Race Results for
Road Championship Weekend ~ The Fort Hood Challeng
Copperas Cove, TX
(Event Information)
Road Race on 09/30/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
2 Gabriel Baca   Chihuahua 331782   Hotter'N Hell Hundred
3 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   Astella Oncology p/b ABD Cycling
4 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   ThinkFinance Racing
5 James Day   Austin, TX 276837   Team Wooly Mammoth

Men - Cat4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Martinez   Houston, TX 308180   
2 Jeff Grant   Houston 365814   Shama Cycles
3 Daniel Perkins   Littleton, CO 274330   Violet Crown
4 Mark Tidwell   San Antonio, TX 57211   Joes Pro Bikes
5 Pete Morawiec   San Antonio, TX 242981   Joe's Pro Bikes
6 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   Sun & Ski/Champion Core Racing
7 Stephen Gilbert   Austin, TX 309407   Violet Crown Sports Assoc
8 Michael Yeager   Morgan Hill, CA 366475   Team Bicycles Inc.
9 Scott Giancola   Oak Point, TX 358641   McKinney Velo Club
10 Dan Ronan   Dallas, TX 356856   
11 Rhett McKeller   Mc Kinney, TX 317344   McKinney Velo Club
12 Larry Crowson   Arlington Tx. 377534   FRESH Racing
13 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   McKinney Velo Club
14 Scott Sutherladd      
15 Roman Lobkovsky   Austin, TX 209098   Northwest Cycling Club
16 William Neale   Austin, TX 277905   Violet Crown Sports Assoc
17 Andrew Scott Millwee   Prosper, TX 278815   McKinney Velo Club
18 Brad Jay   Arlington, TX 357494   Joe's Pro Bikes
19 John Powell   Austin Tx 308239   VooDoo Racing
20 Richard Linebaugh   Sweetwater 271687   Team Bicycles inc
21 Clint Fiedler   Fredericksburg, TX 277127   Joe's Pro Bikes
22 Doug Allen   Fredericksburg, TX 209463   Velossimo Racing
23 James Dykes   Keller, TX 236891   TBi - Dedicated Race Team
24 Andrew Jones   Dallas, TX 382034   
25 Philippe Ayala   Columbus, OH 167290   Joes Pro Bikes
26 Kaoru Hosaka (1 - Cat5)   Lake Jackson, TX 345042   Southwest Cycling Club Racing
27 Noe Espinosa   Stafford, TX 293313   Shama Cycles
28 Clint Westhoff   Plano, TX 325908   
29 John Madden   Houston, TX 308953   
30 Dan Kemp   Fredericksburg, TX 333218   Joe's Pro Bikes
31 Stephan Terrill   Frisco, TX 314956   McKinney Velo Club
32 Carl Parisis      
33 Clint Siddons   Fort Worth, TX 333694   Joe's Pro Bikes
34 Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012   Laredo Cycling Club
35 Jan Soernes   Austin, TX 386873   
36 William Hughes   Tyler, TX 357324   FRESH Racing
37 Carroll Butler (2 - Cat5)   Kerrville, TX 350210   Joe's Pro Bikes
38 Nathan Montague   Dallas, TX 290008   SMU Mustang Cycling Club
39 Brad Boulton   Alvarado, TX 357045   Team Bicycles inc
40 Mark Schusterman   Houston, TX 203872   Texas Pro Health Racing
41 Chris Tran   Houston, TX 314662   Southwest Cycling Club Racing
42 Ronald Medlock   Austin, TX 338732   Neoteric Racing
43 Jeff Garner   Fort Worth, TX 271490   TBi - Dedicated Race Team
44 david degendt   Houston, TX 349690   Team Spincycle
45 Daniel Hodge      
46 Eddie Cadena   Mckinney, TX 365118   McKinney Velo Club
47 Nery Hernandez   Houston, TX 306582   
48 Kevin Franklin (3 - Cat5)   The Woodlands, TX 352414   Woodlands Cycling Club Race Team
49 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   TBi - Dedicated Race Team
50 Rance Ivie (4 - Cat5)   Georgetown, TX 308143   Team Brain and Spine Cycling
51 Jorge Lopez (5 - Cat5)   Katykaty, TX 375808   SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
52 Edgar Strange (6 - Cat5)   San Antonio, TX 187001   Dallas Racing
53 Jorge Maldonado (7 - Cat5)   Killeen 308015   Tri-City Bicycles
54 Miguel Betancourt   Georgetown, TX 338734   Neoteric Racing
55 Brandon Brewer (8 - Cat5)   Fort Worth, TX 360553   Team CF
56 Robert Kellam      
57 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   TBi - Dedicated Race Team

Men - Cat1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradyn Smith (1 - Cat4)   Garland, TX 354564   Matrix/RBM
2 Ian Anderson (1 - Cat5)   San Antonio, TX 348162   Bicycle-Heaven
3 Reydesel R Garcia III (2 - Cat5)   Mckinney, TX 310049   Matrix/RBM
4 Gabriel Porterfield (3 - Cat5)   Bertram, TX 350938   T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Chase Widener (4 - Cat5)   Plano, TX 388127   Matrix Cycling Club
6 Aaron Hagler (5 - Cat5)   Austin 379385   T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Oleg Dylla (6 - Cat5)   Georgetown, TX 375844   T3Multisports Elite Junior Cycling
8 Julian Larkin (7 - Cat5)   Rockwall, TX 378030   
9 Alec Weigel (8 - Cat5)   Mckinney, TX 336906   Orlando Road Club Inc
10 Ben Gray (9 - Cat5)   Fulshear Tx 366005   Team Spincycle
11 Jeffrey Ryan (10 - Cat5)   North Richland Hills, TX 321542   
12 Alexander Bartz (11 - Cat5)   Sugarland, TX 366892   Southwest Cycling Club Racing
13 Jason Ryan (12 - Cat5)   North Richland Hills, TX 360099   
14 Marley Schiesz   Austin Tx 389925   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas McRight (1 - Cat3)   Frisco, TX 333530   Matrix Cycling Club
2 Alex Gonzalez (1 - Cat4)   Cedar Park, TX 357344   T3Multisports Elite Junior Cycling
3 Dylan Gray (2 - Cat4)   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Isaac Porterfield (3 - Cat4)   Bertram, TX 342580   T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Chris Degenaars (1 - Cat5)   Plano Tx 358414   Matrix/RBM
6 Andrew Singer (2 - Cat5)   Dallas, TX 270911   Matrix/RBM
7 Vegard Soernes (3 - Cat5)   Austin, TX 386872   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr (1 - Cat4)   Laredo, TX 263553   Dominion - Falcon Bank
2 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Slipstream-Craddock Junior Development
3 Sebastian York (1 - Cat3)   Asheville, NC 307679   Matrix Cycling Club
4 Robert Archer (2 - Cat3)   Richmond, TX 325060   Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Christian Bergh (3 - Cat3)   Dripping Springs, TX 259586   787 Racing
6 Connor Westhoff (2 - Cat4)   Plano, TX 369126   McKinney Velo Club
7 Connor Bazley (3 - Cat4)   Nacogdoches Texas 367990   
8 Connor Herrington (4 - Cat3)   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
9 Connor Simmons (1 - Cat5)   Canyon Lake, TX 386911   
10 jefferey may (5 - Cat3)   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Zachary Dell (2 - Cat5)   Austin, TX 368054   787 Racing
12 Rob Sandusky (4 - Cat4)   Frisco, TX 291129   Matrix/RBM
13 Matthew Strange (5 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing
14 James Ryan (6 - Cat4)   North Richland Hills, TX 246564   
15 Clayton McGrath   Spring Branch, TX 271341   Joe's Pro Bikes

Men - Cat1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Torraca (1 - Cat2)   Grapevine, TX 338924   Mad Duck Racing
2 John Ryan (2 - Cat2)   North Richland Hills, TX 240838   ThinkFinance Racing
3 Daniel Gonzalez (1 - Cat3)   Georgetown 365613   Matrix/RBM
4 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Carson Lange (2 - Cat3)   Austin, TX 349134   787 Racing
6 Alec ALDAPE (3 - Cat2)   San Antonio, TX 273050   Bicycle Sport Shop pb Integrity
7 James Fowler (4 - Cat2)   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
8 Grant Koontz (3 - Cat3)   Spring, TX 319214   Southern Elite/Sun & Ski Sports
9 Tice Porterfield (4 - Cat3)   Bertram 310983   T3Multisports Elite Junior Cycling
10 John R Madden (1 - Cat5)   Houston, TX 329156   
11 Robby Ketterhagen (5 - Cat3)   Georgetown, TX 337506   787 Racing
12 Matthew Hayes (1 - Cat4)   Houston, TX 354386   Southern Elite/Sun & Ski Sports

Men - Cat1/2/3/4/5 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   Velossimo Racing
2 Beau Edwards   San Antonio , TX 279653   Bicycle-Heaven
3 Cole Parker (1 - Cat3)   San Diego, CA 357581   Jack & Adam's Racing Team
4 Justin Stanley (2 - Cat3)   Midlothian, TX 386614   
5 Brian Wyrick (1 - Cat2)   Mesquite, TX 155803   Matrix Cycling Club
6 Pedro Martinez (2 - Cat2)   Houston, TX 213034   Southern Elite/Subaru
7 Said Assali (3 - Cat3)   Houston, TX 353912   Shama Cycles
8 Zach Ross (1 - Cat4)   Houston , TX 310652   
9 Philip Ruthstrom (2 - Cat4)   Houston, TX 366981   
10 Stewart Ericson (4 - Cat3)   Bedford, TX 312394   Team Bicycles inc

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
2 seth cooke (1 - Cat4)   Tyler, TX 366168   FRESH Racing
3 Paul Carty (1 - Cat2)   Austin, TX 316954   Comanche Racing
4 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   PACC
5 Shaun Moffett (2 - Cat2)   San Antonio, TX 161323   Bike World Racing
6 Collin Davis   Euless, TX 225276   Plano Athletic Cycling Club/PACC
7 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   PACC
8 Abel Ibarra (1 - Cat3)   Austin, TX 360526   Ghisallo Foundation
9 Juan Borondy (3 - Cat2)   Cleburne, TX 268504   Velossimo Racing
10 David Angeles (2 - Cat3)   Murphy, TX 297291   Matrix Cycling Club
11 Lucas Brusseau (4 - Cat2)   Denton, TX 5255   Southern Elite/Subaru
12 Enoc Ishida (3 - Cat3)   Cedar Hill, TX 353980   Cowboys Racing
13 Jared Reynoso (5 - Cat2)   Allen, TX 240250   Matrix Cycling Club
14 Anthony WHITE   Granbury, TX 274005   Bicycles Plus Racing
15 Brian Bordovsky (2 - Cat4)   Arlington, TX 167678   Team Bicycles inc
16 Bernave Velasquez (3 - Cat4)   Arlington, TX 313174   
17 jose chan (4 - Cat4)   Houston, TX 295514   
18 Armando Espinosa Jr. (5 - Cat4)   Clear Lake 369239   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing
2 Jason Bentley (1 - Cat2)   League City, TX 68011   Team Brain and Spine Cycling
3 Dan Ronan (1 - Cat3)   Dallas, TX 356856   
4 Fernando Delvalle (2 - Cat3)   Fort Worth, TX 251661   TBi - Dedicated Race Team
5 Dave Kim (2 - Cat2)   Chappaqua, NY 41767   International Christian Cycling Club
6 jesse slate (3 - Cat3)   Austin, TX 262278   Team Wooly Mammoth
7 Mikey Benes (1 - Cat5)   The Woodlands, TX 268271   Broken Films Racing
8 Bryant Willett (4 - Cat3)   San Antonio, TX 285329   Bicycle-Heaven
9 Bradley Herle (1 - Cat4)   Weatherford, TX 348184   Tuneros Racing
10 carlos Ortiz (5 - Cat3)   Houston 308183   
11 Lee Allen (6 - Cat3)   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix/RBM
2 William Ross   Austin, TX 40280   Team Cycle Progression
3 Patrick Burke (1 - Cat2)   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
4 Thomas Kubicek (2 - Cat2)   Friendswood, TX 202263   PROACTIVE
5 Jack Cobb (3 - Cat2)   San Antonio, TX 65645   
6 Glen Watson (1 - Cat3)   Leaguecity, TX 290034   Bike Barn Texas
7 John Ashe (4 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant
8 Chris Kutach (5 - Cat2)   Dallas, TX 219631   Matrix Cycling Club
9 Robert McGhee (2 - Cat3)   Austin, TX 23465   Team Brain and Spine Cycling
10 Russell Metoyer (6 - Cat2)   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
11 Jeff Park (7 - Cat2)   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
12 David Almanzan (3 - Cat3)   Houston, TX 300879   
13 Christopher Hill (8 - Cat2)   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
14 Jon Lewis (4 - Cat3)   League City, TX 185432   Texas Pro Health Racing
15 Charles Dixon (1 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
16 Juan C Gutierrez (5 - Cat3)   Denver, CO 148746   Local Velo
17 Mark Jansen (9 - Cat2)   Austin, TX 281367   Team Seton Brain and Spine Cycling
18 Tom Warren (6 - Cat3)   Belton, TX 192481   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
19 Scott Dill (7 - Cat3)   Austin, TX 268043   Austinbikes/Revenant
20 Stephen Borski (10 - Cat2)   Mckinney, TX 55866   Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 Euan Mackay (8 - Cat3)   Katy, TX 220074   PROACTIVE
22 Chris Lowry   League City, TX 211096   PROACTIVE
23 Matthew DENTON (9 - Cat3)   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling/Harden Dental
24 Patrick McGrath (11 - Cat2)   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
25 Christopher Lutz (12 - Cat2)   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
26 Cord Offermann (13 - Cat2)   Austin, TX 52888   Austinbikes/Revenant
27 Matthew Looney (2 - Cat4)   Denison, TX 321926   McKinney Velo Club
28 Ronnie Reeves (1 - Cat5)   League City, TX 357345   Texas Pro Health Racing
29 Ryan Coover (10 - Cat3)   Austin, TX 304576   Flyin' Ryan/Firefly Bicycles
30 Daniel Piercy (2 - Cat5)   Austin, TX 377520   Violet Crown
31 Gilberto Velazquez (11 - Cat3)   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
32 Gilbert Madrona (3 - Cat5)   Cypress, TX 368130   Woodlands Cycling Club Race Team
33 Art Gonzalez (4 - Cat5)   Pflugerville, TX 330446   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix/RBM
2 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
3 William Ross   Austin, TX 40280   Team Cycle Progression
4 Allen Abell   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
5 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
6 Patrick Burke (1 - Cat2)   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
7 Thomas Kubicek (2 - Cat2)   Friendswood, TX 202263   PROACTIVE
8 Panayiotis Sotiriades (1 - Cat3)   Houston, TX 304040   PROACTIVE
9 Jack Cobb (3 - Cat2)   San Antonio, TX 65645   
10 Fred (Robbie) Robinette   Austin, TX 96459   787 Racing
11 Glen Watson (2 - Cat3)   Leaguecity, TX 290034   Bike Barn Texas
12 John Ashe (4 - Cat2)   Austin, TX 43660   Austinbikes/Revenant
13 Danny Hayden (1 - Cat4)   Tylertyler, TX 336444   FRESH Racing
14 Stephen Weber (5 - Cat2)   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
15 Todd Lafleur (3 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Bicycles Plus Racing
16 Chris Kutach (6 - Cat2)   Dallas, TX 219631   Matrix Cycling Club
17 Robert McGhee (4 - Cat3)   Austin, TX 23465   Team Brain and Spine Cycling
18 Jeffry Fene (5 - Cat3)   Corinth, TX 188237   McKinney Velo Club
19 Russell Metoyer (7 - Cat2)   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
20 Jeff Park (8 - Cat2)   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
21 David Almanzan (6 - Cat3)   Houston, TX 300879   
22 Tom Tran (2 - Cat4)   Tomball, TX 350886   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
23 Christopher Hill (9 - Cat2)   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
24 Rick Beckman (7 - Cat3)   Copperas Cove, TX 269137   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
25 Jon Lewis (8 - Cat3)   League City, TX 185432   Texas Pro Health Racing
26 Charles Dixon (3 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
27 David Parker (9 - Cat3)   San Antonio, TX 27256   Bicycle-Heaven
28 Juan C Gutierrez (10 - Cat3)   Denver, CO 148746   Local Velo
29 herman verhoeven (11 - Cat3)   League City, TX 314812   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
30 Mark Jansen (10 - Cat2)   Austin, TX 281367   Team Seton Brain and Spine Cycling
31 Tom Warren (12 - Cat3)   Belton, TX 192481   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
32 Scott Dill (13 - Cat3)   Austin, TX 268043   Austinbikes/Revenant
33 Stephen Borski (11 - Cat2)   Mckinney, TX 55866   Plano Athletic Cycling Club/PACC
34 Euan Mackay (14 - Cat3)   Katy, TX 220074   PROACTIVE
35 Chris Lowry   League City, TX 211096   PROACTIVE
36 Matthew DENTON (15 - Cat3)   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling/Harden Dental
37 Patrick McGrath (12 - Cat2)   Spring Branch, TX 23500   Joes Pro Bikes
38 Christopher Lutz (13 - Cat2)   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
39 David Richardson (16 - Cat3)   Austin, TX 175088   KingRacingGroup
40 Gilbert Ramirez (14 - Cat2)   Austin, TX 48817   Chicken and Waffles Racing
41 Adolfo Alzate (17 - Cat3)   Richmond, TX 272699   M7 Racing
42 Cord Offermann (15 - Cat2)   Austin, TX 52888   Austinbikes/Revenant
43 Matthew Looney (4 - Cat4)   Denison, TX 321926   McKinney Velo Club
44 Mike Mitcham (18 - Cat3)   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
45 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven
46 John Eder (16 - Cat2)   Dallas, TX 176076   Mirage
47 Ronnie Reeves (1 - Cat5)   League City, TX 357345   Texas Pro Health Racing
48 Ryan Coover (19 - Cat3)   Austin, TX 304576   Flyin' Ryan/Firefly Bicycles
49 Daniel Piercy (2 - Cat5)   Austin, TX 377520   Violet Crown
50 Doug Foxworth (20 - Cat3)   Rio Medina, TX 12179   
51 Gilberto Velazquez (21 - Cat3)   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
52 Brian Handal (22 - Cat3)   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
53 Gilbert Madrona (3 - Cat5)   Cypress, TX 368130   Woodlands Cycling Club Race Team
54 Art Gonzalez (4 - Cat5)   Pflugerville, TX 330446   

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
2 Allen Abell   New Braunfels, TX 147032   Joes Pro Bikes
3 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
4 Panayiotis Sotiriades (1 - Cat3)   Houston, TX 304040   PROACTIVE
5 Fred (Robbie) Robinette   Austin, TX 96459   787 Racing
6 Danny Hayden (1 - Cat4)   Tylertyler, TX 336444   FRESH Racing
7 Stephen Weber (1 - Cat2)   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
8 Todd Lafleur (2 - Cat3)   Wylie, TX 238163   Bicycles Plus Racing
9 Jeffry Fene (3 - Cat3)   Corinth, TX 188237   McKinney Velo Club
10 Tom Tran (2 - Cat4)   Tomball, TX 350886   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Rick Beckman (4 - Cat3)   Copperas Cove, TX 269137   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
12 David Parker (5 - Cat3)   San Antonio, TX 27256   Bicycle-Heaven
13 herman verhoeven (6 - Cat3)   League City, TX 314812   Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
14 David Richardson (7 - Cat3)   Austin, TX 175088   KingRacingGroup
15 Gilbert Ramirez (2 - Cat2)   Austin, TX 48817   Chicken and Waffles Racing
16 Adolfo Alzate (8 - Cat3)   Richmond, TX 272699   M7 Racing
17 Mike Mitcham (9 - Cat3)   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
18 James Slauson   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven
19 John Eder (3 - Cat2)   Dallas, TX 176076   Mirage
20 Doug Foxworth (10 - Cat3)   Rio Medina, TX 12179   
21 Brian Handal (11 - Cat3)   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Howard (1 - Cat2)   Dallas, TX 126617   McKinney Velo Club
2 Sam Childs (2 - Cat2)   Austin, TX 6779   
3 Steve Waters (1 - Cat3)   New Braunfels, TX 203152   
4 Ken Germond (2 - Cat3)   Austin, TX 254085   Austin Nationals Cycling
5 Martin Soetaert (1 - Cat4)   Austin, TX 33420   Team Brain and Spine Cycling
6 Robert McCallum (3 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
7 Jimmie Vaughan (3 - Cat2)   Fredericksburg, TX 203868   Bicycle-Heaven
8 Michael Ereli (4 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
9 Johnny Moore (5 - Cat3)   Mckinney, TX 227024   McKinney Velo Club
10 Stanton Kruse (2 - Cat4)   Arlington, TX 54718   FCS Cycling
11 Kevin Barton (4 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
12 Graeme Mardon (6 - Cat3)   Houston, TX 46383   Red's Racing
13 Gradyn Comfort (3 - Cat4)   Houston, TX 296306   Red's Racing
14 Jim Waner (7 - Cat3)   Odessa, TX 214958   Permian Basin Bicycle Assoc
15 Bradley Houston (4 - Cat4)   Austin, TX 167159   Violet Crown Sports Assoc
16 Ed Scardaville (8 - Cat3)   Bellaire, TX 200568   Red's Racing
17 jeffrey lloyd (1 - Cat5)   Round Rock, TX 367398   
18 Robert McCarver (9 - Cat3)   Odessa, TX 281121   Team Delirium Racing
19 Jason Newman (10 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Cycle Progression
20 Jonathan Snow (5 - Cat4)   Houston, TX 59044   Cougar Cycling
21 Jorge Merle (5 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
22 Sam Eells (2 - Cat5)   Austin, TX 184961   
23 Mark Littell (11 - Cat3)   Garland, TX 47431   Systeme E
24 George Dias (3 - Cat5)   Killeen, TX 332256   Tri-City Bicycles
25 Daniel Tinklepaugh (6 - Cat4)   Lewisville, TX 49901   Matrix Cycling Club
26 Douglas Drahem (7 - Cat4)   Richmond Tx 367971   
27 David Bockholt (4 - Cat5)   Robstown Tx 378288   The Woodlands Cycling Club
28 Ray Lamb (5 - Cat5)   Crawford, TX 364869   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Howard (1 - Cat2)   Dallas, TX 126617   McKinney Velo Club
2 Sam Childs (2 - Cat2)   Austin, TX 6779   
3 Steve Waters (1 - Cat3)   New Braunfels, TX 203152   
4 Bill Shirer (2 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
5 Ken Germond (3 - Cat3)   Austin, TX 254085   Austin Nationals Cycling
6 Tom Harrison (3 - Cat2)   Midland, TX 49493   Team Delirium Racing
7 Martin Soetaert (1 - Cat4)   Austin, TX 33420   Team Brain and Spine Cycling
8 Robert McCallum (4 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
9 Jimmie Vaughan (4 - Cat2)   Fredericksburg, TX 203868   Bicycle-Heaven
10 Michael Ereli (5 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
11 Johnny Moore (6 - Cat3)   Mckinney, TX 227024   McKinney Velo Club
12 Frank Kurzawa (7 - Cat3)   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
13 Stanton Kruse (2 - Cat4)   Arlington, TX 54718   FCS Cycling
14 Kevin Barton (5 - Cat2)   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
15 Paul Forderhase (3 - Cat4)   Austin, TX 73177   
16 Graeme Mardon (8 - Cat3)   Houston, TX 46383   Red's Racing
17 Gradyn Comfort (4 - Cat4)   Houston, TX 296306   Red's Racing
18 John Brooks (9 - Cat3)   Georgetown, TX 46518   Hammer Nutrition
19 Jim Waner (10 - Cat3)   Odessa, TX 214958   Permian Basin Bicycle Assoc
20 Bradley Houston (5 - Cat4)   Austin, TX 167159   Violet Crown Sports Assoc
21 Ed Scardaville (11 - Cat3)   Bellaire, TX 200568   Red's Racing
22 jeffrey lloyd (1 - Cat5)   Round Rock, TX 367398   
23 Michael Haney (12 - Cat3)   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
24 Robert McCarver (13 - Cat3)   Odessa, TX 281121   Team Delirium Racing
25 Robert Schmalholz (14 - Cat3)   Flower Mound, TX 51144   Treasure Coast Racing
26 Jason Newman (15 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Cycle Progression
27 Jonathan Snow (6 - Cat4)   Houston, TX 59044   Cougar Cycling
28 Jorge Merle (6 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
29 Carey Jung (16 - Cat3)   Austin, TX 270958   Violet Crown Sports Assoc
30 Sam Eells (2 - Cat5)   Austin, TX 184961   
31 Paul Findell (17 - Cat3)   Austin, TX 58639   Austinbikes/Revenant
32 Hill Swift (7 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
33 Mark Littell (18 - Cat3)   Garland, TX 47431   Systeme E
34 Maner Shaw (3 - Cat5)   Midland, TX 344182   Permian Basin Bicycle Assoc
35 George Dias (4 - Cat5)   Killeen, TX 332256   Tri-City Bicycles
36 Peter Mullarkey (8 - Cat4)   Austin, TX 305982   
37 Daniel Tinklepaugh (9 - Cat4)   Lewisville, TX 49901   Matrix Cycling Club
38 Val Lincecum (5 - Cat5)   Katy, TX 334312   Southwest Cycling Club Racing
39 Douglas Drahem (10 - Cat4)   Richmond Tx 367971   
40 David Bockholt (6 - Cat5)   Robstown Tx 378288   The Woodlands Cycling Club
41 Ray Lamb (7 - Cat5)   Crawford, TX 364869   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Shirer (1 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
2 Tom Harrison (1 - Cat2)   Midland, TX 49493   Team Delirium Racing
3 Frank Kurzawa (2 - Cat3)   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
4 Paul Forderhase (1 - Cat4)   Austin, TX 73177   
5 John Brooks (3 - Cat3)   Georgetown, TX 46518   Hammer Nutrition
6 Michael Haney (4 - Cat3)   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
7 Robert Schmalholz (5 - Cat3)   Flower Mound, TX 51144   Treasure Coast Racing
8 Carey Jung (6 - Cat3)   Austin, TX 270958   Violet Crown Sports Assoc
9 Paul Findell (7 - Cat3)   Austin, TX 58639   Austinbikes/Revenant
10 Hill Swift (2 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
11 Maner Shaw (1 - Cat5)   Midland, TX 344182   Permian Basin Bicycle Assoc
12 Peter Mullarkey (3 - Cat4)   Austin, TX 305982   
13 Val Lincecum (2 - Cat5)   Katy, TX 334312   Southwest Cycling Club Racing

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
2 David Parks (1 - Cat3)   Dallas, TX 45770   Mirage
3 John Bartle (1 - Cat4)   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
4 Richard Hall (2 - Cat4)   Austin, TX 210488   Austinbikes/Revenant
5 Jack Avigael (2 - Cat3)   San Antonio, TX 49297   Dominion - Falcon Bank
6 Ted Larson (1 - Cat5)   Dallas, TX 356046   
7 Russell DeBarbieris (3 - Cat3)   Sugar Land, TX 115408   
8 Randall Maddox (3 - Cat4)   Oro Valley, AZ 81544   Headstrong
9 William Allen (4 - Cat3)   College Station, TX 46371   Colavita Racing, Inc.
10 Jim Dolan (4 - Cat4)   Dallas, TX 333764   Oak Cliff Bicycle Company
11 Spencer Jewell (5 - Cat4)   Waco, TX 110566   Geri Atrix
12 Christina Maddox (6 - Cat4)   Oro Valley, AZ 273819   Headstrong
13 Mario Valaperta (7 - Cat4)   The Woodlands, TX 264190   The Woodlands Cycling Club
14 Steven Schoger (8 - Cat4)   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
15 David Margraf (5 - Cat3)   Southlake, TX 22495   Team Bicycles inc
16 Cinco Phillips      

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
2 David Parks (1 - Cat3)   Dallas, TX 45770   Mirage
3 John Bartle (1 - Cat4)   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
4 Richard Hall (2 - Cat4)   Austin, TX 210488   Austinbikes/Revenant
5 Jack Avigael (2 - Cat3)   San Antonio, TX 49297   Dominion - Falcon Bank
6 Ted Larson (1 - Cat5)   Dallas, TX 356046   
7 Russell DeBarbieris (3 - Cat3)   Sugar Land, TX 115408   
8 Randall Maddox (3 - Cat4)   Oro Valley, AZ 81544   Headstrong
9 Whitney Fanning (2 - Cat5)   Waco, TX 89401   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
10 William Allen (4 - Cat3)   College Station, TX 46371   Colavita Racing, Inc.
11 Tommy Cole (4 - Cat4)   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
12 Jim Dolan (5 - Cat4)   Dallas, TX 333764   Oak Cliff Bicycle Company
13 Spencer Jewell (6 - Cat4)   Waco, TX 110566   Geri Atrix
14 Christina Maddox (7 - Cat4)   Oro Valley, AZ 273819   Headstrong
15 Joseph Corcoran   Brooklyn, NY 126898   Century Road Club Assoc
16 Mario Valaperta (8 - Cat4)   The Woodlands, TX 264190   The Woodlands Cycling Club
17 Steven Schoger (9 - Cat4)   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
18 David Margraf (5 - Cat3)   Southlake, TX 22495   Team Bicycles inc
19 Arthur Pacione (10 - Cat4)   Bedford, TX 146818   Team Bicycles inc
20 Michael Wasson (11 - Cat4)   Fredericksburg, TX 263521   Matrix Cycling Club
21 Frederic Schmid   Waco, TX 109257   
22 Jerry Dusterhoff (3 - Cat5)   Roundrock, TX 298892   
23 Dean Wilkinson (4 - Cat5)   Dallas, TX 150095   Matrix Cycling Club
24 Jamie (Jim) Connally (12 - Cat4)   Granbury Texas 54362   Team Bicycles Inc.
25 Ernest McAfee (13 - Cat4)   Richardson, TX 134188   Matrix Cycling Club
26 Cinco Phillips      

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Fanning (1 - Cat5)   Waco, TX 89401   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 Tommy Cole (1 - Cat4)   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
3 Joseph Corcoran   Brooklyn, NY 126898   Century Road Club Assoc
4 Arthur Pacione (2 - Cat4)   Bedford, TX 146818   Team Bicycles inc
5 Michael Wasson (3 - Cat4)   Fredericksburg, TX 263521   Matrix Cycling Club

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid   Waco, TX 109257   
2 Jerry Dusterhoff (1 - Cat5)   Roundrock, TX 298892   
3 Dean Wilkinson (2 - Cat5)   Dallas, TX 150095   Matrix Cycling Club
4 Jamie (Jim) Connally (1 - Cat4)   Granbury Texas 54362   Team Bicycles Inc.
5 Ernest McAfee (2 - Cat4)   Richardson, TX 134188   Matrix Cycling Club

Women - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Solymar Rivera   Garland, TX 381993   

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Estefy Gonzalez (1 - Cat4)   Cedar Park, TX 366421   T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Rebecca Rivers (2 - Cat4)   Elgin, TX 353620   T3Multisports Elite Junior Cycling
3 LILY HOWE (3 - Cat4)   Austin, TX 346306   T3Multisports
4 Daria Moore      

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Summer Moak (1 - Cat4)   Katy, TX 343484   Northwest Cycling Club
2 Ann Weigel (1 - Cat3)   Mckinney, TX 288493   Orlando Road Club Inc
3 Payten Maness (2 - Cat4)   Flower Mound, TX 384315   Mad Duck Racing
4 Madison Curry (3 - Cat4)   Mckinney, TX 343738   Matrix Cycling Club
5 hailey howe (4 - Cat4)   Austin, TX 346304   T3Multisports

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Vredenburg (1 - Cat2)   Round Rock, TX 251058   Team TIBCO II
2 Kaylee Bazley (1 - Cat4)   Nacogdoches Texas 381091   NAC VELO
3 ChanTam Duong (2 - Cat4)   Austin, TX 344590   T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Haley Porterfield (3 - Cat4)   Bertram, TX 353896   T3Multisports Elite Junior Cycling

Women - Cat1/2/3/4 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Kantzes (1 - Cat4)   Austin, TX 368365   Austin Flyers Women's Cycling

Women - Cat1/2/3/4 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louise Smyth   Houston, TX 286102   Team LaS'port
2 Jenny Park   San Antonio, TX 188342   Team Brain and Spine Cycling
3 Mandy Heintz (1 - Cat3)   Houston, TX 355078   Shama Cycles
4 Shannon Gaffney (1 - Cat2)   Las Vegas, NV 298243   Bicycle-Heaven
5 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
6 Christie Tracy (1 - Cat4)   Portland, TX 389218   
7 Melissa Westergard (2 - Cat4)   Centennial, CO 387478   Team Army-USAC

Women - Cat1/2/3/4 - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Sonnier (1 - Cat3)   Dallas, TX 245272   
2 Mary Jimenez (1 - Cat2)   Shreveport, LA 64143   Team LaS'port
3 Kathleen (Brandi) Lafleur (2 - Cat3)   Wylie, TX 258415   ThinkFinance Racing
4 Pamela Downs (1 - Cat4)   Austin, TX 366201   Colavita Racing
5 kelly martinez (3 - Cat3)   San Antonio, TX 309930   Team Seton Brain and Spine Cycling
6 Donna Lakomski (4 - Cat3)   Elgin, TX 53419   Violet Crown Sports Assoc
7 Sheila Fruhling (2 - Cat4)   Richardson, TX 202264   PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Danielle Keller (3 - Cat4)   Cedar Park, TX 378449   Colavita Racing

Women - Cat1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Margraf (1 - Cat2)   Southlake, TX 22496   Colavita Racing
2 Ann Marie Love (1 - Cat3)   Fort Worth, TX 21658   Lone Star Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOCUORESpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee