Race Results for
Elks Benefit Festival
Conyers, GA
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 (35+) - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Fischer   Cumming, GA 352000  8920 Reality Bikes
2 Brian Murphy   Social Circle, GA 302474  9170 C Town Bikes
3 Harry Boxler     9440 
4 Chris Bulloch   Atlanta, GA 356772  9160 
5 Ray Healy   Alpharetta, GA 82398  9530 
6 Clay Benoit   Mableton, GA 286590  9250 Smyrna Bicycles
7 William Bailey   Savannah, GA 353104  9570 Cyclocrossworld . Com
8 Obed Ingram   Locust Grove, GA 349726  8910 C Town Bikes
9 Cole Hayward   Conyers, GA 274687  9810 C Town Bikes
10 Greg Brown   Sugar Hill, GA 40483  9780 Deeds Publishing
11 Akewetee Watkins   Atlanta, GA 304544  9490 
12 James Varner   Hampton, GA 360931  9110 C Town Bikes
13 Gordon Dunn   Conyers, GA 390266  9150 C Town Bikes
14 Michael Johnson   Duluth, GA 151977  9140 North Georgia Cycling Association Inc.
15 Brett Harper   Athens, GA 280699  9190 Team Mission Source-NGCA
16 Jeffrey Haines   Birmingham, AL 171040  9800 GSMR
17 Jim Cullen     9340 Alpha Bikes
18 Fred Carty   Marietta, GA 366537  9760 
19 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855  9200 Frazier Cycling
20 Jeff Hageman   Decatur, GA 268004  9750 
21 Richard Terry   Anchorage, KY 83119  9720 C Town Bikes
22 Brent Scales   Atlanta, GA 140248  9510 
23 Jack Whisler     9230 
24 Robert McCollum     9260 Team Cadence
25 Larry Mayse   Milton, GA 386155  9240 Studio 7
26 Manuel Ramos   Woodstock, GA 296647  9280 Junior Flyers
27 Dawson Morton   Decatur, GA 348432  9820 
28 Luis Beltran   Conyers, GA 111801  9770 C Town Bikes
29 Michael Horwitz   Alpharetta, GA 390472  9740 Alpha Bikes
30 Jason Young     9710 

Men - Cat 4 (19-34) - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Reeves   Atlanta Ga 392099  666 Loose Nuts Cycles
2 Stephen LaVoie   Athens, GA 329648  679 ATHCX
3 Thomas Russell   Covington, GA 389971  646 C Town Bikes
4 Justin Bashe   Alpharetta, GA 285246  724 Frazier Cycling Juniors
5 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  645 Cycle-Therapy GA
6 Tomas Petit   Lasne 386927  651 
7 Charlie Putnal   Flat Rock, NC 361156  668 Big Ring Racing
8 Blake Bradford   Conyers, GA 295286  685 C Town Bikes
9 Isacc Brown     729 Reality Bikes
10 Matt Smith     727 
11 Garrett Eckerl   Mcdonough, GA 282366  642 C Town Bikes
12 Willem Kaiser   Atlanta, GA 377954  671 Junior Flyers
13 Wesley Wright   Harrison, AR 216001  726 Atlanta Trek
14 Brandon Andrews   Madison, WI 361872  654 Freeflite
15 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048  725 

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner (1 - Cat1)   Canton, GA 103410  14 Team Jamis
2 Brandon Pruett   Silvercreek, GA 299892  30 Rome Velo
3 David Sagat (1 - Cat2)   Roswell, GA 207380  12 Fuji Bikes
4 Alex Clifford (2 - Cat2)   Atlanta, GA 270008  38 Faster Mustache
5 Noah Metzler (2 - Cat1)   Greenville, SC 230698  51 Global Bike
6 Mclean Harris (1 - Cat3)   Atlanta, GA 300050  11 Smyrna Bicycles
7 Shey Lindner (3 - Cat2)   Covington, GA 195152  21 C Town Bikes
8 John Newsom (4 - Cat2)   Tuscaloosa, AL 362212  53 ST3 Cycling
9 Elliott Baring (5 - Cat2)   Cumming, GA 305958  28 Alpha Bikes
10 Elliott Caldwell (6 - Cat2)   Athens , GA 288737  13 ATHCX
11 Eric Neely   Cumming, GA 143600  
12 Jafer Beizer (3 - Cat1)   Conyers, GA 192280  16 C Town Bikes
13 Stewart Miller (7 - Cat2)   Birmingham, AL 337610  50 ST3 Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Murray   Cumming, GA 210849  523 Nouveau Velo Cycling Team
2 Hutch Zimmerman   Alpharetta, GA 122668  518 
3 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892  534 Florida Velo
4 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912  529 Frazier Cycling
5 Chris Constantin   Alpharetta, GA 55651  577 Nouveau Velo Cycling Team
6 Mikey Waine   Douglasville, GA 281158  530 Junior Flyers
7 Matt Ragan   Columbus, GA 254939  531 Drummond Racing
8 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  540 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Howard Buckley   Atlanta, GA 323108  536 Loose Nuts Cycles
10 Stephen Jansa   Atlanta, GA 235407  593 GTC
11 Michael Askew   Roswell, GA 188316  557 SUBARU-AFAS p/b OSP
12 Patrick Buckley   Atlanta, GA 335030  537 East Point Track Club
13 Reggie Pineda   Cumming, GA 112223  596 Deeds Publishing
14 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  527 ATLX
15 Ted Pazur   Atlanta, GA 390061  594 
16 Dan Heisel   Covington, GA 252561  595 C Town Bikes
17 Daniel McCarthy   Smyrna, GA 234574  592 Smyrna Bicycles
18 Muse Davis   Madison, WI 271383  522 ATLX

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Pounders   Atlanta, GA 390271  217 Smyrna Bicycles
2 Lori Balistreri     224 ATLX
3 Jennifer Undutch   Atlanta, GA 386511  246 Sorella
4 Tracy Anderson   Alpharetta, GA 285690  239 Reality Bikes
5 Catherine Donnelly   Atlanta, GA 390273  215 Smyrna Bicycles
6 Caroline Haynie     218 Smyrna Bicycles
7 Jennifer O'Connor   Fayetteville, GA 327238  251 Sorella

Women - Women 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542  471 USSC-Trek p/b Vantaggio
2 Shannon Greenhill (1 - Cat3)   Atlanta, GA 109095  479 Peachtree Bikes
3 Lisa Randall (1 - Cat2)   Canton, GA 172792  477 Sorella
4 Elizabeth Lee (2 - Cat3)   Conyers, GA 231228  473 Louis Garneau Factory Team
5 Nina Elliott (2 - Cat2)   Greenville, SC 308684  490 GWC
6 Cheryl Fuller-Muller   Cumming, GA 235133  481 LG Factory Team
7 Catherine Peacock (3 - Cat3)   Athens, GA 222160  491 USSC-Trek p/b Vantaggio
8 Kimberly Sawyer   Marietta, GA 108766  469 FFCC
9 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662  478 Sorella
10 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  487 North Georgia Cycling Association, Inc.
11 Laura Andrews (4 - Cat3)   Madison, WI 327756  470 Free Flite
12 Amy Frank (5 - Cat3)   Atlanta, GA 284849  466 ATLX
13 Janice Eirich (6 - Cat3)   Cumming, GA 307920  467 
14 Trish Albert (7 - Cat3)   Smyrna, GA 140671  468 Sorella

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Pyle   Augusta, GA 386016  949 ACC
3 David Marbut   Villa Rica, GA 223854  951 Fulton flyers
4 Kelly Edwards   North Augusta, SC 270854  943 ACC
6 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  950 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048  945 ATLX
8 Kyle Schultz   Atlanta, GA 326268  946 ATLX
11 Jim Finger   Summerville, GA 255175  942 Cycle-Therapy GA

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Mark Babcock   Athens, GA 250228  986 Deeds Publishing
5 Thomas Russell   Covington, GA 389971  972 C Town Bikes
9 Howard Buckley   Atlanta, GA 323108  948 Loose Nuts Cycles
10 William Bailey   Savannah, GA 353104  975 Cyclocrossworld . Com
12 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666  973 L5Flyers p/b Quantum Mechanics
13 James Behning   Covington, GA 106306  961 C Town Bikes
14 Muse Davis   Madison, WI 271383  963 ATLX
15 Ben Brian     985 

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annalise Oestreich   Powder Springs, GA 333298  274 Junior Flyers
2 Leon Waine   Douglasville, GA 359432  266 Junior Flyers
3 Troy Waine   Douglasville, GA 359433  267 Junior Flyers
4 Reece Latham   Roswell 370045  275 Junior Flyers

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Johnson   Summerville, GA 320480  318 Cycle-Therapy GA
2 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912  324 Frazier Cycling
3 Justin Bashe   Alpharetta, GA 285246  322 Frazier Cycling Juniors
4 Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048  338 Junior Flyers

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152  366 C Town Bikes
2 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969  369 Hup United
3 Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967  371 FFCC
4 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524  389 LITESPEED-BMW
5 Jay Wansley   Atlanta, GA 37168  390 Peachtree Bikes
6 Eric Anderson   Alpharetta, GA 151968  402 Deeds Publishing
7 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA 83369  373 C Town Bikes
8 Mitchell Askew   Roswell, GA 188316  398 SUBARU-AFAS p/b OSP
9 Jason Lackey   Mountain Brook, AL 274891  401 MGG Racing
10 Joshua Frank   Atlanta, GA 270048  385 ATLX

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Clayton   Lizella, GA 110444  167 Georgia Neurosurgical Institute
2 Michael Schmid   Dawsonville, GA 85370  147 Deeds Publishing
3 John Phelan   Augusta, GA 268502  148 ACC
4 William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351  144 FFCC
5 Richard Burton   Atlanta, GA 5629  140 FFCC
6 Gregory Schisla   Indianapolis In 72567  149 GTC
7 Richard Mauney   Lilburn, GA 149109  145 FFCC
8 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  143 FFCC
9 Jeff Armstrong   Atlanta, GA 200283  162 
10 Brad Harper   Atlanta , GA 185352  165 North Georgia Cycling Association, Inc.
11 Patrick Buckley   Atlanta, GA 335030  157 East Point Track Club
12 Ken Burst   Birmingham, AL 320452  166 Team Momentum
13 James Behning   Covington, GA 106306  150 C Town Bikes
14 Tom Butler   Smyrna, GA 287084  153 Smyrna Bicycles
15 Ronnie Bratcher   Cumming, GA 4666  142 L5Flyers p/b Quantum Mechanics

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFBonk BreakerCUOREShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee