Race Results for
Gainesville Gran Prix
Gainesville , GA
(Event Information)
Time Trial on 05/12/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Manuel Ramos   Woodstock, GA 296647   Junior Flyers

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Gaddy (1 - Cat1)   Charlotte, NC 256705   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
2 Emilio Asconeguy (2 - Cat1)   Duluth, GA 259337   Rossetti Cycling Team
3 John Stowe (1 - Cat2)   Cataula, GA 258337   Georgia Cycling Inc.
4 Eric Murphy (3 - Cat1)   Athens, GA 127087   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
5 Christopher Calder   Greenville, SC 256717   Les Amis
6 Jake Andrews (2 - Cat2)   Gray Ga 259171   Georgia Cycling Inc.
7 Oliver Flautt (3 - Cat2)   Boulder 307228   Athens Velo Club
8 Leonardo Marquez (4 - Cat2)   Lawrenceville, GA 347902   Lifetime Bikes Loganville
9 Brad Parkerson (5 - Cat2)   Loganville, GA 297241   Lifetime Bikes Loganville

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Licciardello   Acworth, GA 222452   Team Mission Source-NGCA
2 Nathan Robinson   Auburn, AL 288972   
3 Clark Hurst   Dacula, GA 307412   
4 Gabriel Denes   Columbus, GA 260635   Georgia Cycling Inc.

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Cristiano   Charlotte, NC 353092   Trysports p/b Timex
2 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855   Frazier Cycling
3 Sean Philyaw   Buford, GA 336742   Dingo Race Productions, LLC
4 Ryan Couture   Slocomb, AL 277111   PCP Race Team
5 Wendell Scott   Dacula, GA 298577   Frazier Cycling

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Loomis   Gainesville, GA 358544   Dingo Race Productions, LLC
2 Jared Senfeld   Carrollton, GA 301338   
3 Yoshihiro Ueda   Japan 358896   
4 Justin Balmes   Canton, GA 370745   
5 James Himstedt   Cleveland, GA 379879   
6 Nicholas Long   Gainesville, GA 379941   
7 Jason Bodwell   Atlanta, GA 377528   
8 Keith Suderman   Duluth Ga 365104   Frazier Cycling
9 Travis Tindle   Fulshear, TX 379302   North Georgia Cycling Association, Inc.
10 Matthew McCullough   Dahlonega, GA 353334   
11 Mark Grogan   Cumming, GA 273130   Northstar Racing
12 Trey Griffin   Poulan, GA 367386   PCP Race Team
13 Charles Ponder   Atlanta, GA 362367   

Men - Masters - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Wheeler (1 - Cat1)   Albany, GA 175991   Deeds Publishing
2 Todd Muller (1 - Cat2)   Cumming, GA 76626   Deeds Publishing
3 Terry Ingmire   Dawsonville, GA 217678   
4 Brian DeRose (1 - Cat3)   Cumming, GA 145540   Deeds Publishing

Men - Masters - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terrence O'Toole (1 - Cat2)   Atlanta, GA 59628   Iron Data Racing
2 Gregory Hanson (1 - Cat3)   Dacula, GA 267772   Frazier Cycling
3 Chad Davies (1 - Cat4)   Barnesville, GA 197361   Georgia Cycling Inc.
4 Michael Gordon (2 - Cat3)   Dunwoody, GA 205029   Team Mission Source-NGCA
5 Ronnie Bratcher (3 - Cat3)   Cumming, GA 4666   L5Flyers p/b Quantum Mechanics

Men - Masters - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Fritz (1 - Cat4)   Panama City, FL 320064   Florida Masters Cycling
2 Ken Robinson      

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA 279392   Frazier Cycling
2 Ian Garrison   Decatur, GA 348098   
3 Davis Branyon   Gainesville, GA 357029   Frazier Cycling Juniors
4 Ladson Walls   Matthews, NC 367388   Carolina Break- Juniors
5 Eric Calder   Greenville, SC 292939   Les Amis
6 Dawson Askew   Fountain Inn, SC 287078   Les Amis
7 Nicholas Townes   Greer, SC 309052   Les Amis/Calder Brothers Development
8 Austin Moulton      
9 Annalise Oestreich   Powder Springs, GA 333298   Junior Flyers
DQ Nick Oestreich   Powder Springs, GA 277048   Junior Flyers

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cara Beth Branyon   Gainesville, GA 367922   Frazier Cycling

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Moulton (1 - Cat1)   Albany, GA 283377   Louis Garneau Factory Team

Women - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Aldridge (1 - Cat3)   Canton, GA 273899   Frazier Cycling Juniors
2 Katie Herman (2 - Cat3)   Canton, GA 368401   Louis Garneau Factory Team
3 Sophia Broadwell (1 - Cat4)   Roswell, GA 304929   Junior Flyers
4 Diana Ramos (3 - Cat3)   Woodstock, GA 295037   Junior Flyers
5 Jennifer O'Connor (2 - Cat4)   Fayetteville, GA 327238   Sorella Cycling p/b BVM Engineering

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyUSACDFBonk BreakerShimanoOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee