Race Results for
Tuesday Night Cross
St Louis Park, MN
(Event Information)
Cyclocross on 10/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Mills (1 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
2 Christopher Fisher (1 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossniacs
3 Charles Simacek (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 230406   
4 Christopher Smith (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
5 Owen Thoele (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 211174   Category 6 Racing Squad
6 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
7 Ethan Furois (5 - Cat2)   Falcon Heights, MN 322612   County Cycles
8 Joshua Bauer (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
9 Brian Koeneman (7 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
10 Andris Delins (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 333848   Bianchi/Grand Performance
11 Samuel Bramel (8 - Cat2)   Little Canada, MN 291951   County Cycles
12 Brendan Bellew (9 - Cat2)   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
13 James Buddenbaum (10 - Cat2)   Bloomington, MN 185684   
14 Ryan Marsel (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 313268   Behind-Bars/LGR
15 Pete Johnson      
16 Matt Leizinger (12 - Cat2)   Minnetonka, MN 284245   Omnium Racing
17 Chris Alme (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 281584   
18 Evan Taylor (13 - Cat2)   Minneapolis, MN 35083   
19 Jeff Peterson (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
20 Daniel Strese (4 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   
21 Daniel Wheeler (5 - Cat3)   St. Paul, MN 227791   County Cycles
22 Todd Schmidt (6 - Cat3)   Hopkins, MN 31657   
23 Adam Rambow (7 - Cat3)   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
24 Chris Van Ert (8 - Cat3)   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
25 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   
26 Charles Townsend (9 - Cat3)   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
27 Mark Rathbun (10 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
28 Ian Johnson (11 - Cat3)   Minneaplois, MN 300764   Behind-Bars/LGR
29 Drew Holbrook   Minneapolis, MN 16497   Freewheel Bike
30 Nathaniel Shea   Edina, MN 274359   MBRC/Flanders
31 Ryan Guy (12 - Cat3)   Brooklyn Park, MN 116933   
32 Erik Kiser   Chicago, IL 294000   Burnham Racing
33 Richard Wince (13 - Cat3)   Des Moines, IA 259675   Rasmussen Bike Shop
34 Dan Inderieden (14 - Cat3)   Minneapolis, MN 218333   
35 Nicholas Valdes (15 - Cat3)   Minneapolis, MN 245162   
36 James Cullen (16 - Cat3)   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
37 Ted Clausen (17 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   
38 Erin Young (18 - Cat3)   Minneapolis, MN 349220   
39 Chris Hammer (19 - Cat3)   Woodridge, IL 91451   Wheel Fast Racing
40 Daniel Boyles (20 - Cat3)   Ramsey, MN 278248   Behind-Bars/LGR
41 Jon Jensen (21 - Cat3)   Hopkins, MN 94488   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
2 Sam Bergland      
3 Tim Werts   Plymouth, MN 388001   
4 Ian Nancekivell      
5 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
6 Ryan Carlson   Minnetonka, MN 264020   Twin Six
7 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   County Cycles
8 Jacque Poquette   Ham Lake, MN 361958   
9 Gregory Alexander   Woodbury, MN 298718   
10 Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
11 Shan Han   Minneapolis, MN 270207   
12 Eric Boyles   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
13 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez Racing
14 Trent Luger   Edina, MN 386182   Balance
15 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   County Cycles
16 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
17 Kevin Guiney   Minneapolis, MN 389137   
18 Ken Earley   Minneapolis, MN 381525   Category 6 Racing Squad
19 Ananda Bates   Minneapolis 387126   
20 Robert Belz   Afton, MN 87690   Loon State Cyclists
21 Ryan Larson   Minneapolis, MN 313780   Birchwood/GIS
22 Nick Boulton   Saint Paul, MN 359607   Synergy
23 Nat McIntyre   Minneapolis, MN 360271   
24 Jeff Damm   Minneapolis, MN 360269   
25 Phillip Clark   Minneapolis, MN 356472   
26 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN 295908   Freewheel Bike
27 Jameson Wiltermood   Minneapolis 378624   Freewheel Bike
28 Andres Nienskedt      
29 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   
30 Daniel LIEDAHL      Bragging Rights
31 Dwight Skinner   Minneapolis, MN 326624   
32 Evan Heisler   Minneapolis, MN 361166   
33 Matthew Prior   Minneapolis, MN 388901   
34 Matt Appleman   Robbinsdale, MN 160003   Minnesota Cycling Team
35 Mike Younes      
36 Dave Seifert      
37 Ben Weaver      
38 Evan Giannobile      
39 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126   Freewheel Bike
40 Dustin Skarda   South Saint Paul, MN 352834   Townie Syndicate
41 Chris Owens   Eden Prairie, MN 293953   
42 Ryan Johnson   Minneapolis, MN 388085   
43 Andrew Lageson   Minneapolis, MN 356842   St Goose Bike Team
44 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   County Cycles
45 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   
46 Joel Swenson   Bloomington 382734   
47 Dave Knox      
48 Mark Rosen   Osego, MN 134202   
49 Aaron Collins   Minneapolis, MN 375461   Top Natchez Racing
50 Matt Orzechowski      
51 Mark Seaburg   Hopkins, MN 334964   
52 Geoff Egerman      
53 Joel Beach   Bloominton, MN 413504   
54 Benton Hunt   Muscatine, IA 207199   
55 Bennett Goiffon      
56 Brendan Dolan      
57 Scott Shore   Minneapolis, MN 311726   
58 Andre Karpov      
59 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
60 Dave Cecchi      
61 Alexander Katkov      Bragging Rights
62 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
63 Dylen Wetteland   Roseville, MN 379053   Gopher Wheelmen
64 Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
65 Alexander Basmlov      
66 Shawn Sufft      
67 Sebastian Frye      
68 Pete Johnson   Minnetonka, MN 387518   
69 Anthony Hilligoss   Eden Prairie, MN 384819   Angry Catfish

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Fisher (1 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossniacs
2 Christopher Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
3 Brian Koeneman (2 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
4 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
5 Michael Phillips (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 200784   G.S. Circo Azzurro
6 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
7 Isaac Young (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 326552   
8 Reid Bartels      
9 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   
10 Todd Schmidt (3 - Cat3)   Hopkins, MN 31657   
11 Dave Fetters (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 266342   
12 Chris Alme (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 281584   
13 Evan Taylor (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 35083   
14 Adam Staufenberg (5 - Cat2)   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
15 Jeremy Ames (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 285970   
16 John Thompson (2 - Cat1)   Shoreview, MN 63849   Bianchi/Grand Performance
17 Jeff Peterson (6 - Cat3)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
18 Tim Stone (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 200623   Kenwood Racing
19 Charles Townsend (8 - Cat3)   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
20 Chris Van Ert (9 - Cat3)   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
21 Jeffrey Hilligoss (6 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
22 Thomas MacDonald (10 - Cat3)   Minneapolis, MN 117428   Kenwood Racing
23 Monte Dirks (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 285560   
24 Mark Rathbun (11 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Basso pb Tonka Cycle
25 Drew Holbrook   Minneapolis, MN 16497   Freewheel Bike
26 Chris Rogers (12 - Cat3)   Lauderdale, MN 236791   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
27 Bryan Hill (13 - Cat3)   Minneapolis, MN 315814   Bianchi/Grand Performance
28 Keith Bianchi (7 - Cat2)   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
29 Daniel Wheeler (14 - Cat3)   St. Paul, MN 227791   County Cycles
30 Jon Friedell (15 - Cat3)   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
31 Eddie Karow (16 - Cat3)   Stpaul, MN 281195   
32 Steve Pippin (17 - Cat3)   Minneapolis, MN 103461   Freewheel Bike
33 Doug Nixon (3 - Cat4)   Minnetonka, MN 235471   
34 Chris Hammer (18 - Cat3)   Woodridge, IL 91451   Wheel Fast Racing
35 Robert Belz (19 - Cat3)   Afton, MN 87690   Loon State Cyclists
36 Dwight Skinner (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 326624   
37 Adam Rambow (20 - Cat3)   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
38 Chris Sur (21 - Cat3)   Minneapolis, MN 302904   
39 Nathaniel Shea (5 - Cat4)   Edina, MN 274359   MBRC/Flanders
40 James Cullen (22 - Cat3)   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
41 Mark Overgaard (6 - Cat4)   Vadnaisheights, MN 297849   Gopher Wheelmen
42 Ted Clausen (23 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   
43 Matt Lovaas (7 - Cat4)   Edina, MN 221930   International Christian Cycling Club
44 Karl Svedberg (8 - Cat4)   Woodbury, MN 296081   Chilkoot Velo
45 Mark Rosen (9 - Cat4)   Osego, MN 134202   
46 Jason Goldberg (24 - Cat3)   Saint Paul, MN 359   Bianchi/Grand Performance
47 Andrew Magill      

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James (1 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
2 April Morgan (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 388916   
3 Anya Malarski (1 - Cat3)   Duluth Mn 302412   County Cycles
4 Lindsey Hillesheim (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 244915   
5 Carol Jeane Sansome (4 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Squadra Coppi / Vapiano USA
6 Abby Ruess (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 312258   Bianchi/Grand Performance
7 Patti Schmidt (1 - Cat4)   Hampton, MN 297027   
8 Amy Oberbroeckling (3 - Cat3)   Iowa City, IA 313742   Team Q7
9 Megan Barr (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 378225   Birchwood/GIS
10 Heather Edwards-Thoerner (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 112633   Birchwood/GIS
11 Denise Ward (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 69854   
12 Lisa Thompson (6 - Cat3)   Minneapolis, MN 233402   
13 Emily Bramel (2 - Cat4)   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
14 julie thompson   Saint Paul, MN 327888   
15 Valerie Olheiser      
16 Gabriella Tsurutani   Minneapolis, MN 242080   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyCUOREBonk BreakerShimanoOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee