Race Results for
2012 USA Cycling Juniors Track Nationals
Trexlertown, PA
(Event Information)
International Omnium on 07/12/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - Final - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Freund   Davis, CA13 222322  Davis Bike Club
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA15 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
3 Michael Dessau   Boulder, CO22 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
4 Zachary Carlson   Plano, TX33 277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
5 Christopher Meacham   Mooresville, NC35 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
6 Bobby Unverzagt   Torrance, CA36 253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
7 William Richter   Rock Hill, SC39 250330  Hincapie Development team
8 Raul Arias J.R.   East Palo Alto51 366768  SJBC/San Jose Bicycle Club
9 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI54 260381  Kenosha Velosport Inc
10 Kyle Sanders   Cypress, TX61 261033  10 Northwest Cycling Club
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX40 215629  Stage 17 Racing

Men - Junior - Kilo - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA01:10.774 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
2 Alexander Freund   Davis, CA01:10.915 222322  Davis Bike Club
3 Michael Dessau   Boulder, CO01:11.195 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC01:11.604 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
5 Bobby Unverzagt   Torrance, CA01:11.619 253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
6 William Richter   Rock Hill, SC01:11.947 250330  Hincapie Development team
7 Zachary Carlson   Plano, TX01:12.412 277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
8 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI01:15.990 260381  Kenosha Velosport Inc
9 Kyle Sanders   Cypress, TX01:19.527 261033  10 Northwest Cycling Club
10 Raul Arias J.R.   East Palo Alto01:20.965 366768  SJBC/San Jose Bicycle Club
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX01:12.197 215629  Stage 17 Racing

Men - Junior - Pursuit - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Carlson   Plano, TX03:42.635 277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
2 William Richter   Rock Hill, SC03:44.458 250330  Hincapie Development team
3 Alexander Freund   Davis, CA03:44.596 222322  Davis Bike Club
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC03:45.292 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
5 Michael Dessau   Boulder, CO03:45.446 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
6 Gregory Ratzell   Blandon, PA03:46.850 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
7 Bobby Unverzagt   Torrance, CA03:49.243 253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
8 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI03:54.581 260381  Kenosha Velosport Inc
9 Raul Arias J.R.   East Palo Alto04:06.725 366768  SJBC/San Jose Bicycle Club
10 Kyle Sanders   Cypress, TX04:10.018 261033  10 Northwest Cycling Club
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX03:54.471 215629  Stage 17 Racing

Men - Junior - Scratch Race - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768  SJBC/San Jose Bicycle Club
2 Alexander Freund   Davis, CA 222322  Davis Bike Club
3 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
4 Michael Dessau   Boulder, CO 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
5 Bobby Unverzagt   Torrance, CA 253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
6 Zachary Carlson   Plano, TX 277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
7 Christopher Meacham   Mooresville, NC 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
8 William Richter   Rock Hill, SC 250330  Hincapie Development team
9 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  Kenosha Velosport Inc
10 Kyle Sanders   Cypress, TX 261033  10 Northwest Cycling Club
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX 215629  Stage 17 Racing

Women - Junior - 500 m TT - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA39.54 229993  105 Exergy Twenty12
2 Shannon Bhatia   San Jose, CA40.746 306273  101 Team TIBCO II
3 Ellen Noble   Kennebunkport, ME40.829 282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
4 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA40.845 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
5 Bailey Semian   Mertztown, PA41.461 281672  106 Team TIBCO II
6 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI41.662 225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
7 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA42.033 232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club
8 Fiona Winder   Lafayette, CA42.682 308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports

Women - Junior - Final - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA13 229993  105 Exergy Twenty12
2 Bailey Semian   Mertztown, PA16 281672  106 Team TIBCO II
3 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA22 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
4 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI27 225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
5 Ellen Noble   Kennebunkport, ME29 282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
6 Fiona Winder   Lafayette, CA32 308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports
7 Shannon Bhatia   San Jose, CA35 306273  101 Team TIBCO II
8 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA42 232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club

Women - Junior - Pursuit - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA02:44.550 229993  105 Exergy Twenty12
2 Bailey Semian   Mertztown, PA02:46.932 281672  106 Team TIBCO II
3 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA02:47.862 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
4 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI02:50.393 225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
5 Shannon Bhatia   San Jose, CA02:51.220 306273  101 Team TIBCO II
6 Fiona Winder   Lafayette, CA02:51.291 308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports
7 Ellen Noble   Kennebunkport, ME02:52.135 282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
8 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA03:00.822 232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club

Women - Junior - Scratch Race - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
2 Fiona Winder   Lafayette, CA 308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports
3 Ellen Noble   Kennebunkport, ME 282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
4 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672  106 Team TIBCO II
5 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
6 Tara McCormick   Long Beach, CA 229993  105 Exergy Twenty12
7 Shannon Bhatia   San Jose, CA 306273  101 Team TIBCO II
8 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee