Race Results for
Delray Beach Twilight Festival Amateur Races
Delray Beach, FL
(Event Information)
Criterium on 03/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisandro Cristia   Miami, FL 365545  519 Galiz Cycling Team
2 joseph fletcher   Palm City, FL 333630  508 Unattached
3 Tom Redpath   Pittsburgh Pa 338264  516 Unattached
4 David OHearn   Niceville, FL 332852  511 Naval Postgraduate School
5 Dayron Ramirez   Miami, FL 374973  528 Unattached
6 zachary abulencia   Cicero, NY 349080  501 Abulencia's
7 Ivan Rodriguez   Hialeah, FL 359801  520 FIU CYCLING TEAM
8 Carlos Pagan   Coconut Creek, FL 365109  514 JMR
9 larry bolano   Boca Raton, FL 367103  527 Unattached
10 William Loheide   Miami, FL 365865  529 Unattached
11 John Dillon   Kensington, MD 267567  507 Unattached
12 Alejandro Verano   Pompano Beach, FL 348014  530 JMR
DNS George Roel     517 Bike America Racing Team
DNS Sandor Delgado   Hialeah, FL 209261  518 Team Cocos

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 bernardo nardo   Miami, FL 312374  444 Galiz Cycling Team
2 Jose casas   West Palm Beach, FL 338172  407 Velo s Cyclery
3 Abdel Salas   Hialeah, FL 200486  431 Team Performance Fitness-Delra
4 Fred Amaya   Palm Beach , FL 345460  440 Unattached
5 Yamil Llorens   Miramar, FL 293191  429 Team Performance Fitness-Delra
6 Brian Fiete   Seattle, WA 300560  410 Cycle U
7 Nicolas Patton   Brooklyn, NY 360352  352 Compass
8 Ryan Williams   Miami, FL 312528  442 Rwmultisport
9 Edwin Ortiz   Hialeah, FL 349462  428 Rossetti
10 James Harter   Winter Garden, FL 288143  430 Unattached
11 Carlos Castellsnos   Miami, FL 179103  445 Unattached
12 Jim Campbell   Chipley, FL 326314  439 Unattached
13 adrian mena   Miami, FL 314478  441 Rossetti
14 james maffucci   Clearwater, FL 265487  401 Unattached
15 Casey Stallard   Bristol, TN 306154  403 King College
16 Brandon Lofton   Fort Lauderdale, FL 336122  423 ZMOTION Racing Team
17 Howard Tyndle   Silver Spring, MD 244939  421 Artemis
18 Edward Lee   Lake Worth, FL 311479  443 Velo's Cyclery
19 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882  404 Gearlink Racing
20 Jose Maldonado   Deerfield Beach, FL 175194  426 JMR
21 Antonio Pola   West Palm Beach, FL 338170  447 Velo s Cyclery
22 Jairo Alexander Gutierrez   Lantana, FL 261320  413 Velo s Cyclery
23 Mike Montgomery   Fort Pierce, FL 361928  433 Cyclewerks
24 James Adcock   Texarkana Tx 334904  405 Cool Beans Racing
DNS Sandor Delgado   Hialeah, FL 316004  424 Team Cocos
DNF Andrew Axmacher   Apopka, FL 237223  406 Hoovers Market
DNF michael dwyer   Tamarac, FL 277106  409 Cool Beans Racing
DNF Chuck Ford   St. Petersburg, FL 253095  411 Saint Pete Bicycle And
DNF Jaime Gomez   Deerfield Beach, FL 324622  425 JMR
DNF Louis Obregon   Lake Worth , FL 46199  446 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL 301623  357 Interactive Metronome
2 Andres Alayon   Miami, FL 320912  355 Sun Cycling Team
3 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL 322146  371 Performance
4 Timothy Killelea   Bristol, TN 272407  304 SCV/KRYSTAL
5 Luca Salvadeo     733 Monteclarense A.S.D.
6 Tomas Velez   Miami, FL 304174  329 Veloce Speedwear Div.
7 Shannon Malmquist   Miami, FL 58174  376 Florida Velodrome Association
8 Mario Lee   Lantana, FL 294817  359 Velo's Cyclery
9 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL 95714  311 University Bicycle Center
10 Kevin Eggart   Weston, FL 291482  314 Cool Beans Racing
11 Scott Wood   Fort Lauderdale, FL 139002  377 Cool Beans Racing
12 Sebastian Morfin   Weston, FL 313408  373 Interactive Metronome Development
13 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL 318550  378 Interactive Metronome
14 Xavier Carville Alonso   Miami Fl 294665  342 Team Performance Fitness-Delray Center
DNF Sean Baker   Pompanobeach, FL 308262  306 ZMOTION Racing Team
DNF Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691  310 ZMOTION Racing Team
DNF Jordan Hoover   Longwood, FL 332308  375 Hoovers Market
DNF Mark Lim   Tamarac, FL 198209  321 ZMOTION Racing Team
DNF Jeremy Smith   Apopka, FL 334084  374 Hoovers Market
DNF Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  867 Velo s Cyclery
DNF Cecilio Farinas   West Palm Beach, FL 187458  372 Cycle Science
DNF Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL 329554  351 Sun Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey Shmidt   Cumming, GA 309411  78 Team Type 1
2 David Cueli   Miami, FL 288788  35 Team Cocos
3 Emile Abraham (1 - Cat1)   Atlanta, GA 222021  63 Rossetti
4 Frank Travieso (2 - Cat1)   Athens, GA 160295  16 Team Cocos
5 Colin Jaskiewicz (3 - Cat1)   Montclair, NJ 218049  21 CHAMPION SYSTEM
6 Luis Zayas (4 - Cat1)   Miami, FL 193019  29 EBP Racing Team
7 Benjamin Renkema (5 - Cat1)   Greenville, SC 193086  43 Athletic
8 Jacob Hill (6 - Cat1)   Saint Petersburg, FL 235209  353 Fit Lab
9 David Guttenplan (7 - Cat1)   Washington, DC 177906  362 United Healthcare At Georgia
10 Ivan Dominguez (8 - Cat1)   Westlake Village, CA 153619  54 Franco Bicycle
11 Evan Thomas (1 - Cat2)   New Milford, CT 268391  363 Unattached
12 Grant Potter (9 - Cat1)   Parkland, FL 73508  15 ZMOTION Racing Team
13 Oscar Henao (10 - Cat1)   Dania Beach, FL 288710  370 FLYING ACE CYCLING
14 Raul Bello (11 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 185881  367 FLYING ACE CYCLING
15 Justin Lowe (12 - Cat1)   Columbia, KY 291819  30 Athletic Benefiting Globalbike
16 Andrea Ciacchini   Cumming, GA 385532  75 Team Type 1
17 Justin Morris     77 Team Type 1
18 Roman Morozov (2 - Cat2)   Miami Beach, FL 67282  322 Cool Beans Racing
19 Zachary Nave (3 - Cat2)   Gray, TN 240094  27 Team Metro Repographics
20 Gavriel Epstein (13 - Cat1)   Englewood, NJ 179451  47 CHAMPION SYSTEM
21 JAKE SILVERBERG (4 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 312558  358 Slipstream-Craddock Junior
22 Allison Anjos (14 - Cat1)   Boca Raton, FL 153443  360 Thebestbikeshop.Com
23 Benjamin Bryant (15 - Cat1)   Athens 211145  364 Rossetti
24 Ortelio Marin (16 - Cat1)   Miramar, FL 246897  365 Team Cocos
25 E. Julian Cabra (17 - Cat1)   Greenville, SC 265979  31 Team Metro Repographics
26 Jean-Francois Racine     56 Garneau/Quebecor
27 Garrett Moore (5 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 152118  334 Bike America Racing Team
28 Jonathan Atwell (18 - Cat1)   Bloomington, IN 212166  United Healthcare
29 Michael Sherer (1 - Pro)   Boulder, CO 232977  62 Optum Pro Cycling
30 Alfred Baurley (6 - Cat2)   Deerfield Beach , FL 325196  356 Team Cocos
31 Yip Tsang (19 - Cat1)   Davie, FL 204595  368 FLYING ACE CYCLING
32 Augustin Font     64 Rossetti
33 Ricardo Giraldo   Key Biscayne, FL 396668  66 Rossetti
34 Andrew Scarano (20 - Cat1)   Athens, GA 178109  332 United Healthcare
35 Oscar Clark (21 - Cat1)   Athens, GA 221975  United Healthcare
DQ Yosmani Pol Rodriguez (Cat1)   Miami, FL 305907  71 Team Cocos
DNF Ryan Cross (Cat1)   Boulder, CO 193829  73 Team Priorirty Health
DNF Bruno Langlois    400671  57 Garneau/Quebecor
DNF Lance Ohlsson   South Burlington, VT 26606  17 Cycle Progression
DNF Karel Sumbal (Cat1)   Jacksonville, FL 225841  60 Gearlink Racing
DNF Leni Trudel     58 Garneau/Quebecor
DNF Charly Vives     59 Garneau/Quebecor
DNF Scott Cugno (Cat2)   Boca Raton  154900  302 1 Pro Cycling
DNF Derek Bennett (Cat1)   Tampa, FL 117436  19 Florida Velo
DNF Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL 271372  80 ZMOTION Racing Team
DNF Paolo Cravanzola   Cumming, GA 380036  76 Team Type 1
DNF Michael Dalterio   Alpharetta, GA 400419  83 Unattached
DNF Darren Dowling (Cat2)   Sarasota, FL 219566  32 Florida Velo
DNF Rich Harper (Cat1)   Raleigh, NC 175041  Cleveland Clinic-RGF
DNF Victor Herrera (Cat1)   Dania, FL 258392  81 Alligator Cycling
DNF Marc Howe (Cat2)   Palm Bay, FL 264076  318 ZMOTION Racing Team
DNF Rainiel Sanchez (Cat1)   Winter Park, FL 59556  34 Sun Cycling Team
DNF Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  12 Florida Velo
DNF Buddy Spafford (Cat2)   Asheville, NC 302191  13 Florida Velo
DNF Joshua Thornton   Dade City, FL 82596  22 GG Events
DNF Ken Vida (Cat1)   Lithia, FL 60148  Florida Velo
DNF Lucas Wardein (Cat1)   Naples, FL 233364  11 Florida Velo
DNF Evan Wynn (Cat1)   Asheville, NC 249535  18 Industry Nine Cycling
DNF Alfred Sabato     335 Team Cocos
DNF Leynier Alonso (Cat2)   Hialeah, FL 288815  336 Cocos Team Coco s
DNF Gerardo Rodriguez (Cat2)   Hialeah, FL 225353  337 Team Cocos
DNF James Nipple     338 Team Cocos
DNF Curtis Juteram (Cat2)   Minneola, FL 63944  735 Bike America Racing Team
DNF Henry Willis (Cat1)   Orlando, FL 187343  330 Fit Lab
DNF Christopher Wright (Cat2)   Miami, FL 226496  331 Team Performance Fitness-Delra
DNF Maikel Matos (Cat1)   Hialeah, FL 290940  369 Cocos Team Coco s
DNF Jose Frank Rodriguez     72 Team Cocos
DNF Leonardo Martinez (Cat1)   Los Angeles, CA 185065  70 Team Cocos
DNF David Novak   Tunkhannock, PA 268729  Lindsay Wilson College
DNF Julio Cruz (Cat2)   Hialeah, FL 76784  750 GS Palm Beach
DNF Stephen Gilligan (Cat2)   Deerfield Beach, FL 85222  366 ION Racing Tearn
DNF Sean Coleman (Cat1)   Land O Lakes, FL 121299  738 ZMOTION Racing Team
DNF Colton Barrett (Pro)   Indianapolis, IN 224589  61 Optum Pro Cycling
DNF Garrett White   Broomfield , CO 202202  25 Firefighter's UCI

Men - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Mlujeak (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653  611 ZMOTION Racing Team
2 Curtis Long (2 - Cat1)   Atlantic Beach, FL 108976  82 ZMOTION Racing Team
3 Anthony Prioli (3 - Cat1)   Clearwater, FL 28734  68 Synergy Racing Team
4 Esteban Arniella (1 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 240874  602 Hollywood Big Wheelers
5 Richard Diaz (1 - Cat3)   Miami Lakes, FL 228160  607 ZMOTION Racing Team
6 Jean Charles Pinsonnault     612 Archivald EIC
7 Willie Payton (2 - Cat2)   Brooklyn, NY 137827  620 Unattached
8 Adam Baskin (4 - Cat1)   Clermont, FL 88669  604 ZMOTION Racing Team
9 Vincent Cook (2 - Cat3)   Palm Harbor, FL 7670  606 Synergy Racing Team
10 Carlos Goncalves     615 Team London
11 Cliff Kugler (3 - Cat3)   Weston, FL 175537  621 Hammer Head Racing
DNS Michael Egan (Cat2)   Newtown Square, PA 242939  600 PA Masters RC
DNS Kevin Erndl (Cat3)   Naples, FL 310804  601 Naples Cyclery
DNS Stephen Gilligan (Cat2)   Deerfield Beach, FL 85222  609 ZMOTION Racing Team
DNS Christopher Wright (Cat2)   Miami, FL 226496  331 Team Performance Fitness-Delra
DNS Oscar Flores (Cat3)   Bronx Ny 317968  617 GS Palm Beach
DNS Julio Rojas (Cat2)   Pompano Beach, FL 175402  713 GS Palm Beach
DNS Mike Montgomery (Cat4)   Fort Pierce, FL 361928  433 Cyclewerks
DNS Leandro Contreras (Cat2)   West Palm Beach, FL 198169  616 GS Palm Beach Garneau

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Mlujeak (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653  611 ZMOTION Racing Team
2 Wills Powell (1 - Cat4)   Plantation, FL 69855  743 Bike America Racing Team
3 ransford robinson (1 - Cat3)   Pembroke Pines, FL 256991  745 Bike America Racing Team
4 Luca Salvadeo     733 Monteclarense A.S.D.
5 Roman Joa (1 - Cat2)   Miami, FL 193020  748 Velo Masters Of Miami
6 Glenn Schneider (2 - Cat2)   Lake Worth, FL 31697  849 GS Palm Beach
7 Pedro Leon (2 - Cat3)   Pembroke Pines, FL 20915  712 GS Palm Beach Garneau
8 Ken Schofield (3 - Cat2)   Juno Beach, FL 207006  732 ZMOTION Racing Team
9 Sean Coleman (2 - Cat1)   Land O Lakes, FL 121299  738 ZMOTION Racing Team
10 Andy Mapple (4 - Cat2)   Winter Garden, FL 294004  741 Florida Velo
11 Nelson Trujillo (5 - Cat2)   Hialeah, FL 225900  729 G M Bikes
12 Kevin Eggart (3 - Cat3)   Weston, FL 291482  314 Cool Beans Racing
13 stephen tannenbaum (2 - Cat4)   North Miami Beach, FL 271071  707 Unattached
14 Jorge Cortes   Weston, FL 140447  739 Cool Beans Racing
15 Mark Stein (6 - Cat2)   Tarpon Springs, FL 33966  706 Florida Velo
16 Raife Snover (7 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 246899  747 EION Racing Team
17 Carlos Goncalves     615 Team London
18 Amelio Fundora (3 - Cat4)   Miami, FL 349460  737 Velo Masters Of Miami
19 Israel Vera (8 - Cat2)   Miami, FL 242172  714 GS Palm Beach
20 James Clossick (4 - Cat3)   Coral Gables, FL 88271  744 Velo Masters Of Miami
21 Eduardo Pichardo   Weston, FL 227279  746 PC CAR TRADE
22 Curtis Juteram (9 - Cat2)   Minneola, FL 63944  735 Bike America Racing Team
23 Chuck Ford (4 - Cat4)   St. Petersburg, FL 253095  411 Saint Pete Bicycle And
24 Pablo Santa Cruz (3 - Cat1)   Safety Harbor, FL 196540  740 FloridaVelo
25 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL 71611  734 ZMOTION Racing Team
26 Joe Narciso     801 Team London
27 Jose Armas (5 - Cat3)   Pembroke Pines, FL 243186  749 GS Palm Beach
28 Jose Hernandez (6 - Cat3)   Cutler Bay, FL 270047  736 Velo Masters Of Miami
DNF Tony Alvarez (Cat3)   Deerfield Beach, FL 295844  708 GS Palm Beach
DNF Milton Behrens (Cat4)   Pompano Beach, FL 297857  710 GS Palm Beach
DNF Alex Yarnall (Cat3)   Delray Beach, FL 268644  742 GS Palm Beach
DNF Grant Bruggemann (Cat5)   Cooper City, FL 87464  824 Bike America Racing Team
DNF Andrew Ghahramani (Cat3)   Boca Raton, FL 68975  718 Bike America Racing Team
DNF Carlos Cruz (Cat3)   Sunrise, FL 138705  719 Miami Masters
DNF Marco Beltran (Cat3)   Hollywood, FL 225734  726 PC CAR TRADE
DNF Chris Hoch (Cat2)   Coconut Creek, FL 272990  702 ZMOTION Racing Team
DNF Roger Phanord (Cat3)   Fort Lauderdale, FL 158010  826 Bike America Racing Team

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallie Martinez (1 - Cat3)   Miami, FL 40214  811 Big Wheel Sunrise
2 Peter Aldridge (1 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 222215  842 Performance Fitness-Detray Cen
3 Jeff Fleming (2 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 11814  821 GS Palm Beach
4 Tim Stone (2 - Cat3)   Boulder, CO 332428  817 Treasure Coast Racing
5 Fitzroy Craig (3 - Cat3)   Lauder Hill, FL 198843  838 Team Performance Fitness-Delra
6 Michael Rhoades (4 - Cat3)   Tarpon Springs, FL 202152  711 Ride N Roll
7 Jonathan Creavalle (5 - Cat3)   Pembroke Pines, FL 258345  807 ZMOTION Racing Team
8 Irving Regalado (6 - Cat3)   Miramar, FL 48069  829 Miami Masters
9 George Orel (1 - Cat5)   Miamigardens, FL 309910  840 FLYING ACE CYCLING
10 James Clossick (7 - Cat3)   Coral Gables, FL 88271  744 Velo Masters Of Miami
11 John Tanner (8 - Cat3)   Clearwater, FL 155000  818 Florida Velo
12 Howard Tyndle (1 - Cat4)   Silver Spring, MD 244939  421 Artemis
13 Paul Lincoln (9 - Cat3)   Weston, FL 268915  837 Bike America Racing Team
14 Amelio Fundora (2 - Cat4)   Miami, FL 349460  737 Velo Masters Of Miami
15 William Tittle (10 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL 172355  819 ZMOTION Racing Team
16 Bryan Crement (3 - Cat2)   Wilmington, DE 45218  827 Miami Masters
17 Daniel Stauber (3 - Cat4)   Miami Beach, FL 102448  841 Velo Masters Of Miami
18 Rolando Hurtado (11 - Cat3)   Miami Springs, FL 45486  830 Miami Masters
19 Paul Perry (4 - Cat4)   Plantation, FL 72470  836 Bike America Racing Team
20 Charles Rosenthal (12 - Cat3)   Hollywood, FL 194343  825 Bike America Racing Team
21 Bruce Keno (5 - Cat4)   Hollywood, FL 303950  810 ZMOTION Racing Team
22 Michael Odom (6 - Cat4)   Land O Lakes, FL 288644  812 University Bicycle Center
23 John Dillon (2 - Cat5)   Kensington, MD 267567  507 Unattached
DNF Don Ernst (Cat4)   Coral Springs, FL 297432  808 ZMOTION Racing Team
DNF Steven Griffith (Cat3)   Boca Raton, FL 195918  809 ZMOTION Racing Team
DNF Shaun Redman (Cat4)   Fort Lauderdale, FL 239227  822 GS Palm Beach Garneau
DNF Grant Bruggemann (Cat5)   Cooper City, FL 87464  824 Bike America Racing Team
DNF Roger Phanord (Cat3)   Fort Lauderdale, FL 158010  826 Bike America Racing Team
DNF David Kroupa (Cat4)   Fort Lauderdale, FL 280775  815 ZMOTION Racing Team
DNF MICHAEL ROWE (Cat5)   Fort Lauderdale, FL 287675  814 GS Palm Beach

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  219 ZMOTION Racing Team
2 Courtney Lowe     212 Optum Pro Cycling
3 Laura Parsons   Miami, FL 298947  220 Rosebandits
4 Peggy LeGrand (1 - Cat2)   Ladson, SC 272836  226 US MILITARY CYCLING
5 Valeria Galeano   Miami Beach, FL 218526  216 Primal Rose Bandits
6 Annie Ewart    380329  210 Optum Pro Cycling
7 Kristy Neuenschwander (1 - Cat3)   Saint Petersburg 367009  905 Saint Pete Bicycle And
8 Emma Grant   Pleasanton, CA 379338  211 Optum Pro Cicling
9 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  214 Pepper Palace P/B
10 Kristen LaSasso   Miami, FL 151408  217 Rosebandits
11 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955  213 Optum Pro Cycling
12 Crystal Little (2 - Cat2)   Davie, FL 287714  218 Rosebandits
13 Corinne Schmid (3 - Cat2)   Stuart, FL 286461  204 Alligator Cycling Club
14 Yesica Mendoza   Saint Charles, MO 358741  227 Unattached
15 Hannah Hayduk (2 - Cat3)   Kutztown, PA 200614  221 Team Alliance Enviromental

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Kamhi (1 - Cat4)   Largo, FL 305518  904 Florida Velo
2 Emily Hirschman   Broomfield 268992  912 The Fit Lab
DNS Ann Weigel   Mckinney, TX 288493  901 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaOSMOSpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee