Race Results for
Wenatchee Omnium
Wenatchee, WA
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Torkelson   Olympia, WA21:21 35771   Old Town Bicycle (OTB)
2 John Kodin   Bellingham, WA22:15 244157   Fanatik Bike Co.
3 J D Little   Marysville, WA22:17 319968   Emerald City Cycling Club
4 Martin Rand   Enumclaw, WA22:32 267481   
5 Mitch White   Pocatello, ID22:39 156373   Idaho Cycling Enthusiasts (ICE)
6 Jeff Patterson   University Place, WA23:32 47123   Old Town Bicycle (OTB)
7 Tom Hackleman   Tacoma, WA24:15 58115   Old Town Bicycle (OTB)
8 Dale Harless   Bellevue, WA28:11 57571   Cycle U

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hale   14:35   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander West   Covington, WA13:20 278369   
2 Jarrett Aregger   Kent, WA14:23 285209   JL Velo Racing Team
3 Layton Carroll-Novack   14:30   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Paton   Cashmere, WA12:55 352800   
2 Harrison Devine   Bellevue, WA13:05 290027   JL Velo Racing Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Harrop   Winthrop, WA15:03 309076   Methow Valley Cycling

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian McKissick (1 - Cat1)   Seattle, WA19:04 172573   Audi
2 Daniel Harm   Seattle19:45 209022   ABD Cycling Club
3 Colin Gibson   Seattle, WA20:24 250723   Hagens Berman Cycling
4 Colby Wait-Molyneux   Vancouver, WA20:31 293479   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
5 Cory Custer (1 - Cat2)   Seattle, WA20:50 104062   HSP
6 Mike Hone (2 - Cat1)   Seattle, WA20:50 155193   Audi
7 Shawn Ongers (3 - Cat1)   Walla Walla, WA21:07 220235   Audi
8 Max O'Neal (2 - Cat2)   Seattle, WA21:20 229273   HSP
9 Ryan Miller (3 - Cat2)   Corvallis, OR21:27 246445   Lake Washington Velo
10 Rusty Dodge (4 - Cat2)   Bellingham, WA21:36 297179   Shuksan Velo Club
11 Will Teal (5 - Cat2)   Seattle, WA21:51 318226   HSP
12 Jackson Long (6 - Cat2)   Boulder, CO21:52 246024   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
13 Travis Monroe (7 - Cat2)   Coeurdalene, ID22:02 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
14 Alan Adams (4 - Cat1)   Bozeman, MT22:10 198136   Hagens Berman Cycling
15 Ryan Iddings (5 - Cat1)   Seattle, WA23:24 146372   Kryki Sports
16 Chris McNeil   23:39   Squadra Coppi
17 Gregory Tyler   Costa Mesa, CA24:36 147894   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Farrell (1 - Cat1)   Seattle, WA20:53 230828   Garage Racing
2 Chad Clarke (1 - Cat3)   Bellingham, WA21:13 263383   Fanatik Bike Co.
3 Stewart Bowmer   Bellingham, WA21:28 236751   Fanatik Bike Co.
4 Greg Arden (1 - Cat2)   Seattle, WA21:31 1873   Apex Racing Team
5 Nikos Mills (2 - Cat2)   Bellevue, WA21:33 183614   Garage Racing
6 Shawn Howard (3 - Cat2)   Colbert, WA21:35 190844   
7 Marty Heck   21:50   California Polytechnic-San Luis Obispo
8 Mike Burdo   22:15   
9 Mauro Felizia (2 - Cat3)   Wenatchee, WA22:28 211189   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
10 Joseph Ecker (4 - Cat2)   Seattle, WA24:05 179554   Northwest Velo

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sullivan   Mishawaka, IN21:39 238604   Audi
2 Ian Gerrish   Stanwood, WA21:43 292965   NWCC - Dimensional
3 Mark Franks   North Bend, WA21:52 183911   Herriott Sports Performance
4 Alan Jacob   Spokane, WA22:28 271591   Spokane Rocket Velo
5 Nathaniel Pitts   Seattle, WA22:35 304664   Puget Sound Cycling Club
6 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA23:29 299287   HSP
7 Dan Doran   Seattle, WA23:34 268282   HSP
8 Edward Rosenberg   Seattle, WA23:34 286466   Apex Racing Team
9 Jeff Nettles   Seattle, WA23:59 159943   Recycled Cycles Racing
10 Robert Watson   The Colony, TX24:34 308282   Bikesale.com
11 Dana Harper   Spokane, WA24:36 339224   
12 Elizabeth Nettles   Seattle, WA24:41 179798   Boat Street Cycle Club (BSCC)

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Velazquez (1 - Cat5)   Wenatchee, WA21:36 309952   Arlberg Sports
2 Todd Strahm   Wenatchee, WA22:03 232167   Arlberg Sports
3 Rocky Crocker (1 - Cat4)   Wenatchee, WA22:13 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
4 John Siok (1 - Cat3)   Spokane, WA22:26 289195   G.S. Gap
5 John Rodgers (2 - Cat4)   Tacoma, WA22:44 264341   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
6 David Acheson (3 - Cat4)   Winthrop, WA23:01 1083   Methow Valley Cycling
7 Joel Jones (2 - Cat3)   Colfax, WA23:02 167647   River City Red
8 Christopher Nelson (4 - Cat4)   Puyallup, WA23:03 239255   Old Town Bicycle (OTB)
9 Paul Main (3 - Cat3)   Spokane, WA23:06 49133   G.S. Gap
10 Timothy Hughes (5 - Cat4)   Olympia, WA23:43 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
11 Larry Baker (6 - Cat4)   University Place, WA24:06 258014   Old Town Bicycle (OTB)
12 Henry Hamby (4 - Cat3)   Spokane, WA24:25 283095   G.S. Gap
13 Mark Kraby (7 - Cat4)   Spokane26:16 367821   G.S. Gap
14 Tom McLaughlin (2 - Cat5)   Yakima, WA28:02 366699   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Finley   Bellingham, WA22:05 357792   Fanatik Bike Co.
2 Tim Farrell   Seattle, WA22:33 292499   FareStart
3 Aaron Griffith   Kent, WA22:45 305626   FareStart
4 Andrew Eisen   Seattle, WA22:52 305019   FareStart
5 Jordan Bressler   Dupont, WA23:18 358593   
6 Joseph Bacala   Anchorage, AK23:23 330938   Extreme Pita Racing
7 Gabriel Holmes   Seattle, WA23:37 323466   Cycle U
8 Matthew Brittain   College Place, WA23:40 287146   Wheatland Wheelers
9 Jason Oestreicher   Spokane , WA24:40 339936   
10 Kevin Gest   Spokane, WA24:53 310597   Baddlands Cycling Club
11 David Meyers   Bellevue, WA25:02 24225   Apex Racing Team

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Thonney   Walla Walla, WA22:45 367560   
2 Kirk Beatty   Olympia, WA23:49 365190   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
3 Brad Gillis   Seattle, WA24:48 161099   
4 Dustin Smart   Mesa, AZ26:13 308233   
5 Luis Orozco   26:32   
6 Connor Barrows   27:08   
7 Tyler Daniel   Woodinville, WA28:13 292775   JL Velo Racing Team
8 Hunter Harrop   28:57   

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 danyel longmire   Issaquah, WA25:13 244537   
2 Megan Gray   Seattle, WA25:14 377586   
3 Jodie Bolt   Lakewood, WA25:24 280723   Old Town Bicycle (OTB)
4 Jessica Culnane   Seattle, WA25:59 360053   Spokeswomen Racing
5 Meagan McPhee   Anacortes, WA26:58 241723   
6 Naoko Forderer   Kirkland, WA27:12 253148   Fischer Plumbing Cycling Team

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Reinhart   Southlake Tx23:54 286351   
2 Lynn Creager   Spokane, WA26:42 323424   Zuster Cycling
3 Mallory Tyler   Portland, OR26:57 381984   
4 Linda Moul   Seattle, WA27:45 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
5 Cora Sturzl   27:56   
6 Emily Zuber   Seattle, WA29:10 381677   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaShimanoBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee