Race Results for
Franklin Omnium
Franklin, VA
(Event Information)
Road Race on 07/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 50+/60+ - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark King   North Garden, VA 208021   Cutaway-3Sports
2 Keith Johnson   Virginia Beach, VA 50802   Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
3 Matthew Robins   Richmond, VA 59567   
4 David Clarke   Midlothian, VA 47821   Team Whole Foods
5 Kenneth Sumrell   Poquoson, VA 304878   Fat Frogs Elite
6 James Schaefer   Richmond, VA 47697   CyCor Sports
7 Wesley King   Mechanicsville, VA 54267   Richmond Velo Sport
8 Steve Simet   Virginia Beach, VA 172142   James River Velo Sport
9 Craig Guensch   Leesburg, VA 55605   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
10 Frank Smith   Richmond, VA 52758   Richmond Velo Sport
11 Nicholas Blend   Richmond, VA 203275   Richmond Velo Sport
12 Dennis Rainear   Richmond, VA 156093   Team 3Sports
13 Raymond Plewacki   Fairfax, VA 222263   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
14 Jeffery Parker   Virginia Bch, VA 55922   Virginia Beach Velo
15 Mark North   Richmond, VA 26264   Team 3Sports
16 Mark Holt   Williamsburg, VA 358166   JRVS/American Pride
17 Peter Swan   Yorktown, VA 51620   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
18 Ronald Whitenack   Newport News, VA 46067   JRVS/American Pride
19 Drew Biehler   Midlothian, VA 228577   Team Cobblestone
20 Mark Connelly   Midlothian, VA 192758   
DNF Todd Miller   Virginia Beachvirginia Beach, VA 336142   Team Tripower
DNF Vince Sutton   Chesapeake, VA 196482   

Men - 30+/40+ - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Palmieri   Hampton, VA 241682   Tri Power
2 Rich Harper   Raleigh, NC 175041   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
3 Michael Hosang   Virginia Beach, VA 205055   Team Tripower
4 Franklin Rutledge   Chesapeake, VA 188377   Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
5 William Evans   Fredericksbsurg, VA 138242   BikeWorks Racing
6 Andres DeMarchena   Virginia Beach, VA 242866   Fat Frogs Elite
7 Michael Stearns   Arlington, VA 90951   Battley Harley-Davidson
8 Jason Plank   Glen Allen 365969   Team 3Sports
9 Bryan Sorrell   Virginia Beach, VA 188651   Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
10 Jose Pena   Alexandria 292868   BikeWorks Racing
11 Rick Young   Virginia Beach, VA 221317   James River Velo Sport
12 Kevin Porter   Colorado Springs, CO 264329   CP Racing

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Frederick (1 - Cat1)   Conshohocken, PA 324234   Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Jacob Tremblay (2 - Cat1)   Chesterfield, VA 237748   Lateral Stress Velo Inc.
3 Justin Mauch (3 - Cat1)   San Francisco, CA 219434   HPC/LIST
4 David Fuentes (4 - Cat1)   Herndon, VA 58598   XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
5 Paul Ward (5 - Cat1)   Virginia Beach, VA 166933   Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
6 Blair Berbert (6 - Cat1)   Washington, DC 203786   Kelly Benefit Strategies/LSV
7 Walker Owen (1 - Cat2)   Gainesville, FL 289714   Cutaway-3Sports
8 Jimmy PIcard (2 - Cat2)   Richmond, VA 361553   Richmond Velo Sport
9 Bryan Hoy (3 - Cat2)   Hendersonville, NC 272130   JRVS/American Pride
10 Dan Netzer   Norfolk, VA 228581   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
11 Zachary Felpel (7 - Cat1)   Willowstreet, PA 220467   Kelly Benefit Strategies/LSV
12 David Brookes (4 - Cat2)   Cabin John, MD 272713   Kelly Benefit Strategies/LSV
13 Justin Leopold (5 - Cat2)   Independence, MO 299868   Celerity Cycling
14 Frank Cundiff (6 - Cat2)   Richmond, VA 296101   Celerity Cycling p/b Brooks Systems

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Moore (1 - Cat3)   Virginia Beach, VA 212047   Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
2 Joe Altomare (2 - Cat3)   Hampton, VA 290623   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 nathan hakken (3 - Cat3)   Edmonds, WA 271870   GamJams/November Bicycles
4 Thomas Fadoul (4 - Cat3)   Mclean, VA 300499   VTV Outreach Team
5 Daniel Underwood (5 - Cat3)   Ashburn, VA 63111   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Jorge Zarate (6 - Cat3)   Virginiabeach, VA 303487   Fat Frogs Racing
7 Tyler Gorney (7 - Cat3)   Locustgrove, VA 306155   u-neak | DESIGNS
8 Omar Samaha (8 - Cat3)   Arlington, VA 352010   VTV Outreach Team
9 Oliver Dujua (9 - Cat3)   Richmond, VA 264926   Team Carytown Bicycle Company Powered by
10 Khang Le (1 - Cat4)   Chantilly, VA 332952   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
11 Jonathan Martinez (10 - Cat3)   Richmond, VA 279545   Team 3Sports
12 Daniel Gosner (2 - Cat4)   Apex, NC 272044   CatUp Coaching
13 John Gray (11 - Cat3)   Chesapeake, VA 256083   Virginia Beach Wheelmen
14 Timothy Pope (12 - Cat3)   Norfolk, VA 230804   Fat Frogs Elite
15 Andrei Pugachev (3 - Cat4)   Richmond, VA 342142   
16 Christopher Goyne (4 - Cat4)   Hampton, VA 365001   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
17 Steven Coelho (5 - Cat4)   Glen Allen, VA 273719   Team Traveller
18 Matt Keane (13 - Cat3)   Virginia Beach, VA 255862   Fat Frogs Elite
19 Andrew McKay (6 - Cat4)   Chesapeake, VA 304012   Fat Frogs Racing
20 Parker Brookfield (14 - Cat3)   Henrico, VA 306718   Monticello Velo Club
21 clarke tanner (15 - Cat3)   Richmond, VA 317702   Richmond Velo Sport
22 Mark LaDow (16 - Cat3)   Elizabeth City, NC 344832   
23 Jarred Orff (7 - Cat4)   Virginia Beach, VA 273938   Virginia Beach Velo/East Coast Bicycles
24 Daryl Grissom (17 - Cat3)   Reston, VA 250286   The November Bicycles Road Trip
25 Stephen Moran (8 - Cat4)   Richmond, VA 324338   
26 Jason Kimball   Charlotte , NC 340764   Cross Creek Cycling Club-C4

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Blomkvist   Fort Eustis, VA 382490   
2 Jeff Moulton   Glen Allen, VA 361041   Richmond Velo Sport
3 Nick Mossing   Holland, OH 367918   Maumee Valley Wheelmen
4 Chris Karmilovich   Franklin 364916   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Robert Brewbaker   Washington, DC 374611   VTV Outreach Team
6 Peter Foytik   Portsmouth, VA 369515   
7 Gregg Palmer   Mechanicsville, VA 362388   Team 3Sports
8 Matthew Balderston   Norfolk, VA 384084   
9 Larry Dean   Fort Eustis, VA 367487   JRVS/American Pride
10 Christopher Clark   Huntington, NY 381958   
11 Reed Foster   Virginia Beach, VA 383847   
12 Leslie Newman      
13 michael prewitt   Norfolk, VA 329896   Tri Power
14 Matt Keiper   Virginia Beach, VA 371360   Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's Racing
15 Daniel Spagone   Moyock, NC 261092   Fat Frogs Racing
16 Robert Kaiwi   Suffolk, VA 331578   
17 Adam Croft   Toano, VA 306523   Slipstream-Craddock Junior Development
18 Marc Fly   Roanoke, VA 378645   Team Carytown Bicycle Company
19 Brandon Nero      
20 Jacob Braun   Norfolk, VA 282728   
DNF Tim Ellenwood   Leesburg, VA 343384   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Men - Junior - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben DiNapoli   Harrisonburg, VA 344370   Rocktown Racing
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO 296888   Slipstream-Craddock Junior Development
3 Taylor Clarke   Midlothian, VA 280277   Miller School of Albemarle p/b CBC
4 Matthew Dujua   Richmond, VA 338792   Team Carytown Bicycle Company
5 Alec Pati   Virginia Beach, VA 376111   

Women - 4/40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Fuentes   Herndon, VA 220922   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Tania Steinschneider   Sterling, VA 276221   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Sarah Anderson (1 - Cat4)   Chesapeake, VA 276564   Fat Frogs Racing
4 Karen Franke (2 - Cat4)   Virginia Beach, VA 276742   Velocita
5 Taryn Hains (3 - Cat4)   Franklin, VA 295285   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
6 Suzi McKinley (4 - Cat4)   Sneads Ferry, NC 339164   
7 Emily Croft (5 - Cat4)   Toano, VA 286925   James River Velo Sport
8 Roberta Guimond (6 - Cat4)   Virginia Beach, VA 358470   Velocita
9 Glenda Craddock   Virginia Beach, VA 225442   Fat Frogs Racing
10 Tania Steinschneider   Sterling, VA 276221   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
11 Jane Seymour   Virginia Beach, VA 226020   Fat Frogs Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Pope (1 - Cat2)   Norfolk Va 289426   Velocita
2 Amanda Eichert (2 - Cat2)   Virginia Beach, VA 316344   Tradewinds Racing
3 Kelley Bethoney (3 - Cat2)   Wynnewood, PA 242335   Syn-Fit Race Team
4 Julie Kuliecza   Richmond, VA 238481   Tradewinds Elite
5 CATHERINE FRECK (4 - Cat2)   Vienna, VA 274024   Syn-Fit Race Team
6 Ali Ingram (5 - Cat2)   Virginia Beach, VA 289381   Velocita
7 Laura Cook (6 - Cat2)   Virginia Beach, VA 226016   Velocita
8 Kaylan Comer (1 - Cat3)   Blacksburg, VA 326808   u-neak | DESIGNS
9 Wendy Ulmer (7 - Cat2)   Arlington Va 204785   Pixel Envy Cycling
10 Brittany Macdonald (8 - Cat2)   Norfolk, VA 304996   Velocita
11 Marci Hill (2 - Cat3)   Newport News, VA 319520   Velocita

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyOSMOBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee