Race Results for
MSC #3, Wildflower Rush
Crested Butte, CO
(Event Information)
Super D on 06/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Milan   Denver, CO5:44.59 173237  Yeti Cycles National Team
2 Ryan Gardner   Marlboro, NY5:46.46 295562  109 Beacon Cycles / Kona
3 Chad Cheeney   Durango, CO5:49.95 104313  72 Durango Devo
4 Lucas Lemaire   Durango, CO5:52.61 264893  839 Lucky Buddha
5 Kevin Soller   Breckenridge, CO5:55.89 213616  88 Rocky Mountain Shimano
6 Nathaniel Hills   Dillon, CO5:59.46 201161  29 Wolf Rock Racing SRAM
7 Adam Snyder   Westminster, MA6:02.37 122912  31 Team Jamis
8 Michael Pastore   Avon, CO6:02.98 85683  596 
9 Macky Franklin   Taos6:05.67 215111  19 ORBEA - TUFFSHED
10 Colin Osborn   Carbondale, CO6:06.28 210855  75 Honey Stinger/Bontrager Off Road
11 Alexander Bamberger   Boulder, CO6:11.41 322098  813 Summit Velo/Santa Cruz
12 Robert Garcia   Dillon, CO6:24.60 12796  991 Wolf Rock Racing / Trek
13 Bryan Lechner   Denver, CO6:25.71 261790  972 www.ridesolstice.com
14 Noah Sears   Fruita, CO6:27.17 289720  890 Santa Cruz MRP Jett Easton
15 Scott Spangler   Albuquerque, NM6:27.93 259921  522 Heart and Soul Angel Fire
16 Ben Schrader   6:32.90  1002 Progressive Trail Designs
17 Teddy Benge   Carbondale, CO6:54.50 227700  57 Team Geronimo / Banshee Bikes
18 Michael Lutomski   Manhattan Beach, CA8:22.69 153753  547 
DNS Joey Schusler   Boulder, CODNS 201238  Yeti Fox Shox Factory Race Team
DNS Trevor Trinkino   Evergreen, CODNS 242852  Yeti Fox Factory
DNS Chris Boice   Albuquerque, NMDNS 215006  Yeti Cycles National Team

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Layne Plummer   Tucson, AZ6:28.72 377652  510 
2 Alexander Carpenter   6:32.51  1031 Team Darrell ect.
3 Ben Turner   Surprise, AZ6:37.73 374904  509 
4 Justin White   Aspen, CO6:38.75 347218  793 Aloha Mountain Cyclery
5 Kyle Fissel   Palisade, CO6:39.88 335268  1087 Grassroots Cycles / MRP White Brothers
6 Robert Parson   6:53.11  1105 Adam Way Racing
DNS Aaron Raines   Laramie, WYDNS 279101  801 University of Wyoming

Men - Cat 1/2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Ruland   Grand Junction, CO6:12.95 353786  1095 Grassroots Cycles
2 Joe Horwat   Albuquerque, NM6:27.21 184632  1090 Boulder Training Systems
3 Beau Baigas   Breckenridge, CO6:28.37 192450  771 
4 Travis Fahrney   Avon, CO6:33.16 278670  842 Taktikel / Progressive Trail Designs
5 Rohan Stites   Arenas Valley, NM6:33.89 296097  943 Gila Hike and Bike / Kenda Tires
6 Robert Moore   6:34.31  1113 
7 Santiago Garcia   Central City, CO6:42.24 179289  995 aCOS
8 Jimmy Rivera   6:43.08  502 
9 Jason Goff   Louisville, CO6:43.59 13506  1111 Epic Endurance Cycling
10 Gary Dye   Telluride, CO6:48.52 152235  1091 Telluride Gravity Works
11 John Ensign   6:57.15  616 Aloha Mountain Racing
12 Doug Strangfeld   Parker, CO7:16.24 329908  886 Mojo Wheels
13 Gary Bischoff   Durango, CO7:23.87 102948  617 Azonic/ODI/Magura
DNS Harinam Khalsa   Arvada, CODNS 200731  504 
DNS Gary Gibson   Gunnison, CODNS 109553  520 Colorado Fitness
DNS Will Edgington   Boulder, CODNS 314428  524 DamnPhine
DNS Michael Wagener   Taos, NMDNS 279657  658 Team F.I.Taos
DNS Joe Bass   DNS  775 
DNS Jason Hofman   Grand Junction, CODNS 16452  835 maxxis/gamut
DNS Steven Thompson   Colorado Springs, CODNS 263081  855 FLiBYE Racing / Tomac
DNS Jacob Gonzales   Taos, NMDNS 245268  892 Team F.I.Taos/Taos Cyclery
DNS Jason Mead   Grand Rapids, MIDNS 191208  1114 Yeti

Men - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Noel   Boulder6:08.66 318254  704 SMBA
2 W Grant Ellwood   Boulder, CO6:09.36 298725  971 SMBA
3 Gabe Neymark   Golden, CO6:32.87 299554  671 Pedal Pushers Cyclery
4 Ross Ellwood   Boulder, CO6:45.11 298726  970 SMBA
5 Jack Vanderbeek   Steamboat Springs, CO6:51.82 320460  614 Steamboat Springs Gravity Team
6 Quinn Reece   Boulder, CO7:07.88 378260  900 SMBA
7 Ben Shay   Evergreen, CO7:12.76 315608  992 aCOS
8 Ollie Howson   7:18.10  959 
9 Cameron Zirk   7:40.68  956 SMBA
10 Devin Duster   Boulder, CO8:35.77 362625  973 SMBA
DNS Derek Pansze   Durango, CODNS 295484  817 Durango Devo
DNS Aiden Clark   Grand JunctionDNS 377432  638 livetrainrace.com

Women - Cat 1/2/3 - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Olsen   Silverthorne, CO6:31.63 139238  111 Standard Process
2 Sarah Tescher   Durango, CO6:46.61 182273  104 Durango Devo
3 Maria Pastore   Eagle, CO7:08.02 298902  601 
4 Elisa Otter   Montpelier, VT7:09.09 301746  521 Southern Express Multisport Racing
5 Sarah Rawley   Dillon, CO7:09.46 234957  10 Yeti/Pactimo Pro XC
6 Sara Fahrney   Avon, CO7:14.31 353356  847 Taktikel/Progressive Trail Design
7 Kim Godfrey   Louisville, CO7:19.67 352832  507 Rocky Mounts/Demon Dirt/Optic Nerve
8 Elizabeth Sampey   Gunnison, CO7:27.04 339186  513 Pedal Pushers Cyclery

Women - Cat 1/2/3 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Simpson   Longmont, CO10:02.62 321970  869 

Women - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ariana Dittmer   Grand Junction, CO7:49.05 305828  1066 CoMotion Sports
2 Olivia Noel   8:49.21  703 SMBA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORESpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee