOHNSON (2 - Cat4)   Cornville Az 46530   Absolute Bikes Team
5 Christopher GOLDSMITH (2 - Cat3)   Tucson, AZ 53715   Le Scomparse Cycling Team
6 Jon EBERLY (3 - Cat4)   Tucson, AZ 232856   
7 Gary EPPLE (4 - Cat4)   Tucson, AZ 109698   Summit Velo
8 Richard WOODROFFE (5 - Cat4)   Cave Creek, AZ 361951   
9 Thomas GOSNELL (6 - Cat4)   Tucson, AZ 300449   Summit Velo
10 Dale AGAR (7 - Cat4)   Sun Lakes, AZ 254131   Focus Racing

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian SANTA-CRUZ   Tucson 408609   
2 Ben DUNCAN   Tucson Az 342602   
3 Keenan DUNCAN   Tucson, AZ 342600   
4 Nicholas HARRIS   Tucson, AZ 361322   
5 Kyle HELMKE   Tucson, AZ 367808   
6 Connor ADKISSON   Tucson, AZ 333592   
7 Leo O'NEIL      
8 Ryan WOODROFFE   Cave Creek, AZ 364891   
9 Christian MATHEWS   Tucson Az 284799   
10 Tyler STITES   Tucson, AZ 341120   
11 Colter THOMAS      
12 Cole LANNING      
13 Sam ALEXANDER      
14 Collin HANES      
15 Ben SCHROEDER      

Women - Cat 1/2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe WOODRUFF   Tucson, AZ 214920   CPT
2 Ali KNUTSON      
3 Kat SALTHOUSE (1 - Cat4)   Tucson, AZ 341410   
4 Pamela BAYLOR (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 361710   Bicycle Ranch
5 Katherine FARAGO (1 - Cat2)   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized
6 Caris MARKOS (3 - Cat4)   Hartland Wi 389956   Magnus
DNF Katherine TUTTLE (Cat4)   Tucson, AZ 365220   

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lizzy CAPUTO   Tucson, AZ 305597   El Grupo Youth Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee