Race Results for
La Tierra Torture
Santa Fe, NM
(Event Information)
Cross Country on 04/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Single Speed - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Chapman   Santa Fe, NM 6636   Colavita Racing
2 Marty Moriarty   Albuquerque, NM 25084   Sport Systems Mountaintop Cycling
3 tchad leeds      
4 Chris Casey   Placitas, NM 135137   Race Team
5 Dan Lucero   Albuquerque, NM 183095   
6 Sean Williams   Albuquerque, NM 38419   HammerHeadBikes.com
7 Lawrence Herrera   Albuquerque, NM 275724   Sport Systems Mountaintop Cycling
8 Joe Fortin   Albuquerque, NM 283635   
9 jeff Perner      
10 Mark Thompson      
11 Clark Smith      
12 Frank Sotomayor      
13 Nicholas Conroy   Gunnison, CO 243910   CatUp Coaching
14 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240   
DNF Name       

Men - Pro - Senior - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198   Bike n Sport Racing
2 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251   Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Hadji Corona   Santa Fe, NM 368174   
4 jonathan williams   Taos, NM 299793   Team F.I.Taos

Men - Cat 1 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PABLO FERNANDEZ   El Paso, TX 336692   
2 Kaden Murdock   Lascruces, NM 310277   ZiaVelo Racing Club
3 Joshua Squires   Santa Fe, NM 354332   Team Cross (TCNM)
4 Benjamin Corona   Albuquerque, NM 301330   High Desert Bicycles Team

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613   
2 Matt Petrie   Albuquerque, NM 360328   
3 Douglas Torres   Albuquerque, NM 340014   
4 Brandon Quam   Albuquerque, NM 325006   
5 Nick Martinez   Albuquerque, NM 210302   

Men - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Van Drunen   Gallup, NM 278927   Rez Dog Racing
2 Kevin Ledwith   Albuquerque, NM 294277   The Bicycle Company Team
3 Andy Stravers   Gallup, NM 251819   Rez Dog Racing
4 Brett Hawkins   Los Alamos, NM 289000   Colavita Racing
5 Michael Wagener   Taos, NM 279657   Team F.I.Taos
6 Dylan Harp   Losalamos, NM 279568   
7 Joe Augustine   Albuquerque, NM 2077   
8 Jay English   Albuquerque, NM 246241   The Bicycle Company Team

Men - Cat 1 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Walters   Albuquerque, NM 95845   The Bicycle Company Team
2 Todd Bauer   Albuquerque, NM 45065   The Bicycle Company Team
3 Jerry Garcia   Dona Ana, NM 75538   
4 Jacob Gonzales   Taos, NM 245268   Team F.I.Taos
5 Richard Capener   Albuquerque, NM 309900   
6 Teddy Rael   Albuquerque, NM 29008   Olev Rapido
7 Michael Archibeck   Albuquerque, NM 257569   Race Team
8 Matt Patton   Albuquerque, NM 135226   Race Team
9 Robert Romero   Santa Fe, NM 173389   
10 Andrew Black   Albuquerque, NM 262562   
11 Michael Mangan   Albuquerque, NM 223915   
12 Tim Gallegos   Albuquerque, NM 276809   Race Team
13 Todd Kurth   Santafe, NM 291818   
14 Carlos McGarity   El Prado, NM 295532   Team F.I.Taos
15 Stefan Grande   Alamogordo, NM 307801   
16 Dustyn Ladewig   Albuquerque, NM 299796   High Desert Bicycles Team

Men - Cat 1 - Senior - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 philip simpson      
2 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894   Bike n Sport Racing
3 Rod Bush   Bosque Farms, NM 45143   
4 Ken Gauthier   Pittsfield Ma 221507   
5 Robert Gore   Los Alamos, NM 13726   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek De Palma   Albuquerque, NM 376058   
2 Connor Morrison   Cedar Crest, NM 378900   University of New Mexico
3 Daniel Fredrickson   Albuquerque, NM 149575   ZiaVelo Cycling
4 Andrew Yazzie   Kirtland, NM 378751   Colavita Racing
5 Steven Eldridge   Gallup 357971   
6 Steven Kilbert   Santa Clarita Ca 302224   
7 Matthew Michealson      

Men - Cat 2 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Cunico   Albuquerque, NM 296277   
2 Ryan Hentz   Durango, CO 353262   
3 Gregory Cavanaugh   Gallup, NM 310010   Rez Dog Racing
4 Tim Wilcox   Albuquerque, NM 244324   
5 John Whalen   Albuquerque, NM 97338   
6 Matthew Zamora   Albuquerque, NM 309922   
7 William Martinez   Las Cruces, NM 291527   
8 Samuel Kane   Mesilla, NM 374673   ZiaVelo Racing Club
9 Richard Meredick      
10 Fabio Wen      
11 Zach Rice      
12 Pedro Murga      
13 adam leigland    78254   
14 Jeffrey Luque      
15 Eytan Krasilovsky      
16 Preston Lopez      
17 Rudy Garcia   Santa Fe, NM 234570   

Men - Cat 2 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Jordan   Albuquerque, NM 18272   Olev Rapido / The Kickstand
2 Todd Ringler   Santa Fe, NM 68388   
3 Kari Babinski   Albuquerque, NM 376042   Club Team
4 Randy Flores   Santa Fe, NM 11878   
5 Vernon Abeyta   Albuquerque, NM 298812   High Desert Bicycles Team
6 Gregory Mehojah   Albuquerque, NM 364764   
7 James Love   Albuquerque, NM 277227   
8 Barry O'Melinn   Albuquerque, NM 342170   Race Team
9 David Hargis   Rio Rancho, NM 178641   
10 Chris Coon   Las Cruces, NM 132055   
11 Randy Robichaud   Buckeye, AZ 357252   Active Knowledge
12 Ries Robinson   Albuquerque, NM 30208   Sport Systems Mountaintop Cycling
13 John Caskey   Santa Fe, NM 362190   
14 Eric Helewicz   Rio Rancho, NM 311178   
15 matthew arviso   Farmington, NM 126755   
16 Greg Geubelle   Albuquerque, NM 375739   
17 Andy Drescher   Albuquerque, NM 300407   
18 richard triplett   Los Alamos, NM 236998   
19 Richard Cook      
20 Dal Haynes   Albuquerque, NM 243864   
21 Eric Manske   Santa Fe, NM 362042   
22 David Hadley   Louisville, CO 221046   
23 Jason Gans      
24 Arturo Hines   Albuquerque, NM 242454   
25 David Halliburton   Mesilla Park, NM 245084   ZiaVelo Racing Club
26 tze yong      

Men - Cat 2 - Senior - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lucido   Los Alamos, NM 21759   
2 David Sammeth   Santa Fe, NM 376275   
3 cal Ridgeway   Albuquerque, NM 260547   Rio Grande Racing Team - CSI
4 Scott Wong      
5 Kirk Rhinehart   Santa Fe, NM 190563   
6 Carl Gable      
7 david bernstein   Losranchos, NM 286363   
8 Jim Squires   Santa Fe, NM 81245   
9 Brent Bonwell   Santa Fe, NM 307144   
10 Timothy Keller      
11 Bernabe Lucero      
12 Randall Silva   Albuquerque, NM 32666   Nob Hill Velo
13 RAYMOND PADILLA   Las Cruces, NM 133450   
14 Brent Lesley   Rio Rancho, NM 212152   The Bicycle Company Team
15 Alric Roybal   Albuquerque, NM 346314   
16 Joseph Gutierrez      
17 Douglas Young      
18 Richard Murray      
19 David Munger   Santa Fe Nm 368955   
20 Stuart Penner   Rio Rancho, NM 261999   
21 Arvid Lundy      
22 Bud Felson      
23 Harry Shapiro      
24 John Apt   Albuquerque, NM 100081   

Men - Cat 2 - Junior - 8-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Yackle   Reno, NV 307192   Yackle Brothers Racing
2 Ryan Doeren   Albuquerque, NM 354984   High Desert Bicycles Team
3 john Algermissen   Albuquerque, NM 346300   Goathead Jr. Devo

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brennan Davis   Carlsbad, NM 374907   University of New Mexico
2 Jason Church      

Men - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Byrd   Silver City, NM 357913   
2 Heath Weihe      
3 Jack Stinson      
4 Kodjo Leeds      

Men - Cat 3 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Ruddell   Albuquerque, NM 122275   Olev Rapido
2 Grant Gerner      
3 Kurt Pillote   Corrales, NM 376582   
4 Kyle McCleod      
5 Shane Quintana      
6 mitch carmona      
7 Joe Gurule      
8 Jason Richmond   Minneapolis, MN 244029   Minnesota Mountain Bike Series

Men - Cat 3 - Senior - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Art Herlihy      
2 William Donnelly      
3 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855   

Men - Cat 3 - Junior - 8-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Franklin   Taos, NM 259760   Team F.I.Taos
2 Nye Yackle   Reno, NV 307201   Yackle Brothers Racing
3 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769   High Desert Bicycles Team
4 Cole Airheart   Albuquerque, NM 342488   High Desert Bicycles Team
5 Joshua Ashworth      
6 Daniel DeGraw      
7 PARKER DREXLER      
8 Mason Calvert   Albuquerque 351260   Sport Systems Mountaintop Cycling
9 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973   
10 Tenzing Manske      
11 Trempealeau Morninglight      
12 NOAH DREXLER      
13 Myles Calvert      
14 Carson Day      
15 Rosby Robinson      

Women - Cat 1/2/3 - Single Speed - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelin Eichler   El Paso Tx, TX 236623   
2 Caroline Spaeth   Los Alamos, NM 368779   

Women - Cat 1 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanya Bettis   Albuquerque, NM 279739   Sport Systems Mountaintop Cycling
2 laurie mauderly-bush   Bosque Farms, NM 245559   
3 Rose Haack   Albuquerque, NM 313086   Race Team
4 Kim Bear   Santa Fe, NM 82996   Spokettes

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Barnes   Albuquerque, NM 351858   

Women - Cat 2 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caterina Vidoli      
2 Holly Herr      
3 Deana Mercer      

Women - Cat 2 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefanie Kyser   Santa Fe, NM 379217   
2 Cristina Olds      
3 Beth Olsen   Corrales, NM 369650   Women Riding Well
4 CARRIE OHARA      
5 Sarah Black   Albuquerquen, NM 351266   
6 Kim Katko      
7 Jill Chalupa   Santa Fe, NM 375499   
8 Monique Garcia   Las Cruces, NM 267385   
9 Judi Mumm   Rio Rancho, NM 50026   High Desert Bicycles Team

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorothy Haymon      
2 Samantha Bear      
3 Elizabeth Lopez      
DNF Name       

Women - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel chavez   Rio Rancho, NM 361963   
2 Tamie Maylan      
3 Kelly Drescher   Albuquerque, NM 300408   Women Riding Well
4 jennifer young      

Women - Cat 3 - Senior - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chandler Rhinehart      
2 Jennifer Simpson-Manske      

Women - Cat 3 - Junior - 8-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Fortin   Albuquerque, NM 309033   Get Out! New Mexico
2 Sparrow Skywalker      
3 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974   
4 Jessie Linder   Cedar Crest, NM 379653   
5 Caroline Heitman   Albuquerque, NM 368846   New Mexico Junior Mountain Bike Club
6 Morgan Fortin   Albuquerque, NM 332772   Goathead Jr. Devo
7 Maya Caskey   Santa Fe 367944   
8 Zoe_ Colfax      
9 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975   
10 Hannah Linder   Cedar Crest, NM 379652   
11 vianne hibner-hereford   Albuquerque, NM 316090   Goathead Jr. Devo
12 Skylar Robinson      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee