Race Results for
All Gravity #1 - Double Down Hoe Down 4
Spokane, WA
(Event Information)
Downhill on 03/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLIE SPONSEL   Lake Oswego, OR01:39.78 230753  74 
2 BRYAN CRUM   Spokane, WA01:39.91 114586  58 Bicycle Butler/West Coast Racing
3 ROB CRUMP   Kirkland, WA01:41.30 311576  77 
4 BOB STENSON   Bellevue, WA01:41.74 279077  81 
5 FELIX WUNDERLICH   01:42.79  27 
6 JAKE GROB   Kirkland, WA01:42.81 265425  54 Wheel Sport East
7 CRAIG HILL   Colbert, WA01:43.94 345056  61 Spokane Rocket Velo
8 MATT PATTERSON   Snoqualmie, WA01:44.41 231152  23 
9 KEITH THOMPSON   Issaquah, WA01:44.71 35447  19 
10 JOSHUA KAHN   Porltand, OR01:45.33 261583  83 
11 LANE PAXTON   Missoula, MT01:45.36 150826   
12 WILLIE HOBBS   Whitefish, MT01:47.59 280487  38 Great Northern Cycling
13 ADAM RANSAVAGE   North Bend, WA01:47.97 292601  55 
14 JERRY KNIGHT   Seattle, WA01:48.19 252778  45 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHNAHTON ALLYN   Kent, WA01:43.82 310191  46 Big Tree Cycling
2 KEVIN LITTLEFIELD   Auburn, WA01:44.09 311006  36 
3 ANDRE VOLARD   01:44.29  15 
4 TREVOR BENNETT   Spokane, WA01:45.13 310766  63 Wheel Sport East
5 KOLE WETHERELL   Clatskanie, OR01:45.76 310603  35 Project 529
6 NIK DUNN   01:49.03  17 
7 ALEX ARNOLD   01:49.60  16 
8 NIKOLAS CLARKE   Redmond, WA01:50.26 334728  47 
9 KENDALL SMITH   Summerville, OR01:53.38 345228  69 
10 KYE REFVEM   Fall Cityfall City, WA02:03.03 365017  24 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON SAMS   Bellingham, WA01:42.42 294576  
2 STEVEN MYER   01:42.97  14 
3 ALAN THOMPSON   Salem, OR01:44.18 320584  84 
4 ERIK GORMAN   Viola, ID01:45.35 243723  39 
5 LUCAS CHALCRAFT   Bonney Lake, WA01:46.12 368537  43 
6 STEVEN BAFUS   Moscow, ID01:46.72 212136  86 
7 ANTHONY LEONARDUZZI   Snoqualmie, WA01:47.13 303673  72 
8 COLE JOHNSON   Helena, MT01:47.33 295216  40 Gravity Guild
9 CHRIS FLORES   Quincy, CA01:47.82 211671  64 
10 CAMERON HOEFER   Woodinville, WA01:48.22 302528  37 
11 JUSTIN COVEY   Lewiston, ID01:48.55 353930  87 
12 Michael Wieser   Boise, ID01:49.86 227734  50 Wild Rockies Racing Team
13 TYLER RAPP   Marysville, WA01:50.33 272052  68 
14 CHRIS WAMSLEY   Liberty Lake, WA01:50.73 265434  59 
15 JUSTIN FELDHAUS   Mt Vernon01:51.89 341050  32 
16 WILLIAM FLOYD   Spokane, WA01:52.10 289645  70 The Bike Hub
17 Nolan Richards   Sammamish, WA01:52.21 338330  88 
18 KYLE HANLEY   Bellevue, WA01:52.27 269395  31 
19 CASEY HOFFMAN   Portland, OR01:52.63 262706  48 Bicycle Butler/West Coast Racing
20 DICK HETTINGER   01:52.67   
21 STEVE CETO   Seattle, WA01:53.04 214392  33 
22 JESSE RANSAVAGE   North Bend, WA01:54.00 303895  56 
23 BILLY LEWIS   Seattle, WA01:54.57 375450  49 
24 BARRY LUNDEN   Spokane, WA02:05.21 268173  76 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HANNER   Rathdrum Idaho01:48.71 369959  85 
2 SCOTT KEMP   Shoreline, WA01:49.71 191554  66 
3 JEFF REES   Spokane Valley, WA01:50.90 93452  79 The Bike Hub
4 ANDY COOK   Spokane Valley, WA01:55.59 91743  80 
5 LUKE LYON   Lewiston, ID02:01.80 213391  65 
6 AJ JOHNSON   Fort Eustis, VA02:05.73 216253  52 

Men - Cat 1 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL DILL   Seattle, WA01:51.39 343528  22 
2 TODD ZIMMERMAN   Bellingham, WA01:54.71 294569  
3 DUGAN CRITTENDEN   Seattle, WA01:57.63 329210  20 
4 SHAWN FOLEY   Snoqualmie, WA01:58.12 326008  73 
5 RICH DENSMORE   Spokane, WA02:08.72 198986  78 Bicycle Butler/West Coast Racing
6 JASON WITT   Billings, MT02:09.40 172532  18 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAMON SEDIVY   Kalispell, MT02:13.35 341322  120 
2 PETER DUNN   02:51.65  101 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HENRY HOLM   Spokane02:06.20 344600  161 
2 ZACHARY SEDIVY   Kalispell, MT02:06.39 341146  121 
3 PRESTON PRIMMER   Spokane, WA02:06.80 318492  200 
4 CASEY ROBERTS   Durango, CO02:11.64 322116  193 Fort Lewis College
5 KEENAN CHARLTON   Jefferson City, MT02:12.42 354876  127 Gravity Guild
6 RASER POWELL   Martin City, MT02:15.45 344214  106 
7 JON STEINTIS   02:15.67  215 
8 CHASE SMITH   Tacoma, WA02:23.26 350774  201 
9 ERIC ALLEN   02:24.21  169 
10 COLE LUEDTKE   02:25.98  165 
11 EMMETT WILLIAMS   02:28.33  133 
12 PADDY HANLEY   03:24.89  164 
DNF BRAD STIPEK   Renton WaDNF 369476  151 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEC WATTS   Camas01:48.01 375721  143 
2 NICK DORAN   01:53.46  144 
3 CHRIS SANCHEZ   Camas, WA01:55.42 375624  155 
4 ERIC GEIST   Coeur D Alene, ID01:56.09 368318  212 
5 JUSTIN BUMGARNER   01:56.12  163 
6 SHAWN MATHIAS   01:56.42  145 
7 ERIC SCHNECK   Spokane01:57.35 293162  211 
8 ANTHONY WILLIAMS   Spokanes, WA01:57.87 375625  159 
9 ALEX ELEY   Steilacoom, WA02:04.70 289633  177 
10 CURTIS HOFFMAN   Kirkland, WA02:07.84 378429  124 
11 CHRIS MCELROY   02:08.99  156 
12 CYLE COATS   02:11.88  108 
13 CHAD BILLMIRE   Spokane, WA02:13.16 368387  152 Bicycle Butler/West Coast Racing
14 SCOTT NELSON   Spokane, WA02:17.65 292879  180 
15 MARK DOLINAR   Spokane, WA02:29.11 376184  172 
16 KENNETH JOHNSTON   Boise, ID02:12.67 232485  136 
17 KEYLE WEAVER   02:21.24  213 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT MINNICK   01:57.35  150 
2 TIMMY WISEMAN   02:01.67  129 
3 AUSTIN SWOPES   Lewiston, ID02:02.22 293317  149 
4 TYLER RANDOLPH   Mead, WA02:02.70 307773  158 
5 JOHN GALLEGOS   Cheney, WA02:06.32 368444  170 
6 Ryan Lynn   Spokane Valley, WA02:07.11 374634  131 
7 JESSE CONROY   Ferndale, WA02:07.42 370595  114 
8 BRAD DOWD   Greenacres, WA02:08.43 375471  198 The Bike Hub
9 MAX FRIESE   02:08.96  207 
10 MIKE LAWLESS   Groveland, MA02:11.77 153858  167 
11 JOSHUA ANUSZKIEWICZ   02:58.39  111 
DNF ELI STEVENS   Pullman, WADNF 375930  102 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN HENRY   02:02.60  142 
2 MICHAEL SCHEUER   02:02.72  103 
3 TRISTYN DUERR   Snohomish, WA02:09.13 265439  82 
4 DAVID GOODE   Spokane, WA02:11.21 245193  216 
5 DUSTIN ROGERS   Issaquah, WA02:14.13 344758  128 
6 LANCE COGLEY   Spokane02:28.95 376279  160 Bicycle Butler/West Coast Racing
7 JASON BALAJADIA   02:48.10  192 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROY OMO   Billings, MT02:02.17 375833  104 
2 JIM MCCRACKEN   02:07.03  110 
3 JEFF LANE   02:11.03  105 
4 ANDREW CLARKE   02:15.62  135 
DNF CHRIS CHARLTON   Jefferson City, MTDNF 354878  126 Gravity Guild

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN ALLYN   Kent, WA02:48.09 310190  134 

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDRE STROM   Whitefish, MT03:53.39 316444  119 
2 Kyle Strom   Whitefish, MT04:49.11 430015  118 

Men - Cat 3 - Junior - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACH MCCRACKEN   02:51.46  109 
2 ETHAN LIEB   03:14.03  138 
3 CAMERON WAMSLEY   Spokane, WA03:34.50 353928  140 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON WAMPLER   02:32.54  199 
2 JAKE KING   Coram, MT02:40.48 357318  130 
3 ALEX WAMSLEY   02:56.97  139 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYAN WILSON   Lone Tree, CO02:04.10 272665  132 
2 DAVID REDDINGER   02:10.84  186 
3 JOE WILLIAMSON   Fayetteville, AR02:14.25 43187  196 
4 DEREK HANSEN   02:26.48  162 
5 STEVEN TINNELL   02:48.78  154 
6 JOE GRANT   Lehi, UT03:14.57 157291  146 
7 JOSH GIBBS   03:15.89  148 
8 NATHAN BYERS   03:22.68  147 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT ROBINSON   02:23.98  174 
2 ERIK VAN STEEN   02:24.82  185 
3 PETE KINSEY   Benton City, WA02:30.65 374803  125 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM LIEB   02:34.59  137 
2 STEVE WILLIAMS   03:05.17  168 

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RANDY PRIMMER   Spokane, WA03:19.78 356118  178 
2 KIM FLOYD   Spokane, WA03:47.19 308279  179 The Bike Hub

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN O'CONNELL   Seattle, WA01:58.86 312430  67 
2 JAIME REES   Spokane Valley, WA02:08.28 228046  60 The Bike Hub
3 Chelsey Stevens   Spokane, WA02:18.69 268172  53 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHELLE BENSON   Bellingham, WA02:05.47 320612  30 
2 GRETCHEN NELSON   Seattles, WA02:18.69 343356  21 
3 ADRIAN HOPKINS   Snoqualmie, WA02:23.83 362102  28 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARINA MAHONEY   Issaquah, WA02:37.87 291034  173 
2 ADRIENNE LANE   02:39.82  190 
3 JESSICA CRUMP   02:40.81  217 
4 LACY KEMP   02:48.78  166 
5 SANDY DENSMORE   Spokane, WA02:52.85 212143  191 Bicycle Butler/West Coast Racing
6 ASHLEY DENSMORE   03:30.54  197 
7 GRETCHEN RANDOLPH   03:44.54  112 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARI LEY   02:52.74  113 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoSpyOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee