Race Results for
Missionary Omnium
Walla Walla, WA
(Event Information)
Criterium on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Winston   Idaho Falls 367529  500 UI
2 Jonathan Browning   Seattle 367406  471 UW
3 Noel Kimber   Seattle, WA 366152  371 UW
4 Graham Vanderschelden   Pullman, WA 376144  372 WSU
5 Eric Wachtendorf (1 - Cat4)   Seattle, WA 366251  459 UW
6 Will Dawkins (2 - Cat4)   Seattle, WA 366404  468 UW
7 Misha Terentjev (3 - Cat4)   Ellensburg, WA 374940  430 CWU
8 Roger Whaley   Ellensburg, WA 375242  423 CWU
9 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  490 UI
10 David Polansky   Seattle, WA 369558  445 SU
11 Eric Kennedy   Boise Idaho 369560  448 SU
12 Tom Whipple   Walla Walla, WA 368961  434 WC
13 David Bucher   Seattle, WA 366428  470 UW
14 Patrick Simonson   Corvallis, OR 368203  457 OSU
15 Brandon Kelley   Bozeman, MT 293622  377 MSU
16 Rian Rustvold   Pullman, WA 367130  475 WSU
17 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  492 UI
18 Peter Bellushi     437 WC
19 Drew C   Bozeman, MT 368951  395 MSU
20 Nathan Bartel   Moscow, ID 367054  487 UI
21 Nathaniel Baird   Seattle, WA 296946  439 WC
22 Sam West (4 - Cat4)   Bellingham, WA 368949  397 WWU
23 Devon Lawler (5 - Cat4)   Missoula, MT 371011  453 UM
24 Bern Osterhaug   Marysville, WA 367318  476 WSU
25 Caleb Bertch   Salt Lake City, UT 367131  485 UI
26 Kyle Logan   Bothell, WA 369382  373 CWU
27 Sam Waples (6 - Cat4)   Bellingham, WA 366360  398 WWU
28 Torrey Kuhlmann   Ellensburg, WA 374839  431 CWU
29 Owen Lowry   Walla Walla, WA 336118  435 WC
30 Adam Bowen   Mercer Island, WA 298239  376 UO
31 Peter King   Seattle, WA 369561  443 SU
32 Kellen Rosburg   Narragansett, RI 338306  400 WWU

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezra Kahn   Baltimore, MD 365892  247 UW
2 Birkin Owart   Ellensburg, WA 374934  249 CWU
3 Daniel Benowitz (1 - Cat4)   Bellingham, WA 359223  208 WWU
4 Michael Simecek (2 - Cat4)   Kirkland, WA 367978  220 WWU
5 Mark Schroeder (3 - Cat4)   Corvallis, OR 337132  245 OSU
6 Noah Jones (4 - Cat4)   Eugene, OR 368454  210 UO
7 Blake Elliott   Eugene Oregon 366776  242 UO
8 Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174  202 UI
9 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  200 UI
10 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  267 WWU
11 Jack Mahler   Bend Or 330664  233 MSU
12 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655  214 WC
13 Zachary Jabin   Salem, OR 303139  217 OSU
14 Gregory Lemay   Sherwood, OR 364932  251 WU
15 Bennett Welker   Zephyr Cove, NV 332212  268 WU
16 Joseph Phillips   Pullman, WA 342832  205 WSU
17 Jon Brown   Damascus, OR 308213  224 PSU
18 Avinash Dev   Olympia, WA 335856  239 WWU
19 Chase Martin   Walla Walla, WA 335448  215 WC

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Ogden (1 - Cat4)   Seattle, WA 333612  140 WC
2 Rory Jack (1 - Cat3)   Seattle, WA 329332  107 UW
3 Thomas Anderson   Moscow, ID 324292  102 UI
4 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  123 UO
5 Sean Mathew (2 - Cat4)   Bellingham, WA 335788  142 WWU
6 Blair Warner   Portland, OR 336932  119 PSU
7 Alberto Santos-Davidson (2 - Cat3)   Kensington, CA 318892  133 WC
8 Kyle Holmes   Portland, OR 288097  120 PSU
9 Ahmed Zuhairy   Portland, OR 334178  121 PSU
10 Cole Lalomia (3 - Cat4)   Portland, OR 309610  122 PSU
11 Ashton Summers   Portland, OR 366612  125 UO
12 James Ramey   Portland, OR 303465  118 PSU
13 Logan Fox (4 - Cat4)   Bellevue, WA 333184  105 UW
14 David Hancock   Walla Walla, WA 305049  114 WC
15 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  101 UI
16 Aaron Buckley   Moscow, ID 224285  134 UI
17 Richard Arnopol   Wilmette 264204  132 SU
18 Mike Hay (5 - Cat4)   Seattle, WA 337596  106 UW
19 Patrick Lewis (6 - Cat4)   Ellensburg, WA 276335  141 CWU
20 Ye Tian   Seattle, WA 332834  109 UW
21 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  104 OSU
22 Christian Buesch   Corvallis, OR 368811  116 OSU
23 Andrew Austin (7 - Cat4)   University Place, WA 316276  117 CWU
24 Alex Emrie (8 - Cat4)   Golden, CO 306039  113 WC
25 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  124 UO

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  73 WWU
2 Jake MacArthur   Wenatchee, WA 203580  93 WSU
3 Brian Morra   Moscow, ID 288069  95 UI
4 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  78 UO
5 David Kuhns   Sherwood, OR 244713  79 UO
6 Mckenzie Sampson   Capitola, CA 305838  77 UO
7 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  97 WU
8 Graham Kelley   Eugene, OR 308948  76 UO
9 Matt Pence   Saint Charles, MO 262595  64 UW
10 Seth Phillips   Winthrop, ME 290276  66 UM
11 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  94 WSU
12 Sam Forsyth   Solomons, MD 295095  71 MSU
13 Will Niemann-Ross (1 - Cat3)   Portland, OR 272436  90 UW
14 Peter Buco   Portland, OR 305283  81 PSU
15 Max O'Neal   Seattle, WA 229273  99 SCCN
16 Zach Heskett   Kalispell 291411  65 MSU
17 Derek Loudermilk (1 - Cat1)   Bozeman, MT 180718  72 MSU
18 Zach Bowden (1 - Cat4)   Vancouver Wa 245716  69 WSU

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Williams (1 - Cat4)   Seattle, WA 365879  311 UW
2 Rebecca Mamrol   Anchorage Ak 376666  362 MSU
3 Sammi Nelson   Pullman , WA 309717  303 WSU
4 Rebecca Johnson   Sandpoint, ID 367947  358 UI
5 Sarah Goodhew   Portland, OR 333968  331 PSU
6 Mckenzie Momany   Walla Walla, WA 366371  321 WC
7 Louise Ryan   Portland, OR 365088  332 PSU
8 Andi Oden (2 - Cat4)   Moscow, ID 340446  357 UI
9 Angelina Hellar   Eugene, OR 375117  343 UO
10 Elana Congress   Walla Walla, WA 309514  320 WC
11 Mikey McGuire   Bainbridge Island, WA 292399  324 CWU
12 Jamie Ahre   Missoula, MT 367090  315 UM

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  186 WWU
2 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726  192 WC
3 Shelley Dunlop   Steamboat Springs Co 369354  184 PSU
4 Cady Simpson (1 - Cat4)   Missoula, MT 361552  185 UM
5 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  196 OSU
6 Laura Thompson   Bayside Ca 367822  182 UO
7 Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  195 WC

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Plese   Enumclaw, WA 281405  UW
2 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  UO
3 Danita Dunlap   Bellingham, WA 309448  10 WWU
4 Kamila Gwiazda (1 - Cat4)   Seattle, WA 308240  UW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee