Race Results for
MN Memorial Classic
Watertown, MN
(Event Information)
Time Trial on 05/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   Synergy
2 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   
3 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
4 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   Loon State Cyclists
5 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
6 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
7 Damon Dunkel   Minneapolis, MN 348612   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
8 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA 305778   CORE Orthopedics Avera Medical Group
9 GlenJr Houts   Sioux City, IA 282891   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
10 Jeff Schwab   Eagle Lake, MN 378899   
11 David Bartol   Grand Marais, MN 192344   MBRC/Flanders
12 Nicholas Hardt (1 - Cat5)   Lake Elmo, MN 359706   Chilkoot Velo
13 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
14 Steve O'Brien   Watertown, SD 263620   CORE Orthopedics Avera Medical Group
15 Ryan Waterfall   Milbank, SD 292482   CORE Orthopedics Avera Medical Group
16 Chris Schwanz   Chanhassen, MN 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
17 Josh Kruck   St Paul, MN 324388   
18 Clayton Shepard   Anoka, MN 320280   MBRC/Flanders
19 Terry Michalyshyn      
20 Brad Beck   N. Salt Lake Ut 356644   Bountiful Mazda Cycling Team
21 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
22 Casey Swenson   Hills, MN 356456   POWERADE - INDEPENDENT FABRICATION
23 Vibol Deng   Battle Creek, MI 313970   BiPro/Hoigaard's
24 Tim savre   St Paul, MN 371826   University of St Thomas
25 Jeff Tilbury    379698   
26 Tim Oolman   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
27 Mike Kokotovich      
28 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
29 Jason Engle (2 - Cat5)   Harrisburg, SD 332930   CORE Orthopedics Avera Medical Group
30 Glen Houts   Sioux City, IA 290185   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
31 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
32 Robert Williams   Hermosa, SD 358577   
33 Joe Meyer   Minneapolis, MN 378716   St Paul Bicycle Racing Club
34 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
35 Michael Bresnahan (3 - Cat5)   Saint Paul, MN 380570   
36 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling, Inc.
37 John Bryant   St Paul, MN 42615   Bianchi/Grand Performance
38 William Cossens (4 - Cat5)   Apple Valley, MN 380823   Bianchi/Grand Performance
DNS Alec Carlson (Cat5)   Fargo, ND 271992   Flat City Cycling Club Inc.
DNS Thomas Clasen   Saintpaul, MN 303775   Birchwood/GIS
DNS Richard Kyle (Cat5)   Saint Paul, MN 352332   Loon State Cyclists
DNS Norman Smith      
DNS Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
DNS Boyd Hansen   Minneapolis, MN 316412   
DNS Christopher Bretz   Roseville, MN 61540   Loon State Cyclists
DNS Sinthang Has   Saint Paul, MN 143236   BiPro/Hoigaard's

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Oien   Siouxfalls, SD 287353   CORE Orthopedics Avera Medical Group
2 Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
3 Todd Foster   Northfield, MN 311475   SilverCycling
4 Kenneth Pike   Sioux Falls, SD 210706   CORE Orthopedics Avera Medical Group
5 Greg Gleason   Siouxfalls, SD 288576   CORE Orthopedics Avera Medical Group
6 Jeffrey Longmcgie   Lakeville, MN 280085   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
7 Charles Anderson   Blaine, MN 73373   St Paul Bicycle Racing Club
8 Tom Thorne   Dell Rapids, SD 264255   CORE Orthopedics Avera Medical Group
9 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
10 Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
11 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
12 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Will Meger   La Crosse, WI 336360   Racers Against Childhood Cancer
14 Knettel Brandon      Lehigh University
15 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
16 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   
17 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   Angry Catfish
18 Andrew Cook   Cloquet Mn 223400   
19 Kyle Olson   Roseville, MN 298937   Synergy
20 Connor Benton   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
21 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
22 Chad McGuire   Shakopee, MN 23528   Flat City Cycling Club Inc.
23 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   Synergy
24 charles spanjers   State College, PA 314112   Pennsylvania State University

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl (1 - Cat2)   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Gregory Goblirsch (1 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
3 Charles Jacobs (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 17542   Revolution Cycle/Twin Six
4 Mark Mlinar (3 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
5 Thomas Pletcher (2 - Cat3)   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Joseph Hamlin (3 - Cat3)   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
7 Jim Bell (4 - Cat2)   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
8 Russell Loucks (4 - Cat3)   Eagan, MN 182695   GS Circo Azzurro
9 John Deering (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 380372   Bianchi/Grand Performance
10 Dan Schueller (5 - Cat3)   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
11 Stephen Cragle (5 - Cat2)   Saint Cloud, MN 193342   Revolution Cycle/Twin Six
12 Michael Pasdo (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 380540   
13 Matt Muyres (6 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
DNS N/A (Cat4)   No City, MN 292998   St Paul Bicycle Racing Club
DNS Mike Stensrud (Cat3)   Apple Valley Mn 223834   Flat City Cycling Club Inc.
DNS Chris Erhard (Cat4)   Saint Louis, MO 229405   Quantum Mesa Cycles
DNS Mike Johnson (Cat2)   Minnetonka, MN 76631   Synergy
DNS David Watson (Cat5)   Burnsville, MN 350874   MBRC/Flanders
DNS Scott Flanders (Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
2 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
3 Tristin Bentzler (1 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
4 Nicholas Kimpton (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
6 Morwood Danny      
7 Adam Hanson (3 - Cat2)   Duluth, MN 108535   Synergy
8 Eric Hill   Hartland, WI 334878   Lakes Area Physical Therapy
9 Andrew Kruse (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
10 Sawatzky Don      
11 Jay Henderson (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   SilverCycling
12 William Colson (6 - Cat2)   Rapid City, SD 297656   CORE Orthopedics Avera Medical Group
13 Benjamin Schinke (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
14 Chris Arndt (8 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506   Lakes Area Physical Therapy
15 Tyler Olson (9 - Cat2)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
16 Adam McClurg (10 - Cat2)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
17 Woodcock Tim      
18 Sean Mailen (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
19 sebastian jozwiak      
20 Rick Laliberte (12 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
21 Fred Mills (13 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
22 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
23 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
24 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   Revolution Cycle/Twin Six
25 Rich Bergstrom (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
26 Lance Beuning (14 - Cat2)   Saint Cloud, MN 160665   Revolution Cycle/Twin Six
27 Gregory LaVick (15 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
28 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840   LAPT CC
29 Aaron Shaw (3 - Cat3)   Rogers, MN 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
30 Paul Harrison (16 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
31 Ed Alpasa (17 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
32 Chris Washburn (4 - Cat3)   Waukesha, WI 348110   Lakes Area Physical Therapy
DNS Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
DNS David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Freewheel Bike
DNS Toby Henkels (Cat2)   Mankato, MN 311333   MBRC/Flanders
DNS Daniel Stahlmann (Cat2)   Minneapolis, MN 110521   St Paul Bicycle Racing Club

Women - cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morwood Valerie      
2 Stacy Kalemkiarian   Stillwater 355070   
3 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Meg Browning   Renton, WA 369069   

Women - cat 1/2/3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
2 Bonnie Donzella (1 - Cat3)   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
3 Angie Johnson (2 - Cat3)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
4 Rachel Lathrop (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
5 Kit Oslin (4 - Cat3)   Fridley, MN 285069   Bianchi/Grand Performance
6 Karin Friberg (5 - Cat3)   Roseville, MN 366761   
7 lenore imhof (1 - Cat2)   Bloomfield, NJ 60527   Colavita Racing, Inc.
DNS Gracia Folkeringa (Cat3)   Minneapolis, MN 335940   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaCUOREBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee