Race Results for
MN Memorial Classic
Watertown, MN
(Event Information)
Circuit Race on 05/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Shepard   Anoka, MN 320280   MBRC/Flanders
2 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
3 Damon Dunkel   Minneapolis, MN 348612   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
4 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   Loon State Cyclists
5 Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
6 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   
7 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8 Josh Kruck   St Paul, MN 324388   
9 Thomas Clasen   Saintpaul, MN 303775   Birchwood/GIS
10 Alec Carlson (1 - Cat5)   Fargo, ND 271992   Flat City Cycling Club Inc.
11 Steve O'Brien   Watertown, SD 263620   CORE Orthopedics Avera Medical Group
12 Casey Swenson   Hills, MN 356456   POWERADE - INDEPENDENT FABRICATION
13 Ryan Waterfall   Milbank, SD 292482   CORE Orthopedics Avera Medical Group
14 Nicholas Hardt (2 - Cat5)   Lake Elmo, MN 359706   Chilkoot Velo
15 Tim Oolman   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
16 Christopher Bretz   Roseville, MN 61540   Loon State Cyclists
17 Glen Houts   Sioux City, IA 290185   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
18 Jeff Schwab   Eagle Lake, MN 378899   
19 Vibol Deng   Battle Creek, MI 313970   BiPro/Hoigaard's
20 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
21 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA 305778   CORE Orthopedics Avera Medical Group
22 Robert Williams   Hermosa, SD 358577   
23 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling, Inc.
24 Tim savre   St Paul, MN 371826   University of St Thomas
25 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
26 Chris Schwanz   Chanhassen, MN 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
27 Jason Engle (3 - Cat5)   Harrisburg, SD 332930   CORE Orthopedics Avera Medical Group
28 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   Synergy
29 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
30 John Bryant   St Paul, MN 42615   Bianchi/Grand Performance
31 Boyd Hansen   Minneapolis, MN 316412   
32 Terry Michalyshyn      
33 David Bartol   Grand Marais, MN 192344   MBRC/Flanders
34 Mike Kokotovich      
35 Joel Fredricks   Saint Paul, MN 381436   
36 Joe Meyer   Minneapolis, MN 378716   St Paul Bicycle Racing Club
37 Richard Kyle (4 - Cat5)   Saint Paul, MN 352332   Loon State Cyclists
38 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
39 Jeff Tilbury    379698   
40 Norman Smith      
41 Brad Beck   N. Salt Lake Ut 356644   Bountiful Mazda Cycling Team
42 William Cossens (5 - Cat5)   Apple Valley, MN 380823   Bianchi/Grand Performance
43 Michael Bresnahan (6 - Cat5)   Saint Paul, MN 380570   
44 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
DNF GlenJr Houts   Sioux City, IA 282891   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
DNF Sinthang Has   Saint Paul, MN 143236   BiPro/Hoigaard's

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
2 charles spanjers   State College, PA 314112   Pennsylvania State University
3 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   Angry Catfish
4 Knettel Brandon      Lehigh University
5 Will Meger   La Crosse, WI 336360   Racers Against Childhood Cancer
6 Tom Thorne   Dell Rapids, SD 264255   CORE Orthopedics Avera Medical Group
7 Kenneth Pike   Sioux Falls, SD 210706   CORE Orthopedics Avera Medical Group
8 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   Synergy
10 Greg Gleason   Siouxfalls, SD 288576   CORE Orthopedics Avera Medical Group
11 Andrew Cook   Cloquet Mn 223400   
12 Jeffrey Longmcgie   Lakeville, MN 280085   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
13 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   
14 Todd Foster   Northfield, MN 311475   SilverCycling
15 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
16 Connor Benton   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
17 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
18 Charles Anderson   Blaine, MN 73373   St Paul Bicycle Racing Club
19 Kyle Olson   Roseville, MN 298937   Synergy
20 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
21 Peter Oien   Siouxfalls, SD 287353   CORE Orthopedics Avera Medical Group
DNF Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
DNF Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
DNF Chad McGuire   Shakopee, MN 23528   Flat City Cycling Club Inc.

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl (1 - Cat2)   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Joseph Hamlin (1 - Cat3)   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
3 Scott Flanders (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
4 Stephen Cragle (3 - Cat2)   Saint Cloud, MN 193342   Revolution Cycle/Twin Six
5 Mike Johnson (4 - Cat2)   Minnetonka, MN 76631   Synergy
6 Matt Muyres (5 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
7 Mark Mlinar (6 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
8 Gregory Goblirsch (2 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
9 Thomas Pletcher (3 - Cat3)   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Dan Schueller (4 - Cat3)   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
11 Mike Stensrud (5 - Cat3)   Apple Valley Mn 223834   Flat City Cycling Club Inc.
12 N/A (1 - Cat4)   No City, MN 292998   St Paul Bicycle Racing Club
13 David Watson (1 - Cat5)   Burnsville, MN 350874   MBRC/Flanders
14 Jim Bell (7 - Cat2)   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
15 Charles Jacobs (8 - Cat2)   Saint Paul, MN 17542   Revolution Cycle/Twin Six
16 John Deering (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 380372   Bianchi/Grand Performance
17 Russell Loucks (6 - Cat3)   Eagan, MN 182695   GS Circo Azzurro
18 Chris Erhard (2 - Cat4)   Saint Louis, MO 229405   Quantum Mesa Cycles
19 Michael Pasdo (3 - Cat5)   Minneapolis, MN 380540   

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
2 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Freewheel Bike
3 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   Revolution Cycle/Twin Six
4 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840   LAPT CC
5 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
7 Aaron Shaw (1 - Cat3)   Rogers, MN 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
8 Chris Arndt (2 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506   Lakes Area Physical Therapy
9 Adam McClurg (3 - Cat2)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
10 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
11 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
12 Andrew Kruse (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
13 Woodcock Tim      
14 Rick Laliberte (5 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
15 Ed Alpasa (6 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
16 Sawatzky Don      
17 Gregory LaVick (7 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
18 Tristin Bentzler (8 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
19 William Colson (9 - Cat2)   Rapid City, SD 297656   CORE Orthopedics Avera Medical Group
20 Paul Krumrich (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
21 Fred Mills (10 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
22 Daniel Stahlmann (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 110521   St Paul Bicycle Racing Club
23 Morwood Danny      
24 sebastian jozwiak      
25 Benjamin Schinke (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
26 Jay Henderson (13 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   SilverCycling
27 Paul Harrison (14 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
28 Chris Washburn (3 - Cat3)   Waukesha, WI 348110   Lakes Area Physical Therapy
29 Rich Bergstrom (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
30 Lance Beuning (15 - Cat2)   Saint Cloud, MN 160665   Revolution Cycle/Twin Six
31 Eric Hill   Hartland, WI 334878   Lakes Area Physical Therapy
32 Adam Hanson (16 - Cat2)   Duluth, MN 108535   Synergy
33 Toby Henkels (17 - Cat2)   Mankato, MN 311333   MBRC/Flanders
34 Sean Mailen (18 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
35 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
36 Tyler Olson (19 - Cat2)   Minneapolis, MN 294937   Synergy

Women - cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy Kalemkiarian   Stillwater 355070   
2 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3 Morwood Valerie      
DNF Meg Browning   Renton, WA 369069   

Women - cat 1/2/3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
2 Angie Johnson (1 - Cat3)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
3 Rachel Lathrop (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
4 Lenore Imhof (1 - Cat2)   Bloomfield, NJ 60527   Colavita Racing, Inc.
5 Karin Friberg (3 - Cat3)   Roseville, MN 366761   
6 Bonnie Donzella (4 - Cat3)   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
7 Meg Browning (5 - Cat3)   Renton, WA 369069   
8 Kit Oslin (6 - Cat3)   Fridley, MN 285069   Bianchi/Grand Performance
DNF Gracia Folkeringa (Cat3)   Minneapolis, MN 335940   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyOSMOUSACDFCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee