Race Results for
State Criterium - Boca Raton & Markham Park Circui
Boca Raton, FL
(Event Information)
Circuit Race on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Frenette (1 - Cat3)   Sarasota, FL0:43:53 56405  426 Unattached
2 Marcus Watters (1 - Cat5)   Altamonte Springs, FL0:43:53 105245  513 David's World Cycling
3 William Tittle (2 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL0:43:55 172355  467 ZMOTION Racing Team
4 Michael Rowe (2 - Cat5)   Fort Lauderdale, FL0:43:57 287675  427 AG Bikes/Bayview Cadillac

Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Seiler (1 - Cat4)   Coral Springs, FL0:43:51 332214  389 ZMOTION Racing Team
2 Michael Rhoades (1 - Cat3)   Tarpon Springs, FL0:43:52 202152  530 Ride N Rolll Cyclery
3 Glenn Schneider (1 - Cat2)   Lake Worth, FL0:43:52 31697  323 AG Bikes /Bayview Cadillac
4 Fitzroy Craig (2 - Cat3)   Lauder Hill, FL0:43:52 198843  113 Team Performance Fitness-Delray Center
5 John Faulk (3 - Cat3)   Jacksonville, FL0:43:52 115188  341 Treasure Coast Cycling Association
6 Steven Griffith (4 - Cat3)   Boca Raton, FL0:43:52 195918  339 ZMOTION Racing Team
7 Scott Wood (5 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL0:43:52 139002  532 Cool Beans Racing
8 John Tanner (6 - Cat3)   Clearwater, FL0:43:52 155000  329 Florida Velo
9 Russell Kitz (7 - Cat3)   Hobe Sound, FL0:43:53 194652  387 Bill Bone Racing Team
10 Brian Davis (8 - Cat3)   Orlando, FL0:43:53 359091  306 B3 cycling
11 John Stone (9 - Cat3)   Boulder, CO0:43:53 332428  238 Treasure Coast Cycling Association
12 Julius Aulisio (10 - Cat3)   Lakeland, FL0:43:53 187514  342 Treasure Coast Cycling Association
13 Carlos Soler (2 - Cat2)   Longwood, FL0:43:53 104661  334 Florida Velo
14 Bruce Keno (2 - Cat4)   Hollywood, FL0:43:53 303950  436 ZMOTION Racing Team
15 Armand Patregnani (11 - Cat3)   Parkland, FL0:43:53 254968  340 ZMOTION Racing Team
16 Don Ernst (3 - Cat4)   Coral Springs, FL0:43:54 297432  358 ZMOTION Racing Team
17 Amelio Fundora (4 - Cat4)   Miami, FL0:43:54 349460  533 Unattached
18 Daniel Stauber (5 - Cat4)   Miami Beach, FL0:43:54 102448  305 Velo Masters of Miami, Inc
19 Bryan Crement (3 - Cat2)   Wilmington, DE0:43:54 45218  330 Miami Masters
20 Kevin Braley (12 - Cat3)   Stuart, FL0:43:54 4610  344 Treasure Coast Cycling Association
21 Paul Bordas (6 - Cat4)   Stuart, FL0:43:54 342576  345 Treasure Coast Cycling Association
22 David Kroupa (7 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL0:43:56 280775  338 ZMOTION Racing Team
23 Jeff Fleming (4 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:43:56 11814  510 AG Bikes /Bayview Cadillac
24 Victor Balmaseda (13 - Cat3)   Palmetto Bay, FL0:43:58 67589  388 Team Performance Fitness-Delray Center
25 James Clossick (14 - Cat3)   Coral Gables, FL0:43:58 88271  249 Velo Masters of Miami, Inc
26 William Bove (8 - Cat4)   Lake Worth, FL0:43:59 91786  139 Bill Bone Racing Team
27 Peter Carlos (15 - Cat3)   Coconut Grove, FL0:43:59 142009  390 Velo Masters of Miami, Inc
28 Steven Kurth (16 - Cat3)   Palm City, FL0:44:00 101266  346 Treasure Coast Cycling Association
29 Paul Perry (9 - Cat4)   Plantation, FL0:44:01 72470  391 Bike America Racing Team
30 Jonathan Creavalle (17 - Cat3)   Pembroke Pines, FL0:15:03 258345  363 ZMOTION Racing Team

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Franco (1 - Cat1)   Miami, FL0:44:47 51178  221 ZMOTION Racing Team
2 Luis Rios (1 - Cat2)   Miami Gardens, FL0:44:47 123241  224 Unattached
3 Todd Sanders (2 - Cat2)   West Palm Beach, FL0:44:48 47280  534 Treasure Coast Cyclewerks
4 Ken Schofield (3 - Cat2)   Juno Beach, FL0:44:51 207006  222 ZMOTION Racing Team
5 Chuck Holstein (1 - Cat3)   Lecanto, FL0:45:27 263775  349 Florida Velo
6 Israel Vera (4 - Cat2)   Miami, FL0:45:31 242172  416 AG Bikes /Bayview Cadillac
7 Marco Beltran (2 - Cat3)   Hollywood, FL0:45:31 225734  451 Unattached
8 Sean Coleman (2 - Cat1)   Land O Lakes, FL0:45:32 121299  219 ZMOTION Racing Team
9 Tim Molyneaux (5 - Cat2)   Clermont, FL0:45:33 53461  121 Atlantic Shores Velo
10 jorge caba (1 - Cat5)   West Palm Beach, FL0:45:33 365145  250 Unattached
11 Fernando Garcia (3 - Cat3)   Miami, FL0:45:33 283071  251 Velo Masters of Miami
12 Peter Carlos (4 - Cat3)   Coconut Grove, FL0:45:33 142009  Velo Masters of Miami, Inc
13 Marcus Maharajh (1 - Cat4)   Davie, FL0:45:34 106401  470 Unattached
14 Milton Behrens (2 - Cat4)   Pompano Beach, FL0:45:34 297857  415 AG Bikes/Bayview Cadillac
15 Steven Mlujeak (3 - Cat1)   Pembroke Pines, FL0:45:35 24653  110 ZMOTION Racing Team
16 Jose Armas (5 - Cat3)   Pembroke Pines, FL0:45:36 243186  207 AG Bikes /Bayview Cadillac
17 Steven Kurth (6 - Cat3)   Palm City, FL0:45:36 101266  346 Treasure Coast Cycling Association
18 Alexander Gutierrez (3 - Cat4)   Lantana, FL0:45:36 261320  421 Velo's Cyclery
19 Michael Starr (4 - Cat1)   Cocoa Beach, FL0:45:38 62201  120 Atlantic Shores Velo
20 Raife Snover (6 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:45:39 246899  220 ZMOTION Racing Team
21 Pablo Santa Cruz (5 - Cat1)   Safety Harbor, FL0:45:39 196540  218 Florida Velo
22 Omar Quddus (4 - Cat4)   Orlando, FL0:45:40 328670  457 The Fit Lab
23 Mark Stein (7 - Cat2)   Tarpon Springs, FL0:45:46 33966  217 Florida Velo
24 Nelson Trujillo (8 - Cat2)   Hialeah, FL0:45:49 225900  203 Unattached
25 Alex Yarnall (7 - Cat3)   Delray Beach, FL0:46:10 268644  206 AG Bikes /Bayview Cadillac
26 Eduardo Pichardo (2 - Cat5)   Weston, FL0:46:29 227279  253 Unattached
27 Guillermo Guzman (8 - Cat3)   Hialeah, FL0:45:50 247857  251 Cool Beans Racing
28 Jaime Gomez (5 - Cat4)   Deerfield Beach, FL0:46:27 324622  469 Team JMR
29 Jose Maldonado (6 - Cat4)   Deerfield Beach, FL0:22:21 175194  405 Team JMR
DQ Julio Cruz (Cat2)   Hialeah, FL0:45:34 76784  241 GM Bikes Cycling Team

Men - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Anjos (1 - Cat1)   Boca Raton, FL0:47:29 153443  213 Treasure Coast Cyclewerks
2 Jose Rodriguez   Palmetto Bay, FL0:47:29 177352  57 Unattached
3 Ronaldo Tavares (1 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:47:29 235207  135 Treasure Coast Cyclewerks
4 Christopher Wright (2 - Cat2)   Miami, FL0:47:29 226496  357 Unattached
5 Vinnie Tamburello (3 - Cat2)   Pompano, FL0:47:29 131982  102 ZMOTION Racing Team
6 Oscar Flores (1 - Cat3)   Bronx Ny0:47:29 317968  310 AG Bikes /Bayview Cadillac
7 Paul Chooweenam (4 - Cat2)   Ozone Park, NY0:47:30 157345  Alanis/Team Alanis
8 Garrett Moore (5 - Cat2)   Pembroke Pines, FL0:47:30 152118  53 Bike America Racing Team
9 Miguel Luis (6 - Cat2)   Hialeah, FL0:47:31 138708  114 Unattached
10 Ivan Franco (2 - Cat1)   Miami, FL0:47:32 51178  221 ZMOTION Racing Team
11 Marc Crouch (7 - Cat2)   Jensen Beach, FL0:47:32 211302  230 Treasure Coast Cyclewerks
12 Ryan Williams (2 - Cat3)   Miami, FL0:47:33 312528  400 Unattached
13 Osvaldo Delgado (8 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:47:33 261127  376 Treasure Coast Cyclewerks
14 Todd Sanders (9 - Cat2)   West Palm Beach, FL0:47:34 47280  534 Treasure Coast Cyclewerks
15 Esteban Arniella (10 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:47:35 240874  35 Cool Beans Racing
16 Pablo Santa Cruz (3 - Cat1)   Safety Harbor, FL0:47:36 196540  278 Florida Velo
17 Curtis Long (4 - Cat1)   Atlantic Beach, FL0:47:38 108976  107 ZMOTION Racing Team
18 Stephen Gilligan (11 - Cat2)   Deerfield Beach, FL0:47:39 85222  111 ZMOTION Racing Team
19 Steven Mlujeak (5 - Cat1)   Pembroke Pines, FL0:47:40 24653  110 ZMOTION Racing Team
20 German Arango (1 - Cat5)   Port Saint Lucie, FL0:47:51 367715  144 Treasure Coast Cyclewerks
21 Alessandro Defreitas   Port Saint Lucie , FL0:48:04 127568  999 ZMOTION Racing Team
22 Ken Schofield (12 - Cat2)   Juno Beach, FL0:48:13 207006  222 ZMOTION Racing Team
23 Sean Coleman (6 - Cat1)   Land O Lakes, FL0:48:14 121299  219 ZMOTION Racing Team
24 Raife Snover (13 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:34:04 246899  220 ZMOTION Racing Team

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL0:23:03 318550  352 Interactive Metronome Development
2 Michael Nelson   Clermont, FL0:23:31 306147  410 Orlando Road Club Inc
3 Christopher Maly   Boca Raton0:23:50 366279  424 Velo's Cyclery
4 Enrico Cruz   Boca Raton, FL0:23:50 367992  411 Velo's Cyclery
5 Jay Major   Miami, FL0:24:02 220750  320 Florida Velo
6 Sebastian Morfin   Weston, FL0:24:02 313408  431 Interactive Metronome Development
7 Michael Parrott   Miami, FL0:24:19 380169  425 Unattached
8 David Abusiewiez   Miami Beach, FL0:24:32 278686  408 Velo's Cyclery

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL0:29:59 321610  123 Treasure Coast Cycling Association
2 Jackson Mehr   Clearwater, FL0:31:21 365097  124 Outspokin Bicycles
3 Ben Potter   Parkland, FL0:28:28 380380  127 Unattached
4 David Luis   Santa Cruz, CA0:31:09 210830  125 Velo Vibe Cycling Team

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonardo Martinez (1 - Cat1)   Los Angeles, CA1:22:54 185065  61 Team Cocos
2 Frank Travieso (2 - Cat1)   Athens, GA1:22:54 160295  62 Team Cocos
3 Oscar Henao (3 - Cat1)   Dania Beach, FL1:22:54 288710  42 Flying Ace Cycling Club
4 Leynier Alonso (1 - Cat2)   Hialeah, FL1:22:57 288815  60 Team Cocos
5 Eric Stubbs (4 - Cat1)   Gainesville, FL1:23:06 255870  15 GearLink Racing INC.
6 Allison Anjos (5 - Cat1)   Boca Raton, FL1:23:07 153443  371 Treasure Coast Cyclewerks
7 Garrett White   Broomfield , CO1:23:08 202202  Firefighters Cycling Association
8 Maikel Matos (6 - Cat1)   Hialeah, FL1:23:08 290940  59 Team Cocos
9 Karel Sumbal (7 - Cat1)   Jacksonville, FL1:23:08 225841  34 GearLink Racing INC.
10 James Schurman   Deerfield Beach, FL1:23:08 284479  41 Globalbike Racing
11 Ryan Saylor (8 - Cat1)   Gainesville, FL1:23:09 31413  13 GearLink Racing INC.
12 Giancarlo Bianchi (9 - Cat1)   Miami, FL1:23:09 179136  36 Flying Ace Cycling Club
13 Lucas Wardein (10 - Cat1)   Naples, FL1:23:09 233364  16 Florida Velo
14 Raul Bello (11 - Cat1)   Pembroke Pines, FL1:23:09 185881  65 Flying Ace Cycling Club
15 David Guttenplan (12 - Cat1)   Washington, DC1:23:32 177906  64 The 706 Project
16 Jake Silverberg (2 - Cat2)   Pembroke Pines, FL1:23:32 312558  40 Garmin-Cervelo
17 Jose Rodriguez   Palmetto Bay, FL1:23:45 177352  57 Unattached
18 Xavier Carville Alonso (3 - Cat2)   Miami Fl1:23:45 294665  Hoover's Essential Health Market
19 Andres Alayon   Miami, FL1:23:45 320912  446 BLUE STAR-BOOM Development Team
20 Garrett Moore (4 - Cat2)   Pembroke Pines, FL1:23:46 152118  53 Bike America Racing Team
21 Jimmy Page (5 - Cat2)   Crystal River, FL1:23:47 258254  19 Florida Velo
22 Shane Braley   Stuart, FL1:23:49 139426  Globalbike Racing
23 Yip Tsang (13 - Cat1)   Davie, FL1:23:50 204595  45 Flying Ace Cycling Club
24 Grant Potter (14 - Cat1)   Parkland, FL1:23:50 73508  11 ZMOTION Racing Team
25 Ken Vida (15 - Cat1)   Lithia, FL1:23:51 60148  18 Florida Velo
26 Roman Morozov (6 - Cat2)   Miami Beach, FL1:23:51 67282  63 Cool Beans Racing
27 Radulian Pop (7 - Cat2)   Jacksonville, FL1:23:52 253832  32 GearLink Racing INC.
28 Scott Cugno (8 - Cat2)   Boca Raton 1:23:52 154900  25 Unattached
29 Gerardo Rodriguez (9 - Cat2)   Hialeah, FL1:23:52 225353  58 Team Cocos
30 Victor Alber (10 - Cat2)   Royal Palm Beach, FL1:23:52 194806  999 GearLink Racing INC.
31 Ruben Delcristo (11 - Cat2)   Miami, FL1:23:53 272424  26 Blue Star- Boom Development Team
32 Osvaldo Delgado (12 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL1:23:57 261127  376 Treasure Coast Cyclewerks
33 Jacqueline Kurth   Palm City, FL1:24:30 182253  103 Team Primal Racing
34 Jaime Oliveros (13 - Cat2)   Miami, FL1:20:23 411827  66 Unattached
35 Nate Adler (14 - Cat2)   North Palm Beach, FL1:24:34 203360  131 Cool Beans Racing
36 Nelson Trujillo (15 - Cat2)   Hialeah, FL1:13:10 225900  203 Unattached
37 Henry Willis (16 - Cat1)   Orlando, FL0:58:46 187343  38 The Fit Lab
38 Buddy Spafford (16 - Cat2)   Asheville, NC0:59:10 302191  20 Florida Velo
39 Miguel Luis (17 - Cat2)   Hialeah, FL0:58:38 138708  114 Unattached
40 Paul Chooweenam (18 - Cat2)   Ozone Park, NY0:58:46 157345  Alanis/Team Alanis
41 Ronaldo Tavares (19 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:51:13 235207  135 Treasure Coast Cyclewerks
42 Jonathan Bowerman (20 - Cat2)   Tampa, FL0:51:14 304654  Unattached
43 Esteban Arniella (21 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:48:56 240874  56 Cool Beans Racing
44 Dan Valdes (22 - Cat2)   Plantation, FL0:40:45 202522  37 Cool Beans Racing
45 Adam Skindel (23 - Cat2)   Valrico, FL0:20:55 299567  University of South Florida
DQ Julio Cruz (Cat2)   Hialeah, FL1:23:51 76784  241 GM Bikes Cycling Team
DQ Yosmani Pol Rodriguez (Cat1)   Miami, FL1:22:53 305907  39 Team Cocos

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ledy Alonso   Opa Locka, FL0:46:01 288822  354 Unattached
2 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL0:46:01 301623  356 Interactive Metronome Development
3 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL0:46:01 322146  353 Team Performance Fitness-Delray Center
4 Michael Hernandez   Clermont, FL0:46:03 296605  328 Slipstream -Craddock Junior Devo
5 Jorge Rodriguez   Hialeah, FL0:46:05 315470  254 Unattached
6 Yosvani Rosell   Tampa, FL0:46:06 305727  382 University Bicycle Center
7 Jeffrey Lyon   Fort Lauderdale, FL0:46:06 157593  396 Unattached
8 Kurt Wagner   Miami, FL0:46:06 334714  311 Veloce Speedwear Development Team
9 Sebastian Morfin   Weston, FL0:46:06 313408  431 Interactive Metronome Development
10 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL0:46:06 95714  380 University Bicycle Center
11 Abel Quintana   Miami, FL0:46:06 312152  301 Unattached
12 Jay Major   Miami, FL0:46:06 220750  320 Florida Velo
13 Ernie Pena   Tampa, FL0:46:06 368468  381 University Bicycle Center
14 David Monismith   Gainesville, FL0:46:06 257920  395 352 Racing p/b Bikes and More
15 Shannon Lawrence   0:46:07 395156  325 Unattached
16 Rick Delgado   Port Jefferson, NY0:46:07 196670  392 ZMOTION Racing Team
17 Tomas Velez   Miami, FL0:46:07 304174  313 Veloce Speedwear Development Team
18 Yariel Bermudez   Hialeah, FL0:46:07 308918  350 Unattached
19 Fernando Garcia   Miami, FL0:46:07 283071  251 Velo Masters of Miami
20 Steven Griffith   Boca Raton, FL0:46:07 195918  339 ZMOTION Racing Team
21 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL0:46:08 295818  374 Velo's Cyclery
22 James Knippel   Miami, FL0:46:08 329556  365 Team Cocos
23 Alex Couture   Tampa, FL0:46:08 359791  324 Relaj
24 Ashton Hulscher   West Palm Beach, FL0:46:08 348346  324 Velo's Cyclery
25 Kevin Eggart   Weston, FL0:46:08 291482  450 Cool Beans Racing
26 Mike Schweiger   Coral Springs, FL0:46:09 254969  337 ZMOTION Racing Team
27 Norge Perez   Miami, FL0:46:09 209703  252 Team Performance Fitness-Delray Center
28 Ricardo Perez   Miami, FL0:46:10 360295  393 BLUE STAR-BOOM Development Team
29 Cliff Kugler   Weston, FL0:46:11 175537  394 Hammer Racing Team- TVG LTD.
30 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL0:46:13 188691  360 ZMOTION Racing Team
31 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL0:46:14 318550  352 Interactive Metronome Development
32 Fernando Acevedo   Miami, FL0:46:15 277949  316 Veloce Speedwear Development Team
33 Mark Lim   Tamarac, FL0:46:15 198209  362 ZMOTION Racing Team
34 Frank Frederick   Miami, FL0:46:16 243336  312 Veloce Speedwear Development Team
35 Richard Newman   Weston, FL0:46:23 288697  351 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernardo Nardo   Miami, FL0:40:04 312374  441 Galiz Cycling Team
2 ISRAEL DANIEL   Miami , FL0:40:04 365236  433 Unattached
3 Cesar Sosa   Miami, FL0:40:05 258300  233 Unattached
4 Yamil Llorens   Miramar, FL0:40:05 293191  434 Unattached
5 Jerry Cabrera   Weston, FL0:40:06 300328  472 EBP Cycling Team
6 Jose Casas   West Palm Beach, FL0:40:06 338172  422 Velo's Cyclery
7 Abdel Osorio   Miami, FL0:40:06 345476  471 Unattached
8 joseph fletcher   Palm City, FL0:40:06 333630  455 Unattached
9 Fred Amaya   Palm Beach , FL0:40:06 345460  999 Unattached
10 Abdel Salas   Hialeah, FL0:40:07 200486  432 Unattached
11 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:40:07 316004  999 Interactive Metronome Development
12 Ryan Williams   Miami, FL0:40:08 312528  400 Unattached
13 Lisandro Cristia   Miami, FL0:40:08 365545  442 Galiz Cycling Team
14 ADAM GONZALES   Tampa, FL0:40:09 368319  423 University Bicycle Center
15 Edwars Matute   Fort Lauderdale, FL0:40:09 353154  473 Unattached
16 Alexander Gutierrez   Lantana, FL0:40:09 261320  421 Velo's Cyclery
17 Marcus Maharajh   Davie, FL0:40:10 106401  470 Unattached
18 Zaid Rahman   Miramar, FL0:40:10 259630  435 Team Performance Fitness-Delray Center
19 Alfonso Castellanos   Bocaraton, FL0:40:10 306474  439 ZMOTION Racing Team
20 Christopher Rupe   Seffner0:40:10 359278  404 Unattached
21 Bruce Keno   Hollywood, FL0:40:13 303950  436 ZMOTION Racing Team
22 Allan Kozich   Coral Springs, FL0:40:14 192870  428 Unattached
23 Michael Dwyer   Tamarac, FL0:40:15 277106  443 Cool Beans Racing
24 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL0:40:16 347326  999 Velo's Cyclery
25 Edward Lee   Lake Worth, FL0:40:16 311479  454 Velo's Cyclery
26 Christopher Maly   Boca Raton0:40:17 366279  424 Velo's Cyclery
27 Paulo Silva   Winter Garden, FL0:40:19 353494  458 EBP Cycling Team
28 Serge Augustin   Coconut Creek, FL0:40:26 328694  384 Cool Beans Racing
29 David Abusiewiez   Miami Beach, FL0:40:26 278686  408 Velo's Cyclery
30 Jose Maldonado   Deerfield Beach, FL0:41:45 175194  405 Team JMR
31 Alan Korhonen   Lakeland, FL0:40:09 332882  420 GearLink Racing INC.
32 James Woolard   Boca Raton, FL0:40:13 121282  397 ZMOTION Racing Team
33 Brad Granda   Boynton Beach, FL0:40:18 265371  440 ZMOTION Racing Team
34 Jaime Gomez   Deerfield Beach, FL0:40:36 324622  469 Team JMR
35 Dennis Phipps   Cutler Bay, FL0:24:08 359932  403 Cool Beans Racing
36 Robert Newman   Virginia Beach, VA0:15:04 343410  447 Fat Frogs Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rafael Jimenez   Sunrise, FL0:40:18 339300  549 Innovation Bike
2 Orelvis MARTINEZ   Hialeah, FL0:40:18 393475  551 Unattached
3 John Roach   West Palm Beach, FL0:40:18 361155  502 Team JMR
4 Huerta Osvany   0:40:19  552 Unattached
5 Edgar Maldonado   Miramar, FL0:40:19 374522  567 Unattached
6 Roberto Valdes   Weston, FL0:40:20 357173  511 Unattached
7 William Loheide   Miami, FL0:40:20 365865  506 Unattached
8 Israel Pena   Weston0:40:20 375706  548 Interactive Metronome Development
9 Leonard Hall   Davie, FL0:40:20 243202  561 Big Wheel Sunrise
10 Matthew Strongin   Miami Shores, FL0:40:21 280046  512 Cool Beans Racing
11 Rich Walker   Miami0:40:21 394690  562 Unattached
12 leonardo miranda   Pembroke Pines, FL0:40:22 375375  564 Galiz Cycling Team
13 Christian Viera   Miami, FL0:40:22 358566  560 ZMOTION Racing Team
14 Omar machiste   Weston, FL0:40:22 387937  565 Unattached
15 Amelio Fundora   Miami, FL0:40:22 349460  533 Unattached
16 EHIDER ARANGO   Pompano Beach, FL0:40:22 312751  535 Unattached
17 Eduardo Acevedo   West Palm Beachwest Palm Beach, FL0:40:22 378417  566 Velo's Cyclery
18 David Wubbenhorst   Boynton Beach , FL0:40:23 366410  554 Velo's Cyclery
19 Carlos Pagan   Coconut Creek, FL0:40:23 365109  541 Team JMR
20 larry bolano   Boca Raton, FL0:40:23 367103  521 Unattached
21 Juan Cruz   0:40:24  557 Unattached
22 Tom Redpath   Pittsburgh Pa0:40:30 338264  504 Unattached
23 Luis Orbegoso   Naples, FL0:40:31 354964  550 Unattached
24 Nathaniel Worcester   Orlando, FL0:40:43 367471  501 Orlando Road Club Inc
25 Michael Lum   Miami, FL0:40:44 396927  559 Unattached
26 Johnathan Rodriguez   0:42:01  555 Unattached
27 Ann Weigel   Mckinney, TX0:38:49 288493  309 Orlando Road Club Inc
28 Pedro Hernandez   Miami, FL0:38:49 367251  563 Unattached
29 Kevin Stacey   Pompano Beach, FL0:23:19 295925  553 Rivet Racing
30 Rafael Cabrera   West Palm Beach0:03:49 396165  558 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Kurth   Palm City, FL0:41:00 182253  103 Team Primal Racing
2 Elizabeth Morse Hill (1 - Cat1)   Saint Petersburg, FL0:41:00 126302  118 ZMOTION Racing Team
3 Laura Parsons (2 - Cat1)   Miami, FL0:41:00 298947  245 Rose Bandits
4 Zoe Mullins (1 - Cat2)   Winter Garden, FL0:41:00 290669  333 Colavita Racing Inc.
5 Samantha Heinrich (2 - Cat2)   Spring Hill, FL0:41:01 333276  999 Florida Velo
6 Lisa Frink (1 - Cat3)   Deerfield Beach, FL0:41:02 191535  117 ZMOTION Racing Team
7 Lisa Schneider (2 - Cat3)   Boca Raton, FL0:42:42 221768  146 Rivet Racing
8 Sandra Pehl (3 - Cat2)   Wesleychapel, FL0:42:42 302446  102 Florida Velo
9 Michelle Blake (3 - Cat3)   Orlando, FL0:41:04 233167  406 Colavita Racing Inc.
10 Emily Hirschman (4 - Cat3)   Broomfield0:05:02 268992  140 The Fit Lab

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meaghan Bryan (1 - Cat3)   Miami, FL0:41:01 378103  215 Rosebandits
2 Mayte Velazquez (1 - Cat4)   Miramar, FL0:41:01 362220  246 Unattached
3 erin lyon (2 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL0:41:01 377984  214 Rosebandits
4 Jeanine Seeger (3 - Cat4)   Boynton Beach, FL0:41:01 369256  244 Unattached
5 Amy Plotkin (4 - Cat4)   Miami, FL0:41:02 377990  212 Rose Bandits
6 Cathy Kamhi (5 - Cat4)   Largo, FL0:41:03 305518  213 Florida Velo
7 Autumn Holt (2 - Cat3)   Clermont, FL0:42:38 308099  229 Colavita Racing Inc.
8 amy good   Delray Beach, FL0:44:27 366564  256 Unattached
9 Leigh Holland (6 - Cat4)   Delray Beach Fl0:45:15 349142  240 ZMOTION Racing Team
10 connie orbegoso (7 - Cat4)   Naplesfl.0:42:38 358790  255 Unattached
11 Ann Weigel (3 - Cat3)   Mckinney, TX0:05:00 288493  309 Orlando Road Club Inc

Mixed - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL0:24:02 301623  356 Interactive Metronome Development
2 Michael Hernandez   Clermont, FL0:24:03 296605  328 Slipstream -Craddock Junior Devo
3 Alex Couture   Tampa, FL0:24:03 359791  322 Relaj
4 Nathaniel Worcester   Orlando, FL0:24:03 367471  501 Orlando Road Club Inc
5 John Gilbert   Fort Lauderdale0:24:05 347582  468 Interactive Metronome Development
6 Israel Pena   Weston0:24:20 375706  548 Interactive Metronome Development
7 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:24:56 316004  227 Interactive Metronome Development
8 Julio Revoredo   Miamifl0:24:57 397029  308 Unattached
9 Victoria Nelson   Clermont, FL0:25:01 286684  331 Orlando Road Club
10 Dylan Baker   Tarpon Springs, FL0:23:24 329388  302 Unattached

Mixed - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:27:11 316004  227 Interactive Metronome Development
2 John Gilbert   Fort Lauderdale0:27:14 347582  468 Interactive Metronome Development
3 Austin Wright   Stuart, FL0:27:15 321612  223 Treasure Coast Cycling Association
4 Ann Weigel   Mckinney, TX0:27:52 288493  999 Orlando Road Club Inc
5 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL0:28:00 347326  999 Velo's Cyclery
6 Ian Hall   Davie, FL0:28:28 392208  248 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee