Race Results for
MN Memorial Classic
Watertown, MN
(Event Information)
Criterium on 05/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Schwab   Eagle Lake, MN 378899   
2 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
3 Damon Dunkel   Minneapolis, MN 348612   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
4 Ken Hum   Waukesha 291669   Omnium Racing
5 Daniel Craig   Minneapolis, MN 341584   University of Minnesota-Twin Cities
6 Josh Kruck   St Paul, MN 324388   
7 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   Loon State Cyclists
8 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   
9 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
10 Tjorvi Perry   Eden Prairie, MN 370693   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
11 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
12 Wil Kratz   Minneapolis, MN 344896   BiPro/Hoigaard's
13 Ryan Waterfall   Milbank, SD 292482   CORE Orthopedics Avera Medical Group
14 Richard Kyle (1 - Cat5)   Saint Paul, MN 352332   Loon State Cyclists
15 Clayton Shepard   Anoka, MN 320280   MBRC/Flanders
16 Casey Swenson   Hills, MN 356456   POWERADE - INDEPENDENT FABRICATION
17 Nick Watts   St Paul, MN 352930   St Paul Bicycle Racing Club
18 Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
19 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
20 Lance Moran   Sioux Falls, SD 298782   Central Plains Cycling
21 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   Synergy
22 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
23 Vibol Deng   Battle Creek, MI 313970   BiPro/Hoigaard's
24 GlenJr Houts   Sioux City, IA 282891   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
25 Christopher Bretz   Roseville, MN 61540   Loon State Cyclists
26 Glen Houts   Sioux City, IA 290185   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
27 Tim Oolman   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
28 Jason Engle (2 - Cat5)   Harrisburg, SD 332930   CORE Orthopedics Avera Medical Group
29 mike kokotovich      
30 Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   
31 Brad Beck   N. Salt Lake Ut 356644   Bountiful Mazda Cycling Team
32 Tim savre   St Paul, MN 371826   University of St Thomas
33 Jim Ringuette   Minneapolis, MN 291180   Synergy
34 Robert Williams   Hermosa, SD 358577   
35 Andrew Sherve   Minneapolis, MN 250622   Speedfix Racing p/b Zubaz
36 Jeff Tilbury    379698   
37 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
38 John Bryant   St Paul, MN 42615   Bianchi/Grand Performance
39 William Cossens (3 - Cat5)   Apple Valley, MN 380823   Bianchi/Grand Performance
40 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
DNF Joe Meyer   Minneapolis, MN 378716   St Paul Bicycle Racing Club
DNF David Bartol   Grand Marais, MN 192344   MBRC/Flanders
DNF Sinthang Has   Saint Paul, MN 143236   BiPro/Hoigaard's
DNF Chris Schwanz   Chanhassen, MN 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF David Kapp (Cat5)   Minneapolis, MN 358404   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
2 Michael Slavics   Chanhassen, MN 32917   International Christian Cycling Club
3 Tom Thorne   Dell Rapids, SD 264255   CORE Orthopedics Avera Medical Group
4 Drew Wilson   Rochester, MN 321766   
5 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
6 Brandon Knettel   Philadelphia, PA 338692   Lehigh University
7 Daniel Craig   Minneapolis, MN 341584   University of Minnesota-Twin Cities
8 Kenneth Pike   Sioux Falls, SD 210706   CORE Orthopedics Avera Medical Group
9 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
10 Adam Staufenberg   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
11 Will Meger   La Crosse, WI 336360   Racers Against Childhood Cancer
12 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   
13 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   Synergy
14 Andrew Cook   Cloquet Mn 223400   
15 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
16 Ken Hum   Waukesha 291669   Omnium Racing
17 Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
18 Charles Anderson   Blaine, MN 73373   St Paul Bicycle Racing Club
19 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
20 Kyle Olson   Roseville, MN 298937   Synergy
21 Connor Benton   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
22 Peter Oien   Siouxfalls, SD 287353   CORE Orthopedics Avera Medical Group
23 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
24 Lance Moran (1 - Cat4)   Sioux Falls, SD 298782   Central Plains Cycling
25 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
26 GlenJr Houts   Sioux City, IA 282891   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
27 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   
28 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
29 mark halstrom   Sartell, MN 282297   Revolution Cycle/Twin Six
30 Mark Leppke (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 267806   Behind-Bars/LGR
31 Glen Houts (3 - Cat4)   Sioux City, IA 290185   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
DNF jeffrey kalo (Cat4)   Sioux Falls, SD 272950   Central Plains Cycling
DNF Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
DNF Greg Gleason   Siouxfalls, SD 288576   CORE Orthopedics Avera Medical Group
DNF Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258   Bianchi/Grand Performance
DNF Nathan Klump   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Muyres (1 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
2 Scott Flanders (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
3 Mark Skarpohl (3 - Cat2)   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Joseph Hamlin (1 - Cat3)   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
5 Mark Mlinar (4 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
6 Gregory Goblirsch (2 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
7 peter maxwell (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 23007   MBW Racing
8 Pyszczek Marian      
9 Thomas Pletcher (3 - Cat3)   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Mike Stensrud (4 - Cat3)   Apple Valley Mn 223834   Flat City Cycling Club Inc.
11 Russell Loucks (5 - Cat3)   Eagan, MN 182695   GS Circo Azzurro
12 unknown unknown      
13 N/A (1 - Cat4)   No City, MN 292998   St Paul Bicycle Racing Club
14 David Ziemer (6 - Cat3)   Greenfield, MN 200339   Revolution Cycle/Twin Six
15 Dan Schueller (7 - Cat3)   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
16 Daniel Currell (6 - Cat2)   Saint Paul, MN 235364   Bianchi/Grand Performance
DNF ron scherer (Cat2)   Bloomington, MN 63494   Silver Cycling
DNF mark halstrom (Cat3)   Sartell, MN 282297   Revolution Cycle/Twin Six

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laszlo Alberti   Minneapolis, MN 193347   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
2 Tristin Bentzler (1 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
3 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
4 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
5 Scott Hebel (2 - Cat2)   Prior Lake, MN 15616   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
6 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840   LAPT CC
7 Nicholas Kimpton (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Andrew Kruse (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
9 Matt Muyres (5 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
10 Toby Henkels (6 - Cat2)   Mankato, MN 311333   MBRC/Flanders
11 Brady Prenzlow (7 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
12 Chris Arndt (8 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506   Lakes Area Physical Therapy
13 Tim Woodcock    380701   
14 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
15 Gregory LaVick (9 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
16 Aaron Shaw (1 - Cat3)   Rogers, MN 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
17 Jay Woller (10 - Cat2)   St. Louis Park, MN 41777   MBRC/Flanders
18 Daniel Stahlmann (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 110521   St Paul Bicycle Racing Club
19 unknown unknown      
20 Eric Hill   Hartland, WI 334878   Lakes Area Physical Therapy
21 Michael Moriarity (12 - Cat2)   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
22 Don Sawatzky    380748   
23 Paul Harrison (13 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
24 William Colson (14 - Cat2)   Rapid City, SD 297656   CORE Orthopedics Avera Medical Group
25 Rick Laliberte (15 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
26 Andrew Frye      
27 Brandon Manske (16 - Cat2)   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
28 Paul Krumrich (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
29 Adam Hanson (17 - Cat2)   Duluth, MN 108535   Synergy
30 drew wilson (3 - Cat3)   Rochester, MN 321766   
31 Fred Mills (18 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
32 Sean Mailen (19 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
33 Scott Flanders (20 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
34 Rich Bergstrom (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
35 Joseph Hamlin (5 - Cat3)   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
36 Jay Henderson (21 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   SilverCycling
37 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   Freewheel Bike
38 Ed Alpasa (22 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
39 Benjamin Schinke (23 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
40 Jeffrey Anderson (24 - Cat2)   Blaine, MN 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
41 Chris Washburn (6 - Cat3)   Waukesha, WI 348110   Lakes Area Physical Therapy
42 Mark Skarpohl (25 - Cat2)   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
43 peter maxwell (26 - Cat2)   Minneapolis, MN 23007   MBW Racing
44 Tim Karels (7 - Cat3)   Plymouth, MN 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
45 Nathan Klump (8 - Cat3)   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket
46 Lance Beuning (27 - Cat2)   Saint Cloud, MN 160665   Revolution Cycle/Twin Six
47 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
48 Danny Morwood    380832   
DNF Adam McClurg (Cat2)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy

Women - cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meg Browning   Renton, WA 369069   
2 Valerie Morwood    380858   
3 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - cat 1/2/3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
2 Melissa Dahlmann (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 265917   Omnium Racing
3 Karin Friberg (1 - Cat3)   Roseville, MN 366761   
4 Angie Johnson (2 - Cat3)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
5 Meg Browning (3 - Cat3)   Renton, WA 369069   
6 Abby Ruess (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 312258   Bianchi/Grand Performance
7 Megan Kelly (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 296364   Omnium Racing
8 Kit Oslin (5 - Cat3)   Fridley, MN 285069   Bianchi/Grand Performance
9 Bonnie Donzella (6 - Cat3)   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
10 Amy Kline (7 - Cat3)   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club
11 Gracia Folkeringa (8 - Cat3)   Minneapolis, MN 335940   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
12 Rachel Lathrop (9 - Cat3)   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyBonk BreakerCUOREShimanoOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee