Race Results for
UGA Race Days
Athens, GA
(Event Information)
Criterium on 03/31/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Adams (1 - Cat4)   Pigeon Forge, TN 333934   King
2 Colin Enfinger   Newton, GA 367959   Georgia Southern
3 Carter Luck (1 - Cat3)   Harrisburg, PA 354296   Lees McRae
4 Steven Sparks (2 - Cat4)   Tuscaloosa, AL 361709   Alabama
5 Julian Zehr   Sugar Valley, GA 273042   Dalton State
6 Joseph Koch (3 - Cat4)   Lilburn, GA 367984   Georgia
7 William Mehta   London 366886   Virginia Intermont
8 Andrew Koch (4 - Cat4)   Columbia, MD 332828   Furman
9 John Malley (5 - Cat4)   Bolton Ma 367486   Clemson
10 William DeGraw (6 - Cat4)   New Bern, NC 346216   Furman
11 Luke Watson   Clemson, SC 367881   Clemson
12 Conrad Lawson   Suwanee, GA 366442   Georgia Tech
13 Reid Yoder (7 - Cat4)   Hoagland, IN 292586   King
14 Edward Friedman   Roswell, GA 348454   Kennesaw State
15 Dakota Smith (2 - Cat3)   Glade Spring, VA 366728   Virginia Intermont

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM 247368   Brevard
2 Brian Ellison (1 - Cat3)   Chicago Heights, IL 310844   Lees McRae
3 William Powell (1 - Cat4)   Kingsland Ga 325554   Georgia Southern
4 Daniel Jardin   Mexico, NY 299029   Lees McRae
5 Wes Rhoads   Banner Elk , NC 271662   Lees McRae
6 Casey Stallard (2 - Cat3)   Bristol, TN 306154   King
7 John Newsom (1 - Cat2)   Tuscaloosa, AL 362212   Alabama
8 Jeffrey Millich (2 - Cat4)   Saint Marys 359090   Georgia Southern
9 Tim Gallagher   Atlanta, GA 179572   Georgia Tech
10 Ezra Mullen   Nottingham, NH 262103   Lees McRae
11 Gabriel Denes (3 - Cat3)   Columbus, GA 260635   Mercer
12 Austin Sholly   Roswell, GA 307301   Mercer
13 Ethan Zehr   Sugar Valley, GA 273039   Dalton State
14 Louis Turra   Greer, SC 358753   Clemson
15 Gabriel Suarez   Tallahassee, FL 325830   Florida State
16 Nicholas Taylor   Athens, GA 307184   Georgia
17 Jacob Black   Montgomery, AL 308528   Alabama
18 Julian Zehr   Sugar Valley, GA 273042   Dalton State

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Welsh   Cordova, TN 259649   Lees McRae
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Florida
3 Spencer Oswald (1 - Cat3)   Lincoln, NE 231748   Lees McRae
4 Alex Jensen (2 - Cat3)   Tampa, FL 287067   King
5 Caleb Welborn (1 - Cat2)   Brevard, NC 299937   Brevard
6 Sondre Thorbergsen   Banner Elk, NC 284288   Lees McRae
7 E. Julian Cabra (1 - Cat1)   Greenville, SC 265979   King
8 Wyatt Briggs (3 - Cat3)   Lexington, NC 271559   Brevard
9 Jake Boone (4 - Cat3)   Hurst, TX 284344   Lees McRae
10 Alex Kellum (5 - Cat3)   Clemson, SC 332188   Clemson
11 Gregory Buker (2 - Cat2)   Tallahassee, FL 325948   Florida State
12 Trevor MaClean   Westport, CT 274283   Lees McRae
13 Michael Nichols (6 - Cat3)   Fort Collins, CO 338628   Lees McRae
14 Brandon Milet (7 - Cat3)   Atten.cycling Coach  276068   Brevard
15 Dustin White (8 - Cat3)   Augusta, GA 332546   Florida
16 Derek Schanze (2 - Cat1)   Gainesville, FL 252844   Florida
17 Timothy Killelea (1 - Cat4)   Bristol, TN 272407   King
18 Zach Nave (9 - Cat3)   Gray, TN 240094   King
19 Ben Grier (3 - Cat2)   Pendleton, SC 275075   Clemson
20 Samuel Douglas (2 - Cat4)   Rome, GA 341112   Furman

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wren Humphrey   Saint Augustine, FL 366834   Florida State
2 Kira Maicke (1 - Cat4)   Western Springs, IL 338448   Georgia
3 Caroline Gentry   Bristol, TN 306313   King
4 chelsea factor   Miami, FL 376824   Florida
5 Amy Thompson   Abingdon, VA 350748   Virginia Intermont
6 Ashley Chambliss   Fortson, GA 344718   Georgia
7 Therese Jacobsen (2 - Cat4)   Bristol, VA 366735   Virginia Intermont
8 Lena Stevens   Bristol, VA 366521   Virginia Intermont
9 Sarah Welch (3 - Cat4)   Murphy Nc 366751   Virginia Intermont
10 Camille Beasley   Athens, GA 341344   Georgia
11 Jamie Grigsby   Bristol, TN 367079   King

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Warner   Anna, TX 200801   Lees McRae
2 Stephanie Cucaz (1 - Cat3)   Lawrenceville 288099   King
3 Jerika Hutchinson   Mount Shasta, CA 219674   Lees McRae
4 Liz Gerrity   Tallahassee, FL 307001   Florida State
5 Emily Shields   Advance, NC 220875   Lees McRae
6 Katherine Shields   Advance, NC 220876   Lees McRae
7 Amanda Komestat   Williamson, GA 283837   King
8 Savannah Sill   Tallahassee, FL 308237   Florida State
9 Holly Beard (1 - Cat4)   Gainesville, FL 367007   Florida

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUORESpyBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee