Race Results for
Kutztown Cross
Kutztown, PA
(Event Information)
Cyclocross on 11/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - U19 Men - JUNIOR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Team Vortex
2 Sam Margolis   Hellertown 368379   Team Vortex
3 John Clark   Philadelphia, PA 374855   IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
4 Jacob Boyle   West Keanburg, NJ 375443   Liberty Cycle
5 Gabriel Castano   Allentown, PA 378224   JVR Sports
6 Wyatt Saint Clair   Philadelphia, PA 269048   BiKyle/Mazur Coaching
7 Gregory Felker   Hillsborough, NJ 295222   Somerset Wheelmen
8 Benjamin Carter   Wyomissing, PA 358216   
9 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Liberty Cycle
10 Daniel Szallai   Whitehouse Station, NJ 353174   Somerset Wheelmen
11 Gerard Josulevicz   Allentown 380553   

Men - Men's Elite 1/2/3 - SENIOR - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike De Bie      
2 Bill Elliston   Easton, PA 47232   Van Dessel Factory Team
3 michael yozell   Emmaus, PA 64243   Kapelmuur Independent
4 Gerald Adasavage   Ridgewood, NY 278103   Bicycle Therapy
5 Patrick Bradley (1 - Cat2)   Richwood, NJ 219955   Heart House/CADV/CC Evesham
6 Forrest Conrad   Lambertville, NJ 290482   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Zach Semian (2 - Cat2)   Mertztown, PA 250164   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8 Szymon Niemotko   Columbus, NJ 126300   Northeastern Hardware
9 michael green (3 - Cat2)   Philadelphia , PA 296751   Bicycle Therapy
10 Nathan Goates (4 - Cat2)   Shippensburg, PA 114686   Mountainside p/b City Islanders
11 Dag Anderson (1 - Cat3)   Bridgewater, NJ 231596   Somerset Wheelmen
12 Juan Carmona Tamayo   Breinigsville, PA 251948   
13 Nicholas Shaffer (5 - Cat2)   Phoenixville, PA 122219   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist

Men - Men's Cat 4 - SENIOR - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hall   Hatfield, PA 105482   Kapelmuur Independent
2 Justin Kast      Fitness Central Bike Shop
3 gregory orticelle   Denver, CO 344280   Team Marty's
4 Mark Dennis   Etters, PA 9221   Blue Mountain Velo
5 Richard Henning   Philadelphia, PA 317886   Unattached
6 Gary Rothera   Springfield, PA 358586   Team Yacht Club
7 Scott Feather   Emmaus, PA 248175   Team Vortex
8 Eric Noonan   Morristown, NJ 318570   Team Marty's
9 James Kondisko   Auburn, PA 388446   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
10 Yohta Namba   Brooklyn, NY 387502   King Kog/Rosko
11 Joe Luby   Allentown, PA 371399   Fitness Central
12 Michael Pettit   Narberth, PA 345234   Unattached
13 Hans Mossner   Gilbertsville, PA 327130   Bikesport
14 M Landis      Unattached
15 David Molinero Giles   Irvine, CA 299814   Lamprey Systems
16 Johnny Hsu   Brooklyn, NY 352676   Cicli Devotion
17 Brandy Boyle   Highlands, NJ 374874   Liberty cycle
18 R Dunwoody      Unattached
19 Rob Raichle   Phoenixville, PA 29036   Keswick Cycle
20 Jeffrey Bays   Bethlehem, PA 311829   Lamprey Systems
21 Ron Kriner   Bethlehem, PA 278596   Lamprey Systems
22 Andrew Haughton   Philadelphia, PA 293341   Dinky Dink Racing
23 Jeff Allen   Harleysville, PA 359519   Bikesport
24 William Weismantel   Mount Joy, PA 265165   Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
25 Adam Burke   Allentown, PA 329918   FITNESS CENTRAL
26 Nathan Gebeau   Yardley, PA 385807   Unattached
27 F Ingraham      Unattached
28 William Haley   Harrisburg, PA 273721   Unattached
29 Brian Capps      Unattached
30 Jeffrey Lau   Washington, NJ 380824   Van Dessel Club
31 Chris Hartmann      Rochester Institute of Technology
32 John Squeri   Lansdale, PA 358061   Unattached
33 Joe Felker   Hillsborough, NJ 157077   Somerset Wheelmen
34 Jim Mueller      Penn Ultimate
35 Robert Myaing   Philadelphia 391987   FairEnds
36 W Bray      Unattached
37 Aaron Bilenky   Elkins Park, PA 389426   Unattached
38 Dan Killingsworth   Emmaus, PA 238488   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
39 kenny fetsurka   Philadelphia, PA 284022   Sweathogs Racing Team
40 Robert Lomblad   Brooklyn, NY 358458   http://ciclidevotion.com

Men - Men's Cat 2/3/4 - SENIOR - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark D'Avino (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 312166   
2 Todd Everett (2 - Cat3)   Middletown, DE 291709   
3 Darrell Engel (3 - Cat3)   Kutztown, PA 10801   Kutztown Cutters
4 Andrew Johnson (4 - Cat3)   Parkesburg, PA 163272   Mason Dixon Velo
5 Adam McNeill (1 - Cat4)   Emmaus, PA 360734   
6 Marty McKeon (5 - Cat3)   Lancaster, PA 179762   Guys Racing Club
7 Mateus Kaplan (6 - Cat3)   Philadelphia 374408   Team Independence Cycling Team
8 Jonathan Dietz (2 - Cat4)   Ambler, PA 379736   
9 Mike Stevens (7 - Cat3)   Valley Forge, PA 248447   Chester County Velo
10 Jeremy Garges   Perkasie, PA 321618   
11 Brian Breach   Brooklyn, NY 274223   GS Mengoni U.S.A.
12 phil garofolo (8 - Cat3)   Brooklyn, NY 344332   
13 Andrew Wilson (3 - Cat4)   Jersey City, NJ 336414   Speedwell Racing
14 Chuck Crocco (9 - Cat3)   Flemington, NJ 196092   Somerset Wheelmen
15 Robert Mecea (10 - Cat3)   Brooklyn, NY 54448   Brooklyn Velo Force
16 Travis Skinner (4 - Cat4)   Jersey City, NJ 221079   Knapp's Cyclery Racing
17 Syd Lea (11 - Cat3)   Taneytown, MD 97177   T.E.A.M. Fuji
18 Derek Papastrat (12 - Cat3)   Conshohocken, PA 358554   

Men - Masters 55+ (1/2/3/4) - MASTERS - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Reynolds (1 - Cat3)   Pipersville, PA 124693   Guys Racing Club
2 Ken Coleman (1 - Cat2)   New York, NY 199626   BCA/Tosk Chiropractic
3 John Paproski (2 - Cat2)   North Wales, PA 73934   PA Masters RC
4 Richard Bauch   Califon, NJ 154757   Colavita Racing, Inc.
5 Gary Kralik (2 - Cat3)   Furlong, PA 311300   
6 Joseph Kenas (3 - Cat3)   Meadowbrook, PA 177439   Guys Racing Club
7 Bob Scharle (4 - Cat3)   Jamison, PA 311699   
8 Joe Saling (1 - Cat4)   Bridgewater, NJ 45887   Somerset Wheelmen
9 Kevin Tuttle (5 - Cat3)   Jeffersonville, PA 115508   BiKyle/Mazur Coaching
10 Steve Carman (2 - Cat4)   Phillipsburg, NJ 63398   

Men - Masters 45+ (1/2/3/4) - MASTERS - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Cline (1 - Cat2)   Media, PA 145697   Club Wissahickon
2 Eric Schlauch (2 - Cat2)   Califon, NJ 31595   Somerset Wheelmen
3 Bob Reuther (3 - Cat2)   West Chester, PA 47958   Chester County Velo
4 Rick Anderson (1 - Cat3)   Bridgewater, NJ 1620   Somerset Wheelmen
5 Martin Jones (2 - Cat3)   High Bridge, NJ 133364   
6 Mark Featherman (3 - Cat3)   Philadelphia, PA 60451   Guys Racing Club
7 Barry Wahner (4 - Cat2)   Drexel Hill, PA 252332   
8 Joe Johnston (4 - Cat3)   Middletown, NY 18087   Black Bear Cycling
9 joseph piscitello (5 - Cat3)   Rydal, PA 218814   PA Masters RC
10 Douglass Gray (6 - Cat3)   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
11 Rich Weinstock (7 - Cat3)   Trenton, NJ 100161   Colavita Racing, Inc.
12 Bob Piacine (5 - Cat2)   Sellersville, PA 97730   Guys Racing Club
13 Kevin Saint Clair (6 - Cat2)   Philadelphia, PA 92253   BiKyle/Mazur Coaching
14 Mark Bowman (8 - Cat3)   Emmaus, PA 4455   South Mountain Cycles
15 Nick Alutin (1 - Cat4)   Ridgewood, NJ 1490   Westwood Velo
16 Douglas Jones (9 - Cat3)   Fleetwood, PA 242793   GS Simmeria
17 Ryan Mitchell (10 - Cat3)   Troy, NY 197369   PA Masters RC
18 Richard Leibfried (7 - Cat2)   Chester Sprgs, PA 50369   PA Masters RC
19 Bob Swart (2 - Cat4)   Middletown, NY 139784   
20 David McGinn (3 - Cat4)   Holland , PA 318212   Bicycle Therapy
21 Mark Wanco (11 - Cat3)   New Cumberland, PA 238331   Hup United
22 Gary Snyder (12 - Cat3)   New Hope, PA 270006   Evolution Racing
23 Joe Favara (13 - Cat3)   Macungie, PA 11334   South Mountain Cycles
24 Greg Danielewicz (14 - Cat3)   Bensalem, PA 55557   Bike King Racing
25 T Perkins (15 - Cat3)   South Plainfield, NJ 111892   Cyclocrossworld
26 Andrew di Michele (4 - Cat4)   Media, PA 330042   
27 Derick Shoff (5 - Cat4)   Doylestown, PA 131180   Cycle Sports/Doylestown Wheelmen
28 Andy Keesler (16 - Cat3)   Hillsborough, NJ 231489   Liberty Cycle
29 Mark Lentz (6 - Cat4)   Wrightsville, PA 20903   
30 Robert Eugster (7 - Cat4)   Emmaus, PA 11021   South Mountain Cycles
31 David Borden (8 - Cat4)   Blandon, PA 284542   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
32 John Dzubinski (17 - Cat3)   Ambler, PA 298017   Tri State Velo

Men - Masters 35+ (1/2/3/4) - MASTERS - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernhard Resch (1 - Cat2)   Allentown, PA 358193   Lamprey Systems
2 Daniel Rapp (1 - Cat3)   Dauphin, PA 327020   
3 Matthew Morrison (2 - Cat3)   Emmaus, PA 246153   South Mountain Cycles
4 Jack Drummond (2 - Cat2)   Philadelphia, PA 257631   Bicycle Therapy
5 Ben Anemone (3 - Cat2)   Wilmington, DE 156959   Bicycle Therapy
6 Jeff Hetrick (3 - Cat3)   Riegelsville, PA 248779   Lamprey Systems
7 Greg Ahnert (4 - Cat3)   Bethlehem, PA 188457   Lamprey Systems
8 Josh West   Allentown, PA 217713   
9 Jason Eicholtz (5 - Cat3)   Norristown, PA 252827   Philadelphia Ciclismo
10 Russell Blake (4 - Cat2)   Dover, PA 60238   Lancaster Regional Cycling Team
11 Curtis Miller (6 - Cat3)   Wilmington, DE 306459   Wooden Wheels Racing
12 Charles Erndl   Morristown, NJ 10934   3D RacingTeam / Tom's Atlantic Cyclery
13 Josh Carter (7 - Cat3)   Pennsburg, PA 152410   Philadelphia Ciclismo
14 Jeremy Garges   Perkasie, PA 321618   
15 Mark Harding (8 - Cat3)   Shillington, PA 331432   
16 Darren Price (9 - Cat3)   Birdsboro, PA 331858   
17 Greg Eater (10 - Cat3)   Furlong, PA 298859   Evolution Racing
18 D Dreschler      
19 mike yarnall (11 - Cat3)   Boyertown, PA 194066   

Women - Women's Cat 3/4 - SENIOR - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Dagostino   Morristown, NJ 387679   
2 Jennifer Hetrick   Riegelsville, PA 306486   Lamprey Systems
3 Leslie Conrad   Lambertville, NJ 279553   Pure Energy Cycling - Pro Air HFA
4 Lisa Staub   York, PA 360317   Mason Dixon Velo
5 Heather Muller (1 - Cat4)   Brooklyn, NY 261016   King Kog / Rosko Cycles
6 Rachel Rubino (2 - Cat4)   Philadelphia, PA 389555   King kog/Rosko Cycles
7 Shaina Kravitz (3 - Cat4)   Philadelphia, PA 390888   
8 Laura Carlson   Trenton, NJ 152305   Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
9 Christina Perkins   South Plainfield, NJ 259556   Favata's TRT Bicycles
10 Lauren Seavy (4 - Cat4)   Mountainside, NJ 390782   
11 Jennifer Franko Dudek   Lafayette Hill, PA 284389   Proteus Bicycles
12 jennifer defalco (5 - Cat4)   Bergenfield, NJ 276427   Colavita Racing, Inc.
13 Krista Ciminera (6 - Cat4)   Brooklyn, NY 389261   King Kog/ Rosko
14 Nicole Sheets (7 - Cat4)   Royersford, PA 196245   
15 Elizabeth Keesler (8 - Cat4)   Hillsborough, NJ 304614   Liberty Cycle
16 Delfina Picchio (9 - Cat4)   Flemington, NJ 344804   Somerset Wheelmen
17 Ida Figliuolo (10 - Cat4)   Eagleville, PA 366325   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
18 Elizabeth Allen (11 - Cat4)   Allentown, PA 263137   Saucon Valley Bikes/Weyerbacher
19 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622   T.E.A.M. Fuji
20 Diana Rapp      
21 Kristen Weir (12 - Cat4)   Pottstown, PA 360814   Bikesport
22 Marjorie Sherr      
23 Heidi Reppert (13 - Cat4)   Bethlehem, PA 165142   Team Vortex

Women - Women Elite 1/2/3 - SENIOR - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Pizza Bakers
2 Stacey Barbossa   Mountainside, NJ 290272   Colavita Racing
3 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
4 Michelle Bishop (1 - Cat2)   Bala Cynwyd, PA 283001   North Point Women's Racing Team
5 Kathleen Wulfkuhle   Lancaster, PA 234036   Charm City Cycling, LLC
6 Jessica Kutz   Danville Pa 269269   Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
7 Kristine Church   Philadelphia, PA 142023   Peanut Butter & Co Human Zoom
8 Maria Gaasche (1 - Cat3)   Audubon Pa. 366323   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
9 Amy Miner   South Burlington, VT 303570   1K2GO-Onion River Sports

Women - U19 Women - JUNIOR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists / Team Rothrock
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists / Team Rothrock
3 Elissa Antelman   Flemington, NJ 312352   Somerset Wheelmen
4 Kalie King   Mertztown, PA 321032   
5 Cara King      

Mixed - Single Speed Ring Bologna - SENIOR - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Yozell   Emmaus, PA 64243   Kapelmuur Independent
2 Mark Featherman   Philadelphia, PA 60451   Guys Racing Club
3 Nicholas Shaffer   Phoenixville, PA 122219   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
4 Matthew Bilharz   Phoenixville, PA 323538   
5 Mark Bowman   Emmaus, PA 4455   South Mountain Cycles
6 gregory orticelle   Denver, CO 344280   Team Marty's
7 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
8 Matthew Morrison   Emmaus, PA 246153   South Mountain Cycles
9 Johnny Hsu   Brooklyn, NY 352676   Cicli Devotion
10 Jason Eicholtz   Norristown, PA 252827   Philadelphia Ciclismo
11 mike yarnall   Boyertown, PA 194066   Bikesport
12 Dave Pryor   Emmaus, PA 160517   Kapelmuur Independent
13 Barry Murray   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
14 Joseph Bailey   Reading, PA 357653   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
15 Gary Snyder   New Hope, PA 270006   Evolution Racing
16 Steve Carman   Phillipsburg, NJ 63398   Team Cycle Fitters
17 Andrew di Michele   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
18 Bradley Bechtel      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFOSMOBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee