Race Results for
MN Memorial Classic
Watertown, MN
(Event Information)
Road Race on 05/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damon Dunkel   Minneapolis, MN 348612   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
2 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
3 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   Synergy
4 John Glynn   Edina, MN 379978   Category 6 Racing Squad
5 Casey Swenson   Hills, MN 356456   POWERADE - INDEPENDENT FABRICATION
6 Robert Williams   Hermosa, SD 358577   
7 Andrew Sherve   Minneapolis, MN 250622   Speedfix Racing p/b Zubaz
8 GlenJr Houts   Sioux City, IA 282891   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
9 Jim Ringuette   Minneapolis, MN 291180   Synergy
10 Vibol Deng   Battle Creek, MI 313970   BiPro/Hoigaard's
11 Tjorvi Perry   Eden Prairie, MN 370693   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
12 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   Loon State Cyclists
13 Clayton Shepard   Anoka, MN 320280   MBRC/Flanders
14 Glen Houts   Sioux City, IA 290185   Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
15 Dominic Howes   Minneapolis, MN 378752   
16 Ryan Waterfall   Milbank, SD 292482   CORE Orthopedics Avera Medical Group
17 bryan russell      
18 Brad Beck   N. Salt Lake Ut 356644   Bountiful Mazda Cycling Team
19 Todd Thurmes   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
20 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling, Inc.
21 brian kozicki      
22 Michel Dalal   Lakeville, MN 42458   
23 Mike Lemmage   Minneapolis, MN 379694   
24 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
25 Nicholas Hardt (1 - Cat5)   Lake Elmo, MN 359706   Chilkoot Velo
26 Richard Kyle (2 - Cat5)   Saint Paul, MN 352332   Loon State Cyclists
27 Chris Schwanz   Chanhassen, MN 353350   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
28 Josh Kruck   St Paul, MN 324388   
29 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
30 Jason Engle (3 - Cat5)   Harrisburg, SD 332930   CORE Orthopedics Avera Medical Group
31 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   
32 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA 305778   CORE Orthopedics Avera Medical Group
33 Wil Kratz   Minneapolis, MN 344896   BiPro/Hoigaard's
34 Andrew Ruggles   Minneapolis, MN 251471   Category 6 Racing Squad
35 terry michalyshyn      
36 Andrew Kay   Minneapolis, MN 370653   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
37 Kevin Brandt (4 - Cat5)   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
38 Lance Moran   Sioux Falls, SD 298782   Central Plains Cycling
39 Steve O'Brien   Watertown, SD 263620   CORE Orthopedics Avera Medical Group
40 John Hammje   Minneapolis, MN 376442   Category 6 Racing Squad
41 Tim savre   St Paul, MN 371826   University of St Thomas
42 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez Racing
43 Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   
44 Jeff Schwab   Eagle Lake, MN 378899   
45 Adam Hawkinson   Mound, MN 256523   IC3 Twin Cities
46 nick madland (5 - Cat5)   Sioux Falls, SD 341226   Central Plains Cycling
47 Tyler Nelson   Saint Paul, MN 377744   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
48 quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
49 andrew arends      
50 John Bryant   St Paul, MN 42615   Bianchi/Grand Performance
51 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
52 Andrew Lageson (6 - Cat5)   Minneapolis, MN 356842   St Goose Bike Team
53 Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659   Big Ring Flyers
54 jared sundstrom   Duluth, MN 357499   
55 William Welsh (7 - Cat5)   Golden Valley, MN 345798   
56 Aaron Ehlers   Saint Paul, MN 321436   
57 Jeff Tilbury    379698   
58 Isaac Young   Minneapolis, MN 326552   
59 ted campbell      
60 Logan Anderson (8 - Cat5)   Saint Paul, MN 340696   Bianchi/Grand Performance
61 German Jimenez   Saint Paul, MN 360982   
62 David Bartol   Grand Marais, MN 192344   MBRC/Flanders
63 kyle fiebelhorn      
64 Kevin Chung (9 - Cat5)   Maple Grove, MN 337540   Omnium Racing
65 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
66 andrew wilkey   Minnetonka, MN 378852   
67 William Cossens (10 - Cat5)   Apple Valley, MN 380823   Bianchi/Grand Performance
68 paul buchanan   Waterloo, IA 272711   Velo Syndikat Racing Club
69 Alasdair Boyle (11 - Cat5)   Minneapolis, MN 353720   
70 joseph gallagher   Saint Paul, MN 353386   
DNF Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
DNF frank thueringer      
DNF Geoff IkutaSchodde (Cat5)   Stillwater, MN 360901   Synergy
DNF lucian bondar      
DNF Justin Valenstein (Cat5)   Eagan, MN 368612   
DNF christopher graham      
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
DNF michael krattal      
DNF Kenneth Prine (Cat5)   Katy 349414   Return of Locust

Men - cat 3/4 - senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sprague   Horace, ND 311210   US Military Cycling Team Fueled by FRS
2 Peter Oien   Siouxfalls, SD 287353   CORE Orthopedics Avera Medical Group
3 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
4 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
5 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   Synergy
6 Philip Carlton (1 - Cat4)   Saint Paul, MN 378312   Synergy
7 Kenneth Pike   Sioux Falls, SD 210706   CORE Orthopedics Avera Medical Group
8 Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
9 Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
10 Andrew Cook   Cloquet Mn 223400   
11 Charles Anderson   Blaine, MN 73373   St Paul Bicycle Racing Club
12 Will Meger   La Crosse, WI 336360   Racers Against Childhood Cancer
13 Jeffrey Longmcgie   Lakeville, MN 280085   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
14 Todd Foster   Northfield, MN 311475   SilverCycling
15 Adam Staufenberg   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
16 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
17 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
18 Brandon Knettel   Philadelphia, PA 338692   Lehigh University
19 Tom Thorne   Dell Rapids, SD 264255   CORE Orthopedics Avera Medical Group
20 Greg Gleason   Siouxfalls, SD 288576   CORE Orthopedics Avera Medical Group
21 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   
22 Drew Wilson   Rochester, MN 321766   
23 Tim Oolman (2 - Cat4)   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
24 jeffrey kalo (3 - Cat4)   Sioux Falls, SD 272950   Central Plains Cycling
25 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
26 Shannon Smith   St. Paul, MN 222039   St Paul Bicycle Racing Club
27 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
28 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
29 Kyle Olson   Roseville, MN 298937   Synergy
30 Thomas Clasen (4 - Cat4)   Saintpaul, MN 303775   Birchwood/GIS
31 christian ruud   Minnetonka, MN 276883   Flat City Cycling Club Inc.
32 Reece Oleson (5 - Cat4)   Jordan, MN 349404   Bianchi/Grand Performance
DNF Chad McGuire   Shakopee, MN 23528   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Connor Benton   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
DNF charles spanjers   State College, PA 314112   Pennsylvania State University
DNF Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   Angry Catfish
DNF Adam Rambow (Cat4)   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
DNF Jonas Nygard (Cat4)   Minneapolis, MN 294996   The 706 Project
DNF Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
DNF Bambang Nursuwito   Minneapolis, MN 295465   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Muyres (1 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
2 Joseph Hamlin (1 - Cat3)   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
3 Mark Mlinar (2 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
4 Scott Flanders (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 45337   MBRC/Flanders
5 Gregory Goblirsch (2 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
6 Jim Bell (4 - Cat2)   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
7 marian Pyszczek      
8 Dan Schueller (3 - Cat3)   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
9 Martin Lacey (1 - Cat4)   Saint Paul, MN 193390   Omnium Racing
10 Thomas Pletcher (4 - Cat3)   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 N/A (2 - Cat4)   No City, MN 292998   St Paul Bicycle Racing Club
12 Joe Meyer (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 378716   St Paul Bicycle Racing Club
13 Russell Loucks (5 - Cat3)   Eagan, MN 182695   GS Circo Azzurro
14 Bruce Harick (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 15080   Bianchi/Grand Performance
DNF Jorge Odio (Cat4)   Alexandria, MN 54890   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
DNF David Olejniczak (Cat2)   Roseville, MN 26639   St Paul Bicycle Racing Club
DNF brett turner (Cat4)   Saint Paul, MN 281511   Omnium Racing
DNF David Watson (Cat5)   Burnsville, MN 350874   MBRC/Flanders
DNF Mike Stensrud (Cat3)   Apple Valley Mn 223834   Flat City Cycling Club Inc.

Men - cat 1/2/3 - senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
2 Tristin Bentzler (1 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
3 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
4 Nicholas Kimpton (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Sawatzky Don      
6 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
7 William Colson (3 - Cat2)   Rapid City, SD 297656   CORE Orthopedics Avera Medical Group
8 Eric Hill   Hartland, WI 334878   Lakes Area Physical Therapy
9 Fred Mills (4 - Cat2)   Saint Louis Park, MN 261006   Revolution Cycle/Twin Six
10 Gregory LaVick (5 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
11 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
12 Adam Hanson (6 - Cat2)   Duluth, MN 108535   Synergy
13 Tim Woodcock    380701   
14 Daniel Stahlmann (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 110521   St Paul Bicycle Racing Club
15 Benjamin Schinke (8 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
16 Rick Laliberte (9 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
17 Chris Arndt (10 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506   Lakes Area Physical Therapy
18 Lance Beuning (11 - Cat2)   Saint Cloud, MN 160665   Revolution Cycle/Twin Six
19 Danny Morwood    380832   
20 Rich Settergren (12 - Cat2)   Duluth, MN 212093   Velo Duluth
21 Brady Prenzlow (13 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
22 Toby Henkels (14 - Cat2)   Mankato, MN 311333   MBRC/Flanders
23 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840   LAPT CC
24 Adam McClurg (15 - Cat2)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
25 Tyler Olson (16 - Cat2)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
26 Sean Mailen (17 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
27 Jay Henderson (18 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   SilverCycling
28 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   GS Circo Azzurro
29 Andrew Kruse (19 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
30 Rich Bergstrom (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
31 Jeffrey Anderson (20 - Cat2)   Blaine, MN 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
32 Chris Washburn (3 - Cat3)   Waukesha, WI 348110   Lakes Area Physical Therapy
33 Ed Alpasa (21 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
34 Robert Danneker (22 - Cat2)   Minneapolis, MN 241592   Shamrocks Racing
35 Bruce Martens (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 212731   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Karl Schuchard (Cat3)   Minneapolis, MN 318690   
DNF sebastian jozwiak      
DNF Paul Harrison (Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Aaron Shaw (Cat3)   Rogers, MN 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Women - cat 4 - senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy Kalemkiarian   Stillwater 355070   
2 melissa macillan      
3 Valerie Morwood    380858   
4 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746   Birchwood/GIS
5 elise adair   Minneapolis, MN 320990   
6 Abigail Prine   Greencastle, IN 358992   Return of Locust
7 beth franklin      
8 laura berskow      
9 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - cat 1/2/3/4 - senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie Johnson (1 - Cat3)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
2 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
3 Melissa Dahlmann (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 265917   Omnium Racing
4 Rachel Lathrop (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
5 Karin Friberg (3 - Cat3)   Roseville, MN 366761   
6 Lenore Imhof (2 - Cat2)   Bloomfield, NJ 60527   Colavita Racing, Inc.
7 Kit Oslin (4 - Cat3)   Fridley, MN 285069   Bianchi/Grand Performance
8 Emily Flynn (3 - Cat2)   Eagle Lake, MN 234057   Ann Arbor Velo Club
9 Bonnie Donzella (5 - Cat3)   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Susan Olson (Cat3)   White Bear Lake, MN 300964   Synergy
DNF Gracia Folkeringa (Cat3)   Minneapolis, MN 335940   Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee