Race Results for
Kutztown Cross
Kutztown, PA
(Event Information)
Cyclocross on 11/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edwin Bull   Mendham, NJ 91184   Van Dessel Factory Team
2 Mike De Bie    397674   Philadelphia Cyclocross School
3 Gerald Adasavage (1 - Cat1)   Ridgewood, NY 278103   Bicycle Therapy
4 Roger Aspholm   Haworth, NJ 136195   Finkraft
5 Michael Yozell   Emmaus, PA 64243   Kapelmuur Independent
6 Steven Ordons (1 - Cat2)   West Chester, PA 244268   Philadelphia Ciclismo
7 William Elliston   Easton, PA 47232   Van Dessel Factory Team
8 Zachary Semian (2 - Cat2)   Mertztown, PA 250164   Van Dessel Factory Team
9 Eric Oishi   Glen Ridge, NJ 303739   MTBNJ.com
10 Daniel Langlois (3 - Cat2)   Philadelphia, PA 200707   Bicycle Therapy
11 Joe Pigga (4 - Cat2)   Bethelehem, PA 282323   Lamprey Systems
12 Troy Kimball (5 - Cat2)   Austin, TX 118576   Westwood Velo
13 Marten Beels   Lansdale, PA 290304   Lamprey Systems
14 Dag Anderson (1 - Cat3)   Bridgewater, NJ 231596   Somerset Wheelmen
15 Kevin Fryberger (6 - Cat2)   Devon, PA 230428   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
16 Brendan McGrath (7 - Cat2)   Philadelphia, PA 294033   Bicycle Therapy
17 Jeffrey Salvitti (8 - Cat2)   San Francisco, CA 223464   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
18 Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   Philadelphia Ciclismo
19 Mark Pohndorf   Pottersville, NJ 237877   Finkraft
20 Nathan Goates (9 - Cat2)   Shippensburg, PA 114686   Lost Boys Racing inc.
21 Seth Gunderson (2 - Cat3)   Charlottesville , VA 256169   Lancaster Regional Cycling Team

Men - Cat 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 358139   Unattached
2 Eric Greenberg (1 - Cat2)   Philadelphia, PA 345000   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
3 Mark DAvino (2 - Cat3)   Philadelphia, PA 312166   Team Yacht Club
4 Jameson Ribbens (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 243476   Charm City Cycling LLC
5 Darrell Engel (3 - Cat3)   Kutztown, PA 10801   Kutztown Cutters
6 Peter Hinmon (4 - Cat3)   Lambertville, NJ 379358   
7 Dillon Van Wart (5 - Cat3)   West Milford, NJ 248433   Team Town Cycle
8 Mike Mast (6 - Cat3)   Philadelphia, PA 251034   Bicycle Therapy
9 Keith Garrison (7 - Cat3)   Brooklyn, NY 314038   Pink Rhino Racing
10 Mateus Kaplan (8 - Cat3)   Philadelphia 374408   Team Independence
11 Mike Stevens (9 - Cat3)   Valley Forge, PA 248447   Chester County Velo
12 Jeremy Garges   Perkasie, PA 321618   Lamprey Systems
13 Jonathan Dietz (1 - Cat4)   Ambler, PA 379736   Unattached
14 Brian Breach   Brooklyn, NY 274223   GS Mengoni U.S.A.
15 Blake Rubin (2 - Cat4)   Philadelphia, PA 256449   Kind Human Sports
16 phil garofolo (10 - Cat3)   Brooklyn, NY 344332   Unattached
17 Andrew Bernstein (11 - Cat3)   Allentown, PA 204817   Kraft Genie Cycling.Inc.
18 Glenn Stephenson (3 - Cat4)   Barto, PA 365252   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
19 Derek Papastrat (12 - Cat3)   Conshohocken, PA 358554   Unattached
20 Erik Mitchell (13 - Cat3)   Phoenixville, PA 102406   Spinteck Cycling Team
21 Dusan Strika (4 - Cat4)   Parlin, NJ 61737   Kissena Cycling Club
22 Robert Mecea (14 - Cat3)   Brooklyn, NY 54448   Brooklyn Velo Force
23 David Mitchell (15 - Cat3)   Oreland, PA 79443   Team GPOA

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Dreyer   Philadelphia, PA 285052   Gates Carbon Drive
2 Peter Hall   Hatfield, PA 105482   Kapelmuur Independent
3 Brad Turner   Sparta, NJ 36088   MTBNJ.com
4 Richard Henning   Philadelphia, PA 317886   Unattached
5 Brian Hazenski   Duryea, PA 341562   Upstate Velo
6 Gary Rothera   Springfield, PA 358586   Rothera Cycling
7 Hans Mossner   Gilbertsville, PA 327130   BikeSport
8 Sean Smith   New Brunswick, NJ 114304   Somerset Wheelmen
9 James Kondisko   Auburn, PA 388446   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
10 Mark Dennis   Etters, PA 9221   Blue Mountain Velo
11 Brandy Boyle   Highlands, NJ 374874   Unattached
12 Joe Luby   Allentown, PA 371399   Fitness Central
13 Zachary Hutchins   Milford, NJ 293632   Mid-Atlantic Cycling Club
14 Haughton Andrew      Unattached
15 Robert Sands   Perkasie, PA 43028   Evolution Racing
16 Michael McCormick   Hummelstown, PA 351854   Blue Mountain Velo
17 Raymund Calaquian   Princeton, NJ 301957   Evolution Racing
18 William Weismantel   Mount Joy, PA 265165   Mason Dixon Velo
19 James Poland   Lititz, PA 368777   Unattached
20 William Haley   Harrisburg, PA 273721   
21 Nathan Gebeau   Yardley, PA 385807   Unattached
22 J Scott Korbich   New Tripoli, PA 292683   GS Simmeria
23 L Costano      Unattached
24 Joseph Bailey   Reading, PA 357653   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
25 Chris Hartmann      Unattached
26 Nat Amato      Never Again
27 David Stone   Pottstown, PA 200637   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
28 Aaron Bilenky   Elkins Park, PA 389426   Unattached
29 William Bray   Zionsville, PA 97195   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
30 Anthony Skorochod   Pen Argyl Pa 387485   Philadelphia Ciclismo
31 Bob Joos      EWR Racing
32 Don Haring      Unattached
33 Jeff Tkach      Unattached
34 Samuel Santos      Unattached
35 Richard Abel   Quarryville 379785   Shippensburg University of Pennsylvania

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Piccillo (1 - Cat2)   Doylestown, PA 176980   Evolution Racing
2 Bernhard Resch (2 - Cat2)   Allentown, PA 358193   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
3 John Drummond (3 - Cat2)   Philadelphia, PA 257631   Bicycle Therapy
4 Daniel Rapp (1 - Cat3)   Dauphin, PA 327020   Mountainside/Toasted Head Racing
5 Carl Reglar (4 - Cat2)   Mount Vernon, NY 281196   Verge Sport/Test Pilot
6 Joshua West   Allentown, PA 217713   Bicycle Therapy
7 Edwin Hein (2 - Cat3)   Chalfont, PA 15699   Guys Racing Club
8 Dave ONeill (3 - Cat3)   Keezletown, VA 328520   Unattached
9 Keith Licata (5 - Cat2)   Andover, NJ 196832   Team Bulldog
10 Werner Freymann (4 - Cat3)   Flourtown, PA 151015   Easy Riders Cycling
11 Russell Blake (6 - Cat2)   Dover, PA 60238   Lancaster Regional Cycling Team
12 Christopher Newell (1 - Cat1)   Reisterstown, MD 25976   Sublime Athletics Velo
13 Scott Green (5 - Cat3)   New Cumberland, PA 327500   Unattached
14 W Hade      Unattached
15 Dennis Angelisanti (1 - Cat4)   Kutztown, PA 226514   GS Simmeria
16 Mark Harding (6 - Cat3)   Shillington, PA 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
17 Greg Eater (7 - Cat3)   Furlong, PA 298859   Evolution Racing
18 Chris Mammarella (2 - Cat4)   Blandon, PA 279715   GS Simmeria
19 Chris Evans (3 - Cat4)   Philadelphia, PA 170086   Club Wissahickon

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Appeltans (1 - Cat1)   Philadelphia, PA 1826   Mid Atl Masters Bicycle Org
2 Barry Wahner (1 - Cat2)   Drexel Hill, PA 252332   Mambo CX/Go Cycling
3 Robert Reuther (2 - Cat2)   West Chester, PA 47958   Chester County Velo
4 Martin Mrugal (3 - Cat2)   West Chester, PA 226753   PA Masters RC
5 Kelly Cline (4 - Cat2)   Media, PA 145697   Revolution Wheel Works
6 Eric Anderson (1 - Cat3)   Bridgewater, NJ 1620   Somerset Wheelmen
7 Douglass Gray (2 - Cat3)   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
8 D Lewe      Unattached
9 Richard Weinstock (3 - Cat3)   Trenton, NJ 100161   Van Dessel Factory Team
10 Christopher Tarnowski   New Milford, NJ 109236   Westwood Velo
11 Kevin Saint Clair (5 - Cat2)   Philadelphia, PA 92253   Main Line Cycling - Bikyle/Mazur coaching
12 Matt Perry (4 - Cat3)   West Chester, PA 224448   PA Masters RC
13 Christopher Gozick (5 - Cat3)   W Long Branch, NJ 13815   MTBNJ.com
14 Fafar Bayat (6 - Cat3)   Teaneck, NJ 217865   Team Cosmic
15 Douglas Jones (7 - Cat3)   Fleetwood, PA 242793   GS Simmeria
16 Ed Kallatch (1 - Cat4)   Danboro, PA 18460   Evolution Racing
17 Nicholas Alutin (2 - Cat4)   Ridgewood, NJ 1490   Century Road Club Assoc
18 Sean Mooney (3 - Cat4)   Mullica Hill, NJ 267476   C C Evesham
19 Richard Leibfried (6 - Cat2)   Chester Sprgs, PA 50369   PA Masters RC
20 Ryan Mitchell (8 - Cat3)   Troy, NY 197369   PA Masters RC
21 Charles Crocco (9 - Cat3)   Flemington, NJ 196092   Somerset Wheelmen
22 Gary Snyder (10 - Cat3)   New Hope, PA 270006   Evolution Racing
23 Peter Ognibene (11 - Cat3)   Old Tappan, NJ 228283   GS Park Ridge
24 T Perkins (12 - Cat3)   South Plainfield, NJ 111892   Cyclocrossworld
25 Craig Rotile (13 - Cat3)   Demarest, NJ 302367   Finkraft
26 Gustavo Sanchez (4 - Cat4)   Wrightstown, PA 195053   Evolution Racing
27 Joseph Favara (14 - Cat3)   Macungie, PA 11334   South Mountain Cycles
28 Harald Weigl (5 - Cat4)   Doylestown, PA 305496   Evolution Racing
29 Andrew Di Michele (6 - Cat4)   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
30 Louis D'Amelio (15 - Cat3)   Newtown, PA 96775   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
31 Dusan Strika (7 - Cat4)   Parlin, NJ 61737   Kissena Cycling Club
32 Mark Lentz (8 - Cat4)   Wrightsville, PA 20903   Mason Dixon Velo
33 Barry Murray (9 - Cat4)   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
34 John Dzubinski (16 - Cat3)   Ambler, PA 298017   Tri State Velo
35 Scott Sladovnik (17 - Cat3)   Topton, PA 315592   Kutztown Cutters
36 David Borden (10 - Cat4)   Blandon, PA 284542   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes

Men - Masters - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Breckenmaker (1 - Cat2)   Hershey, PA 45117   ERA Cycling
2 Scott Reynolds (1 - Cat3)   Pipersville, PA 124693   Guys Racing Club
3 Dennis Smith (2 - Cat2)   Newark, DE 33112   Bike Line
4 Ken Coleman (3 - Cat2)   New York, NY 199626   Berkshire Cycling Association
5 John Paproski (4 - Cat2)   North Wales, PA 73934   PA Masters RC
6 Gary Kralik (2 - Cat3)   Furlong, PA 311300   Evolution Racing
7 Robert Scharle (3 - Cat3)   Jamison, PA 311699   Evolution Racing
8 Joseph Kenas (4 - Cat3)   Meadowbrook, PA 177439   Guys Racing Club
9 Lawrence Dudek (5 - Cat3)   Skillman, NJ 88231   Somerset Wheelmen
10 Michael Williams (6 - Cat3)   Wilmington, DE 71755   First State Velo Sport
11 Richard Bauch   Califon, NJ 154757   Colavita Racing Inc.
12 George Harriott (1 - Cat4)   Allentown, PA 151764   GS Simmeria
13 Bill Tesar (2 - Cat4)   Leonia, NJ 60202   Unattached
14 Robert Perna (5 - Cat2)   West Chester, PA 233751   Unattached
15 Jerome Weiner (7 - Cat3)   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing Club

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Margolis   Hellertown 368379   Vortex Cycling Club
2 John Clark   Philadelphia, PA 374855   Philadelphia Cyclocross School
3 Jacob Boyle   West Keanburg, NJ 375443   Liberty Cycle
4 Malik Calaquian   Princeton, NJ 362368   Philadelphia Cyclocross School
5 Cole Reece   Philadelphia 325336   Cafac
6 Tommy Quinn   Collegeville, PA 381970   Bikesport
7 D Yoder      Unattached
8 Gabriel Castano   Allentown, PA 378224   JVR Sports
9 Daniel Szallai   Whitehouse Station, NJ 353174   Somerset Wheelmen
10 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Colavita Racing Inc.
11 Gerard Josulevicz   Allentown 380553   Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
2 Katrina Dowidchuk (1 - Cat1)   Wilmington, DE 147926   Colavita Racing Inc.
3 Stacey Barbossa   Mountainside, NJ 290272   Colavita Racing Inc.
4 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
5 Allyson Tufano (2 - Cat1)   Columbia, MD 293522   Western Howard County Cycling
6 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Jessica Kutz   Danville Pa 269269   Riptide Cycling
8 Jennifer Tillman   Owings Mills, MD 325760   Lateral Stress Velo Inc.
9 Lauri Webber (1 - Cat2)   Newark, DE 160128   Unattached
10 Kathleen Wulfkuhle   Lancaster, PA 234036   Charm City Cycling LLC
11 Diedre Ribbens (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 276333   Charm City Cycling LLC
12 Kristine Church   Philadelphia, PA 142023   Peanut Butter & Co. Human Zoom
13 Dana McAllister   West Chester, PA 326174   Peanut Butter & Co. Human Zoom
14 Allison Oishi (1 - Cat3)   Glen Ridge, NJ 308454   MTBNJ.com
15 Erica Yozell   Emmaus, PA 187396   South Mountain Cycles
16 Amy Miner   South Burlington, VT 303570   Green Mountain Bicycle Club
17 Jennifer Kraut (3 - Cat2)   Wilmington, DE 244272   Team TBB/Deep Blue
18 Lauren Festa (2 - Cat3)   Devon, PA 313510   Peanut Butter & Co. Human Zoom
19 Lisa Most   Philadelphia, PA 169580   Club Wissahickon
20 Maria Gaasche (3 - Cat3)   Audubon Pa. 366323   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Dagostino (1 - Cat3)   Morristown, NJ 387679   Unattached
2 GINNY JEPPI (2 - Cat3)   Baltimore, MD 380279   Sublime Athletics Velo
3 Lara Marek (3 - Cat3)   Philadelphia, PA 199677   Mid Atl Masters Bicycle Org
4 Jennifer Nordhem (4 - Cat3)   Brooklyn, NY 376359   W&D Racing-NY Velo
5 lindsey hinmon (5 - Cat3)   Lambertville, NJ 389487   Unattached
6 Jennifer Franko Dudek (6 - Cat3)   Lafayette Hill, PA 284389   Kind Human Sports
7 Lisa Staub (7 - Cat3)   York, PA 360317   Mason Dixon Velo
8 Christina Perkins (8 - Cat3)   South Plainfield, NJ 259556   Favata's TRT Bicycles
9 Jayme Morris (1 - Cat4)   Philadelphia, PA 387642   Unattached
10 Lauren Seavy (2 - Cat4)   Mountainside, NJ 390782   Unattached
11 Latza Mary      Unattached
12 Laura Carlson (9 - Cat3)   Trenton, NJ 152305   Riptide Cycling
13 Jennifer DeFalco (3 - Cat4)   Bergenfield, NJ 276427   Team Cosmic
14 diane vettori (10 - Cat3)   Elkton, MD 252359   Charm City Cycling LLC
15 Elizabeth Allen (4 - Cat4)   Allentown, PA 263137   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
16 Marjorie Sherr      Unattached

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock
3 Cara King      Unattached

Mixed - Single Speed Ring Bologna - Senior - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Vettori   Elkton, MD 81136   Charm City Cycling, LLC
2 Keith Licata   Andover, NJ 196832   Team Bulldog
3 Jeff Appeltans   Philadelphia, PA 1826   Mambo Kings Racing
4 Richard Dreyer   Philadelphia, PA 285052   Gates Carbon Drive
5 Mark Harding   Shillington, PA 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
6 D Vawart      
7 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
8 Andrew di Michele   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
9 Robert Sands   Perkasie, PA 43028   Evolution Racing
10 BARRY MURRAY   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
11 Steve Carman   Phillipsburg, NJ 63398   Team Cycle Fitters

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaShimanoOSMOUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee