Race Results for
2012 USA Cycling Cyclo-Cross Nationals
Madison, WI
(Event Information)
Cyclo-cross on 01/06/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen TILFORD   Topeka, KS47:38:00 35598  337 0
2 Kevin HINES   East Wareham, MA47:49:00 16266  350 Corner Cycle Cycling Club
3 Wayne SIMON (1 - Cat1)   Lake Barrington, IL51:30:00 32742  357 PSIMET Racing/Enzo's-PSIMET
4 Tim HACKER (1 - Cat3)   Madison, WI53:04:00 301570  375 Planet Bike
5 Ron HUEBNER (2 - Cat1)   Seattle, WA53:13:00 145895  369 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Danny WARNER (2 - Cat3)   Trout Valley, IL53:32:00 131585  332 Village-Verdigris Cycling/Verdigris-Village CX Team
7 Gregory GOBLIRSCH (3 - Cat3)   River Falls, WI53:40:00 77328  343 Loon State Cyclists
8 Phillip KENEALY (1 - Cat2)   Bedford, NH53:42:00 18892  349 University of New Hampshire
9 Stephen SONGER (2 - Cat2)   Overland Park, KS53:48:00 150789  326 360 Racing
10 John THOMPSON (3 - Cat1)   Shoreview, MN53:55:00 63849  364 St Paul Bicycle Racing Club/Bianchi/Grand Performance
11 Russell THORSTROM (4 - Cat1)   Boise, ID54:10:00 187144  327 Intermountain Cycling Organization
12 John MOSHER (3 - Cat2)   Boxborough, MA54:29:00 140765  328 Wheelworks Racing
13 John BLISS (4 - Cat3)   Boulder, CO54:32:00 83145  353 Team Kappius
14 Alan BLANCHARD (5 - Cat1)   New City, NY54:53:00 255105  356 Century Road Club Association/Blue Ribbon-Translations.com
15 Mark MCGEEN (4 - Cat2)   Waukesha, WI55:12:00 23462  372 Team Mack Racing Assoc. LTD
16 Bill REED (5 - Cat2)   Eagle, ID55:16:00 104415  377 Lost River Cycling Club/St. Lukes Sports Medicine
17 David LUCZYNSKI (5 - Cat3)   Elgin, IL55:22:00 199550  342 0
18 William KUSTER (6 - Cat3)   Anoka, MN55:35:00 59499  367 Loon State Cyclists
19 Tim JAMES (7 - Cat3)   Lafayette, CO55:38:00 271425  360 CROSS PROPZ RACING
20 Edwin RAMBUSKI   San Luis Obispo, CA55:42:00 29071  335 Team Rambuski Law /Team Rambuski Law
21 Kenneth SMITH (6 - Cat1)   Mansfield, TX56:08:00 33008  365 Oklahoma City Velo Club
22 Mathew BAROLI (6 - Cat2)   Troy, MI56:10:00 163946  347 Wolverine Sports Club
23 Allan THOM (8 - Cat3)   Clarendon Hills, IL56:25:00 253766  334 Half Acre Cycling
24 Tedd JACOBSON (9 - Cat3)   Pewaukee, WI56:41:00 161238  363 0
25 Gregory ANDERSON (7 - Cat2)   South Elgin, IL56:51:00 66520  346 Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club/Spin Doctor Cyclewerks
26 Paul NYBERG (8 - Cat2)   Goshen, CT57:11:00 82305  338 TWZ Masters Cycling Team/Horst Engineering Masters Cycling Team
27 Larry KAUFMAN (10 - Cat3)   Princeton, NJ58:15:00 62623  336 Van Dessel Factory Team
28 Lennard ZINN (9 - Cat2)   Boulder, CO58:20:00 120345  370 Boulder Cycle Sport
29 Randal WARREN (10 - Cat2)   Chicago, IL58:24:00 37289  362 xXx Racing
30 Tony TRATTENERO (11 - Cat3)   Simi Valley, CA58:48:00 108493  333 The TEAM /The TEAM - SoCalCross
31 Kirk RHINEHART (12 - Cat3)   Santa Fe, NM58:49:00 190563  355 KHSNM.com/Thenationalsproject.com
32 Daryl RAINS (11 - Cat2)   Winston Salem, NC59:08:00 64810  339 Mock Orange Bikes
33 Bill OKEEFE (13 - Cat3)   Baltimore, MD59:13:00 284982  368 Charm City Cycling LLC
34 William STEVENS (12 - Cat2)   Bolton, MA59:42:00 34102  358 Mid State Cycling Club/Gear Works/Spin Arts Cyclery
35 William KOEHLER (14 - Cat3)   Cedarburg, WI59:56:00 214442  341 BVC/Nomad Cycling
36 Tim LEROY (13 - Cat2)   Waukesha, WI'@1 Lap 81044  374 Team Mack Racing Assoc. LTD
37 Michael METEYER (14 - Cat2)   Madison, WI'@1 Lap 321876  348 Trek Midwest Team
38 Richard TOLER (15 - Cat3)   Dayton, OH'@1 Lap 66088  361 Team Dayton Bicycling/MERRILL LYNCH CYCLING
39 Martin SOETAERT (16 - Cat3)   Austin, TX'@1 Lap 33420  351 Team Brain and Spine Cycling
40 Kenny SIPES (17 - Cat3)   Flaherty, KY'@1 Lap 176930  366 Scheller's Racing Team
41 Dwayne LETTERMAN (18 - Cat3)   Elizabethton, TN'@1 Lap 179248  340 Tri Cities Road Club/MSG Cyclocross
42 Gregory CLAUSEN (19 - Cat3)   Lake Geneva, WI'@1 Lap 348544  371 0
43 Jeff SYMPSON (20 - Cat3)   Rockford, IL'@1 Lap 101514  373 Big Ring Flyers
44 Chris CLAUSEN (21 - Cat3)   St Louis, MO'@1 Lap 182670  330 Pfoodman Racing
45 William ANDERSON   Lawrence, KS'@1 Lap 194087  354 360 Racing
46 Colonel REYNOLDS (22 - Cat3)   Bend, OR'@1 Lap 330228  352 0
DNS Bobby LANGIN   Thousand Oaks, CADNS 254985  359 Platinum Performance Cycling Team
DNS Eric KNUTH (Cat3)   Madison, WIDNS 203995  331 Trek Midwest Team
DNF Andy LUCAS (Cat2)   Leawood, KSDNF 148258  329 360 Racing
DNF Ross GIESE (Cat3)   Lake Geneva, WIDNF 248274  344 Team Velocause
DNF Eric ANDERSON (Cat3)   Bridgewater, NJDNF 1620  376 Somerset Wheelmen

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew SCHMIDT   Lake Geneva, WI24:04:00 303828  114 
2 Scott FUNSTON   Black Diamond, WA24:36:00 270185  118 Old Town Bicycle (OTB)
3 Adam CROFT   Toano, VA25:28:00 306523  105 Slipstream-Craddock Junior Development
4 Philip HEMPSTEAD   Northampton, MA25:47:00 303825  119 Northampton Cycling Club
5 Benjamin KING   Anacortes, WA26:52:00 284055  101 Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Joshua PETERSON   Bountiful, UT28:08:00 338114  115 KUHL
7 Torin BICKMORE   Longmont, CO28:23:00 330652  102 Boulder Junior Cycling
8 Nolan BRUNNER   Boulder, CO28:39:00 318530  103 Boulder Junior Cycling
9 Harrison WHITE   Delanson, NY29:08:00 322530  116 nycross.com/Team NYCROSS.com
10 Enzo ALLWEIN   Cincinnati, OH29:15:00 301180  104 Queen City Wheels
11 Max ROBSON   Boulder Co30:07:00 364335  120 Boulder Junior Cycling
12 Dylan ROCKWOOD   Loveland, OH30:30:00 358574  107 Queen City Wheels/Lionhearts
13 Nick GORDON   Chanhassen, MN30:45:00 364797  110 
14 Mitchell DUTCZAK   Crete, IL33:21:00 297673  112 South Chicago Wheelmen
15 Nick CARTER   Minneapolis, MN37:38:00 361308  109 Birchwood/GIS
16 Anthony BAILEY   Piney Flats, TN40:34:00 324600  117 Tri Cities Road Club/MSG Cyclocross
17 Joseph WEISGERBER   Loveland, OH41:49:00 358628  113 Queen City Wheels/Lionhearts
18 Aidan SCHUTTER   Sun Prairie, WI42:08:00 361042  108 
19 Garrett MCNEAR   Louisville, KY45:13:00 358698  106 Red Zone Cycling
20 Joshua DOOLITTLE   Algona, IA51:04:00 360069  111 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage HECHT   Parker, CO21:39 277074  154 International Christian Cycling Club
2 Spencer PETROV   Mason, OH22:25 301051  131 Queen City Wheels/Lionhearts
3 Cameron BEARD   Bend, OR23:02 329962  132 
4 Sean MCELROY   Palmdale, CA23:47 331752  145 Team Specialized Racing/Team Specialized Racing Juniors
5 Michael OWENS   Richmond, VT23:57 350150  128 Green Mountain Bicycle Club
6 Cade BICKMORE   Longmont, CO24:14:00 286308  138 Boulder Junior Cycling
7 Eric BRUNNER   Boulder, CO24:16:00 298963  141 Boulder Junior Cycling
8 Denzel STEPHENSON   Broomfield, CO24:30:00 331144  144 Boulder Junior Cycling
9 Zachary ROSS   Cincinnati, OH25:27:00 301225  143 Queen City Wheels/Lionhearts
10 Matteo JORGENSON   Boise, ID26:01:00 266037  150 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
11 Maxx HALL   Niles, IL26:04:00 297898  137 Village-Verdigris Cycling
12 Jarrett AREGGER   Kent, WA26:04:00 285209  148 Northwest Velo/JL Velo Racing Team
13 Jordan LEWIS   Gray, TN27:35:00 314224  127 Tri Cities Road Club
14 Luke MULLIS   Rochester Hills, MI28:08:00 296792  149 Wolverine Sports Club
15 Jonah THOMPSON   Albuquerque, NM28:11:00 284769  129 High Desert Bicycles Team
16 Donald SEIB   Bryantpond, ME28:12:00 301790  130 Bikeman.com
17 Caleb SWARTZ   Madison, WI28:19:00 286165  142 Brazen Dropouts/Junior Dropouts
18 Luke ARRIGONI   Hoffman Estates, IL29:22:00 329186  156 Village-Verdigris Cycling/Verdigris-Village CX Team
19 Ryan MADIS   Hudson, OH29:28:00 284218  140 WAS Labs Cycling
20 Alexander CHRISTIAN   Cincinnati, OH29:32:00 324300  126 Queen City Wheels/Lionhearts
21 Simon JONES   Milwaukee, WI29:35:00 291893  136 ISCorp Cycling Team
22 Jackson MCNEAR   Louisville, KY29:41:00 301315  153 Red Zone Cycling
23 Cooper LANGANIS   Cary, IL29:41:00 351936  152 Village-Verdigris Cycling
24 Ryan AITTANIEMI   West Barnstable, MA30:19:00 327226  155 
25 Mikey WAINE   Douglasville, GA31:23:00 281158  134 Fulton Flyers Cycling Club
26 Joshua ANDERSON   Topsfield, MA32:02:00 302632  147 Essex County Velo/Essex County Velo (ECV)
27 Mark MYLES   Utica, KY33:10:00 360293  146 
28 Jacob WEISGERBER   Loveland, OH34:12:00 326000  139 Queen City Wheels/Lionhearts
29 Cameron FISK   Louisville, KY36:33:00 302078  151 Red Zone Cycling
30 daryus PATEL   Evanston'@1Lap 348972  135 xXx Racing
DNS Kevin GOGUEN   Hopedale, MADNS 290750  133 Team CF

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin VINCENT   Simsbury, CT32:22:00 226301  192 Team CF
2 Peter GOGUEN   Hopedale, MA33:09:00 234564  205 Team CF
3 Ian HAUPT   Whitefish Bay, WI33:31:00 253603  176 My Wife Inc
4 Ethan REYNOLDS   Boise, ID33:40:00 280215  210 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
5 Maxx CHANCE   Boulder, CO34:06:00 303319  228 Boulder Junior Cycling
6 Jonathan ANDERSON   Topsfield, MA34:47:00 302730  225 Essex County Velo/Essex County Velo (ECV)
7 David LOMBARDO   Crystal Lake, IL34:50:00 285991  232 Village-Verdigris Cycling/Verdigris-Village CX Team
8 Byron RICE   Durham, NC34:51:00 288002  198 Inland/Back to Dirt/Inland Construction
9 Cooper WILLSEY   Hinesburg, VT35:07:00 283705  187 Green Mountain Bicycle Club
10 William BARTA   Boise, ID35:43:00 277745  191 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
11 Dawson STALLINGS   Bend, OR35:45:00 331058  177 Bend Endurance Academy
12 Nils BOBERG   Shoreview, MN35:49:00 284823  211 Minnesota Junior Cycling Inc.
13 Nolan BRADY   Steilacoom, WA35:59:00 329058  206 Old Town Bicycle (OTB)
14 Matthew OWENS   Richmond, VT36:16:00 350148  193 Green Mountain Bicycle Club
15 David OBRIEN   Olympia, WA36:23:00 251353  212 Revel Consulting/Rad Racing NW
16 Noah GRANIGAN   Cape May Court House, NJ36:30:00 229865  223 Mid-Atlantic Cycling Club
17 Ian MCSHANE   Louisville, KY36:34:00 257336  179 Red Zone Cycling
18 Josey WEIK   Wrenshall, MN36:45:00 297766  221 ISCorp Cycling Team
19 Alden SUOKKO   Woodstock, VT36:53:00 299713  181 Woodstock Bicycle Club/Killington Mountain School Cycling Team
20 Gavin HALEY   Louisville, KY37:10:00 259719  277 Red Zone Cycling
21 Ian KEOUGH   Sandwich, MA37:14:00 285756  214 Corner Cycle Cycling Club/Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corner Cy
22 Garrett GERCHAR   Boulder, CO37:20:00 344890  216 Boulder Junior Cycling
23 Ethan FUROIS   Falcon Heights, MN37:31:00 322612  201 Gopher Wheelmen/Gopher Wheelman
24 Lance HAIDET   Bend, OR37:41:00 330472  194 
25 Alec PORTER   Saint Paul, MN37:44:00 311313  204 St Paul Bicycle Racing Club/Bianchi/Grand Performance
26 Miles FRANK   Whitefish, MT38:08:00 329144  233 Hammer Nutrition-CMG Racing Team/Hammer Nutrition/CMG Racing Team
27 Ben HOGAN   Louisville, CO38:23:00 270866  224 Team Kappius
28 Lukas GIESEN   Albuquerque, NM38:29:00 303640  231 Get Out! New Mexico
29 Nevin WHITTEMORE   Boulder, CO38:30:00 361565  178 Boulder Junior Cycling
30 John ALGERMISSEN   Albuquerque, NM39:12:00 346300  184 Goathead Jr. Devo
31 Garrett ROTH   Shorewood, WI39:14:00 247466  182 ISCorp Cycling Team
32 Brannan FIX   Fort Collins, CO39:58:00 365258  203 
33 Robert PREWITT   Loveland, OH40:42:00 267669  208 Queen City Wheels/Lionhearts
34 Weston FLICKINGER   Akron, OH41:09:00 298929  195 Prochain Cycling
35 Zachary PETERSON   Bountiful, UT41:09:00 338098  189 KUHL
36 Isaac JONAS   Overland Park, KS41:15:00 329084  219 KCOI U2
37 Taylor SQUILLACI   Albuquerque, NM41:52:00 303845  209 Get Out! New Mexico
38 Brian GAINES   Minneapolis, MN41:54:00 244626  183 Gopher Wheelmen/Gopher Wheelman
39 Brandon PRUETT   Silvercreek, GA42:07:00 299892  180 Cycle-Therapy GA
40 John CURTIS   Eagle, ID42:16:00 320356  271 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
41 Michael GAINES   Minneapolis, MN42:24:00 244643  188 Gopher Wheelmen
42 Sam BESTE   Brookfield, WI42:26:00 278712  229 ISCorp Cycling Team
43 Connor TANKERSLEY   Erwin, TN42:33:00 298438  220 Tri Cities Road Club
44 Ian HENRIKSEN   Muscatine, IA42:52:00 335064  222 Melon City Bike Club Inc.
45 Nikos HESSERT   Evanston, IL43:30:00 347054  226 xXx Racing
46 Benedikt TOELDTE   Boise, ID43:42:00 323822  190 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
47 Ryan RAMIREZ   Evanston, IL44:04:00 364835  259 
48 Lane JOHNSON   Shawnee Mission, KS44:44:00 311425  230 KCOI U2
49 Noah ANDERSON   South Elgin, IL47:13:00 326640  213 Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club/Spin Doctor Cyclewerks
50 Peter VOLLERS   Woodstock, VT48:40:00 240217  196 Woodstock Bicycle Club/Killington Mountain School Cycling Team
51 Keenan REYNOLDS   Bend, OR49:33:00 330220  186 Bend Endurance Academy
52 Seamas ALESSIO   Albuquerque, NM.@1LAP 348728  207 Goathead Jr. Devo
53 Max SCHMIDTMANN   Nederland, CO.@1LAP 363173  218 Black Sheep Cycles
DNS Anders NYSTROM   Boise, ID 281627  185 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
DNS Richard RAINVILLE   Livonia, MI 305239  215 Racing Greyhounds/Cycle To Fitness Racing Greyhounds
DNS Douglas HALL   Mission Viejo, CA 303193  199 The TEAM
DNS Nicolas CATLIN   Fairfield, CT 254653  202 Corner Cycle Cycling Club/Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corner Cy
DNF Jacob SCHILLING   Racine, WI 255842  197 Team Mack Racing Assoc. LTD/Team Mack Racing Assn
DNF Thomas ELLIOTT   Carrboro, NC 359486  200 Higher Gear- Gear Head Cyclocross Team

Women - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea SMITH (1 - Cat1)   Phoenix, AZ49:04:00 181710  253 Minuteman Road Club/Ladies First
2 Crystal ANTHONY   Beverly, MA50:04:00 182117  240 
3 Nicole THIEMANN   Philadelphia, PA50:15:00 213558  249 Team CF/Team CF-Elite
4 Carolyn POPOVIC   Philadelphia, PA50:42:00 139753  242 Team CF-Elite
5 Rebecca BLATT   Lakewood, CO51:21:00 241201  254 Team Kenda presented by Geargrinder
6 Kari STUDLEY (2 - Cat1)   Bothell, WA51:25:00 207049  238 Team Redline
7 Ellen SHERRILL   South Lake Tahoe, CA53:13:00 299535  237 Bike Station Aptos
8 Lisa CURRY   Bozeman, MT53:14:00 243762  250 Gallatin Valley Bicycle Club/Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite
9 Laura MURRAY (3 - Cat1)   Catonsville, MD54:03:00 317044  257 
10 Anna DINGMAN (1 - Cat2)   Bozeman, MT54:08:00 248346  252 
11 Marne SMILEY (2 - Cat2)   Chicago, IL54:10:00 250729  236 Bob's Red Mill
12 Christina TAMILIO (4 - Cat1)   Malden, MA54:53:00 262939  243 Minuteman Road Club/Ladies First
13 Brittany MCCONNELL (3 - Cat2)   Iowa City, IA54:59:00 285899  241 Iowa City Cycling Club/Mercy-Specialized
14 Amber RYDHOLM (4 - Cat2)   Boulder, CO55:49:00 280345  255 GS Boulder/Trek Store
15 Alyssa SEVERN (5 - Cat2)   Lees Summit, MO56:48:00 325718  239 Cyclocrossracing.com
16 Serena GORDON   Bend, OR58:46:00 301567  43 
17 Kristine CHURCH   Philadelphia, PA59:16:00 142023  234 Human Zoom Cycling/Human Zoom
18 Jessica HILL (6 - Cat2)   Evanston, IL1:00:04 182688  247 The Pony Shop
19 Meredith PETERSON (7 - Cat2)   Madison, WI1:01:38 248348  248 
20 Michelle BISHOP (8 - Cat2)   Bala Cynwyd, PA1:02:39 283001  235 Cadence/Cannondale Women's Racing Team
21 Cooper AMBJORN   Park Hills, KY1:03:11 299864  251 Covington-Newport Cycling/Team CNC
22 Kristin WENTWORTH (9 - Cat2)   Madison, WI1:04:14 207606  244 Brazen Dropouts/Brazen Dropouts Cycling Team
23 Elizabeth COBB (10 - Cat2)   Bloomington, IN'@1Lap 302950  256 BikeReg.com Cycling Club
DNS Amanda CAREY   Victor, ID 223212  246 Kenda/Felt
DNF Kristina YOUNG (Cat3)   Chicago, IL 197174  258 Team TATI

Women - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally ANNIS (1 - Cat1)   Nashua, NH50:11:00 225263  276 crossresults.com/crossresults.com p/b JRA Cycles
2 Kristal BONI (2 - Cat1)   Erie, CO52:10:00 238717  285 Rapid Racing
3 Nicole BOREM (3 - Cat1)   Warsaw, IN52:30:00 184390  282 OCD Cycling/Bob's Red Mill Cyclocross
4 Corey COOGAN CISEK   Minneapolis, MN52:41:00 261947  292 
5 Kristin WEBER   Boulder, CO53:05:00 354314  287 Boulder Cycle Sport
6 Kelly FISHER-GOODWIN (4 - Cat1)   Whiteman Afb, MO54:19:00 184788  284 KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b Challenge Tires
7 Lisa HUDSON   Golden, CO54:21:00 223636  275 Feedback Sports Racing
8 Jennifer GAERTNER   Coeur D Alene, ID58:37:00 22279  288 Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
9 Alice DROBNA (1 - Cat3)   Bend, OR1:02:26 358794  281 WebCyclery Racing/WebCyclery.com
10 Kimberly THOMAS (1 - Cat2)   Belmont, MI1:03:44 300926  280 Fusion Cycling Team/Fusion IT
11 Shannon GREENHILL (2 - Cat3)   Atlanta, GA1:05:32 109095  291 Peachtree Bikes
12 Gina KENNY (3 - Cat3)   Orland Park, IL1:06:48 210270  294 PSIMET Racing
13 Anne CHEENEY   Durango, CO1:07:52 272068  293 Durango Devo
14 Heather CURNUTT (4 - Cat3)   Madison, WI.@1LAP 246308  279 Brazen Dropouts/Brazen Dropouts Cycling Team
15 Tamara CABALU (5 - Cat3)   Philadelphia, PA.@1LAP 198336  278 Campanohvac/Breakawaybikes.com
16 Amanda MCNABB (6 - Cat3)   Lynnwood, WA.@1LAP 236233  283 Sound Velo Cycling Club/Team Group Health
DNS AnnaJean DALLAIRE   Georgetown, IN 217836  295 
DNS Darcy SANFORD (Cat2)   Iowa City, IA 219270  289 Iowa City Cycling Club
DNF Claire PETTERSEN (Cat3)   Madison, WI 360551  290 Magnus
DNF Melanie GLENN (Cat3)   Philadelphia, PA 309056  286 Campanohvac/Breakawaybikes.com

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney LACH   Cincinnati, OH28:51:00 359638  Queen City Wheels/Lionhearts
2 Carrley SMITH   Boulder, CO32:02:00 362236  Boulder Junior Cycling
3 Ella NEUROHR   Chicago, IL34:16:00 308188  Chicago Cuttin Crew
4 Petra SCHMIDTMANN   Nederland, CO34:44:00 363223  Black Sheep Cycles
5 Morgan FORTIN   Albuquerque, NM34:46:00 332772  Goathead Jr. Devo
6 Emma OSBORNE   Mequon, WI34:47:00 359179  ISCorp Cycling Team
7 Vianne HIBNER-HEREFORD   Albuquerque, NM42:10:00 316090  Goathead Jr. Devo
8 Anna SAVAGE   Westborough, MA44:07:00 331620  Minuteman Road Club
9 Tess ANDERSON   South Elgin, IL49:22:00 326642  Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club/Spin Doctor Cyclewerks

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mina Anderberg   Boulder, CO22:40 269982  31 T.E.A.M. Fuji
2 Skylar SCHNEIDER   West Allis, WI22:47 300089  35 0
3 Ashley ZOERNER   Highlandsranch, CO24:35:00 286023  27 Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
4 Frances HALEY   Louisville, KY25:04:00 285432  29 Red Zone Cycling
5 Gina JOHNSON   Park Ridge, IL25:54:00 298758  39 Village-Verdigris Cycling
6 Veda GERASIMEK   Transfer, PA26:26:00 297211  30 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
7 Anya MALARSKI   Duluth Mn27:29:00 302412  26 Gopher Wheelmen/Gopher Wheelman
8 Eden WEBB   Louisville, KY28:17:00 269657  34 Red Zone Cycling
9 Kennedy ADAMS   Stow, OH28:32:00 310691  37 WAS Labs Cycling
10 Hannah ECKVAHL   Alta Loma, CA28:33:00 270907  32 The TEAM
11 Emily CROFT   Toano, VA28:45:00 286925  36 James River Velo Sport
12 Alijah BEATTY   Washington, IA29:19:00 350706  33 Twisted Spokes Racing Team
13 Hannah ARENSMAN   Rutherford College, NC31:09:00 326470  28 0
14 Hailey FORTIN   Albuquerque, NM31:18:00 309033  40 Get Out! New Mexico
15 Kate DIETRICH   Prospect, KY33:39:00 285651  38 Red Zone Cycling

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma WHITE   Delanson, NY36:29:00 275988  65 nycross.com
2 Tiziana DEHORNEY   Albuquerque, NM37:00:00 269499  64 Get Out! New Mexico
3 Laurel RATHBUN   Monument, CO37:49:00 201838  57 JET Cycling
4 Andrea CASEBOLT   Olympia, WA38:14:00 256332  62 Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Victoria GATES   Southampton, MA38:37:00 281925  51 Tenet Racing/J.A.M. Fund / NCC
6 Katherine SANTOS   Louisville, KY39:13:00 302383  53 Red Zone Cycling
7 Ksenia LEPIKHINA   Boulder, CO39:38:00 296745  56 Boulder Junior Cycling
8 Rachel DOBROZSI   Loveland, OH41:00:00 267450  58 Queen City Wheels/Lionhearts
9 Melissa SEIB   Bryantpond, ME42:09:00 301705  55 Bikeman.com
10 McCauley SMITH   Boulder, CO42:44:00 285844  59 Boulder Junior Cycling
11 Mackenzie GREEN   Mason, OH43:50:00 300251  52 Queen City Wheels
12 Rachael JENSEN   Shell Lake, WI46:54:00 288627  60 Racers Against Childhood Caner/Team Geargrinder
13 Danielle MULLIS   Rochester, MI49:15:00 296790  61 Wolverine Sports Club
DNS Emma SWARTZ   Madison Wi 286164  63 Brazen Dropouts/Junior Dropouts
DNS Emily FALK   Louisville, KY 296089  54 Red Zone Cycling

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie OSBORNE   Mequon, WI34:25:00 298510  82 ISCorp Cycling Team
2 Allison ARENSMAN   Rutherford College, NC35:39:00 307916  76 Fiets Maan Racing
3 Erin DONOHUE   Norwich, VT36:21:00 299236  87 Woodstock Bicycle Club/Killington Mountain School Cycling Team
4 Bailey SEMIAN   Mertztown, PA36:22:00 281672  79 Mid-Atlantic Cycling Club
5 Sarah HUANG   Pleasant Prairie, WI36:24:00 225258  85 Peanut Butter & Co. TWENTY 12/Exergy TWENTY12
6 Ellen Noble   Kennebunkport, ME37:02:00 282412  84 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
7 Hannah FINCHAMP   Altadena, CA38:47:00 301606  81 The TEAM /The TEAM - SoCalCross
8 Elizabeth WHITE   Manchester Nh38:52:00 209806  86 Blue Steel Cyclery
9 Karen BROCKET   Raytown, MO40:19:00 287354  80 Ethos Racing
10 Madeleine MYALL   Lafayette, CA40:59:00 285956  78 California Giant Cycling
11 Catherine MAIER   Yakima, WA41:44:00 210229  83 Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Anna MILTON   Northborough, MA41:58:00 302207  77 Minuteman Road Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee