Race Results for
The Mineral Wells Stage Race
Bedford, TX
(Event Information)
Road Race on 02/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
2 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
3 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
4 Kevin Helf   Collinsville, OK 306868   360 Sports
5 Gary Kanaby   Chula Vista, CA 366022   San Diego Bicycle Club
6 Don Allen   Richardson, TX 342534   Woodlands Cycling Club Race Team

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Hercules (1 - Cat1)   Bryan, TX 260061   PACC
2 Mario Arroyave (2 - Cat1)   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
3 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
4 Joshua Carter (3 - Cat1)   Fairview Heights, IL 110443   Dogfish Racing Team
5 Justin Maciekowicz (4 - Cat1)   Overland, MO 199884   Dogfish Racing Team
6 James VanDeven (5 - Cat1)   De Soto, MO 128064   Dogfish Racing Team
7 Adam Koble   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Phillip Snodgrass (6 - Cat1)   Dallas, TX 266817   DNA Racing
9 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   787 Racing
10 Corey Ray (7 - Cat1)   Coppell Texas 157827   PACC
11 Christopher Powers (8 - Cat1)   Flower Mound, TX 63195   Matrix/RBM
12 Todd Farrell (9 - Cat1)   Keller, TX 103971   ThinkFinance Racing
13 Collin Davis (10 - Cat1)   Euless, TX 225276   Plano Athletic Cycling Club/PACC
14 John McAllister (11 - Cat1)   Fort Worth, TX 206241   Velossimo Racing
15 Anthony WHITE (12 - Cat1)   Granbury, TX 274005   Velossimo Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Les Akins (1 - Cat2)   Wichita Falls, TX 142150   Oklahoma City Velo Club
2 Chris Lowry (1 - Cat1)   League City, TX 211096   PROACTIVE
3 Robert Watson (2 - Cat2)   The Colony, TX 308282   Bikesale.com
4 Joel Hawks (3 - Cat2)   Plano, TX 284976   Infinity Cycling Club
5 Joseph Jakofcich (4 - Cat2)   Edmond, OK 60327   Oklahoma City Velo Club
6 Eric Burkhart (5 - Cat2)   Midland, TX 127652   Team Delirium Racing
7 Rob Gray (1 - Cat3)   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
8 Patrick Dougherty (2 - Cat3)   Ft Worth, TX 55980   ThinkFinance Racing
9 Tom Harrison (6 - Cat2)   Midland, TX 49493   Team Delirium Racing
10 Stefano Rosellini (1 - Cat4)   San Antonio, TX 329760   Team Delirium Racing
11 Dudley Irby (3 - Cat3)   Plano, TX 277518   Infinity Cycling Club
12 Kurt Joseph (7 - Cat2)   Austin, TX 266490   Austinbikes/Revenant
13 Wayne Ziegler (2 - Cat4)   Dripping Springs, TX 175885   HammerHeadBikes.com
14 Rich Dotson (3 - Cat4)   Fort Worth, TX 244413   Infinity Cycling Club
15 John Emerson (4 - Cat3)   Dallas, TX 251354   McKinney Velo Club
16 Rick Beckman (5 - Cat3)   Copperas Cove, TX 269137   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
17 Brent Napier (6 - Cat3)   Plano, TX 309917   Infinity Cycling Club
18 Todd Mann (4 - Cat4)   Plano, TX 69536   
19 Peter Erdoes (8 - Cat2)   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
20 Michael Steeves (7 - Cat3)   Garland, TX 72640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 Timothy Silva (8 - Cat3)   Keller, TX 250502   ThinkFinance Racing
22 Scott Munroe (9 - Cat3)   Temple, TX 48216   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
23 Damon RW Wiseman (9 - Cat2)   Lubbock, TX 17072   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
24 Robert McCarver (10 - Cat3)   Odessa, TX 281121   Team Delirium Racing
25 Brian Mackey (5 - Cat4)   Tulsa, OK 299547   Team Soundpony
26 Charles Dixon (6 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
27 Cole Gober (7 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
28 John LaSorsa (11 - Cat3)   Lawton, OK 20450   Oklahoma City Velo Club

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Ereli (1 - Cat3)   Houston, TX 10893   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
2 Henry Skowronek (1 - Cat2)   Flower Mound, TX 200360   North Texas Road Team
3 Bill Shirer (2 - Cat3)   Dallas, TX 32500   Mirage
4 Lee Troy (3 - Cat3)   Katy, TX 53622   Red's Racing
5 J Jones (4 - Cat3)   Oklahoma City, OK 161175   Oklahoma City Velo Club
6 David Billingsly (5 - Cat3)   Tulsa, OK 49645   Team Soundpony
7 Joe Udell (6 - Cat3)   Austin, TX 90097   Kelly's Team
8 Duane Neu (7 - Cat3)   Denton, TX 155372   North Texas Road Team
9 Tom Chitwood (8 - Cat3)   Tulsa, OK 6806   Team Soundpony
10 Corvin Alstot (1 - Cat4)   Houston, TX 1477   Gulf Coast Cycling Association
11 Hill Swift (2 - Cat4)   Houston, TX 241076   Toyota / Cycling Team presented by GCCA
12 Jeff Barrett (3 - Cat4)   Frisco, TX 45060   Crest/RBM Cycling
13 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   
14 Dan Lundeen (4 - Cat4)   Houston, TX 231659   Bikin N Eggs
15 Paul Carroll (5 - Cat4)   Fort Worth, TX 340480   Tuneros Racing
16 Kenneth Smith (9 - Cat3)   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   ThinkFinance Racing
2 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Slipstream-Craddock Junior Development
3 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   Austinbikes/Revenant
4 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   PACC
5 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Zachary Lytle   Dallas, TX 60167   PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Joey Mesa   Oklahoma City, OK 133355   Team Undiscovered
8 Stephen Mire   Covington, LA 281103   Team LaS'port
9 Ricky Randall   Highland Village, TX 272809   Hotter'N Hell Hundred
10 Jacob White   Pauls Valley, OK 272180   Tulsa Wheelmen
11 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing
12 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   Team Party Time
13 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing
14 Rob Bell   Oklahoma City, OK 252928   Team Undiscovered
15 Grady Hodge   Shreveport, LA 291560   Team LaS'port
16 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   PACC
17 Cailean Carlberg   Tulsa, OK 242682   Bicycles of Tulsa
18 Matthew Kessing   Austin, TX 282150   Team Wooly Mammoth
19 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   ThinkFinance Racing
20 Evan Bybee   Oklahoma City, OK 226469   DNA Racing
21 Brady Schmiedeberg   Edmond, OK 213881   Oklahoma City Velo Club
22 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   Velossimo Racing
23 Michael Morgovnik   Austin, TX 196720   Team Wooly Mammoth
24 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   Matrix/RBM
25 John Moore   Tulsa, OK 208556   Bicycles of Tulsa
26 Erin Elliott   Oklahoma City, OK 225120   DNA Racing
27 Kyle Anderson   Wichita Falls, TX 238136   PARK PLACE DEALERSHIPS
28 Robert Biard   Austin, TX 260814   787 Racing
29 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   PARK PLACE DEALERSHIPS
30 Ryan Fiddler   Stillwater, OK 202325   Bicycles of Tulsa
31 Robert Smallman   Indianapolis, IN 337310   Pro- Form Bike Shop
32 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   Team Wooly Mammoth
33 Michael Sheehan   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
34 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   Slipstream-Craddock Junior Development
35 Michael Bruzina   Hartsburg, MO 282794   Dogfish Racing Team
36 bob Cummings   Rose Hill, KS 276726   Dallas Racing
37 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   ThinkFinance Racing
38 mike lalla   Coon Rapids Mn, MN 201623   Plano Athletic Cycling Club/PACC
39 Travis Kropf   Mineral Springs, AR 335654   ThinkFinance Racing
40 Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   Oklahoma City Velo Club
41 justin rempel   Tulsa, OK 294677   Bicycles of Tulsa
42 Chad Hodges   Moore, OK 175928   DNA Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wilder   Albuquerque, NM 260481   PACC
2 Sean Brown   Burkburnett, TX 272798   Hotter'N Hell Hundred
3 Aaron Highfill   Choctaw, OK 294228   DNA Racing
4 James Perrin   Deer Park, TX 339558   Bike Barn Texas
5 Scot Pemberton   Stiener Ranch, TX 114557   VooDoo Racing
6 Colin Strickland   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
7 Aldo Curiel   Bonita, CA 256588   Hotter'N Hell Hundred
8 ed hughey   Austin, TX 268661   Velossimo Racing
9 Mathew york   Asheville, NC 292077   Crest/RBM Cycling
10 Tommy Willis   Oklahoma City, OK 229656   Oklahoma City Velo Club
11 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Slipstream-Craddock Junior Development
12 Nick Torraca   Grapevine, TX 338924   
13 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
14 Brandon Melott   Warr Acres, OK 260604   Oklahoma City Velo Club
15 Judson Copeland   Edmond, OK 240939   Team Undiscovered
16 Zachary Carlson   Plano, TX 277433   Matrix/RBM
17 Trent Hickey   Yukon, OK 203080   Oklahoma City Velo Club
18 Steve Quick   Houston, TX 263808   Shama Cycles
19 Tanner Culbreath   Tulsa, OK 258588   Scuderia Superleggera
20 Roger Mangham   Little Rock, AR 259017   Central Arkansas Velo/CARVE
21 Mathias Ihlenfeld   Austin, TX 303009   787 Racing
22 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
23 John Price   Houston, TX 151427   Tuneros Racing
24 Michael Wert   Flower Mound, TX 319236   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
25 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   Velossimo Racing
26 Jeffrey Reiter   Austin, TX 240520   Team Cycle Progression
27 Ben Sewell   Dallas, TX 177629   KingRacingGroup
28 James Kennedy   Lewisville, TX 288691   
29 Erique Williams   Houston, TX 297166   Bicycle World of Houston
30 John Ehinger   Lewisville, TX 210503   Plano Athletic Cycling Club/PACC
31 Jess Parker   Jenks, OK 161436   Scuderia Superleggera
32 Colby Logback   Dallas, TX 305633   Team Party Time
33 Frank Cusimano   Richardson, TX 301599   DNA Racing
34 Juan Borondy   Cleburne, TX 268504   Velossimo Racing
35 Brian ODonnell   Houston, TX 331128   Shama Cycles
36 Michael Bohn   Celina, TX 212895   Plano Athletic Cycling Club/PACC
37 Travis Furman   Lincoln, NE 336770   Lincoln Industries Cycling
38 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   Team Undiscovered
39 Glen Watson   Leaguecity, TX 290034   Bike Barn Texas
40 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   PROACTIVE
41 John Brown   Fort Worth, TX 114178   TBi - Dedicated Race Team
42 Tony Steward   Edmond, OK 326388   Oklahoma City Velo Club
43 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   Velossimo Racing
44 Brent Aston   Dallas, TX 293737   Mirage
45 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   Sun & Ski/Champion Core Racing
2 Steven Mitchell   Coppell, TX 272688   Sun & Ski/Champion Core Racing
3 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Gene Daniel   Tulsa, OK 335306   Team Soundpony
5 Harry Mann   Fort Worth, TX 305275   ThinkFinance Racing
6 Kyle Springer   Lubbock, TX 305613   ThinkFinance Racing
7 Terry Storch   Edmond, OK 302332   Team Undiscovered
8 JonHoward Hanson   Keller, TX 290868   
9 Carson Lange   Austin, TX 349134   787 Racing
10 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338   Scalo Veloce
11 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   ThinkFinance Racing
12 Jamie Stopforth   Jenks, OK 308200   Tom's Bicycles
13 Zack Sutton   Parker, TX 303152   The Bicycle Store
14 Matt Wickett   Tulsa, OK 335980   Tom's Bicycles
15 Keegen Knapp   Little Rock, AR 314228   Central Arkansas Velo/CARVE
16 Enoc Ishida   Cedar Hill, TX 353980   Cowboys Racing
17 Aaron Wade   Austin, TX 347742   VooDoo Racing
18 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   Sun & Ski/Champion Core Racing
19 Houston Skipper   Kannapolis, NC 312608   Central Carolina Cycling Club
20 Gene Dan   Houston, TX 307988   Shama Cycles
21 Nathaniel Goodell   Lewisville, TX 358058   Sun & Ski/Champion Core Racing
22 Seth Likens   Tulsa, OK 331530   Tom's Bicycles
23 Said Assali   Houston, TX 353912   Shama Cycles
24 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   ThinkFinance Racing
25 Jeff BRADLEY   Missouri City, TX 283153   Southwest Cycling Club Racing
26 Dustin Sallee   Guthrie, OK 293282   Team Undiscovered
27 Dylan Postier   Stillwater, OK 358709   Team Undiscovered
28 Ryan Godfrey   Dallas, TX 357701   Dallas Bike Works
29 Kaleb Nimz   Oklahoma City, OK 292811   Team Undiscovered
30 Tyler Roberts   Wildwood, MO 243473   International Christian Cycling
31 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   Sun & Ski/Champion Core Racing
32 Matt Centofonti   Dallas, TX 365654   Sun & Ski/Champion Core Racing
33 Eugene Ilang   Yukon, OK 309092   
34 Jon Wyrick   Austin, TX 323880   VooDoo Racing
35 Kent Myers   Austin, TX 260618   VooDoo Racing
36 Zoran Smaic   Red Oak, TX 120194   Peloton-Specialized Cycling Team
37 Beau Lee   Oklahoma City, OK 330186   DNA Racing
38 Ian Scott   Allen, TX 290418   McKinney Velo Club
39 Joel Saldana   Carrollton, TX 362145   Sun & Ski/Champion Core Racing
40 Andrew Quick   Coppell, TX 341828   Sun & Ski/Champion Core Racing
41 Mike Patrick   Tulsa, OK 291400   Tom's Bicycles

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Allen   Abilene, TX 237533   Matrix Cycling Club
2 Clayton Wilkins (1 - Cat4)   Paron, AR 295226   LeBorne Development
3 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
4 Thomas Baert (2 - Cat4)   Plano, TX 339686   Matrix/RBM
5 Skyler Mackey   Tulsa, OK 333154   Team Soundpony
6 dallas myers (3 - Cat4)   Edmond, OK 342174   Team Rad Racing Club
7 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Garrett Hobbs (4 - Cat4)   Columbia, KY 330718   PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Sawyer currie   Edmond, OK 337206   Team Rad Racing Club
10 Jay Myers   Edmond, OK 337638   Team Rad Racing Club
11 Ryan Forrest   Edmond, OK 352860   Team Rad Racing Club
12 Connor Bazley (5 - Cat4)   Nacogdoches Texas 367990   
13 Alex Gonzalez (6 - Cat4)   Cedar Park, TX 357344   T3Multisports Elite Junior Cycling
14 Anthony Phillips (7 - Cat4)   Frisco, TX 305637   Matrix/RBM
15 Matthew Strange (8 - Cat4)   San Antonio, TX 366373   Dallas Racing
16 Jacob Howitt (1 - Cat5)   Allen, TX 354032   McKinney Velo Club
17 Zachary Smith (9 - Cat4)   Maumelle, AR 368511   LeBorne Development
18 Connor Westhoff (10 - Cat4)   Plano, TX 369126   McKinney Velo Club
19 David Burkhart   Brighton, MI 247102   
20 Ethan Burson (11 - Cat4)   Paron, AR 340004   Team Carve
21 Dylan Gray (12 - Cat4)   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports
22 reydesel garcia (2 - Cat5)   Mckinney, TX 310049   Matrix/RBM
23 Estefy Gonzalez (13 - Cat4)   Cedar Park, TX 366421   T3Multisports Elite Junior Cycling
24 Lucas York   Asheville, NC 358298   Matrix Cycling Club
25 Hayden Otto (3 - Cat5)   Muenster, TX 366868   

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Frentress   Austin, TX 335548   787 Racing
2 Robert Plaskota (1 - Cat4)   Fort Worth, TX 187400   
3 Jeff Grant   Houston 365814   Shama Cycles
4 Robert Baatz   Lewisville, TX 339438   Corinth Cycling/Harden Dental
5 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
6 Julian Howitt   Allen, TX 352318   McKinney Velo Club
7 Bryan Roberts (2 - Cat4)   Keller, TX 219898   TBi - Dedicated Race Team
8 Kevin Reedy (3 - Cat4)   Amarillo, TX 222133   
9 Phillip Vanlandingham (4 - Cat4)   Oklahoma City, OK 244541   
10 Doug Allen (5 - Cat4)   Fredericksburg, TX 209463   Velossimo Racing
11 Luke Slavens (6 - Cat4)   Corinth, TX 107196   Corinth Cycling/Harden Dental
12 Erik Bricker (7 - Cat4)   Dallas, TX 62036   KingRacingGroup
13 Michael Yeager (8 - Cat4)   Morgan Hill, CA 366475   Cowboys Racing
14 Robert Diaz (9 - Cat4)   Dickinson, TX 290690   Bike Barn Texas
15 Christopher Kellogg (10 - Cat4)   Keller, TX 294837   
16 Nathan Aust   Grand Prairie, TX 321548   Velossimo Racing
17 Roland SanMiguel (11 - Cat4)   Corinth, TX 296246   Corinth Cycling/Harden Dental
18 Dan Ronan   Dallas, TX 356856   
19 Dwayne Otto (12 - Cat4)   Muenster, TX 26937   
20 Frank Velazquez (13 - Cat4)   Dallas, TX 72129   
21 Matthew DENTON   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling/Harden Dental
22 Derek Cooley (14 - Cat4)   Corinth, TX 301087   Corinth Cycling/Harden Dental
23 Ron Hawks (15 - Cat4)   Southlake, TX 283964   TBi - Dedicated Race Team
24 Johnny Cox (16 - Cat4)   Fort Worth, TX 319778   Tuneros Racing
25 Derek Whisenhunt (17 - Cat4)   Keller, TX 180655   Cowboys Racing
26 James Gillum (18 - Cat4)   Little Rock, AR 218197   Team Carve
27 Jamie Zitnik (19 - Cat4)   Southlake, TX 253523   Cowboys Racing
28 Todd Gray (20 - Cat4)   Denton, TX 298853   Corinth Cycling/Harden Dental
29 Larry Bezdek (21 - Cat4)   Dublin, CA 337840   Matrix/RBM
30 Nard Moseley   Dallas, TX 351130   KingRacingGroup
31 bill viering (22 - Cat4)   Fort Worth 368967   
32 Doug Baysinger (23 - Cat4)   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
33 Patrick Mahan   Frisco, TX 282177   McKinney Velo Club
34 Mark Culp (24 - Cat4)   Fort Worth, TX 296611   Velossimo Racing
35 tim Burson (1 - Cat5)   Paronn, AR 320628   Team Carve
36 Clyde Stafford Jr (25 - Cat4)   Dallas, TX 165289   Mirage

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Brown   Midland, TX 366748   
2 Danny Hayden   Tylertyler, TX 336444   FRESH Racing
3 seth cooke   Tyler, TX 366168   FRESH Racing
4 Michael Johnson   Dallas, TX 304773   
5 Goran Petrovski   Mckinney, TX 345668   McKinney Velo Club
6 Luis Rosero   Justin 365525   
7 joshua carey   Dallas, TX 355394   Mirage
8 John Freemire   Abilene, TX 366263   Team VT Bike Stuff
9 Brandon O'Neal   Spring, TX 225641   The Woodlands Cycling Club
10 Patrick Shahan   Midland, TX 308561   Texas Tech University
11 Grant Lewis   Texarkana, TX 338272   
12 Kyle Walker   Aledo, TX 368638   Texas Tech University
13 Daniel Burross   Wichita Falls, TX 366342   
14 Paul Wells   Denton, TX 368159   Corinth Cycling/Harden Dental
15 aldemar hernandez   Mcallen, TX 367758   
16 Jason Paxton   Cibolo, TX 250272   
17 Grant Hayes   Okc, OK 365625   DNA Racing
18 Wayne Edgar   Norman, OK 342064   Team Undiscovered
19 Tim Ataie   Plano, TX 350116   
20 kevin owen   Abilene, TX 357525   Team VT Bike Stuff
21 CRAIG SAHLI   Broken Arrow, OK 356616   Tom's Bicycles
22 Matt Wills   Oklahoma City, OK 313288   Team Undiscovered
23 Erik Maybee   Wichita, KS 364987   
24 Scott Giancola   Oak Point, TX 358641   McKinney Velo Club
25 james baucum   Amarillo, TX 358644   
26 Brian Russell   Edmond, OK 359983   Team Undiscovered
27 scott patterson   El Paso, TX 340740   
28 Keith Bassham   Owasso, OK 358854   Tom's Bicycles
29 Chris Darby   Plano, TX 368853   
30 Bernave Velasquez   Arlington, TX 313174   
31 Russell Terry   Wichita Falls, TX 357643   Texas Tech University
32 William Bonnette   Lewisville, TX 343552   Sun & Ski/Champion Core Racing
33 John Jordan   Mc Kinney, TX 368230   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
2 Kathryn Donovan   Oxnard, CA 266674   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
3 Anna Sanders   Phoenix, AZ 279796   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
4 Kayla Sterling (1 - Cat2)   Gerald, MO 267818   Exergy TWENTY12
5 Mary Elizabeth Maroon   Sacramento, CA 219555   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
6 Pamela Hinton (2 - Cat2)   Columbia, MO 198666   Dogfish Racing Team
7 Candice Ramsey (1 - Cat1)   Broken Arrow, OK 306162   Bicycles of Tulsa
8 Amber Vredenburg (3 - Cat2)   Round Rock, TX 251058   T3Multisports Elite Junior Cycling
9 Sheri ROTHE (2 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
10 Tracie Akerhielm (3 - Cat1)   Denton, TX 228874   ThinkFinance Racing
11 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
12 Rachel Byus (4 - Cat2)   Chandler, AZ 260379   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
13 Michelle Lewis Sirianni Gacki (5 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
14 Elizabeth Wilborne (4 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   LeBorne Development
15 Tammy Bray (1 - Cat3)   Maumelle, AR 245370   LeBorne Development
16 Erin Reedy (2 - Cat3)   Amarillo, TX 248750   
17 Michelle Hayner (3 - Cat3)   Austin, TX 355384   Velossimo Racing
18 Rachel Warner   Anna, TX 200801   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
19 Michelle Montoya (6 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
20 Sarah Lundeen (4 - Cat3)   Dallas, TX 280211   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
21 Brigitte Jordan (5 - Cat3)   Dallas, TX 186365   Colavita Racing, Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Atkinson   Austin, TX 362136   Velossimo Racing
2 Amelie Seneker   Tulsa, OK 287786   Tom's Bicycles
3 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   Matrix Cycling Club
4 Jane Bui   Austin, TX 295866   Velossimo Racing
5 Rita Mitchell   Coppell, TX 341702   
6 Susan Alger   Lubbock, TX 348576   Chaparral Cycling Club
7 corie Davis   Owasso, OK 296400   Tom's Bicycles
8 Jeanne Lambert   Coppell, TX 334604   Sun & Ski/Champion Core Racing
9 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   ThinkFinance Racing
10 Dee Smith   Tulsa, OK 293150   Tom's Bicycles
11 Nancy Jarrett   Canyon Tx 357729   Sun & Ski/Champion Core Racing
12 Shelby Burleson   Little Rock, AR 355444   Arkansas Cycling & Fitness
13 Tanya VanWinkle   Waxahachie, TX 360361   
14 Patricia Collins   Alexandria, VA 219845   Team Army-USAC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee