Race Results for
Single Track Bike Shop Road Race
Flagstaff , AZ
(Event Information)
Road Race on 07/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   Flagstaff Cycling
2 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Landis - Trek
3 Travis J. McCabe   Tucson, AZ 268330   Landis - Trek
4 Drew Miller   Flagstaff, AZ 52030   Landis - Trek
5 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus
6 George W. Cyrus   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
7 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Jetset Racing
8 Christian Maldonado (1 - Cat2)   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Bicycle Haus Elite
10 Jonathan Triplett (2 - Cat2)   Tucson, AZ 306832   Team O2/Maynards
11 Chris Aten   Flagstaff, AZ 234254   Landis - Trek
12 Brian Meyer (3 - Cat2)   Tucson, AZ 220650   O2 Maynords

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338   Scalo Veloce
2 Nathan Franke   Phoenix, AZ 151972   Focus Racing
3 Scott Ford   Anthem, AZ 298798   Team Winded
4 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ 181963   Form Cycles Racing / Lumber Yard Brewing
5 Richard Hurst   White Pine, TN 271105   El Grupo Youth Cycling Club
6 Anthony Chavez   Tucson, AZ 266284   Trisports/ Eclipse Racing
7 Ken Hall   Las Vegas, NV 127657   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
8 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Aggress
9 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   Aggress
10 Lirain Urreiztieta   Tucson, AZ 305136   
11 Josh Prattferguson   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
12 Michael Misevch   Tucson, AZ 290204   Aggress
13 Mark Feser   Scottsdale, AZ 349216   
14 Logan Boyd   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
15 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   Tri-Sports Cycling/Eclipse Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Joseph Whitefield   Albuquerque, NM 249564   Web-Op
2 Michael Woodward   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
3 David Rakestraw   Flagstaff, AZ 330862   Flagstaff Cycling
4 Marcus Needham   Tucson, AZ 332392   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Stephen Huey   Phoenix, AZ 365833   
6 Noah Grassi   Las Vegas, NV 360114   Les Rois
7 J Carnes   Flagstaff, AZ 309142   Team Pay N Take
8 Casey Clark   Tucson, AZ 322446   University of Arizona
9 Sean McCormack   Buckeye, AZ 324434   Bicycle Haus Racing
10 Chris Ashton   San Francisco 365342   Bicycle Haus
11 Todd Getzelman   Flagstaff Az 280804   Tachycardia Racing
12 David Hansen   Bryce, UT 341782   
13 Rodolfo Espino   Tempe, AZ 308389   Green Choice Solar
14 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   Team O2/Maynards
15 Jesse Melen   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
16 Cliff Frink   Scottsdale, AZ 352412   Green Choice Solar
17 Dorian Larios   Tolleson, AZ 366024   Team Winded
18 Craig Eaton   Mesa, AZ 309438   Two Wheel Jones
19 Perry Davidson   Flagstaff, AZ 8720   Team Pay N Take

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Sonderegger   Flagstaff, AZ 366176   Flagstaff Cycling
2 Hunter Keating   Gilbert, AZ 305340   
3 Tim Allen   Tucson, AZ 1440   Form Cycles
4 Dirk De Heer   Flagstaff, AZ 382839   
5 Mark McCann   Las Vegas, NV 380521   Team Las Vegas Cyclery
6 Rob Osborne   Greensboro, NC 343518   Cycles de Oro/Cone Health
7 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
8 Brady Kiesel   Las Vegas, NV 362393   Team Las Vegas Cyclery
9 Aaron Papa   Las Vegas, NV 311810   Las Vegas Cyclery
10 Paul Hornbeck   Durango, CO 382976   
11 Dennis Rhodes   Henderson, NV 338246   Team Las Vegas Cyclery
12 Kevin Boyce   Las Vegas, NV 284178   Team Las Vegas Cyclery
13 Kyle Hornbeck   Flagstaff Az 349532   Flagstaff Cycling
14 Samuel Zerbib   Flagstaff, AZ 381141   
15 John Bennett   Sahuarita, AZ 277888   Unattached
16 Michael Cifelli   Las Vegas, NV 368751   NU Vision Cyclery
17 Bryan Johnson   Las Vegas, NV 251990   Las Vegas Cyclery
18 Filip Martin   Peoria, AZ 360200   
19 Cory Kempton      Swiss American Racing
20 Mark Duncan   Las Vegas, NV 366301   NuVision Cyclery
21 Joel Gerber   Scottsdale, AZ 245942   One MultiSport
22 Richard Meyers   Scottsdale, AZ 365009   McDowell Cycling
23 Owen Leiser      
24 Mark Bradish      

Men - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Silverman (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
2 Bryan Antol (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
3 Matthew Pobloske (3 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
4 Art Keith (4 - Cat2)   Flagstaff, AZ 54469   Team Pay-n-Take
5 Chris Poole (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center
6 Luke Dale (6 - Cat2)   Gilbert, AZ 252667   jetset Racing
7 Kip Moyer (7 - Cat2)   Flagstaff, AZ 25286   Absolute Bikes
8 Doug Terrell (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
9 Darrell Anderson (8 - Cat2)   Mesa, AZ 236425   Landis/Trek
10 Eric Taylor (2 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   kaladi-subway
11 Jim Holbrook (3 - Cat3)   Peoria, AZ 247766   FASTER Performance Center
12 Wes Hollcroft   Mesa 157067   
13 Bill O'Leary      
14 Kelly Macauley      

Men - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Isaacson (1 - Cat3)   Chino Valley, AZ 196239   Team Green Choice/Team RPM/Airpark bikes
2 Paul Brinkmann (1 - Cat5)   Flagstaff, AZ 172920   Team PaynTake
3 Charlie Beadles (2 - Cat3)   Flagstaff, AZ 187602   Pay n Take
4 Scott Baker (1 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
5 David Johns (1 - Cat4)   Flagstaff, AZ 268145   Team Pay'n Take
6 Jeffrey Ulbrich (2 - Cat4)   Tucson, AZ 206909   Southwest Hand Cycling Team
7 Paul Keene (3 - Cat4)   Flagstaff, AZ 145410   Pay N' Take
8 Kurt Kroemer (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   FASTER Performance Center
9 Craig Swetel (4 - Cat4)   Mesa, AZ 166887   
10 Doug Stewart (5 - Cat4)   Tucson, AZ 206577   GST Racing
11 Chris Carothers   Prescott, AZ 296297   
12 Jim Browning (6 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Peformance Center
13 John Camoriano (7 - Cat4)   Mesa, AZ 254809   Two Wheel Jones racing

Men - Masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Liming (1 - Cat3)   Hereford, AZ 113000   
2 Harold (tom) Wallace (1 - Cat4)   Vail, AZ 304767   Team Rhino
3 Richard Graubard (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 188423   Bicycle Ranch
4 Joe Puchi (2 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Women - Pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Axmann (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 245615   Bike Haus

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth DieterleSrejic   Phoenix, AZ 378539   Two-Wheel Jones
2 Erin Osborne   Flagstaff, AZ 366977   Flagstaff Cycling
3 Megan Rhodes   Henderson, NV 351244   Team Las Vegas Cyclery
4 Simona Garbarino   Phoenix, AZ 364962   2 Wheel Jones
5 Audrey Ford   Flagstaff, AZ 341002   Northern Arizona University
6 Jenifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   Two Wheel Jones Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaSpyCUOREShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee