Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Maxatawny and Trexlertown, PA
(Event Information)
Criterium on 07/22/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugo Schreur   Basking Ridge, NJ 311717   Liberty Cycle
2 Matthew Jogodnik   Chatham, NJ 311002   Colavita Racing
3 Gregorino Cordasco   Basking Ridge, NJ 346132   Liberty Cycle
4 Kerem Ayhan   Hackettstown, NJ 313618   Team Bulldog
5 Austin Banks   Mountain Top, PA 383935   Upstate Velo
6 Wyatt Cote   Burlington, CT 344882   Farm Team Juniors
7 Joseph Clay   Upper Darby, PA 381270   
8 Samuel Goldberg   Fairfax, VA 371126   NCVC/UnitedHealthcare
9 Marcus Provine   Millersville, MD 360067   
10 Gerard Josulevicz   Allentown 380553   
11 Joshua Townes   Bethesda, MD 383942   Rock Creek Velo
12 Nathan Wilcox   Olney, MD 308261   Rock Creek Velo
13 William Walton   Allentown, PA 382206   Bike Line/LWA
14 Rowan De Boer   Pittsburgh, PA 380449   
15 Daniel Poliquin   Chevy Chase, MD 343742   Rock Creek Velo
16 Brayden Andre'   Bridgewater, NJ 354932   Somerset Wheelmen
17 William Jackson      
18 Erik Corson   Kensington, MD 382429   
DNS Dominic Giannantonio   Bloomsbury, NJ 376915   Somerset Wheelmen
DNF Evan Goldberg   Bethesda, MD 375090   Rock Creek Velo
DNF Iain Mackeith   Mc Lean, VA 369359   NCVC/UnitedHealthcare

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Polhemus   Spencertown, NY 311309   Capital Bicycle Racing Club
2 Willem De Boer   Pittsburgh, PA 343238   Team Citius
3 Noah Thomas   Mertztown, PA 320520   JVR Sports
4 Samuel Margolis   Hellertown 368379   Team Vortex
5 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ 285024   Team Bulldog
6 Richard Furchtgott   Chevychase, MD 308936   Rock Creek Velo
7 Justin Yuan   Basking Ridge, NJ 356134   Liberty Cycle
8 Hunter Robachefski   Ringoes, NJ 345348   Colavita Racing
9 Alec Ratzell   Blandon, PA 310898   Young Medalists/ Team Rothrock
10 Teddy Dahlquist   Arlington, VA 374851   
11 Jacob Boyle   West Keanburg, NJ 375443   Liberty Cycle
12 Perry Andre'   Bridgewater, NJ 297658   Somerset Wheelmen
13 Ryan Bailis   Bethlehem, PA 358388   Young Medalists/ Team Rothrock
14 Brandon Krasley   Emmaus, PA 319976   JVR Sports
DNS Landon Garcia   Macungie, PA 354524   JVR Sports
DNS Nate Fredette   Schenectady, NY 384266   Capital Bicycle Racing Club
DNF Nathan Lebauer   Potomac, MD 310841   Rock Creek Velo

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   Team Citius
2 Sean Rice   Annandale, NJ 318812   Somerset Wheelmen
3 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ 229865   Somerset Wheelmen
4 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677   Farm Team Juniors
5 Sam Morkal-Williams   Briarcliff Manor, NY 295708   Century Road Club Assoc
6 Kyle Penny   Lancaster, PA 315872   Lancaster Regional Cycling Team
7 Stephen Spiller   Flemington, NJ 265410   Colavita Racing, Inc.
8 Justin Ferreira      
9 Derek Cote   Burlington, CT 320000   Farm Team Juniors
10 Keane Brennan   Cambridge, NY 260842   Farm Team Juniors
11 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ 293199   Knapp's Cyclery Racing
12 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
13 Daniel Lehmann   Long Valley, NJ 321566   Colavita Racing, Inc.
14 Andreas Katehis   Franklin Square, NY 293601   
15 Zachary Prebosnyak   Bethlehem, PA 299289   Team Vortex
16 Samuel Deangelo   Carlisle, PA 375939   Young Medalists / Team Rothrock
17 Peter Harris   Lititz, PA 275261   Young Medalists/ Team Rothrock
18 Nathaniel Hartwig      
19 Daniel Oatley      
20 Matthew English   Severna Park, MD 365119   Annapolis Bicycle Racing Team
21 Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555   Young Medalists / Team Rothrock
22 Daelan Richardson      
23 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
24 Cole Reece   Philadelphia 325336   
25 Patrick Casselberry   Southampton, PA 349862   Bike King Racing
26 Ian Kleinguenther   Sellersville, PA 300523   Vortex Cycling Club
27 Nico Barclay      
28 Joe Deangelo      
29 Liam Panero   Chevy Chase, MD 345906   Rock Creek Velo
30 Zachary Whitlock   Washington, DC 375870   Rock Creek Velo
31 Adam Fulcher   Washington, DC 306953   Rock Creek Velo
32 Alec Danielewicz   Bensalem, PA 377153   Bike King Racing
33 Zach Lyons   South Williamsport, PA 352088   SVVC Racing Team
34 Bill Krempa   Chalfont, PA 293372   Vortex Cycling Club
DNS Jonah Meadvancort   Ithaca 358808   GVCC G2 Development Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Godfrey      
2 Dag Anderson   Bridgewater, NJ 231596   Somerset Wheelmen
3 Sean Conway   Basking Ridge, NJ 309604   Farm Team Cycling
4 Ryan Collins   Annapolis, MD 290004   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
5 Aidan Palmer   Severna Park, MD 303835   Annapolis Bicycle Racing Team
6 Conner Campbell   Philadelphia, PA 311675   IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
7 Erik Danielewicz   Bensalem, PA 346432   Bike King Racing
8 Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   Team Citius
9 Marquise Cann      
10 Gregory Felker   Hillsborough, NJ 295222   Somerset Wheelmen
11 Deshi Smith      
12 William Bosch   Redding, CT 366597   Bethel Cycle Sport Club
13 Will Schaeffer   Glenside, PA 357783   Bike King Racing
14 Garret Hunsicker   Breinigsville, PA 323062   JVR Sports

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcy Bardman   Barto, PA 321084   Young Medalists / Team Rothrock
2 Annamaria McHugh   Washington, DC 367544   Rock Creek Velo
3 Martha Whitlock   Washington , DC 375869   Rock Creek Velo
4 Gabby Truppelli   Ringoes, NJ 314826   Somerset Wheelmen
5 Brittany Bardman   Barto, PA 366050   Young Medalists / Team Rothrock
6 Carlyle Grundon   Lincoln, VT 381780   Killington Mountain School

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists / Team Rothrock
2 Kaile King      
3 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   Rock Creek Velo
4 Alexandra Gebel   Bridgewater, NJ 299577   Somerset Wheelmen
DNS Paige Shumskas   Pipersville, PA 384168   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ 295300   Somerset Wheelmen
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists / Team Rothrock
3 Gabriella Arnold      
4 Delfina Picchio   Flemington, NJ 344804   Somerset Wheelmen
5 Gabrielle Longchamp   Flemington, NJ 320230   Somerset Wheelmen

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Young Medalists / Team Rothrock
2 Kamryn Minors      
3 Elissa Antelman   Flemington, NJ 312352   Somerset Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMOCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee