Race Results for
Mineral Wells Summer Time Trial
Graford, TX
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   Colavita Racing, Inc.
2 Steven Schoger   The Woodlands, TX 231307   Woodlands Cycling Club Race Team
3 Mario Valaperta   The Woodlands, TX 264190   The Woodlands Cycling Club
4 Ted Larson   Dallas, TX 356046   
5 Dean Wilkinson   Dallas, TX 150095   Matrix Cycling Club

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gibson (1 - Cat2)   Estes Park, CO 300219   ThinkFinance Racing
2 J Andrews (1 - Cat1)   Houston, TX 208908   PROACTIVE
3 Todd Farrell (2 - Cat1)   Keller, TX 103971   ThinkFinance Racing
4 Steen Rose (3 - Cat1)   Allen, TX 120807   Southern Elite/Subaru
5 Anthony WHITE (4 - Cat1)   Granbury, TX 274005   Bicycles Plus Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   ThinkFinance Racing
2 Richard Wharton (1 - Cat2)   Dallas, TX 37880   Mirage
3 Terry Parrish (1 - Cat4)   Fort Worth, TX 260284   Colavita Racing, Inc.
4 Patrick Dougherty (1 - Cat3)   Ft Worth, TX 55980   ThinkFinance Racing
5 Panayiotis Sotiriades (2 - Cat3)   Houston, TX 304040   PROACTIVE
6 Dudley Irby (3 - Cat3)   Plano, TX 277518   Bicycles Plus Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Shirer (1 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
2 James Greenawalt (1 - Cat4)   Ganado, TX 186756   Southwest Cycling Club Racing
3 Clark Shaffer (2 - Cat4)   Dallas 203047   Cyclelogic Bike Shop p/b First Steps Pediatrics

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   PROACTIVE
2 Joshua Barton   Eagle, ID 59059   
3 Daniel Varela   El Paso, TX 262236   University of Texas-Austin
4 MARCUS KULISKA   Houston, TX 318838   Bay City Breakers
5 Hans Wright   Fort Worth, TX 71694   Tuneros Racing
6 Timothy Silva   Keller, TX 250502   ThinkFinance Racing
7 Aaron Uzzell   Lubbock, TX 154040   Team Velocity Bike Shop
8 Mike Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
9 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt DeMartino   Austin, TX 306370   Ghisallo Foundation
2 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   TBi - Dedicated Race Team
3 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   Team Bicycles, inc
4 Charles Mills   Dallas, TX 290561   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Hirem Bruno   Spring, TX 290110   The Woodlands Cycling Club
6 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
7 Paul Scott   Belton, TX 300698   Team Plan7
8 Josafat Jaime   Richmond, TX 275081   The Woodlands Cycling Club
9 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   Sun & Ski/Champion Core Racing
10 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Matthew Strange   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Dougherty      

Men - Cat 4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Zachary Dell (1 - Cat5)   Austin, TX 368054   787 Racing
3 Matthew Strange (1 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Newsom (1 - Cat5)   Fort Worth, TX 366901   
2 Clint Fiedler (1 - Cat4)   Fredericksburg, TX 277127   Joe's Pro Bikes
3 Dan Kemp (2 - Cat4)   Fredericksburg, TX 333218   Joe's Pro Bikes
4 Derek Cooley (3 - Cat4)   Corinth, TX 301087   Corinth Cycling/Harden Dental
5 Clint Siddons (4 - Cat4)   Fort Worth, TX 333694   Joe's Pro Bikes
6 Robert Dole (5 - Cat4)   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
7 Roland SanMiguel (6 - Cat4)   Corinth, TX 296246   Corinth Cycling/Harden Dental
8 Matthew DENTON   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling/Harden Dental
9 Orlando Gonzalez (7 - Cat4)   Denton, TX 335612   Corinth Cycling/Harden Dental
10 Nathan Montague (8 - Cat4)   Dallas, TX 290008   SMU Mustang Cycling Club
11 Rickey Wilson (9 - Cat4)   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
12 Carroll Butler (2 - Cat5)   Kerrville, TX 350210   Joe's Pro Bikes
13 Jeff Corkran (3 - Cat5)   Addison, TX 291293   Rockwall Cycling
14 Joel Shewry (10 - Cat4)   Arlington, TX 201589   TBi - Dedicated Race Team
15 Roman Lobkovsky (11 - Cat4)   Austin, TX 209098   Northwest Cycling Club
16 Brandon O'Neal (12 - Cat4)   Spring, TX 225641   The Woodlands Cycling Club
17 Dana Carmichael (4 - Cat5)   Frisco, TX 307529   
18 David Wilkins (5 - Cat5)   Little Elm, TX 349500   Team Spincycle
19 Brent Sears (13 - Cat4)   Bedford Tx 305687   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Jordan   Spring, TX 286053   Woodlands Cycling Club Race Team
2 Nicholas Evans   Highland Village, TX 357015   
3 Stan Poe   Spring, TX 305649   Woodlands Cycling Club Race Team
4 Kevin Franklin   The Woodlands, TX 352414   Woodlands Cycling Club Race Team
5 Brad Boulton   Alvarado, TX 357045   Team Bicycles, inc
6 Mark Baerd   Fort Worth, TX 360046   
7 Greg Koehnle   Spring, TX 300078   Woodlands Cycling Club Race Team
8 Don Allen   Richardson, TX 342534   Woodlands Cycling Club Race Team
9 Andrew Bender   Mckinney, TX 3272   
10 Brian Alger   Lubbock, TX 322824   Chaparral Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Christenson (1 - Cat3)   Dallas, TX 204645   ThinkFinance Racing
2 Camilla Schmitz (2 - Cat3)   Richardson, TX 235887   ThinkFinance Racing
3 Monica Hyslop (1 - Cat2)   Dallas, TX 308370   ThinkFinance Racing
4 Caryn Montague (3 - Cat3)   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing
5 Janna Doss      

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Denton      

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Margraf (1 - Cat2)   Southlake, TX 22496   Colavita Racing
2 Tanya VanWinkle (1 - Cat4)   Waxahachie, TX 360361   
3 Kahne Parsons (2 - Cat4)   Hawkins, TX 264416   FRESH Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   ThinkFinance Racing
2 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   Colavita Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Jeanne Lambert   Coppell, TX 334604   Sun & Ski/Champion Core Racing
3 Laurie Poe   Spring, TX 365139   The Woodlands Cycling Club
4 Susan Alger   Lubbock, TX 348576   Chaparral Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOBonk BreakerCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee