Race Results for
2012 USA Cycling Juniors Track Nationals
Trexlertown, PA
(Event Information)
International Omnium on 07/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - Elimination - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Freund   Davis, CA 222322  Davis Bike Club
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
3 Michael Dessau   Boulder, CO 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
4 Zachary Carlson   Plano, TX 277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
5 Bobby Unverzagt   Torrance, CA 253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
6 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  Kenosha Velosport Inc
7 Kyle Sanders   Cypress, TX 261033  10 Northwest Cycling Club
8 William Richter   Rock Hill, SC 250330  Hincapie Development team
9 Raul Arias J.R.   East Palo Alto 366768  SJBC/San Jose Bicycle Club
10 Christopher Meacham   Mooresville, NC 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX 215629  Stage 17 Racing

Men - Junior - Flying Lap - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dessau   Boulder, CO11.607 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA11.637 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
3 Alexander Freund   Davis, CA11.797 222322  Davis Bike Club
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC11.858 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
5 Bobby Unverzagt   Torrance, CA11.916 253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
6 Zachary Carlson   Plano, TX12.025 277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
7 Raul Arias J.R.   East Palo Alto12.188 366768  SJBC/San Jose Bicycle Club
8 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI12.277 260381  Kenosha Velosport Inc
9 William Richter   Rock Hill, SC12.578 250330  Hincapie Development team
10 Kyle Sanders   Cypress, TX12.732 261033  10 Northwest Cycling Club
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX12.185 215629  Stage 17 Racing

Men - Junior - Points Race - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA22 230201  Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
2 Alexander Freund   Davis, CA13 222322  Davis Bike Club
3 William Richter   Rock Hill, SC12 250330  Hincapie Development team
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC10 297555  35 Young Medalists / Team Rothrock/Young Medalists/ Team Rothrock
5 Michael Dessau   Boulder, CO10 266626  Slipstream-Craddock Junior Development
6 Zachary Carlson   Plano, TX277433  Matrix/RBM/Matrix Cycling Club
7 Bobby Unverzagt   Torrance, CA253787  11 Get Crackin'-MS Society/VRC
DQ Cesar Lopez   El Paso, TX215629  Stage 17 Racing
DNF Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI-19 260381  Kenosha Velosport Inc
DNF Kyle Sanders   Cypress, TX261033  10 Northwest Cycling Club
DNF Raul Arias J.R.   East Palo Alto366768  SJBC/San Jose Bicycle Club

Women - Junior - Elimination - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA 229993  105 Exergy Twenty12
2 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672  106 Team TIBCO II
3 Fiona Winder   Lafayette, CA 308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports
4 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
5 Ellen Noble   Kennebunkport, ME 282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
6 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club
7 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
8 Shannon Bhatia   San Jose, CA 306273  101 Team TIBCO II

Women - Junior - Flying Lap - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA12.698 229993  105 Exergy Twenty12
2 Bailey Semian   Mertztown, PA13.152 281672  106 Team TIBCO II
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI13.161 225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
4 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA13.374 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
5 Shannon Bhatia   San Jose, CA13.872 306273  101 Team TIBCO II
6 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA13.904 232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club
7 Ellen Noble   Kennebunkport, ME14.168 282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
8 Fiona Winder   Lafayette, CA14.352 308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports

Women - Junior - Points Race - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Semian   Mertztown, PA32 281672  106 Team TIBCO II
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA17 240336  103 Young Medalists/ Team Rothrock
3 Tara McCormick   Long Beach, CA11 229993  105 Exergy Twenty12
4 Ellen Noble   Kennebunkport, ME282412  116 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
5 Fiona Winder   Lafayette, CA308071  108 HDR Racing p/b Lombardi Sports
6 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI225258  102 Exergy TWENTY12/Exergy Twenty12
7 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA232118  104 MVP Health Care Cycling/Genesee Valley Cycling Club
8 Shannon Bhatia   San Jose, CA306273  101 Team TIBCO II

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREBonk BreakerShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee