Race Results for
Brooksville Cycling Classic
Brooksville, FL
(Event Information)
Criterium on 10/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Bryon   Miami, FL1:14:27 290219  BLUE STAR-BOOM Development Team
2 Derek Schanze   Gainesville, FL1:14:30 252844  26 GearLink Racing INC.
3 Darren Dowling   Sarasota, FL1:14:38 219566  17 Florida Velo
4 Eric Stubbs   Gainesville, FL1:15:51 255870  13 GearLink Racing INC.
5 Ken Vida   Lithia, FL1:15:52 60148  Florida Velo
6 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL1:15:52 305523  25 Cool Beans Racing
7 Jimmy Page   Crystal River, FL1:16:12 258254  Florida Velo
8 Ricardo Perez   Miami, FL1:16:50 360295  BLUE STAR-BOOM Development Team
9 Mark Hyatt   Arlington, VA1:16:52 359191  National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
10 Ruben Delcristo   Miami, FL1:16:55 272424  BLUE STAR-BOOM Development Team
11 Tomas Velez   Miami, FL1:17:01 304174  15 Veloce Speedwear Development Team
12 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL1:17:10 24653  ZMOTION Racing Team
13 Osvaldo Delgado   Port Saint Lucie, FL1:17:11 261127  152 Treasure Coast Cyclewerks
14 Hernan Ramirez   Delray, FL1:17:11 209704  27 Unattached
15 Steven Perezluha   Longwood, FL1:17:13 311519  24 Unattached
16 Rainiel Sanchez   Winter Park, FL1:15:08 59556  11 Cool Beans Racing
17 Daniel Mosquera   Weston, FL1:17:14 290001  18 Cool Beans Racing
18 Daniel Mendoza   Tampa, FL1:15:38 170216  23 Pista Elite
19 Lucas Wardein   Naples, FL1:21:46 233364  Florida Velo
20 Dan Valdes   Plantation, FL0:31:33 202522  19 Cool Beans Racing
21 Scott Cugno   Boca Raton 0:22:52 154900  12 Unattached
DNP Ward Bates   Maitland, FL0:54:33 2871  155 The Fit Lab
DNP Pedro Medina   Orlando, FL0:54:09 177274  156 Atlantic Shores Velo
DNP Adam Skindel   Valrico, FL0:31:54 299567  14 University of South Florida

Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Frenette (1 - Cat3)   Sarasota, FL0:45:45 56405  403 Unattached
2 Eric Lippens (1 - Cat5)   Naples, FL0:45:55 376574  416 Unattached

Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Stein (1 - Cat2)   Tarpon Springs, FL0:45:01 33966  205 Florida Velo
2 Carlos Soler (2 - Cat2)   Longwood, FL0:45:03 104661  348 Florida Velo
3 Steven Kurth (1 - Cat3)   Palm City, FL0:45:12 101266  304 Treasure Coast Cycling Association
4 John Stone (2 - Cat3)   Boulder, CO0:45:38 332428  314 Treasure Coast Cycling Association
5 Shaun Redman (1 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL0:45:39 239227  310 AG Bikes/Bayview Cadillac
6 Martin Bates (3 - Cat2)   Odessa, FL0:45:39 2867  302 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
7 Brian Davis (3 - Cat3)   Orlando, FL0:45:40 359091  300 Treasure Coast Cycling Association
8 Stuart Lamb (4 - Cat3)   Tampa, FL0:45:40 288588  308 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates, Inc.
9 Julius Aulisio (5 - Cat3)   Lakeland, FL0:45:40 187514  307 Treasure Coast Cycling Association
10 george Luft (1 - Cat5)   Parkland, FL0:45:40 385890  405 Unattached
11 Will Larson (6 - Cat3)   Dunedin, FL0:45:40 196529  349 GearLink Racing INC.
12 Michael Rhoades (7 - Cat3)   Tarpon Springs, FL0:46:00 202152  316 Ride N Roll Cyclery
13 CHRIS KLEMZ   0:46:05  346 Unattached
14 Joseph Trettel (2 - Cat4)   Silver Springs, FL0:46:07 59447  309 Unattached
15 dan dewitt   Port Matilda, PA0:46:32 369280  350 Unattached
16 Michael Ploch (3 - Cat4)   Riverview, FL0:48:18 308563  332 Florida Masters Cycling

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Schofield (1 - Cat2)   Juno Beach, FL0:42:55 207006  223 ZMOTION Racing Team
2 Julio Rojas (2 - Cat2)   Pompano Beach, FL0:42:56 175402  200 AG Bikes /Bayview Cadillac
3 Sean Coleman (1 - Cat1)   Land O Lakes, FL0:42:59 121299  221 US Military Cycling Team Fueled by FRS
4 David Stedje (2 - Cat1)   Lutz, FL0:43:47 33913  999 Best of the Bay Cyclist
5 Milton Behrens (1 - Cat4)   Pompano Beach, FL0:43:47 297857  212 AG Bikes/Bayview Cadillac
6 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:43:48 71611  227 ZMOTION Racing Team
7 Jose Armas (1 - Cat3)   Pembroke Pines, FL0:43:48 243186  213 AG Bikes /Bayview Cadillac
8 David Alexandrou (3 - Cat2)   Lutz, FL0:43:57 122403  240 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates, Inc.
9 Nivio Diaz (2 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL0:43:58 299873  211 GS Palm Beach
10 Chuck Holstein (3 - Cat3)   Lecanto, FL0:43:58 263775  202 Florida Velo
11 Michael Graham (4 - Cat3)   Tampa, FL0:43:59 13862  239 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates, Inc.
12 Mark Poteet (5 - Cat3)   Tampa, FL0:45:03 232389  201 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
13 Dan Valdes (4 - Cat2)   Plantation, FL0:43:27 202522  999 Cool Beans Racing
14 Mark Hewitt (5 - Cat2)   Coconut Creek, FL0:44:16 59026  206 ZMOTION Racing Team
15 Jorge Cortes (6 - Cat2)   Weston, FL0:38:05 140447  16 Cool Beans Racing
16 Harry Portellos (6 - Cat3)   Tampa, FL0:43:59 84914  237 GearLink Racing INC.
17 Mark Stein (7 - Cat2)   Tarpon Springs, FL0:00:03 33966  205 Florida Velo

Men - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina (1 - Cat1)   Orlando, FL0:43:04 177274  156 Atlantic Shores Velo
2 Vance James (2 - Cat1)   Lakeland, FL0:43:05 47935  163 Synergy Racing Team
3 Osvaldo Delgado (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:43:06 261127  152 Treasure Coast Cyclewerks
4 Andres Munera (2 - Cat2)   Tampa, FL0:43:10 307870  150 Synergy Racing Team
5 Lazaro Mencia (3 - Cat2)   Orlando, FL0:43:41 268717  Atlantic Shores Velo
6 Ward Bates (4 - Cat2)   Maitland, FL0:43:50 2871  155 The Fit Lab
7 Roy Foley (5 - Cat2)   Lithia, FL0:44:00 280524  22 Florida Velo
8 Rainiel Sanchez (3 - Cat1)   Winter Park, FL0:44:26 59556  11 Cool Beans Racing
9 Ronaldo Tavares (6 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:45:07 235207  151 Treasure Coast Cyclewerks
10 Phil Moore (1 - Cat3)   West Melbourne, FL0:45:09 300685  345 Space Coast Velo Sport
11 Matthew Smith (2 - Cat3)   Tampa, FL0:45:31 68480  135 Burnham Racing
12 Jorge Garcia (3 - Cat3)   Cooper City, FL0:45:31 65563  216 Cool Beans Racing
13 Todd Lewis (4 - Cat3)   Louisville, KY0:45:32 355256  417 Unattached
14 David Munoz (7 - Cat2)   Orlando, FL0:45:43 241035  154 Atlantic Shores Velo
15 Vincent Cook (5 - Cat3)   Palm Harbor, FL0:45:31 7670  110 Synergy Racing Team
16 Anthony Prioli (4 - Cat1)   Clearwater, FL0:44:26 28734  112 Synergy Racing Team
17 Romero Gill (1 - Cat4)   Jacksonville, FL0:46:12 117424  158 VeloBrew Cycling Club
18 Joshua Drew (8 - Cat2)   Orlando, FL0:24:34 10026  109 Synergy Racing Team
19 German Arango (1 - Cat5)   Port Saint Lucie, FL0:23:29 367715  153 Treasure Coast Cyclewerks
20 Oscar Flores (6 - Cat3)   Bronx Ny0:17:55 317968  114 AG Bikes/Bayview Cadillac

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Couture   Tampa, FL0:29:48 359791  321 Relaj Cycling
2 Nathaniel Worcester   Orlando, FL0:32:06 367471  322 Orlando Road Club Inc
3 Nicholas Garcia   Cooper City, FL0:30:21 389353  317 Interactive Metronome Development
4 James Mertens   Vero Beach, FL0:30:22 269208  333 Colavita Racing Inc.
5 Kevin Naeher   0:16:46  347 Unattached

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:27:22 316004  105 Interactive Metronome Development
2 Robert Comfort   St Johns, FL0:27:26 340506  323 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har
3 Ricardo Reyes   Tampa, FL0:27:26 312031  236 Orlando Road Club Inc
4 seiko sanchez   0:27:27  234 Unattached
5 Austin Wright   Stuart, FL0:27:43 321612  138 Treasure Coast Cycling Association
6 evin jenkins   0:28:24  235 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Rodriguez   Hialeah, FL0:44:21 315470  336 Unattached
2 Armando Hernandez   Tampa, FL0:44:21 336604  352 University Bicycle Center
3 Sebastian Morfin   Weston, FL0:44:22 313408  338 Interactive Metronome Development
4 Yosvani Rosell   Tampa, FL0:44:22 305727  355 University Bicycle Center
5 Bradley Gordon   Longwood, FL0:44:23 280638  353 Florida Velo
6 Ernie Pena   Tampa, FL0:44:24 368468  356 University Bicycle Center
7 David Monismith   Gainesville, FL0:44:25 257920  358 352 Racing p/b Bikes and More
8 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL0:44:27 95714  334 University Bicycle Center
9 Jose Armas   Pembroke Pines, FL0:44:27 243186  213 AG Bikes /Bayview Cadillac
10 Oscar Jimenez   Swannanoa, NC0:44:28 357205  335 Unattached
11 Abel Quintana   Miami, FL0:44:28 312152  337 Unattached
12 Michael Hernandez   Clermont, FL0:44:29 296605  359 Slipstream-Craddock Junior Development
13 Andrea Tosolini   Gainesville, FL0:45:05 226652  357 352 Racing p/b Bikes and More
14 Bruno Moreira   Riverview, FL0:45:06 292511  354 Unattached
15 Phil Moore   West Melbourne, FL0:45:14 300685  345 Space Coast Velo Sport
16 Nicolas Patton   Brooklyn, NY0:41:55 360352  325 Hoover's Essential Health Market
17 Liz Gerrity   Tallahassee, FL0:44:05 307001  165 Team Kenda
18 Jorge Garcia   Cooper City, FL0:11:41 65563  216 Cool Beans Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edwars Matute   Fort Lauderdale, FL0:39:58 353154  248 Unattached
2 Daniel Goff   Pensacola, FL0:40:23 336198  410 Unattached
3 Alan Korhonen   Lakeland, FL0:40:23 332882  412 GearLink Racing INC.
4 Julian Marin   Orlando, FL0:40:23 317254  243 Orlando Road Club Inc
5 Rhett Houstoun   Flagler Beach, FL0:40:23 365039  409 Team Primal Racing
6 Henry Pavlik   Lithia, FL0:40:24 286909  413 Team Ajs Bikes and Boards
7 Ricky Zanker   Long Beach, CA0:40:24 327796  210 University of South Florida
8 John Gilbert   Fort Lauderdale0:40:25 347582  411 Interactive Metronome Development
9 Marc Boults   Tampa, FL0:40:42 335312  407 Florida Velo
10 Scott Lameier   Valrico, FL0:40:53 305247  415 University Bicycle Center
11 Dave Severn   Cape Canaveral, FL0:40:53 299991  225 Infinity Bike Shop
12 Christopher Rupe   Seffner0:41:12 359278  420 Unattached
13 James Maffucci   Clearwater, FL0:41:35 265487  414 Unattached
14 Todd Lewis   Louisville, KY0:39:53 355256  417 Unattached
15 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL0:40:39 362061  408 University Bicycle Center
16 Charles Casagrande   Bradenton, FL0:41:23 338806  418 Unattached
17 Juan Marrufo   Lithia, FL0:41:35 362686  245 University Bicycle Center
18 James Adcock   Texarkana Tx0:42:49 334904  218 Cool Beans Racing
19 Matthew Strongin   Miami Shores, FL0:42:49 280046  208 Cool Beans Racing
20 Edwin Pinzon   Tampa, FL0:41:13 305843  421 University Bicycle Center
21 Jonathan Lopez   Gainesville, FL0:40:44 355584  246 352 Racing p/b Bikes and More
22 Kyle Dallmann   Tampa, FL0:40:44 279999  244 Florida Velo
23 Dylan Hayda   Warren0:29:49 369648  419 WAS Labs Cycling
24 Nathaniel Worcester   Orlando, FL0:40:52 367471  322 Orlando Road Club Inc
25 Joel Gayle   Melbourne, FL0:23:53 368830  241 University of Central Florida
26 Romero Gill   Jacksonville, FL0:26:15 117424  158 VeloBrew Cycling Club
27 Robert Paulsen   Mesa, AZ0:14:37 354802  247 Team Primal Racing
28 Michael Green   Fort Myers, FL0:08:39 292341  242 Ruca Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 christopher collins   0:41:37  161 Unattached
2 orelvis Martinez   0:41:37  159 Unattached
3 Paul Carrasco   Tampa, FL0:41:40 267548  141 University Bicycle Center
4 Derek Birch   0:41:43  122 Unattached
5 Eric Sutton   Dawsonville, GA0:41:44 378723  142 Unattached
6 Jakub Rehacek   Brooksville, FL0:41:58 366178  139 Unattached
7 Carlos Martinez   Land O Lakes, FL0:42:15 334966  140 Unattached
8 Ken Yoder   Clearwater, FL0:44:10 376265  137 Unattached
9 Zachary White   Tampa0:42:55 367288  103 University of South Florida
10 Bobby Johnson   Brooksville, FL0:44:48 72206  144 Unattached
11 Kyle Casteline   Lutz0:35:31 378395  133 University of South Florida
12 Andres Rios   Lutz, FL0:42:57 389958  142 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Zink (1 - Cat2)   Bethesda, MD0:37:59 336976  164 National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
2 Sherri Stedje (1 - Cat1)   Lutz, FL0:38:08 69689  167 Best of the Bay Cyclist
3 Liz Gerrity (2 - Cat2)   Tallahassee, FL0:38:10 307001  165 Team Kenda
4 Dawn Decaminada (1 - Cat3)   Lakeland, FL0:39:14 360228  166 Team Bent's
5 Kimberly Vaughan (3 - Cat2)   Odessa, FL0:39:15 242810  162 Florida Velo
6 Zoe Mullins (4 - Cat2)   Winter Garden, FL0:39:36 290669  145 Colavita Racing Inc.
7 Samantha Heinrich (5 - Cat2)   Spring Hill, FL0:39:55 333276  157 Florida Velo
8 Sandra Pehl (6 - Cat2)   Wesleychapel, FL0:41:14 302446  146 Florida Velo

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjolein Pawlus (1 - Cat3)   Sarasota, FL0:39:14 274095  104 Cycle Sport Concepts Tampa
2 sarah simonetti   Philadelphia0:41:13 384289  328 (RS) 3 Racing
3 Grace Salas (1 - Cat4)   Tampa, FL0:38:29 365310  351 University Bicycle Center
4 Tish Kelly   Naples, FL0:40:05 307387  339 Florida Velo

Mixed - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mace   Ocala, FL0:27:29 337796  228 Unattached
2 Josue Reyes   Riverview, FL0:27:44 334832  148 Orlando Road Club Inc
3 Ava Sykes   Seminole, FL0:26:49 364652  136 Outspokin Bicycles
4 Jackson Mehr   Clearwater, FL0:26:49 365097  120 Outspokin Bicycles
5 clayton zinnert   Orlando, FL0:28:21 364633  319 Unattached
6 Camila Rios   0:30:28  147 Unattached
7 DANIELLE RIOS   Tampa0:30:42 389643  143 Unattached
8 jose Rajero   0:00:04  149 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFSpyBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee