Race Results for
Iron Horse Bicycle Classic - XC
Durango, CO
(Event Information)
Cross Country on 05/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth SHANER   0:49:17  1632 
1 Tyler HOLLAND   0:33:06  237 
2 Sean RILEY   0:34:23  1623 CB Extreme Nurse Team
3 Morgan MASNER   0:37:05  500 
4 Jason SHARPIE   0:37:58  2077 
5 Andrew YAZZIE   Kirtland, NM0:38:21 378751  2102 Colavita
6 Kurt BLAIR   Durango, CO0:39:24 50133  559 Durango Wheel Club
7 Aaron ROBINSON   0:39:30  1646 
8 Garry KEAS   0:45:11  3005 
9 Mark MATA   0:49:19  2042 Pale Goat
DNS Aaron HUMPHREY   0:00:00  1531 We Won't Win (And You Can't Ma

Men - Singlespeed A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate MILLON   1:53:25  2118 Honeystinger
2 Mint HENK   1:56:27  2016 Devo
3 Matt SEGRADE   1:57:51  2067 Tribe
4 Mitch WESTALL   Littleton, CO1:58:46 37798  1570 Gates Carbon Drive
5 Kirby Bryant   Durango, CO2:00:36 399593  2076 
6 Tim BOLTON   2:01:10  1648 www.klimitcoaching.com
7 Tchad LEEDS   Rio Rancho, NM2:05:07 334630  531 high desert
8 James KNIGHT   2:05:17  1515 PPH
9 Kelly LEINEN   2:14:33  353 Team Evergreen Racing
10 Nathan CAIN   Flagstaff, AZ2:16:46 317960  1516 Absolute Bikes
11 Francisco SOTOMAYOR   Santa Fe, NM2:19:53 280028  1497 Frankie Flats
12 Forest BOMMARITO   2:22:21  972 
13 Alex CHRISTENSEN   Tucson2:23:30 358888  1481 Klimit Coaching
14 Paul DOTY   Waynesboro Pa2:25:28 233867  1569 
15 Guy BELL   Glendale, AZ2:30:29 142507  1090 Missing Link Racing
16 Cory ROSENE   2:37:38  1482 Rosene Bicycles
DNS Aaron DUFFIN   San Antonio, TX0:00:00 273684  1119 monkeyshine
DNS Geoff HICKCOX   Durango, CO0:00:00 235025  462 Pool Creative

Men - Cat1/2/3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher BLEVINS (1 - Cat3)   Durango, CO0:29:34 255493  1321 Durango Devo
2 Jake YACKLE (2 - Cat3)   Reno, NV0:32:07 307192  1424 LIVESTRONG
3 Drew PALMER-LEGER (3 - Cat3)   Park City, UT0:35:17 352638  1559 Summit Bike Club
4 Nye YACKLE (4 - Cat3)   Reno, NV0:36:09 307201  1425 LIVESTRONG
5 George MCQUINN   Durango, CO0:37:08 296090  2040 
6 Keiran EAGEN   Durango Co0:37:51 382782  1647 Durango Devo
7 Perrin Kileen   Durango, CO0:38:05 355468  2062 Devo
8 Quinn SIMMONS   0:39:15  2058 
9 Jonah THOMPSON (5 - Cat3)   Albuquerque, NM0:39:48 284769  1178 High Desert Bicycles
10 Bryn Bingham (6 - Cat3)   Sandy, UT0:40:43 352966  1609 DNA Cycling
11 Jeremy NORRIS (7 - Cat3)   Estes Park, CO0:40:47 376554  1571 
12 Lucas ROBINS   0:40:54  2063 Devo
13 Drew SOTEBEER   Parker0:44:14 363681  2098 Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
14 Gannon WADE   Edgewood, NM0:46:31 380406  4560 
15 Bryan PHIELIX   0:52:27  2113 

Men - Cat1/2/3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephan DAVOUST   Durango, CO1:25:20 264191  1096 Durango Devo
2 Levi KURLANDER   Durango, CO1:27:11 292498  829 Durango Devo
3 Keenan DESPLANQUES (1 - Cat2)   Durango, CO1:33:31 294635  1645 Durango DEVO
4 Lukas GIESEN   Albuquerque, NM1:36:05 303640  1288 get-out
5 Knden MURDOCK   Lascruces, NM1:36:40 310277  317 Zia Velo
6 William BERGER   Durango, CO1:36:46 357040  2030 Devo
7 Haakon Sigurslid   Durango, CO 314928   
8 Ryan DOEREN (2 - Cat2)   Albuquerque, NM1:39:16 354984  1641 High Desert Bicycles
9 Austin RYBURN (3 - Cat2)   Castle Rock, CO1:39:48 363703  797 Groove Subaru / Alpha Bicycle
10 Ethan HAGA   Gunnison, CO1:40:44 383208  635 
11 Keegan SOTEBEER (1 - Cat3)   Parker, CO1:41:47 332056  1580 Groove Subaru/Alpha Bicycle Co
12 Bryant BOATRIGHT (2 - Cat3)   Tulsa, OK2:02:18 345514  4459 

Men - Cat1/2/3 - Master - 34-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank MAPEL   Durango, CO1:41:12 22429  30 NoTubes Race Team
2 James BODINE   Durango, CO1:42:10 43215  668 Durango Wheel Club
3 Donnie COLE   Albuquerque, NM1:49:01 151359  1476 Bike Works Albuquerque
4 Richard BIOCCA   Tucson, AZ1:49:43 210759  371 Team Rhino
5 Paul TUCCO   1:51:29  2017 
6 Gary COLLIANDER   1:53:01  752 Gary Colliander
7 Tom OBER   Durango, CO1:53:29 182316  523 DWC
8 Steve KOLLER   Durango, CO1:54:57 19608  1614 Colavita/ SW
9 Aaron KAMP   Tucson, AZ1:55:16 18483  433 
10 Sean HASSINGER   Boise, ID1:55:55 251816  393 Allied Orthopaedics
11 Matt PATTON   Albuquerque, NM1:57:32 135226  321 Sports Systems Mountain Top Cy
12 Paul RAPINZ   Boulder, CO1:57:57 29168  843 Rocky Mounts Izze
13 Chris FUSSELMAN (1 - Cat2)   Phoenix, AZ1:58:44 195833  495 Bicycle Haus Racing
14 Ricky WILLIS   Telluride1:59:10 382037  233 Telluride Gravity
15 Rob BERGSTROM   Durango, CO2:00:10 274056  165 Colavita
16 Jeff POWELL   Wildwood, MO2:03:01 28562  
17 David HASSINGER   Boise, ID2:04:54 210582  846 Allied Orthopaedics
18 Daniel PENNELL   2:08:08  892 
19 David SHARROCK   2:08:54  
20 James STORM   2:10:52  1040 
21 David HAMMER   Urbandale, IA2:11:31 178295  504 Willas Wheels
22 Brad TAFOYA   2:14:20  439 
23 David NEWELL   2:15:57  1528 ride lots
24 Dave GROSSMAN   2:17:50  568 Durango Deraillers
25 David EBENS   2:23:59  
26 Scott PRESTON   2:24:54  1250 
27 Adam JOHNSON (1 - Cat3)   Fort Collins, CO2:26:39 363754  711 Echelon Energy
28 Kenneth GOTCHER   2:29:00  3472 
29 Scott SEIVERS   2:29:54  1525 
30 Rich LUZIETTI   2:49:00  1589 
DNS Christopher CHEPIL (Cat2)   Austin, TX1:30:07 202641  1434 Ozone
DNS Andrew BLACK   Albuquerque, NM0:00:00 262562  130 
DNS Wes FOUNTAIN   Steamboat Springs, CO0:00:00 211073  11 
DNS Erik KENISTON (Cat2)   Fountain Hills, AZ0:00:00 302871  18 Single Track Bikes
DNS Dustyn LADEWIG   Albuquerque, NM0:00:00 299796  62 High Desert Bicycles
DNS Brian TALLMADGE (Cat2)   Prescott, AZ0:00:00 359009  10 Brian Tallmadge
DNS Brent BECK   0:00:00  370 Bosco
DNS Craig CHESTER (Cat2)   Scottsdale, AZ0:00:00 83640  1341 Team Hammer Nutrition
DNS Travis OLIGER (Cat3)   Durango, CO0:00:00 208678  491 Durango Wheel Club
DNS Bud HEINTZ   0:00:00  358 
DNS Michael HURST   Windham, NH0:00:00 215890  224 Carver Brewing
DNS Jeff ORGAN (Cat2)   Poway, CA1:29:01 368956  2082 
DNS Garrett FORD   0:00:00  366 
DNS Mike SHUPE   Littleton, CO0:00:00 50910  1039 
DNS Tyler FORD   Tucson, AZ0:00:00 59608  809 Rhino
DNS Joseph ENDER (Cat2)   Manchaca, TX0:00:00 10783  1309 Monkey Wrench Bicycles
DNS Otley SMITH   Albuquerque, NM0:00:00 67731  4023 The Bicycle Company Team
DNS Jason WEISS   0:00:00  2088 
DNS Luke ANGEL   0:00:00  1590 Quantified Performance

Men - Cat1/2/3 - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris BINGHAM   Sandy, UT1:53:10 3711  2051 DNA Cycling
2 Wade WILDERMAN   Fraser, CO1:57:17 38221  1554 Rocky Mtn Roastery
3 Rich WALTERS   Albuquerque, NM1:57:42 95845  2005 Bicycle Company
4 Philip SIMPSON   Las Cruces, NM2:02:03 32773  596 NoTubes Race Team
5 Ron PalmerLeger   Park City, UT2:02:40 377727  2054 
6 Neil MERRION   Farmington, NM2:03:48 24108  1338 
7 Eric JORDAN   New Braunfels, TX2:05:23 18277  1165 Lone Star Racing Club
8 Kari BABINSKI   Albuquerque, NM2:05:42 376042  626 Sports Systems Mountain Top Cy
9 Eric Walecki   Durango, CO2:06:49 36954  2100 
10 Ronald Muhlhauser   Dania, FL2:07:10 25334  1472 
11 William HERRINGER   Durango, CO2:07:51 118110  1486 
12 Jim MASON (1 - Cat3)   Centennial, CO2:08:03 362772  168 ChristianCycling.com
13 Mel STEWART   2:08:30  873 
14 Erik JUDSON (1 - Cat2)   Golden, CO2:09:15 47686  1582 International Christian Cyclin
15 Barry OMELINN   Albuquerque, NM2:10:14 342170  37 Sport Systems Mountain Top Cyc
16 Ries ROBINSON   Albuquerque, NM2:13:15 30208  338 Sports Systems MountainTop Cyc
17 Tom KAMMERER   Evergreen, CO2:14:45 298449  839 JJ Strong
18 Blake WARD   Durango, CO2:18:42 219383  355 
19 Todd BEATTIE (2 - Cat2)   Durango, CO2:20:16 3037  2084 DWC
20 Mike SANCHEZ (3 - Cat2)   Phoenix, AZ2:23:19 305142  4514 tribe racing
21 Joseph FORTIN (4 - Cat2)   Albuquerque, NM2:23:29 283635  85 
22 Todd O'TOOLE   2:23:46  116 
23 Karl SCHINDLER   Tucson, AZ2:24:40 100996  1317 probike tucson
24 Rich LARSON (5 - Cat2)   Durango, CO2:24:54 302077  1207 Durango Devo
25 Tom PHIELIX   Tucson, AZ2:25:22 28021  599 
26 Nathan MASEK   2:26:31  326 Masekclan
27 Greg FOTIEO   Albuquerque, NM2:27:50 301098  1546 
28 Tim REIFSCHNEIDER   Nokomis, FL2:28:37 29473  1350 Beautiful Ponds
29 Roger RYBURN   2:30:12  3680 
30 Mark JUNKERMANN (6 - Cat2)   Richmond, VA0:00:00 233584  109 RunRideRace.com
31 Nathan MARSH   0:00:00  443 
32 Daryll MCKENZIE   Marana, AZ0:00:00 138171  898 Team Rhino
33 Russell KAPPIUS   Littleton, CO0:00:00 18520  1597 Team Kappius
DNS John WALKER   Houston, TX0:00:00 36995  697 
DNS Jimmy MATT   0:00:00  235 Debra Matt
DNS Zacharies ANGULO   0:00:00  2114 
DNS Michael ARCHIBECK   Albuquerque, NM0:00:00 257569  56 Sport Systems Mountaintop Cycl
DNS Joe BURTONI   Durango, CO0:00:00 5632  135 MOUNTAIN BIKE SPECIALISTS
DNS Mark PASTORE   0:00:00  1540 
DNS Steve KRYSIL   Loveland, OH0:00:00 19924  1643 Porsche
DNS Alan HALL   0:00:00  59 Bicycle Ranch
DNS Scott BRISTOL (Cat2)   Golden, CO0:00:00 4880  1427 ColoBikeLaw.com
DNS Eric NEWMAN   0:00:00  889 Pablove Foundation
DNS Daryl KING   Boise, ID0:00:00 176786  1423 LIVESTRONG
DNS Christopher LOPEZ   0:00:00  1194 
DNS Bart BOATRIGHT (Cat3)   Tulsa0:00:00 367679  4457 
DNS Chris GROTEFEND   0:00:00  586 DSCIHT
DNS Robin CRAIGEN   0:00:00  16 
DNS Marvin ALBRIGHT (Cat2)   Carlsbad, NM0:00:00 341942  1471 Carlsbad Velo Racing Team
DNS Gregory KESHISHIAN   0:00:00  356 Gruppo VOP
DNS Dennis WOLCOTT   0:00:00  1081 Independent
DNS Timothy PLETCHER (Cat2)   Austin, TX0:00:00 216259  883 Kelly's Team

Men - Cat1/2/3 - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James WEIR (1 - Cat3)   Denver, CO1:25:37 362715  741 RealD-Amgen
2 Jeffrey Warren   Durango, CO1:28:41 134818  588 Jeff Warren
3 Steve LAMONT   Durango, CO1:29:48 20229  692 DWC MASTERS
4 Steve COLFORD (1 - Cat2)   Durango, CO1:30:20 87172  1076 Team Boure
5 Deano SAKOS   1:33:16  119 Deano Sakos
6 Larry TUCKER   1:36:08  387 Racers Cycle Service
7 Jay EAGEN   1:36:36  618 Durango Wheel Club
8 Floyd CRAWFORD   Austin, TX1:40:37 170199  141 
9 Ken DETRICK   1:51:33  2006 
DNS Jimmy DAY   Santa Fe, NM0:00:00 8894  1267 Bike N Sport Racing
DNS Steve DOLL   0:00:00  573 
DNS Michael HICKS   0:00:00  1294 
DNF Tim HARRIS   Enid, OK0:00:00 251495  4339 Tulsa Justice

Men - Cat1/2/3 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don MAPEL   Durango, CO0:42:28 22428  23 Durango Wheelman
2 Richard BAGIENSKI (1 - Cat2)   Durango, CO0:43:20 176501  675 DWC
3 Ray LEAKE   0:48:30  1330 n/a
DNS Richard DUTTON   Boulder, CO0:00:00 10295  999 self
DNS Edwin Zink   Durango, CO0:00:00 39514  Iron Horse Training

Men - Pro/1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell HOKE   Boulder, CO1:31:06 203760  1596 Team Clif Bar
2 Rotem ISHAY   Durango, CO1:31:10 284995  1576 Jamis Bikes
3 Howard GROTTS   Durango, CO1:31:31 264839  1228 Specialized
4 Brian ALDERS   Boulder, CO1:34:43 198436  2090 Marin Bikes
5 Sepp KUSS   Durango1:35:23 276598  1460 RMCF/Devo Sweet Elite
6 Colton ANDERSEN   Durango, CO1:36:13 301174  1523 Rocky Mountain Chocolate Facto
7 Brady KAPPIUS   Littleton, CO1:36:24 132490  1615 Clif Bar
8 Rolando GONZALES   1:37:09  2089 
9 Damian CALVERT   Albuquerque, NM1:37:15 81251  303 Sport Systems MountainTop Cycl
10 Payson MCELVEEN   Durango Co1:37:19 276372  1520 Rocky Mountain Chocolate Facto
11 Miguel RAMOS   Lake Elsinore, CA1:37:36 182950  2069 Project 321
12 Tad ELLIOTT   Durango, CO1:37:48 230614  1519 Rocky Mountain Chocolate Facto
13 Ernie WATENPAUGH   Telluride, CO1:37:52 37334  1618 Tokyo Joe's
14 Cameron BRENNEMAN   Santa Fe, NM1:39:34 4755  1169 Bike N Sport Racing
15 Blake HARLAN   Austin, TX1:40:11 175637  1633 Team Jamis
16 Jason SAGER   Ogden, UT1:40:13 31059  2112 787 Racing
17 Erich MCALISTER   Durango, CO1:40:28 81886  1152 Bikeman.com
18 Jens NIELSEN   Durango, CO1:41:00 144898  184 Sport Systems MountainTop Cycl
19 Shad SCHREINER   Colorado Springs, CO1:41:29 241806  1354 High Gear/Trek
20 David VAUGHN   Carlsbad, NM1:42:42 257419  1607 Stan's NoTubes
21 Graham ALDREDGE   Boulder, CO1:43:18 260538  2091 Specialized
22 Ryan DORSEY   Woodland Park, CO1:44:22 279201  1485 Ryan Dorsey
23 Nathan BROWN   Boulder, CO1:45:57 207512  1649 Superfly Cycles / CMS
24 Nate BIRD   Steamboat Springs, CO1:46:04 264280  1224 Honey Stinger/Bontrager
25 Casey ROBERTS (1 - Cat1)   Durango, CO1:46:43 322116  877 Fort Lewis College
26 Ben STALKER (2 - Cat1)   Durango, CO1:47:10 252617  2050 Fort Lewis College
27 Kevin DIXON (3 - Cat1)   Breckenridge, CO1:48:00 110594  1446 
28 Caleb THOMPSON (4 - Cat1)   Durango, CO1:49:18 173357  2109 
29 Dustin GILLINGHAM (5 - Cat1)   Lakewood, CO1:50:01 262242  613 Primal 1st-Bank
30 Jacob GONZALES (6 - Cat1)   Taos, NM1:50:42 245268  1475 Team F.I.Taos/Taos Cyclery
31 Greg ABRAHAMSON (7 - Cat1)   Longmont, CO1:50:55 131546  1168 MORF Racing
32 Scott Warren (8 - Cat1)   Boulder, CO1:51:00 221982  322 
33 Kevin LEDWITH (9 - Cat1)   Albuquerque, NM1:51:24 294277  69 The Bicycle Company
34 Greg CARPENTER   Durango, CO1:51:28 191158  2030 Biker's Edge
35 Jay ENGLISH (10 - Cat1)   Albuquerque, NM1:54:05 246241  817 The Bicycle Company
36 Christoph HURLEY (11 - Cat1)   Greensburg, PA1:54:23 187587  1626 Rocky Mountain Racing
37 Hector CRUZ   Durango, CO1:54:24 329420  1483 COLAVITA
38 Bryan VAHJEN (12 - Cat1)   Scottsdale, AZ1:55:01 305513  1553 missing link racing
39 Dax KASTRIN (13 - Cat1)   Albuquerque, NM1:56:21 195035  1450 The Bicycle Company
40 Joseph PETROWSKI (14 - Cat1)   Littleton, CO1:56:24 200788  807 Primal - 1st Bank
41 Rick VERMEIL (15 - Cat1)   Boulder Co1:57:40 366071  1542 Unattached
42 Kellen TANNER (16 - Cat1)   Littleton, CO1:59:10 337116  1175 The Bicycle Studio-Maxxis-Hone
43 Trevor GREENWOOD (17 - Cat1)   Ogden, UT2:00:15 309461  1585 Kuhl
44 Joe AUGUSTINE (18 - Cat1)   Albuquerque, NM2:01:25 2077  1342 
45 Chad QUINN   2:03:53  1505 
46 Bryan STRUVE (19 - Cat1)   Albuquerque, NM2:03:55 337316  1336 
47 Derek OLDFIELD (20 - Cat1)   San Diego, CA2:05:11 298873  1243 Derek Oldfield
48 Brandon QUAM (21 - Cat1)   Albuquerque, NM2:05:47 325006  1629 University of New Mexico/Bikew
49 Douglas TORRES (22 - Cat1)   Albuquerque, NM2:18:10 340014  1635 University of New Mexico/High
50 Chris BADDICK   Boulder2:18:10 284559  1595 The Gear Movement
DNS Ryan SCHULTZ (Cat1)   Grand Junction, CO0:00:00 240082  268 COMOtion Sports/Yeti Cycles
DNS Colin OSBORN   Carbondale, CO0:00:00 210855  1442 Honey Stinger/Bontrager
DNS Austin THAYER   0:00:00  971 
DNS Richard MURDOCK   Las Cruces, NM0:00:00 25455  339 ZiaVelo Racing Club
DNS Stevie CULLINAN   Paradise Valley, AZ0:00:00 126775  2049 Bicycle Haus Elite
DNS Tim GALLEGOS   Albuquerque, NM0:00:00 276809  415 High Desert Racing
DNS Nate BROWN   Boulder, CO0:00:00 207512  1089 Superfly Cycles
DNS Josh BEZECNY   Golden, CO0:00:00 114873  1345 Trek Bike Store
DNS Lawrence HERRERA (Cat1)   Albuquerque, NM0:00:00 275724  72 Sports Systems Mountain Top Cy
DNS Douglas HERINGTON (Cat1)   Farmington, NM0:00:00 260817  438 Durango Wheel Club
DNS Andy SCHULTZ   Missoula, MT0:00:00 172534  2095 Northern Rockies Cycling Team

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt RAPOPORT   1:11:28  1293 
2 Alan BROWN   Phoenix, AZ1:12:13 272708  1605 Tribe Multisport
3 Clancy RYBURN   Durango, CO1:13:10 359813  798 FLC Cycling
4 Eric GREENWOOD   Ogden, UT1:13:35 378061  1638 Skyline Cycles/Young Subaru
5 Ashley OELSCHLAEGER   El Mirage, AZ1:14:08 198113  1447 Sunflower Outdoor and Bike
6 Ryan HENTZ   Durango, CO1:14:20 353262  3791 
7 Eric TRUMAN   Parker, CO1:16:04 225629  803 Primal Racing p/b 1st Bank
8 Tyler SMITH   Durango, CO1:18:39 347102  297 Fort Lewis College
9 George HACKETT   Phoenix, AZ1:20:00 365744  1100 Missing Link Racing
10 Zachary KURKA   Durango, CO1:20:57 209134  856 
11 John SIMPSON   1:21:13  470 
12 Vernon ABEYTA   Albuquerque, NM1:21:26 298812  15 High Desert Bicycles
13 Angelo BRUNACINI   Albuquerque, NM1:21:43 357335  207 
14 Samer KHODOR   Evergreen , CO1:21:47 78361  381 Natural Grocers Cycing Team
15 Mike MORELAND   Morrison, CO1:22:36 245717  944 OES/Bike Source
16 Ben Trujillo   Albuquerque, NM1:22:55 390993  212 
17 Randy JOHN   1:25:47  2105 Pale Goat Yeti
18 Michael WARDINSKY   Lakewood, CO1:26:14 192911  1578 
19 Matthew ZAMORA   Albuquerque, NM1:27:00 309922  1444 
20 Andy NOLAN   Grand Junction, CO1:27:01 312996  2108 Live Train Race
21 Dustin RIDGWAY   Purcell, OK1:27:29 171265  1171 CRUNCH Productions
22 Brad MITCHELTREE   1:29:32  1603 Brad Mitcheltree
23 Mark WALLER   1:31:51  2072 
24 Chad MCCRAY   Denver, CO1:33:43 245862  1477 Off Camber
25 Michael MCMAUDE   1:37:57  314 Michael McMaude
26 David JOHNSON   1:38:39  3516 Mellow Shawny's
27 Curtis GARVER   1:43:20  1594 
28 James JUNES   1:45:39  2074 Colavita
29 Gordon QUAM   2:00:20  1627 
DNS Todd PURDIN   Scottsdale, AZ0:00:00 365799  70 Bicycle Ranch
DNS Shawn EVINRUDE   0:00:00  1353 Colorado Single Track
DNS Justin HEMMER   Grand Junction, CO0:00:00 311799  3951 livetrainrace.com
DNS Jonathan ABSHAGEN   Durango, CO0:00:00 245216  650 ore house
DNS Shawn DAVLIN   0:00:00  323 Irish Embassy
DNS John SQUILLACI   Albuquerque, NM0:00:00 83031  4136 Get Out! New Mexico
DNS Alex BROWN   0:00:00  327 
DNS Brian GRONERT   Albuquerque, NM0:00:00 53761  3671 High Desert Bicycles
DNS Brian MARTIN   0:00:00  3390 
DNF Luke HARRIS   Fort Collins, CO0:00:00 269648  4343 Tulsa Justice

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashlee ROBISON   Durango, CO0:39:18 234681  1490 
1 Davis BACKER   0:32:47  2094 Superfly Cycles
2 Amy ENGELMANN   Snowmass Village, CO0:49:09 302301  1584 Ajax Tavern
3 Joann WEAVER   0:59:16  1487 
3 Justin STENCEL   0:34:31  4060 Team Stencel
3 Brent Robinson   Crested Butte, CO0:33:40 30168  2119 
4 Darren MCGLAMENZ   0:34:56  2087 
4 Jamie DUNN   1:04:52  1518 
5 Jason SPOO   0:35:32  1610 dwc
6 Rex ROBICHAUX   Dolores, CO0:35:55 324008  2593 Team Classic Shift
7 Kris MARSHALL   0:37:18  1262 Lifetime Cycling
8 Randy HAYS   0:37:38  3123 Team MoJo
9 Eugene RINEHART   0:38:37  35 
10 Joshua DUERST   0:38:49  552 
11 Michael WARNER   Longmont, CO0:39:59 377675  2099 Blue Sky Velo
12 Trent SWISHER   Durango, CO0:41:00 345612  1153 Team Logwood
13 Christopher THOMSON   Meeker, CO0:41:32 137041  1156 
14 David PIOTROWSKI   New York, NY0:41:39 28206  2897 
15 Tyson BUHRE   0:44:36  3740 D3
16 Jason WEISS   0:44:47  2088 
17 Davis BOATRIGHT   0:47:50  4458 
18 Timothy HAYASHI   Fruita, CO0:50:02 381546  561 None
19 Donald LIBASCI   Tucson 0:51:14 310475  600 Team Evergreen
20 Tim SPICER   1:06:32  3329 
DNS Cady SIMPSON   Missoula, MT0:00:00 361552  1284 Cady Simpson
DNS Luke HARRIS   Fort Collins, CO0:00:00 269648  4343 
DNS Valeria SKARBEK   0:00:00  1344 
DNS Justin JOYNER   Austin, TX0:00:00 339710  1422 LIVESTRONG
DNS Steve KRYSIL   Loveland, OH0:00:00 19924  1643 
DNS Catlyn MCCUELLOUGE   0:00:00  199 No Tubes
DNF Jamie SEEGERT   Phoenix, AZ0:00:00 88164  3442 

Women - Cat1/2/3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camryn SIPPY   Durango, CO0:40:09 356594  4522 Durango Devo
2 Sienna REDEL   0:40:26  2064 
3 Sydney PALMER-LEGER (1 - Cat3)   Park City, UT0:41:41 352670  1558 Summit Bike Club
4 Lacy ANDERSEN   0:44:17  2026 Devo
6 Lauren Bingham (2 - Cat3)   Sandy, UT49:33 352968  1608 DNA cycling
7 Mila REDEL   0:51:56  2066 
8 Morgan FORTIN (3 - Cat3)   Albuquerque, NM1:17:11 332772  1572 Goatheads jr devo

Women - Cat1/2/3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 India WALLER   Durango, CO1:42:53 355742  2071 Durango Devo
2 Robin AUSTIN   Durango, CO1:52:39 381409  2097 

Women - Cat1/2/3 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine IRELAN   Colorado Springs, CO1:30:05 293959  649 
2 Sarah WARREN   1:34:00  1348 Sarah warren
3 Lajuan KELLEY   Phoenix, AZ1:39:02 337614  1053 DNA Cycles
4 Deedee JOHNSON   1:41:04  1421 LIVESTRONG
5 Rebecca Rothbard (1 - Cat2)   Denver, CO1:49:18 375913  1454 
6 Jennifer WIECZOREK   1:49:43  974 
7 Mary BLOMQUIST   1:52:01  1097 Team Evergreen Racing
DNS Terri OLIGER   Durango, CO0:00:00 220847  582 Durango Wheel Club
DNS Julie FEILEN   0:00:00  813 Colavita New Mexico
DNS Sarah WARREN   0:00:00  1349 Sarah warren

Women - Cat1/2/3 - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa PALMER LEGER   1:46:40  2055 Summit Bike Team
2 Carolyn FELLER   Durango, CO1:49:33 99913  671 Carolyn Feller
3 Rebecca KAUFFMAN (1 - Cat2)   Durango, CO1:51:34 18612  657 Durango Wheel Club
4 Kathy JUDSON   Arvada, CO1:53:00 47161  1500 Green Mountain Sports Velo/IOS
5 Susan PRIETO (2 - Cat2)   Boulder, CO2:02:08 219062  1318 blue sky velo
6 Judi MUMM (3 - Cat2)   Rio Rancho, NM2:25:23 50026  832 High Desert Bicycles
DNS Mary Jo FORD   Tucson, AZ0:00:00 194560  1495 Fair Wheel Racing Team

Women - Cat1/2/3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie KLINE   0:45:25  2008 DNA Cycling
2 Martha IVERSON (1 - Cat2)   Durango, CO0:48:06 80010  508 Durango Wheel Club
3 Jana GOLDSTEIN   0:53:29  2007 

Women - Pro/1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teal STETSON-LEE   Reno, NV1:51:56 252205  1259 MTB PRO Team: Luna Pro Team
2 Shonny VALLANDINGHAM   1:54:03  2107 Luna Pro Team
3 Meredith MILLER   Boulder, CO1:56:48 143575  1564 California Giant/Specialized
4 Lauren CATLIN   Fairfax, CA1:58:43 256601  1522 Rocky Mountain Chocolate Facto
5 Sarah STURM   Durango, CO1:59:22 275320  1521 Rocky Mountain Chocolate Facto
6 Kelsy BINGHAM   South Ogden, UT2:04:35 311522  1634 Roosters/Bikers Egde/Team Jami
7 Alicia PASTURE   2:07:54  2096 BMC
8 Rebecca BLATT   Lakewood, CO2:08:29 241201  1617 ronin racing
9 Jaime BREDE   Breckenridge, CO2:08:52 279679  1524 Honey Stinger/Bontrager
10 Brianne MARSHALL (1 - Cat1)   Durango, CO2:08:55 287045  111 NoTubes Endurance Racing
11 Elizabeth CARRINGTON   Poway, CA2:09:47 181828  2083 Bear Valley Bikes
12 Blair HURST   Boulder, CO2:12:06 367320  2086 Rocky Mounts
13 Tanya BETTIS (2 - Cat1)   Albuquerque, NM02:11:28:00 279739  1628 Sports Systems Mountaintop Cyc
DNS Sage WILDERMAN   Fraser, CO0:00:00 199903  1548 Kendo/Felt

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana SHINN   Durango, CO1:34:01 333302  1644 Stan's NoTubes
2 Caitlyn McCollough   1:34:57  199 
3 Lisa NORRIS   Oklahomacity, OK1:36:04 305659  1462 Off Camber
4 Emily KEISS   Craig, CO1:38:03 214501  865 
5 Kristin RILEY-LAZO   Denver, CO1:40:55 364976  1098 Team Evergreen Racing
6 Eileen DAWSON   Durango, CO1:40:59 279948  2111 
7 Cyndie GILLINGHAM   Lakewood , CO1:41:02 346178  1588 Illegal Pete's
8 Matilda FIELD   Durango, CO1:49:02 303435  1565 Get Out!
9 Torrey HILLINGER   1:49:15  1480 
10 Terrin LANE   Phoenix, AZ1:51:02 289008  1606 Jobing.com
11 Meriam GILLOW WILKES   1:51:49  2047 Dirt Divas
12 Laura TOBIN   1:51:53  1210 
13 Amanda MCCRAY   Denver, CO1:58:39 343724  1463 OFF CAMBER CYCLING
DNS Shantelle PIERCE   Flora Vista, NM0:00:00 110511  659 Covavita NM
DNS Jill CHALUPA   Santa Fe, NM0:00:00 375499  1445 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee