Race Results for
The UA Criterium
Tucson, AZ
(Event Information)
Criterium on 01/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus Schreiber (1 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis-Trek
2 Kyle Colavito (2 - Cat1)   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus
3 Daniel Bennett (3 - Cat1)   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
4 Christopher Wylie (1 - Cat2)   Colorado Springs Co. 274480   Fly Racing Team
5 Chris Ramsey (1 - Cat3)   Tucson, AZ 165364   
6 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173   Iscorp
7 Andre McNulty (2 - Cat2)   Tucson, AZ 260527   TriSports.com
8 Steven Muhle (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
9 Darrell Anderson (4 - Cat2)   Mesa, AZ 236425   White Mountain Road Club
10 matthew Pobloske (5 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
11 Justin Orkney (6 - Cat2)   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling
12 Brian Lemke (4 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis-Trek
13 Richard Hurst (7 - Cat2)   Salt Lake City, UT 276239   El Grupo Youth Cycling Club
14 Nathaniel Davis (2 - Cat3)   Tucson, AZ 305495   Tolero Racing
15 Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   Green Choice Solar
16 Michael Radcliff (8 - Cat2)   Tucson, AZ 294312   TriSports.com
17 Neil Becwar (3 - Cat3)   Tucson, AZ 178596   Team Rhino
18 Keith Janokovsky      Camelback Cycling Club
19 Brian Meyer (9 - Cat2)   Tucson, AZ 220650   
20 Michael Misevch (4 - Cat3)   Tucson, AZ 290204   Aggress
21 Elliot Anderson (5 - Cat3)   Tucson, AZ 259990   TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 Shawn Daly (10 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   trisports cycling
23 Peter Brown (11 - Cat2)   Tucson, AZ 46885   Team Rhino
24 David Reid (5 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
25 Kevin Harsley (6 - Cat3)   Tucson, AZ 107784   TRISPORTS CYCLING / ECLIPSE RACING
26 Marc Overson (1 - Cat4)   Vail, AZ 288760   Tolero Racing
DNF Todd Getzelman (Cat4)   Flagstaff Az 280804   Tachycardia Racing

Men - masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Wylie (1 - Cat2)   Colorado Springs Co. 274480   Fly Racing Team
2 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173   Iscorp
3 Eugene Boronow (1 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   o2/Maynards
4 Brian Lemke (2 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis - Trek
5 Neil Becwar (1 - Cat3)   Tucson, AZ 178596   Team Rhino
6 Jim Woodburne (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   FlemingWealth Strategies
7 Daniel Bennett (3 - Cat1)   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
8 Patrick Collier   Green Valley, AZ 98972   Giant Cycling Club
9 Peter Brown (3 - Cat2)   Tucson, AZ 46885   Team Rhino
10 Scott Biaggi (4 - Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
11 craig orozco (2 - Cat3)   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
12 Darrell Anderson (5 - Cat2)   Mesa, AZ 236425   White Mountain Road Club
13 Matthew Frye (1 - Cat4)   Tucson, AZ 216400   trisports/eclipse racing
14 Steven Muhle (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
15 Andrew Hosterman (3 - Cat3)   Tucson, AZ 48867   TriSports/Eclipse Racing
16 matthew Pobloske (7 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
17 Keith Brodhagen (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER performance center
18 Kurt Garbe (4 - Cat3)   Tucson, AZ 261467   Aggress
19 Daniel Redivo (2 - Cat4)   Mesa, AZ 107652   Landis/Trek WMRC
20 David French (5 - Cat3)   Tucson, AZ 53871   Trisports Cycling/Eclipse Racing
21 Mark Herrington (6 - Cat3)   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
22 Andre McNulty (9 - Cat2)   Tucson, AZ 260527   Trisports.com cycling/Eclipse racing
23 Shawn Daly (10 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   trisports cycling
24 Kevin Harsley (7 - Cat3)   Tucson, AZ 107784   TRISPORTS CYCLING / ECLIPSE RACING
25 David Reid (4 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
26 Marty Giles (3 - Cat4)   Tucson, AZ 282141   Southwest Hand Cycling Team
27 eric taylor (8 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   kaladi-subway
28 Scott Baker (11 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
29 James Averill (9 - Cat3)   Tucson, AZ 296012   Aggress
30 marco valente (4 - Cat4)   Vail, AZ 289650   Tachycardia Racing
31 Stephen Atkins (5 - Cat4)   Tempe, AZ 272200   San Tan Racing/Paragon Cycling
32 Christopher Goldsmith (10 - Cat3)   Tucson, AZ 53715   LeScomparse
33 Derek Rich (6 - Cat4)   Phoenix, AZ 307417   Landis Trek
34 Kiral Thompson (11 - Cat3)   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
DNF Peter Michaud (Cat3)   Tucson, AZ 258249   Landis-Trek

Men - masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Brown (1 - Cat2)   Tucson, AZ 46885   Team Rhino
2 Keith Brodhagen (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER performance center
3 Andrew Hosterman (1 - Cat3)   Tucson, AZ 48867   TriSports/Eclipse Racing
4 Jay Silvestri (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe
5 Scott Leonard (2 - Cat3)   Vail, AZ 107687   Team Rhino
6 Joe Struttmann (2 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
7 Bill McDorman (3 - Cat3)   Tucson, AZ 180347   Team Pay 'n Take
8 David French (4 - Cat3)   Tucson, AZ 53871   Trisports Cycling/Eclipse Racing
9 Scott Baker (3 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
10 Matthias Feurer (5 - Cat3)   Tucson, AZ 204102   unattached
11 Kiral Thompson (6 - Cat3)   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
12 David Dobler (3 - Cat4)   Tucson, AZ 366594   Team O2
13 Christopher Goldsmith (7 - Cat3)   Tucson, AZ 53715   LeScomparse
14 J Kevin Carnichael      unattached
15 Wade Clark (8 - Cat3)   Tucson, AZ 132223   RPM
16 Jeffrey Ulbrich (4 - Cat4)   Tucson, AZ 206909   Southwest Hand Cycling Team
17 Alex Garcia (5 - Cat4)   Marana, AZ 272960   Tolero Racing
18 Wayne Moore (6 - Cat4)   Tucson, AZ 254383   Unattached
19 C Michael Jolivet (9 - Cat3)   Tucson, AZ 49832   Le Scomparse
20 Erec Toso      Syncardia
21 Alan Fischer (10 - Cat3)   Tucson, AZ 45330   Jim Click Automotive Team/Arizona Cycling Racing Team Inc.
22 George Frantziskonis (1 - Cat5)   Tucson, AZ 366268   
DNF Eric Williams (Cat4)   Tucson, AZ 208814   Team Rhino
DNF Gary Lawrence (Cat4)   Green Valley, AZ 209843   RPM

Men - masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Walrath (1 - Cat4)   Tucson, AZ 333954   Summit Velo
2 Larry Hansen (2 - Cat4)   Globe, AZ 278978   Honeywell Cycling
3 Glenn Harris (3 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo
4 Joe Puchi (4 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
5 Gary Sax (5 - Cat4)   Tucson, AZ 127028   Summit Velo
6 Dennis Kruse (6 - Cat4)   Tucson, AZ 288656   Summit Velo
7 Ted Frohling (7 - Cat4)   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Men - juniors - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Scahroeder      Two Wheel Jones
2 Max Deller   Mesa, AZ 366750   Two Wheel Jones
3 Royce Hitchcock   Queen Creek 366668   Two Wheel Jones Racing
4 Joshua Layton   Mesa, AZ 366376   Two-wheel Jones Racing
5 Joseph Layton   Mesa, AZ 366375   Two-wheel Jones Racing

Men - juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing Team
2 tyler stites   Tucson, AZ 341120   El Grupo Youth Cycling Club
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
4 John Bennett   Sahuarita, AZ 277888   
5 Huddson Hassell   Mesa, AZ 364948   Two-Wheel Jones Racing
6 david anaya   Tucson, AZ 341354   El Grupo Youth Cycling Club
7 John Padilla   Mesa, AZ 366053   Two Wheel Jones

Men - juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Logan Boyd   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
3 Cameron Modisett   Tucson, AZ 339374   El Grupo Youth Cycling Club
4 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   Two Wheel Jones Racing
5 daniel yakushevich   Tucson, AZ 341116   El Grupo Youth Cycling Club
6 Austin Swang   Mesa, AZ 365992   Two Wheel Jones Racing
7 Trevor Williams   Gilbert, AZ 365583   Two Wheel Jones Racing
8 Christian Santa Cruz      El Grupo Youth Cycling Club
9 ben duncan   Tucson Az 342602   El Grupo Youth Cycling Club
10 keenan duncan   Tucson, AZ 342600   El Grupo Youth Cycling Club
11 Ernest Tofani   Rio Rico, AZ 348874   

Men - juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
2 Josh PrattFerguson   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
3 Donovan Caputo   Tucson, AZ 296677   El Grupo Youth Cycling Club
4 Christian Mathews   Tucson Az 284799   El Grupo Youth Cycling Club
5 Jaden Feddock   Gilbert, AZ 364928   Two-Wheel Jones Racing
6 Michael Atkins   Tempe, AZ 276027   San Tan Racing
7 jesse gilmer   Tucson, AZ 358648   El Grupo Youth Cycling Club
8 Derek Hall   Mesa, AZ 358353   White Mountain Road Club
9 Thomas Keating   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
10 Royce Griffiths      

Men - collegiate C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Gross   Cave Creek 292354   University of Arizona
2 Michael Martin   Brooklyn, CT 305134   Exposition Wheelmen
3 Ryan Milmoe   Scottsdale, AZ 359878   Purdue University
4 Nick Ellett   Tucson, AZ 366914   NAU
5 Patrick Rinckey   Tucson, AZ 365290   Johns Hopkins University
6 Lucas Chien   Tempe, AZ 361326   ASU
7 Kyle Martinez   Santa Fe, NM 343224   Lobo Cycling Team
8 Russ Edge   Tucson, AZ 366615   
9 Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726   UNM
10 Gregory Jones   Phoenix 366186   ASU
11 Ethan Burns   Tucson, AZ 272627   University of Arizona
12 David Roppel      ASU
13 Brandon Quam   Albuquerque, NM 325006   UNM
14 Christopher Wilkinson   Flagstaff, AZ 260408   NAU
DNF Douglas Torres   Albuquerque, NM 340014   UNM

Men - collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Franklin   Tucson, AZ 306603   NAU
2 Adam Zeldin   Tucson 266520   Johns Hopkins University
3 David Carlson   Tucson, AZ 323534   University of Arizona
4 Evan Saperstein   Boca Raton 337154   ASU
5 Brandon Davidson      Univeristy of Arizona
6 Ethan Powers   Fort Collins, CO 322682   NAU

Men - collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Ihilano      Purdue University
2 Spencer Crites   Mesa, AZ 284734   ASU
3 David Glick   Tucson, AZ 175967   University of Arizona
4 David Rakestraw   Flagstaff, AZ 330862   NAU
5 Ryan Petry   Tempe, AZ 336768   ASU
6 Ethan Millstein   Tempe, AZ 323806   ASU
7 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   ASU
8 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   University of Arizona
9 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817   UNM
DNF Andrew Tierney   Tempe, AZ 281760   ASU
DNF Tobin PeytonLevine   Tempe, AZ 306129   ASU

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Frye   Tucson, AZ 216400   trisports/eclipse racing
2 Sam Gross   Cave Creek 292354   University of Arizona
3 Ethan Powers   Fort Collins, CO 322682   NAU
4 Kyle VanRenterghem   Tucson, AZ 366683   
5 Anthony Brown   Vail, AZ 5030   Team Rhino
6 Larry DeMik   Mesa, AZ 366815   Two Wheel Jones Racing
7 Daniel Parkman   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand Cycling Team
8 Hunter Babler   Tucson, AZ 356946   TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 Jaden Feddock   Gilbert, AZ 364928   Two-Wheel Jones Racing
10 Marty Giles   Tucson, AZ 282141   Southwest Hand Cycling Team
11 ryan mcmahon   Tucson, AZ 344202   
12 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   Two Wheel Jones Racing
14 Christopher Traynor   Phoenix, AZ 113638   
15 Ryan Milmoe   Scottsdale, AZ 359878   Purdue University
16 Russ Edge   Tucson, AZ 366615   
17 Kevin Huenneke   Tucson, AZ 336422   
18 Kyle Martinez   Santa Fe, NM 343224   Lobo Cycling Team
18 Joseph Korkames   Phoenix, AZ 360659   N/A
19 Jeremiah Parvin   Carrollton, VA 358857   TriSports Cycling/Eclipse Racing
20 Thomas Keating   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
21 Noah Fay   Tucson, AZ 342314   Summit Velo
22 Derek Hall   Mesa, AZ 358353   White Mountain Road Club
23 Michael Carsten   Tucson, AZ 177656   Summit Velo
24 Zachary Brooks   Tucson, AZ 278313   Team O2
24 Austin Swang   Mesa, AZ 365992   Two Wheel Jones Racing
26 Garrett Myers   Tucson, AZ 337674   University of Arizona
26 Devin James      
27 scott patterson   El Paso, TX 340740   
28 Michael Atkins   Tempe, AZ 276027   San Tan Racing
29 Jarreau Jones   Pensacola, FL 297445   Southwest Hand Cycling Team
30 Lonnie Poarch   Sahuarita, AZ 366347   
31 Bill McAdams   Tucson, AZ 335546   Trisports/Eclipse
32 Ralph Schnelle   Sahuarita, AZ 365157   
33 Schuyler Burns   Tucson 353970   Tachycardia
34 Nick Ellett   Tucson, AZ 366914   Team Winded
35 Brian Lambert   Tucson, AZ 335066   Juice Plus
36 Scott Handler   Tucson, AZ 342066   
37 Brian Tedder   Tucson 361442   Summit Velo
38 lucas murray   Tucson, AZ 346686   El Grupo Youth Cycling Club
DNF Gilberto Melendez   Tucson, AZ 364702   02 Modern Fitness

Men - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Davis   Tucson, AZ 305495   Tolero Racing
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
3 David Rakestraw   Flagstaff, AZ 330862   Flagstaff Cycling
4 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
5 craig orozco   Tucson, AZ 334188   summit velo
6 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Camelback Cycling Club
7 Donovan Caputo   Tucson, AZ 296677   El Grupo Youth Cycling Club
8 Todd Getzelman   Flagstaff Az 280804   Tachycardia Racing
9 Mark Herrington   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
10 Logan Boyd   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
11 Riley Post   Mesa, AZ 304506   ORO VALLEY BICYCLE
13 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   Landis/Trek WMRC
14 Douglas Ritenour   Phoenix, AZ 313820   Bicycle Haus Racing
15 Michael Martin   Brooklyn, CT 305134   Expowheelmen
16 Nathan Franklin   Tucson, AZ 306603   Northern Arizona University
17 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
18 Lucas Chien   Tempe, AZ 361326   Team Green Choice/ Team RPM/ Airpark Bikes
19 Adam Zeldin   Tucson 266520   Johns Hopkins University
20 David Carlson   Tucson, AZ 323534   University of Arizona
21 Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   Green Choice Solar
22 Marc Overson   Vail, AZ 288760   Tolero Racing
23 richard stevens   Vail, AZ 272759   Tachycardia Racing
24 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   Team O2
25 Parris Humphrey   Tucson, AZ 302241   02 Modern Fitness
26 Adam Sklar   Tucson, AZ 297079   TriSports.com
27 Luis Valdez   Tucson, AZ 306778   Team O2/Maynards
28 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   NBoundZ Racing
29 Stephen Atkins   Tempe, AZ 272200   San Tan Racing/Paragon Cycling
30 Tobin Peyton Levine      ASU
31 Ken Montaney   Tucson, AZ 301455   Trisports Cycling/Eclipse Racing
32 Ywaine Klix   Oro Valley, AZ 273128   
33 Larry Bennett   Tucson, AZ 331998   Summit Velo
34 marco valente   Vail, AZ 289650   Tachycardia Racing
35 Patrick Rinckey   Tucson, AZ 365290   Johns Hopkins University
36 Derek Rich   Phoenix, AZ 307417   Landis Trek
37 Evan Saperstein   Boca Raton 337154   ASU Cycling and Triahtlon Club
38 Rex Munger   San Diego, CA 56496   NOBC
39 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   NO TEAM
DNF John Beck   Tucson, AZ 264025   Momentum Endurance
DNF Lirain Urreiztieta   Tucson, AZ 305136   

Men - cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 brian axelrod   Phoenix, AZ 305379   FASTER Performance Center
2 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
3 Rick Bucher   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
4 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   
5 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Bicycle Ranch
6 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   University of Arizona Cycling Team
7 Christian Maldonado   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Alex Strickland   Tucson, AZ 277660   El Grupo Youth Cycling Club
9 Dan Maher   Tucson, AZ 229834   White Mountain Road Club
10 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   
11 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   Team Rhino/OVB
12 Richard Hurst   Salt Lake City, UT 276239   El Grupo Youth Cycling Club
13 Trent Nielsen   Mesa, AZ 280434   Jetset Racing
14 Josh PrattFerguson   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
15 Jonathan Triplett   Tucson, AZ 306832   O2 Modern Fitness/Maynards
16 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   Aggress
17 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   TriSports Cycling/Eclipse Racing
18 Michael Misevch   Tucson, AZ 290204   Aggress
19 Neil Becwar   Tucson, AZ 178596   Team Rhino
20 Eric Preiss   Tucson, AZ 294950   TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   unattached
22 Leo Masursky      Aggress
23 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817   University of New Mexico Lobo Cycling
24 James Averill   Tucson, AZ 296012   Aggress
25 Thomas Mackay   Crofton 258841   C3-Athletes Serving Athletes
26 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Aggress
27 Kevin Harsley   Tucson, AZ 107784   TRISPORTS CYCLING / ECLIPSE RACING

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marcotte      ELBOWZ RACING
2 Gordon Fraser   Tucson, AZ 68842   Competitive Cyclist
3 Cole House (1 - Pro)   Oneida Wi 183112   Competitive Cyclist
4 Chad Beyer   Tucson, AZ 155190   Competitive Cyclist
5 Tanner Putt (1 - Cat1)   Park City, UT 216553   BMC Hincapie Sportswear
6 Travis McCabe   Tucson, AZ 268330   Landis - Trek
7 Thomas Jondall (2 - Cat1)   Tucson Az 243091   Landis - Trek
8 Victor Riquelme (3 - Cat1)   Tucson, AZ 282338   Wonderful Pistachios Pro Cycling
9 Jared Bunde (4 - Cat1)   Brooklyn, NY 162551   GS Mengoni U.S.A.
10 Christopher Uberti (5 - Cat1)   Greenville, SC 238311   Panther pb Competitive Cyclist
11 George Cyrus (6 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
12 Vasanth Coorg (7 - Cat1)   Phoenix, AZ 215254   Velossimo Racing presented by Jack and Adam's Bicycles
13 Christopher Chase (1 - Cat2)   Marquette, MI 241064   RACC p/b geargrinder
14 Elliot DuMont (2 - Cat2)   Tucson, AZ 220038   O2 Modern Fitness
15 Brian Corneleus      Team O2
16 Justin Orkney (3 - Cat2)   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling/Eclipse Racing
17 Eugene Boronow (8 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   o2/Maynards
18 Nicholaus Schreiber (9 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis - Trek
19 Spencer Crites (10 - Cat1)   Mesa, AZ 284734   ASU
20 Colin Don (11 - Cat1)   Los Angeles, CA 256718   Landis - Trek
21 Timothy Carolan (12 - Cat1)   Tucson, AZ 55904   Landis/Trek
22 Michael Dziedzic (13 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis - Trek
23 Michael Mathis (14 - Cat1)   Tucson, AZ 200845   Bicycle Haus
24 David Reid (15 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis-Trek
25 Joey Iuliano (4 - Cat2)   Muleshoe Tx 237283   Astellas Oncology p/b ABD
26 Michael Radcliff (5 - Cat2)   Tucson, AZ 294312   Trisports.com cycling/ Eclipse Racing
27 Shawn Daly (6 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   trisports cycling
28 David Welsh (7 - Cat2)   Tucson, AZ 142434   Trisports.com cycling/Eclipse racing
29 Michael Castro (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
30 Andre McNulty (9 - Cat2)   Tucson, AZ 260527   Trisports.com cycling/Eclipse racing
31 Brian Lemke (16 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis-Trek
32 Robert Chorost (10 - Cat2)   Tucson, AZ 272430   TachyCardia Racing
DNF Scott Arnold (Cat2)   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
DNF Benjamin Lair (Cat2)   Tucson, AZ 149788   TriSports Cycling
DNF Brian Meyer (Cat2)   Tucson, AZ 220650   
DNF Brian Ellis (Cat2)   Tucson, AZ 288591   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johanna Roberts (1 - Cat3)   Tucson, AZ 108769   Southwest Hand Cycling Team
2 Jane Berger (2 - Cat3)   Tucson, AZ 164775   CARE 4 Cycling
3 Maryclaire Rimron   Tucson, AZ 71943   Team RPM
4 Rachel Gioannini (1 - Cat4)   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo
5 Rachel Hilgeford (2 - Cat4)   Tucson, AZ 249452   Summit Velo
6 Zoe Cohen (3 - Cat4)   Tucson, AZ 236915   Giant Cycling Club

Women - juniors - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Jones   Mesa 366303   Two-wheel Jones Racing
2 Amber Susco      Two Wheel Jones
DQ Morgan Eaton   Mesa, AZ 333990   Two Wheel Jones

Women - juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Welch      El Grupo Youth Cycling Club
2 Olivia Bohn   Tucson, AZ 300398   El Grupo Youth Cycling Club

Women - juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lizzy Caputo   Tucson, AZ 305597   El Grupo Youth Cycling Club
2 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   Two-Wheel Jones Racing
3 Annaliese Schnelle   Sahuarita 366983   
4 Rachel Peterson   Queen Creek, AZ 366780   Two Wheel Jones

Women - juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 emily franklin   Tucson, AZ 341504   El Grupo Youth Cycling Club

Women - collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Herbertson   Tucson, AZ 311466   University of Arizona
2 Hannah Budinoff      University of Arizona
3 Reiley Pankratz   Tempe, AZ 366517   ASU
4 Rachel Alter   Tucson, AZ 305291   University of Arizona
5 Erin Osborne   Flagstaff, AZ 366977   NAU
6 Sara Schmidt   8053459916 367033   ASU

Women - collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Lauterbach   Tucson, AZ 303942   University of Arizona

Women - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
25 Melissa Sotelo   Tucson, AZ 308559   Trisports/Eclipse

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin Laroche   Los Angeles, CA 366797   
2 Emily Kipp      The Cycling House
3 Kate VanRoekel   Tucson, AZ 287987   O2/Maynards
4 Kendra Wiebers (1 - Cat4)   Mesa, AZ 271873   Two-Wheel Jones Racing
5 Lizzy Caputo   Tucson, AZ 305597   El Grupo Youth Cycling Club
6 Emily Francone   Tucson, AZ 287499   Team Colleen
7 Candace Porter (2 - Cat4)   Tucson, AZ 334730   Summit Velo
8 Kat Salthouse (3 - Cat4)   Tucson, AZ 341410   Trisports Cycling/Eclipse Racing
9 Reiley Pankratz (4 - Cat4)   Tempe, AZ 366517   ASUCTC
10 Betsy Chernoff (5 - Cat4)   Tempe, AZ 366792   White Mountain Road Club
11 Melissa Sotelo (6 - Cat4)   Tucson, AZ 308559   Trisports/Eclipse
12 Rachel Alter   Tucson, AZ 305291   RIDECLEAN
13 Giuliana Donnelly (7 - Cat4)   Tucson, AZ 350696   Summit Velo
14 Aubrie Jones      
DNF Kathy Eaton   Mesa, AZ 306279   Two Wheel Jones Racing
DNF Linnea Herbertson   Tucson, AZ 311466   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alisha Welsh   Tucson, AZ 276369   Primal/MapMyRide
2 Chloe Black   Tucson, AZ 239348   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Marilyn McDonald      
4 Heather Dunphy (1 - Cat2)   Mesa, AZ 127285   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Natalie Koch (2 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   Landis/Trek
6 Kate VanRoekel (1 - Cat3)   Tucson, AZ 287987   O2/Maynards
7 Kapri Gonzales (3 - Cat2)   Queen Creek, AZ 307416   Landis/Trek
8 Tracey Perez (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 299436   TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 Chloe Woodruff   Tucson, AZ 214920   Crankbrothers Race Club 11
10 Kristen Hetzel (5 - Cat2)   Tucson, AZ 239691   TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Kimberly Truitt (Cat2)   Tucson, AZ 289865   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyBonk BreakerUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee