Race Results for
2012 Spring Fling of cycling
Deland/Deleon Springs, FL
(Event Information)
Circuit Race on 01/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett White   Broomfield , CO1:07:59.120 202202  10 Firefighters Cycling Association
2 Ryan Saylor   Gainesville, FL1:08:01.458 31413  GearLink Racing INC.
3 Pedro Medina   Orlando, FL1:08:17.890 177274  24 Atlantic Shores Velo
4 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL1:08:17.990 235209  32 Best of the Bay Cyclist
5 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL1:08:18.003 301586  31 Florida Velo
6 Curtis Long   Atlantic Beach, FL1:08:18.022 108976  21 ZMOTION Racing Team
7 Roman Morozov   Miami Beach, FL1:08:18.324 67282  16 Cool Beans Racing
8 Andrew Miller   Jacksonville, FL1:08:18.439 152659  VeloBrew Cycling Club
9 Radulian Pop   Jacksonville, FL1:08:18.529 253832  GearLink Racing INC.
10 Miguel Luis   Hialeah, FL1:08:18.636 138708  29 Team Performance Fitness-Delray Center
11 Joel Chavez   Tampa, FL1:08:18.637 177305  35 P/C Miller
12 Derek Schanze   Gainesville, FL1:08:19.173 252844  99 GearLink Racing INC.
13 Colin Rice   Orlando, FL1:08:19.633 226235  The Fit Lab
14 Michael Starr   Cocoa Beach, FL1:08:20.201 62201  27 Atlantic Shores Velo
15 Craig Creeden   Longwood, FL1:08:23.638 211913  20 Florida Velo
16 Bryan Lofton   Orange Park, FL1:10:01.315 21461  28 VeloBrew Cycling Club
17 David Gibson   Gainesville, FL1:10:03.151 287493  23 VeloBrew Cycling Club
18 David Munoz   Orlando, FL1:10:04.735 241035  25 Atlantic Shores Velo
19 Eric Stubbs   Gainesville, FL1:10:43.986 255870  12 GearLink Racing INC.
20 Darren Dowling   Sarasota, FL1:10:46.890 219566  Florida Velo
21 Benjamin Renkema   Greenville, SC1:10:47.079 193086  18 ZMOTION Racing Team
22 Ben Page   Gainesville, FL1:10:47.201 269509  33 352 Racing p/b Bikes and More
23 Kurt Hoehn   Orange Park, FL1:10:49.197 281872  205 VeloBrew Cycling Club
24 Dan Valdes   Plantation, FL1:10:50.556 202522  11 Cool Beans Racing
25 Lazaro Mencia   Orlando, FL1:10:52.330 268717  26 Atlantic Shores Velo
26 Daniel Chavez   Spring Hill, FL1:10:52.610 185066  36 P/C Miller
27 Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL1:11:20.749 218212  38 The Fit Lab
28 Ronald Fantano   West Haven, CT1:11:39.686 61424  Zanes Cycling Club
29 Grant Potter   Parkland, FL1:07:40.789 73508  14 ZMOTION Racing Team
30 Karel Sumbal   Jacksonville, FL1:00:50.189 225841  GearLink Racing INC.
31 Nate Adler   North Palm Beach, FL0:50:20.886 203360  121 Bill Bone Racing Team
32 Juan Carlos Valera   Deland, FL1:11:05.271 212434  22 Atlantic Shores Velo
33 Theodore Fleming   Tampa, FL0:30:29.188 175705  30 Team Hotel San Jose

Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney (1 - Cat2)    Montverde, FL0:35:19.920 221360  439 Florida Masters Cycling
2 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL0:36:42.865 257185  421 Florida Masters Cycling
3 Pascal Jugy (1 - Cat4)   Clearwater, FL0:36:43.368 196983  422 Florida Velo
4 Daniel Green (1 - Cat3)   Windermere, FL0:36:43.380 98922  416 Atlantic Shores Velo
5 Trevor Maclaine (2 - Cat5)   Orlando, FL0:36:43.720 276661  419 Florida Masters Cycling
6 Dale Showell (3 - Cat5)   Lake Worth, FL0:36:44.215 297934  448 Sundance Brotherhood
7 Daniel O'hara (4 - Cat5)   The Villages, FL0:36:46.961 173555  420 Florida Masters Cycling
8 Charles Griffiths (5 - Cat5)   Tampa, FL0:36:47.708 257813  417 Florida Velo
9 David Butcher (2 - Cat3)   Lake Mary, FL0:38:12.879 141566  418 Atlantic Shores Velo

Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek (1 - Cat2)   Jacksonville, FL0:37:29.199 46930  350 Jacksonville Racing Club
2 John Stone (1 - Cat3)   Boulder, CO0:37:29.275 332428  327 Treasure Coast Cycling Association
3 John Faulk   Jacksonville, FL0:38:57.454 115188  352 Treasure Coast Cycling Association
4 Shaun Redman (1 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL0:38:57.499 239227  303 AG Bikes/Bayview Cadillac
5 James Wright (2 - Cat2)   Orange Park, FL0:38:57.505 68129  330 Jacksonville Racing Club
6 Michael Rhoades (2 - Cat3)   Tarpon Springs, FL0:38:58.482 202152  354 Ride N Rolll Cyclery
7 John Tanner (3 - Cat3)   Clearwater, FL0:38:59.006 155000  353 Florida Velo
8 Paul Harris (4 - Cat3)   Apopka, FL0:38:59.203 215188  322 Hoover's Essential Health Market
9 D Mark Parker (5 - Cat3)   Englewood, FL0:38:59.222 238085  332 Peloton Sports Group
10 Stuart Lamb (6 - Cat3)   Tampa, FL0:38:59.344 288588  306 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
11 Don Fields (7 - Cat3)   Prestonsburg, KY0:38:59.352 164073  314 Peloton Sports Group
12 Steven Kurth (8 - Cat3)   Palm City, FL0:39:00.674 101266  305 Treasure Coast Cycling Association
13 Fred McLaughlin (2 - Cat4)   Destin, FL0:39:01.746 325242  312 Unattached
14 Michael Rigby (9 - Cat3)   Apopka, FL0:39:01.755 29871  336 Atlantic Shores Velo
15 Matthew Stuart (10 - Cat3)   Unionville, CT0:39:01.801 50345  329 Greater Hartford Cycling Club
16 Don Merritt (1 - Cat5)   Orange Park, FL0:39:02.180 336634  338 VeloBrew Cycling Club
17 Paul Bordas (3 - Cat4)   Stuart, FL0:39:04.715 342576  339 Treasure Coast Cycling Association

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Potter   Parkland, FL0:54:22.135 73508  14 ZMOTION Racing Team
2 Sean Coleman (1 - Cat1)   Land O Lakes, FL0:54:22.461 121299  216 ZMOTION Racing Team
3 Ken Schofield (1 - Cat2)   Juno Beach, FL0:54:23.213 207006  213 ZMOTION Racing Team
4 Jack Gonzalez (1 - Cat3)   Ormond Beach, FL0:54:23.365 279939  300 Team Primal Racing
5 Vance James (2 - Cat1)   Lakeland, FL0:54:24.455 47935  103 Synergy Racing Team
6 Kirk Corsello (2 - Cat2)   Lilburn, GA0:57:43.041 57055  223 Iron Data Racing
7 Israel Vera (3 - Cat2)   Miami, FL0:57:43.206 242172  109 Unattached
8 Shaun Redman (1 - Cat4)   Fort Lauderdale, FL0:57:43.297 239227  303 AG Bikes/Bayview Cadillac
9 Raife Snover (4 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL0:57:43.566 246899  212 ZMOTION Racing Team
10 Nivio Diaz (2 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL0:57:44.995 299873  204 AG Bikes /Bayview Cadillac
11 Milton Behrens (2 - Cat4)   Pompano Beach, FL0:57:45.117 297857  217 AG Bikes/Bayview Cadillac
12 Pat Rugg (3 - Cat4)   Winter Springs, FL0:57:47.239 328080  221 Compass Cycling Team
13 Michael Starr (3 - Cat1)   Cocoa Beach, FL0:57:47.713 62201  27 Atlantic Shores Velo
14 Philip Elliott (5 - Cat2)   Palm Beach, FL0:54:15.119 51741  219 ZMOTION Racing Team
15 Ronald Fantano (6 - Cat2)   West Haven, CT0:54:16.121 61424  Zanes Cycling Club
16 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:54:16.952 71611  211 ZMOTION Racing Team
17 Vincent Cook (3 - Cat3)   Palm Harbor, FL0:19:56.266 7670  126 Synergy Racing Team
18 Theodore Fleming (7 - Cat2)   Tampa, FL0:13:08.423 175705  30 Team Hotel San Jose
20 Anthony Prioli (4 - Cat1)   Clearwater, FL0:06:39.472 28734  114 Synergy Racing Team

Men - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Potter   Parkland, FL1:00:37.537 73508  14 ZMOTION Racing Team
2 Vance James (1 - Cat1)   Lakeland, FL1:01:01.354 47935  103 Synergy Racing Team
3 Pedro Medina (2 - Cat1)   Orlando, FL1:01:12.356 177274  999 Atlantic Shores Velo
4 Anthony Prioli (3 - Cat1)   Clearwater, FL1:01:12.702 28734  114 Synergy Racing Team
5 Miguel Luis   Hialeah, FL1:01:13.042 138708  29 Team Performance Fitness-Delray Center
6 Curtis Long (4 - Cat1)   Atlantic Beach, FL1:01:17.629 108976  21 ZMOTION Racing Team
7 Andrew Miller (5 - Cat1)   Jacksonville, FL1:01:19.204 152659  VeloBrew Cycling Club
8 Karel Sumbal (6 - Cat1)   Jacksonville, FL1:02:01.719 225841  GearLink Racing INC.
9 Vincent Cook (1 - Cat3)   Palm Harbor, FL1:02:36.226 7670  126 Synergy Racing Team
10 Steven Kurth (2 - Cat3)   Palm City, FL1:02:37.066 101266  305 Treasure Coast Cycling Association
11 Radulian Pop (1 - Cat2)   Jacksonville, FL1:02:38.144 253832  GearLink Racing INC.
12 Michael Montgomery   1:02:38.275  413 Team Bike Werx
13 Thomas Zawadski (1 - Cat4)   Dunedin, FL1:02:44.629 331048  131 Synergy Racing Team
14 Ryan Williams (3 - Cat3)   Miami, FL1:00:39.671 312528  102 Unattached
15 Nate Adler (2 - Cat2)   North Palm Beach, FL0:37:15.293 203360  121 Bill Bone Racing Team

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Pavlik   Lithia, FL0:32:43.356 305643  437 Team Ajs Bikes and Boards
2 Alan Edwards   Jacksonville, FL0:32:43.658 353190  538 VeloBrew Cycling Club
3 Michael Neslon   Clermont, FL0:35:10.180 306147  425 Orlando Road Club Inc
4 Adam Ephrem   Jacksonville, FL0:34:09.555 306443  440 VeloBrew Cycling Club

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL0:32:42.283 304529  311 VeloBrew Cycling Club
2 Michael Hernandez   Clermont, FL0:32:42.361 296605  200 Slipstream -Craddock Junior Devo
3 Hayden Blom   Jacksonville, FL0:32:43.436 304954  214 VeloBrew Cycling Club
4 Alex Couture   Tampa, FL0:32:43.460 359791  215 Relaj Cycling
5 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL0:32:47.770 347326  218 Velo's Cyclery
6 James Mertens   Vero Beach, FL0:32:57.570 269208  202 Colavita Racing Inc.

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Wright   Stuart, FL0:32:48.721 321612  349 Treasure Coast Cycling Association
3 John Orellana   West Palm Beach, FL0:34:10.427 361820  351 Velo's Cyclery
4 Dominique Mcconnell   Orlando0:34:25.925 286748  120 Orlando Road Club Inc
5 Robert Zehr   Winter Garden, FL0:35:29.830 303478  347 Orlando Road Club Inc

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY BRITTS   Orange Park, FL0:32:54.982 336470  129 Unattached
2 Lachlan Hovius   Groveland, FL0:37:20.752 331438  119 Orlando Road Club Inc
3 Charlie Wright   Stuart, FL0:33:07.233 321610  127 Treasure Coast Cycling Association
5 Chase Forman   Lake Mary, FL0:34:45.133 336834  537 Colavita Racing Inc.
6 clayton zinnert   Orlando, FL0:38:03.056 364633  130 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Smith   Apopka, FL0:58:07.030 334084  333 Hoover's Essential Health Market
2 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL0:58:07.241 279939  300 Team Primal Racing
3 Mateo Zuluaga   Miami, FL0:58:07.253 257825  331 Veloce Speedwear Development Team
4 Kurt Wagner   Miami, FL0:58:07.870 334714  324 Veloce Speedwear Development Team
5 Duffy Fray   Cocoa, FL0:58:08.150 310845  355 Infinity Bike Shop
6 Michael Hernandez   Clermont, FL0:58:08.572 296605  200 Slipstream -Craddock Junior Devo
7 Amos Meyers   Tampa, FL0:58:08.606 261096  304 Veloce Speedwear Development Team
8 Andrew Schluck   Monticello, FL0:58:08.685 266290  337 Unattached
9 Chris Slack   Venice, FL0:58:49.322 270967  334 Infinity Bike Shop
10 Chuck Holstein   Lecanto, FL0:58:49.448 263775  301 Florida Velo
11 Frank Frederick   Miami, FL1:00:59.554 243336  315 Veloce Speedwear Development Team
12 Bradley Gordon   Longwood, FL1:01:02.743 280638  319 Florida Velo
13 Daniel Ciuro   Melbourne, FL1:01:02.794 273311  344 Infinity Bike Shop
14 Tomas Velez   Miami, FL1:01:04.071 304174  325 Veloce Speedwear Development Team
15 Ty Mader   Orange Park, FL1:01:04.257 289218  313 Jacksonville Racing Club
16 Fernando Acevedo   Miami, FL1:01:16.877 277949  340 Veloce Speedwear Development Team
17 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL0:58:45.076 304529  311 VeloBrew Cycling Club
18 Kevin Eggart   Weston, FL0:33:50.051 291482  317 Cool Beans Racing
19 Mark Poteet   Tampa, FL0:33:51.465 232389  209 WestCoastCycling PB STS Bikes/Harold Har

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Walker   Port Saint Lucie, FL1:02:27.392 361982  414 Treasure Coast Cyclewerks
2 Jason Brandt   Sanford, FL1:02:28.017 336940  426 Unattached
3 Jordan Hoover   Longwood, FL1:02:28.047 332308  412 Hoover's Essential Health Market
4 Henry Pavlik   Lithia, FL1:02:28.125 286909  436 Team Ajs Bikes and Boards
5 Ruben Darancou   Cocoa Beach, FL1:02:28.183 56375  407 Space Coast Velo Sport
6 Dennis Phipps   Cutler Bay, FL1:02:28.251 359932  423 Cool Beans Racing
7 Julian Marin   Orlando, FL1:02:28.272 317254  402 Orlando Road Club Inc
8 Andrew Axmacher   Apopka, FL1:02:28.298 237223  431 Hoover's Essential Health Market
9 William Duggan   Saint Augustine, FL1:02:28.378 330024  410 Unattached
10 Hans Vandenberg   Eagle, CO1:02:28.430 296888  415 Slipstream -Craddock Junior Devo
11 Juan Marrufo   Lithia, FL1:02:28.430 362686  401 University Bicycle Center
12 Alex Couture   Tampa, FL1:02:28.513 359791  999 Relaj Cycling
13 Daniel Marin   Orlando, FL1:02:28.542 317256  403 Orlando Road Club Inc
14 Dave Lewis   Sarasota, FL1:02:28.796 336294  405 Unattached
15 David Jordan   Jacksonville, FL1:02:29.042 259093  445 Jacksonville Racing Club
16 Omar Quddus   Orlando, FL1:02:29.068 328670  446 B3 cycling
17 Robert Link   Orlando, FL1:02:29.091 316010  404 VeloBrew Cycling Club
18 Jeff Bukovan   Palmetto, FL1:02:29.255 212674  427 Unattached
19 James Donahue   Hilton Head Island, SC1:02:29.472 365192  442 Unattached
20 James Adcock   Texarkana Tx1:02:29.771 334904  430 Cool Beans Racing
21 Mike Montgomery   Fort Pierce, FL1:02:30.264 361928  413 Treasure Coast Cyclewerks
22 Serge Augustin   Coconut Creek, FL1:02:30.476 328694  429 Cool Beans Racing
23 Michael Dwyer   Tamarac, FL1:02:32.234 277106  409 Cool Beans Racing
24 David Pavlik   Lithia, FL1:02:39.535 305643  437 Team Ajs Bikes and Boards
25 Jeff Dicken   Altamonte Springs, FL1:02:30.438 301730  408 (RS) 3 Racing
26 Michael Neslon   Clermont, FL1:03:36.121 306147  425 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Fernandez   Tampa, FL0:30:39.188 148262  508 Florida Velo
2 Shawn Faynik   Orlando, FL0:30:40.856 307695  544 Hoover's Essential Health Market
3 Austin Meyer   0:30:40.892  502 Unattached
4 Ryan Williams   Miami, FL0:30:42.014 312528  102 Unattached
5 Bobby Plewniak   Orlando, FL0:30:42.155 367448  539 Unattached
6 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL0:30:42.210 362061  527 University Bicycle Center
7 Alan Edwards   Jacksonville, FL0:30:42.244 353190  538 VeloBrew Cycling Club
8 Kyle Williams   Fernandina Beach, FL0:30:42.453 347542  543 Unattached
9 Eric Kirby   Titusville, FL0:30:42.501 214063  501 Unattached
10 Nick Patton   0:30:42.932  545 B3 cycling
11 Rhett Houstoun   Flagler Beach, FL0:30:43.268 365039  503 Primal-The Bike Shop Race Team
12 Edward Danow   Ormond Beach, FL0:30:43.459 354442  511 Unattached
13 Charles Willis   Deland, FL0:30:43.639 355418  541 Unattached
14 Steven Ergle   Gainesville, FL0:30:45.486 357333  509 352 Racing p/b Bikes and More
15 Jonathan Winter   New Milford, CT0:30:46.135 321162  517 Unattached
16 Mark Anthony Sanchez   Jacksonville, FL0:30:46.869 351492  529 Unattached
17 JC Figueredo   Deland, FL0:30:47.712 353266  510 Unattached
18 Jeffrey Blain   Saint Cloud, FL0:30:51.278 3853  530 Unattached
19 Daniel Flesch   Deland, FL0:30:51.488 355420  542 Unattached
20 Vincent Hahr   Orlando, FL0:30:55.573 367213  513 Unattached
21 Rafael Sanchez   Orlando, FL0:31:10.901 118397  546 Unattached
22 Charles Hall   Chattanooga , TN0:32:41.095 337048  514 Scenic City Velo
23 Christopher Rupe   Seffner0:32:41.203 359278  528 Unattached
24 Burl Spurlock II   Prestonsburg, KY0:32:42.482 367146  525 Pro-Fitness Multisports
25 Victor Ephrem   Jacksonville0:33:59.615 357745  540 VeloBrew Cycling Club
26 Bryce Anderson   Des Moines0:30:36.898 367277  533 (RS) 3 Racing
27 Lawrence Davenport   Brandon, FL0:33:50.742 309914  531 Florida Masters Cycling
29 Ethan Tapp   Winter Park, FL0:17:21.147 365787  548 Unattached
30 Edward Houstoun   Flagler Beach, FL0:17:22.962 374996  547 Unattached
31 Justin Pries   Orlando Fl0:14:07.619 366793  523 Unattached

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins   Winter Garden, FL0:36:44.344 290669  115 Colavita Racing Inc.
2 Sue Hensley   Wintersprings, FL0:36:44.956 287529  106 Atlantic Shores Velo
3 Kristy Neuenschwander   Saint Petersburg0:36:45.236 367009  133 Brick City/St Pete Bicycles
4 Ann Weigel   Mckinney, TX0:36:47.576 288493  110 Orlando Road Club Inc
5 Victoria Nelson   Clermont, FL0:36:47.582 286684  125 Unattached
6 Cathy Kamhi   Largo, FL0:36:47.839 305518  447 Florida Velo
7 Emily Hirschman   Broomfield0:36:49.978 268992  108 The Fit Lab
8 Autumn Holt   Clermont, FL0:22:13.607 308099  122 Colavita Racing Inc.

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL1:02:36.659 126302  17 ZMOTION Racing Team
2 Robyn Passander   Oxford, CT1:02:37.621 210378  15 Zanes Cycling Club
3 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL1:00:39.249 296276  37 VeloBrew Cycling Club
4 Michelle Blake   Orlando, FL1:02:34.402 233167  123 Colavita Racing Inc.

Women - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19 Robyn Passander (1 - Cat2)   Oxford, CT0:55:22.345 210378  15 Zanes Cycling Club

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ann Weigel   Mckinney, TX0:32:49.154 288493  110 Orlando Road Club Inc

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Inge Vandenberg   Eagle, CO0:35:30.001 332916  128 VeloBrew Cycling Club

Women - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
28 Cynthia Manning   Orlando, FL0:30:26.045 287064  101 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoOSMOSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee