Race Results for
Colorado Mini Classic
Silt, CO
(Event Information)
Criterium on 06/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torin Bickmore   Longmont, CO20:03.0 330652  20 Boulder Junior Cycli
2 Kendrick Boots   Centennial, CO20:17.0 363665  17 International Christ
3 Oliver Hart   Boulder, CO20:43.0 318174  14 Boulder Junior Cycli
4 Lucca Trapani   21:01.0  11 Two Rivers Cycling
5 Hayden Field   Colorado Springs, CO21:31.0 379149  19 Front Rangers CO Spr
6 Nathan Pawlak   Boulder, COAT 1 LAP 379737  12 Boulder Junior Cycli
7 Bobby Danahey   Denver, COAT 1 LAP 363795  13 
8 Ethan Wright   Boulder, COAT 1 LAP 362707  Boulder Junior Cycli
9 TarjeD Grover   Powell, WYAT 1 LAP 380636  Unattached
10 Davis Livingston   CentennialAT 1 LAP 363312  10 ColoBikeLaw.com
11 Charleton Sagrillo   LafayetteAT 1 LAP 363247  18 Boulder Junior Cycli
12 Thomas Whitesel   Golden, COAT 2 LAP 363629  15 Green Mountain Sport
13 Andrew Charlet   Boulder, COAT 2 LAP 363423  16 Boulder Junior Cycli
14 Merak Mellin   Bow Mar, COAT 2 LAP 368723  ColoBikeLaw.com

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Blevins   Durango, CO30:03.0 255493  43 Durango Devo
2 Gage Hecht   Parker, CO30:03.0 277074  49 International Christ
3 Maxl Freeman   Lakewood, CO30:03.0 283751  48 Black Sheep Junior C
4 Cade Bickmore   Longmont, CO30:58.0 286308  34 Boulder Junior Cycli
5 Eric Brunner   Boulder, CO30:58.0 298963  36 Boulder Junior Cycli
6 Robert Wright   Denver, CO30:58.0 303535  30 Boulder Junior Cycli
7 Jacques de Curnou   Boulder, CO31:19.0 293997  41 Boulder Junior Cycli
8 Cameron Bellian   Boulder, CO31:19.0 362649  32 Boulder Junior Cycli
9 Joshua Schroeder   Lakewood, COAT 1 LAP 351364  47 International Christ
10 Trevor Christofferson   Aurora, COAT 1 LAP 377539  39 International Christ
11 Simon Castagneri   Littleton, COAT 2 LAP 362582  38 Black Sheep Junior C
12 Joseph Sagrillo   Lafayette, COAT 2 LAP 363261  46 Boulder Junior Cycli
13 Harrison Buckley   Colorado Springs, COAT 2 LAP 380721  40 Front Rangers Junior
14 Heath Busche   Colorado Springs, COAT 2 LAP 367906  44 Front Rangers Junior
15 Trevor Way   Lakewood, COAT 3 LAP 364571  31 Green Mountain Sport
16 Christopher scavuzzo   Parker ColoradoAT 3 LAP 375315  45 Colorado Bike Law
17 Aaron Elliott   Highlandsranch, COAT 3 LAP 285849  37 International Christ
18 Joseph Danahey   Denver, COAT 4 LAP 363813  50 
19 Aidan Utesch   Aurora, COAT 5 LAP 363174  29 Black Sheep Junior C
20 Peter Whitesel   Golden, COAT 5 LAP 302581  42 Green Mountain Sport
DNS ColbyR Lange   Edwards, CO 327650  33 
DNF Zacharey Elzi   Golden, CO 381244  35 Black Sheep Junior C

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Wilkey   Denver, CO38:46.0 303138  81 Black Sheep Junior C
2 Max Sommers   Silt, CO38:46.0 363976  68 Two Rivers Cycling
3 Stephen Haas   Lakewood, CO38:52.0 284765  75 Black Sheep Junior C
4 Evan Lake   New Castle38:57.0 364139  80 Two Rivers Cycling
5 Hunter Callahan   Aspen, CO38:59.0 363008  76 Unattached
6 Kevin Callahan   Aspen, CO39:02.0 363561  62 Unattached
7 Jeremy Purchase   Highlands Ranch, CO39:12.0 362986  71 Natural Grocers Cycl
8 Aaron Sigman   Highlands Ranch, CO39:35.0 278243  79 Black Sheep Junior C
9 Andrew Castagneri   Littleton, CO40:18.0 364346  70 Black Sheep Junior C
10 Nial Irwin   Evergreen, COAT 1 LAP 298003  66 Team Evergreen Racin
11 Matthew Scavuzzo   ParkercoAT 1 LAP 367468  63 ColoBikeLaw.com
12 Patrick Whitesel   Golden, COAT 1 LAP 302580  65 Green Mountain Sport
13 Wyatt Gaulke   CheyenneAT 1 LAP 377064  67 Unattached
14 Stuart Mcknight   Boulder, COAT 1 LAP 363692  78 Boulder Junior Cycli
15 HoganW Petry   Highlands RanchAT 1 LAP 367611  64 Natural Grocers Cycl
16 Austin McAnarney   Denver, COAT 2 LAP 362500  77 Black Sheep Junior C
17 Cameron Bristol   Denver, COAT 2 LAP 362810  82 Black Sheep Junior C
18 Scott Way   Lakewood, COAT 3 LAP 364410  73 Green Mountain Sport
19 Max Schmidtmann   Nederland, COAT 4 LAP 363173  72 Black Sheep Cycles
20 William Carlson   Glenwood Springs, COAT 6 LAP 364369  74 Two Rivers Cycling
21 Kai Kloepfer   Boulder, COAT 6 LAP 377211  69 Boulder Junior Cycli

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Downing   Boulder, CO44:48.0 270354  85 GS Ciao
2 Maxx Chance   Boulder, CO44:48.0 303319  87 Panache Cyclewear
3 Ian McPherson   Boulder, CO44:48.0 282067  96 Panache Cyclewear
4 James Danahey   Denver, CO44:55.0 363420  88 ColoBikeLaw.com
5 Kyle Berlind   Denver, CO44:55.0 367168  89 Boulder Junior Cycli
6 Cormac Dunn   Denver, CO45:22.0 271148  94 Panache Cyclewear
7 Liam Dunn   Denver, CO45:22.0 271147  92 Panache Cyclewear
8 Marco Capraro   Denver, CO45:29.0 362837  97 ColoBikeLaw.com
9 Andrew Fleming   Boulder, COAT 1 LAP 361148  90 Panache Cyclewear
10 Thomas Wavrin   Henderson, MNAT 2 LAP 342900  93 Minnesota Junior Cyc
11 Andrew Scavuzzo   Highlands Ranch, COAT 3 LAP 369535  86 ColoBikeLaw.com
12 Connor Livingston   CentennialAT 7 LAP 362695  91 ColoBikeLaw.com
DNS Matt Larson   Boulder 377147  95 Boulder Junior Cycli

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Petra Schmidtmann   Nederland, CO17:10.0 363223  Black Sheep Junior C
2 Stephanie Lawrence   Colorado Springs, CO17:31.0 357542  Front Rangers Junior
3 Sophie Berry   Littleton, CO17:43.0 363142  ColoBikeLaw.com
4 Anna Cordova   Aurora, CO18:29.0 362492  Jet Cycling
5 Skyler Wilkey   Denver18:51.0 363575  Black Sheep Junior C
6 Tea Wright   Boulder, CO18:57.0 363170  Boulder Junior Cycli

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birgit Morris   Grand Junction, CO28:17.0 357254  28 Two Rivers Cycling
2 Olivia Sommers   Silt, CO29:54.0 364050  26 Two Rivers Cycling
3 Jessica Way   Lakewood, COAT 1 LAP 364411  23 Green Mountain Sport
4 Katherine Lawrence   Colorado Springs, COAT 1 LAP 294821  25 Front Rangers Junior

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurel Rathbun   Monument, CO39:39.0 201838  61 JET Cycling
2 Kirsten Williams   Lonetree, CO39:47.0 285625  58 Natural Grocers Cycl
3 Marta Morris   Grand Junction, CO40:32.0 315188  55 JET Cycling
4 Kaitlyn Clark   Lafayette, COAT 2 LAP 364523  60 Boulder Junior Cycli
5 Ayla Lieberman   BoulderAT 2 LAP 375257  56 Boulder Junior Cycli
6 Victoria Lawrence   Colorado Springs, COAT 3 LAP 294698  59 Front Rangers Junior
DNS Ellie Welshon   Edgewater 286152  57 Black Sheep Junior C

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyShimanoSierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee