Race Results for
Kerin Championships by George Garner Cycles
Northbrook, IL
(Event Information)
Scratch Race on 08/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - P 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Robertson   Rolling Meadows, IL 256071  40 WDT-Allvoi International Cycling Team
2 Jason Garner   Glenview, IL 42620  Northbrook Garner Bicycle Club
3 Jeffrey Whiteman   Chicago, IL 181146  Flatlandia Cycling Team
4 Aram Bayzaee (1 - Cat2)   Northbrook, IL 137582  34 Pact- DISH Network Cycling
5 Matthew Fox   Highland Park, IL 161688  18 Bouledogue Tout Noir
6 Brian Haas (2 - Cat2)   Chicago, IL 162118  11 Higher Gear Chicago Cycling Club
7 Franco Panveno    93132  97 Alberto's Sport
8 Brian Rady (3 - Cat2)   Lansdale, PA 345470  160 Intelligentsia Racing Society
9 Larry Stoegbauer   Chicago, IL 249042  WDT-Allvoi International Cycling Team
10 Daniel Verner (4 - Cat2)   Island Lake, IL 51737  56 Pact- DISH Network Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robie GAUSS   Kenosha, WI 45366  169 Kenosha Velosport Inc
2 Eric Myers   Glencoe, IL 320876  150 Intelligentsia Racing Society
3 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  33 
4 Chuck Judy   Chicago, IL 18341  62 Turin DCX
5 Ron Good   Naperville, IL 268828  13 WDT-Allvoi International Cycling Team
6 Steven Benni   Chicago, IL 271725  58 Intelligentsia Racing Society
7 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  120 Racers Against Childhood Cancer
8 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  185 Team Mack Racing Assn

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Farmer   Chicago, IL 115451  127 Intelligentsia Racing Society
2 Grzegorz Monko   Buffalo Grove, IL 381944  48 WDT-Allvoi International Cycling Team
3 Michael Seguin   Chicago, IL 32101  12 Beverly Bike/VeePak
4 Patrick Meyer   Carmel, IN 58676  Pact- DISH Network Cycling
5 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035  17 Astella Oncology p/b ABD Cycling
6 Maxim Bankevich (1 - Cat4)   Riverwoods, IL 297397  64 Alberto's Sport
6 James O'Connell (2 - Cat4)   Northbrook, IL 219317  74 Northbrook Bicycle Club, Inc.
7 Brian Arfmann (3 - Cat4)   Arlington Heights, IL 282223  51 ABD Cycling Club
9 COREY SEPANSKI (4 - Cat4)   Mount Pleasant 333378  165 
10 Jared Rogers (5 - Cat4)   Chicago, IL 261146  111 xXx Racing
11 Samuele Bianchi   Chicago, IL 278914  159 
12 JOSEPH PROSZOWSKI   Chicago, IL 376389  162 Chicago Velo Campus
13 Morgan McKinley (6 - Cat4)   Chicago, IL 379659  60 
14 Steven Dickerson (7 - Cat4)   Deerfield, IL 76282  183 Intelligentsia Racing Society
15 John Mager (1 - Cat5)   Chicago, IL 357285  152 
16 John Kuhfahl (2 - Cat5)   Ingleside, IL 380295  19 
17 Steve Goldberg (8 - Cat4)   Northbrook, IL 201209  77 
18 John Poplett (9 - Cat4)   River Forest, IL 232928  28 

Men - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Stoegbauer (1 - Cat1)   Chicago, IL 249042  WDT-Allvoi International Cycling Team
2 Robie GAUSS (1 - Cat3)   Kenosha, WI 45366  169 Kenosha Velosport Inc
3 Daniel Verner (1 - Cat2)   Island Lake, IL 51737  56 Pact- DISH Network Cycling
4 Brian Haas (2 - Cat2)   Chicago, IL 162118  11 Higher Gear Chicago Cycling Club
5 Ron Good (3 - Cat2)   Naperville, IL 268828  13 WDT-Allvoi International Cycling Team
6 Patrick Meyer (2 - Cat3)   Carmel, IN 58676  Pact- DISH Network Cycling
7 Franco Panveno (3 - Cat3)    93132  97 Alberto's Sport
8 Chuck Judy (4 - Cat3)   Chicago, IL 18341  62 Turin DCX
9 Steven Dickerson (1 - Cat4)   Deerfield, IL 76282  183 Intelligentsia Racing Society
10 Michael Seguin (5 - Cat3)   Chicago, IL 32101  12 Beverly Bike/VeePak
11 Aram Bayzaee (4 - Cat2)   Northbrook, IL 137582  34 Pact- DISH Network Cycling
12 Leonard Cabaltera (6 - Cat3)   Racine, WI 50058  33 
13 James O'Connell (2 - Cat4)   Northbrook, IL 219317  74 Northbrook Bicycle Club, Inc.
14 Steve Goldberg (3 - Cat4)   Northbrook, IL 201209  77 

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Heymann   Highland Park, IL 283728  23 Team Higher Gear
2 Francine Haas   Chicago, IL 162422  Team Higher Gear
3 olivia Gauss   Kenosha, WI 259131  26 Kenosha Velosport Inc
4 Catherine Watkins   Evanston, IL 199317  20 Team Higher Gear
5 Emilia Field   Lake Forest, IL 321530  191 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Mixed - Jr - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuele Bianchi   Chicago, IL 278914  159 
2 John Mager   Chicago, IL 357285  152 
3 John Kuhfahl   Ingleside, IL 380295  19 
4 Emilia Field   Lake Forest, IL 321530  191 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Mixed - Jr - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  120 Racers Against Childhood Cancer
2 Max Ryan   Chicago, IL 356597  136 
3 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  185 Team Mack Racing Assn

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoCUOREOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee