Race Results for
Cotton Patch Challenge
Greenville, TX
(Event Information)
Road Race on 09/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Erickstad   Murphy, TX 379240   
2 Rob Sandusky   Frisco, TX 291129   Matrix/RBM
3 Jordan May (1 - Cat5)   Wichita Falls, TX 374394   
4 Bradyn Smith   Garland, TX 354564   Matrix/RBM
5 Andrew Singer (2 - Cat5)   Dallas, TX 270911   Matrix/RBM
6 Parker Green      
7 Chris Degenaars (3 - Cat5)   Plano Tx 358414   Matrix/RBM
8 Tyler Fontana (4 - Cat5)   West Monroe, LA 382326   

Men - Cat4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   Crest/RBM Cycling
2 Scott Giancola   Oak Point, TX 358641   McKinney Velo Club
3 Stefano Rosellini   San Antonio, TX 329760   Team Delirium Racing
4 Douglas Ray   Frisco, TX 193283   Crest/RBM Cycling
5 Patrick Mahan   Frisco, TX 282177   McKinney Velo Club
6 Rick Francis   Mansfield, TX 294255   Mirage
7 Jerry Chambers   Garland, TX 187957   Mirage
8 John Supplee   Plano, TX 285636   Crest/RBM Cycling
9 bill viering   Fort Worth 368967   MBBC Racing
10 Rhett McKeller   Mc Kinney, TX 317344   McKinney Velo Club
11 Quintin Boehmisch   North Richland Hills, TX 343420   Team Bicycles inc
12 Richard Linebaugh   Sweetwater 271687   Team Bicycles inc
13 Barry Brummund   Southlake, TX 335200   Knobbies & Slicks
14 Doug Allen   Fredericksburg, TX 209463   Velossimo Racing
15 Matthew Tinonga   Plano, TX 35626   PACC
16 Ian Scott   Allen, TX 290418   McKinney Velo Club
17 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   Tuneros Racing
18 William Cearley (1 - Cat5)   Fort Worth, TX 185120   
19 Stanton Kruse   Arlington, TX 54718   FCS Cycling
20 joe gonzalez (2 - Cat5)   Allen, TX 335912   
21 Eddie Cadena   Mckinney, TX 365118   McKinney Velo Club
22 Mark Schusterman   Houston, TX 203872   Texas Pro Health Racing
23 John Evans      
24 Alex Berry   Roswell, GA 367985   Crest/RBM Cycling
25 Christopher Kellogg   Keller, TX 294837   
26 Eric Whitworth   Richardson, TX 334196   Tuneros Racing
27 Kent McQuade   Frisco, TX 296106   Crest/RBM Cycling
28 troy anderson   Dallas 341138   Plano Athletic Cycling Club/PACC
29 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   McKinney Velo Club
31 Stephan Terrill   Frisco, TX 314956   McKinney Velo Club
32 Kerry Bickerstaff   Tyler, TX 56835   FRESH Racing
33 Phillip Pena   Dallas, TX 360104   Mirage
34 fernando castro (3 - Cat5)   Dallas 368458   
35 Freddy Cedeno (4 - Cat5)   Richardson, TX 368460   
36 Paul Konrad   Allen, TX 244236   Crest/RBM Cycling
37 Robert Swainhart   Dallas, TX 205918   
38 David Dederichs   Mckinney, TX 343156   McKinney Velo Club
39 Lin Waters   Richardson, TX 310638   Plano Athletic Cycling Club/PACC
40 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   Tuneros Racing
41 Thomas Young   The Woodlands, TX 39321   The Woodlands Cycling Club
42 Todd Murphy   Frisco, TX 295384   McKinney Velo Club
43 Chris Larkin   Rockwall, TX 357959   Rockwall Cycling
46 Lex Mathews   Dallas, TX 247683   Mirage
47 Kevin Reedy   Amarillo, TX 222133   
48 Brad Boulton   Alvarado, TX 357045   Team Bicycles inc
49 Ben McGraw   Greenvilleg, TX 311402   Rockwall Cycling
50 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
51 Steve Chism   Muenster, TX 366072   Team Bicycles Plus
52 Jeff Garner   Fort Worth, TX 271490   TBi - Dedicated Race Team
53 Don Booker   Sachse, TX 178241   Plano Athletic Cycling Club/PACC
54 James Dykes   Keller, TX 236891   TBi - Dedicated Race Team
55 Carlos Uranga   Irving, TX 325182   Plano Athletic Cycling Club/PACC
56 Dale Dawson   Arlington, TX 377743   
57 Zoran Smaic   Red Oak, TX 120194   Peloton-Specialized Cycling Team
58 John Trotter   Mckinney, TX 300239   McKinney Velo Club
59 Andrew Bender (5 - Cat5)   Mckinney, TX 3272   

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 marc parlette (1 - Cat3)   Allen, TX 295211   Bicycles Plus Racing
2 Stephen Weber (1 - Cat2)   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
3 Joel Hawks (2 - Cat2)   Plano, TX 284976   Bicycles Plus Racing
4 Ryan Crissey (2 - Cat3)   Garland, TX 133   Bicycles Plus Racing
5 Jeffry Fene (3 - Cat3)   Corinth, TX 188237   McKinney Velo Club
6 bob Cummings   Rose Hill, KS 276726   Dallas Racing
7 Scott Gurganus (4 - Cat3)   Bossier City, LA 186366   Team LaS'port
8 Gary Dutschmann (5 - Cat3)   Dallas, TX 271466   Mirage
9 Robert Baatz (6 - Cat3)   Lewisville, TX 339438   Corinth Cycling/Harden Dental
10 Jorge Merle (3 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Brent Napier (7 - Cat3)   Plano, TX 309917   Bicycles Plus Racing
12 Peter Beland   Little Rock, AR 47037   Boston Mountain Cyclists
13 Jimmy Olsen (4 - Cat2)   Dallas, TX 49022   PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Patrick Burke (5 - Cat2)   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
15 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
16 Michael Braden (8 - Cat3)   Richardson, TX 4551   Bicycles Plus Racing
17 Brad Price (6 - Cat2)   Mc Kinney, TX 178625   McKinney Velo Club
18 Michael Brown (2 - Cat4)   Dallas, TX 254910   Bicycles Plus Racing
19 Michael Brown   Dallas, TX 60849   McKinney Velo Club
20 Gerardo Chaparro (3 - Cat4)   Allen, TX 89918   Bicycles Plus Racing
21 Charles Dixon (4 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
22 Rich Dotson (5 - Cat4)   Fort Worth, TX 244413   Bicycles Plus Racing
23 Michael Gacki (7 - Cat2)   Frisco, TX 58983   Bicycles Plus Racing
24 Todd Lafleur (9 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Bicycles Plus Racing
25 Michael Fontana (6 - Cat4)   West Monroe, LA 57794   Vantage Health Plan/Team Colvin
26 Roland SanMiguel (7 - Cat4)   Corinth, TX 296246   Corinth Cycling/Harden Dental
27 Chris Eddy (8 - Cat4)   Corinth, TX 171453   Corinth Cycling/Harden Dental
28 David Garrett (10 - Cat3)   Mc Kinney, TX 223677   McKinney Velo Club
29 John Emerson (11 - Cat3)   Dallas, TX 251354   McKinney Velo Club
30 John Eder (8 - Cat2)   Dallas, TX 176076   Mirage

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Parrott (1 - Cat2)   Plano, TX 306764   Matrix/RBM
2 Kyle Sigl (2 - Cat2)   Fort Worth, TX 243733   ThinkFinance Racing
3 Adam Koble   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
5 Christopher Powers (1 - Cat1)   Flower Mound, TX 63195   Matrix/RBM
6 Bryan Reid (2 - Cat1)   Dallas, TX 172139   Colavita Racing
7 Elkin Arteaga (3 - Cat1)   Duncanville, TX 276550   Velossimo Racing
8 Nick Torraca (3 - Cat2)   Grapevine, TX 338924   Mad Duck Racing
9 Collin Davis (4 - Cat1)   Euless, TX 225276   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Brian Wyrick (4 - Cat2)   Mesquite, TX 155803   Matrix Cycling Club
11 Caleb Fuchs (5 - Cat1)   Hico, TX 291325   ThinkFinance Racing
12 Mario Arroyave (6 - Cat1)   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
13 mike lalla (7 - Cat1)   Coon Rapids Mn, MN 201623   Plano Athletic Cycling Club/PACC
14 John Ryan (5 - Cat2)   North Richland Hills, TX 240838   ThinkFinance Racing
15 Frank Cusimano (6 - Cat2)   Richardson, TX 301599   DNA Racing
16 robert snedden (7 - Cat2)   Dallas, TX 272911   Rockwall Cycling
17 Chris Kutach (8 - Cat2)   Dallas, TX 219631   Matrix Cycling Club
18 Will Frank (9 - Cat2)   Bentonville, AR 246407   Rockwall Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Sauter   Dallas, TX 245035   Rockwall Cycling
2 Paul Shumate   Lakewood, CO 275449   Foxtrot Racing
3 Jason Davis   Grand Prairie, TX 69752   GS Tenzing
4 Matt Brady   Plano, TX 344466   McKinney Velo Club
5 David Angeles   Murphy, TX 297291   Matrix Cycling Club
6 Jon Blanton   Mesquite, TX 56812   Rockwall Cycling
7 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
8 David McGaffin   Heath, TX 193960   Rockwall Cycling
9 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   GS Tenzing
10 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 andrew hays   Austin, TX 322238   VooDoo Racing
12 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   
13 James Kennedy   Lewisville, TX 288691   
14 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   Velossimo Racing
15 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
16 Jaime Olmo   Houston, TX 326698   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
17 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
18 Tim Duvall   Conway, AR 221000   Team Athlete Forward
19 jeremy morris   Arlington, TX 272491   
20 Stewart Ericson   Bedford, TX 312394   Team Bicycles inc
21 Kyle Springer   Lubbock, TX 305613   ThinkFinance Racing
22 Paul Baird   Hutto, TX 336980   Velossimo Racing
23 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   Wichita Falls Bicycling Club
25 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   
26 Cole Parker   San Diego, CA 357581   Jack & Adam's Racing Team
27 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
28 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
29 David Clary   Houston, TX 308607   
30 Timothy Silva   Keller, TX 250502   ThinkFinance Racing
31 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Stanley   Midlothian, TX 386614   
2 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   Sun & Ski/Champion Core Racing
3 Nathan Lenox   Greenville, SC 302173   Team LaS'port
4 Cody Taylor   Shreveport, LA 331342   Team LaS'port
5 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   Sun & Ski/Champion Core Racing
6 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   Sun & Ski/Champion Core Racing
7 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
8 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Bernave Velasquez   Arlington, TX 313174   
10 Robert Hopkins   Dallas, TX 355662   
11 Christopher Rowley   Dallas, TX 323318   Sun & Ski/Champion Core Racing
12 Tyler Stewart   Waco, TX 354880   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
13 Dillon Wilcox   Dallas, TX 350782   
14 Squire Lawrence   Dallas, TX 377666   
15 Nathan Sheetz   Austin, TX 322966   Austinbikes/Revenant
16 Matt Centofonti   Dallas, TX 365654   Sun & Ski/Champion Core Racing
17 Aaron Santos   Richardson, TX 359190   
18 Thomas Baert   Plano, TX 339686   Matrix/RBM
19 Mark Baerd   Fort Worth, TX 360046   
20 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   Sun & Ski/Champion Core Racing
21 Michael Mitchell   Rowlett, TX 345528   Rockwall Cycling
22 Matthew Beauregard   Waco, TX 282054   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
23 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   Matrix Cycling Club
24 Diren Singhe   Dallas, TX 310976   Sun & Ski/Champion Core Racing
25 Christopher Dauwe   Dallas, TX 379268   Crest/RBM Cycling
26 Dan Ronan   Dallas, TX 356856   
27 Charles Mills   Dallas, TX 290561   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Cork   Waco, TX 301724   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 Chad Bagnell   Rockwall, TX 291268   
3 Jacob Levy   Dallas, TX 147218   
4 David R King   Sweetwater 384863   
5 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
6 Brandon Proctor   Dallas, TX 381655   
7 Craig Bess      
8 Matthew Ramirez   Tyler, TX 386394   
9 Dale Dawson   Arlington, TX 377743   
10 Monte Bennett   Little Elm, TX 358062   Sun & Ski/Champion Core Racing
11 Joshua Davis   Plano, TX 388962   
12 Steve Kemps      
13 Andrew Metrailer   Plano, TX 326812   
14 Cameron Witte   Dallas, TX 384758   
15 Chris Welch      
16 Matthew Herman   Gainesville, TX 320382   
17 Pedro Pinilla   Houston 385387   
18 Chad Watson   Commerce, TX 348486   Rockwall Cycling
19 Mathew Weatherly      
20 Ron Bradshaw   Dallas, TX 377100   
21 Alan Hall   Plano, TX 264134   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camilla Schmitz (1 - Cat3)   Richardson, TX 235887   ThinkFinance Racing
2 Jan Bennett (2 - Cat3)   Plano, TX 358060   Sun & Ski/Champion Core Racing
3 Kathryn Hunter   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
4 Caryn Montague (3 - Cat3)   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing
5 Michelle Lewis Sirianni Gacki (1 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
6 Michelle Montoya (2 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 Kathleen (Brandi) Lafleur (4 - Cat3)   Wylie, TX 258415   ThinkFinance Racing
8 Erin Reedy (5 - Cat3)   Amarillo, TX 248750   
9 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
10 Kayla Sterling (3 - Cat2)   Gerald, MO 267818   Exergy TWENTY12
11 Lauren Stephens   Dallas, TX 288678   FCS Cycling
12 Ann Weigel (6 - Cat3)   Mckinney, TX 288493   Orlando Road Club Inc

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Curry (1 - Cat4)   Mckinney, TX 343738   Matrix Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Thomas   Dallas, TX 377931   
2 Jeanne Lambert   Coppell, TX 334604   Sun & Ski/Champion Core Racing
3 Corey Baird   Hutto, TX 367502   Velossimo Racing
4 Georgina Stones   Mckinney, TX 381208   
5 Tanya VanWinkle   Waxahachie, TX 360361   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee