Race Results for
2012 Arizona State Criterium Championships & Not S
Phoenix, AZ
(Event Information)
Criterium on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon MCNULTY   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing Team
2 Kyle KENT   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
3 David POLLEY   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
4 Brian RAWLINSON      
5 Levi KRAMER   Scottsdale, AZ 353942   FASTER Performance Center
6 Michael HEMMERLIN   Mesa, AZ 286193   Strada Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor SKINNER   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
2 Joseph LUPIEN   Santa Maria 366765   Team Winded
3 Nick THORPE   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
4 Clayton STONE   Anthem, AZ 330752   
5 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
6 Don HENLEY   Phoenix, AZ 300281   Strada Racing Club
7 Juan ARELLANO   Yuma, AZ 291211   Yuma Bike Club
8 Ruben REYES   Somerton 368545   YBC Racing
9 Lance GRIFFITHS   Mesa 376941   
10 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
11 Lance EDDIS-FINBOW   Phoenix, AZ 359920   
12 Zachary KEZIRIAN   Scottsdale, AZ 365098   Notre Dame Strada
13 Austin SWANG   Mesa, AZ 365992   Two-Wheel Jones Racing
14 Chris MAGRAS   Phoenix, AZ 367035   
15 Sammy LEVEY   Phoenix, AZ 349594   Strada Racing Club
16 Kenny ANDERSON   Anthem 366990   
17 Remington RITTER   Mesa Az 365308   Strada Racing Club
18 Dale RUTH   Scottsdale, AZ 366593   McDowell Cycling
19 Miguel AGUIRRE   Yuma, AZ 343522   YBC Racing
20 Royce GRIFFITHS   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing
21 Habib Sabbagh   Scottsdale, AZ 365769   

Men - Cat 1/2/3 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus SCHREIBER (1 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
2 Adam MYERSON   Dorchester, MA 52534   Team Mountain Khakis
3 Jonathan PARRISH (2 - Cat1)   Chandler, AZ 147952   Bicycle Haus Elite
4 Brian FORBES (3 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
5 John SALSKOV   Tempe, AZ 113251   Primal - 1st Bank
6 Victor RIQUELME   Tucson, AZ 282338   
7 Craig STREIT (4 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
8 Cody HALL (5 - Cat1)   Scottsdale, AZ 58522   Carlos OBriens Racing pb Tribe
9 George CYRUS (6 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
10 Kenny POLLEY (1 - Cat2)   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
11 Bryan ANTOL (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
12 Joseph LUPIEN   Santa Maria 366765   Team Winded
13 Taylor SKINNER (3 - Cat2)   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
14 Timothy RISLEY (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 52596   Fleming Wealth Strategies.com
15 Joe SUSCO (7 - Cat1)   Mesa, AZ 222729   Unity Racing
16 Rick BUCHER (4 - Cat2)   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
17 Daniel EATON   Mesa, AZ 306276   Mesa Cycles Racing Team
18 Robert KROHN (2 - Cat3)   Flagstaff, AZ 331074   Flagstaff Cycling
19 Matthew HOLECKO (5 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos OBriens Racing pb Tribe
20 Steven MUHLE (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   
21 Michael DZIEDZIC (8 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis/Trek
22 Jim SILVERMAN (7 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
23 Scott ARNOLD (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
24 Kyle COLAVITO (9 - Cat1)   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus Elite
25 Jonathan GREEN (9 - Cat2)   Mesa, AZ 295121   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
26 Philip WILSON (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth Strategies.com
27 Kevin KIRKWOOD (10 - Cat1)   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
28 Jason KELLY (4 - Cat3)   Prescott, AZ 287284   Carlos OBriens Racing pb Tribe
29 David REID (11 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
30 Dan WHITEHILL (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Arizona Masters Racing

Men - Cat 2/3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt SNIEGOWSKI (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
2 Kenny POLLEY (2 - Cat2)   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
3 John SALSKOV   Tempe, AZ 113251   Primal - 1st Bank
4 Jake SPELMAN (1 - Cat3)   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
5 Jeff HOMAN (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
6 Jim WOODBURNE (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   Fleming Wealth Strategies.com
7 Jonathan GREEN (4 - Cat2)   Mesa, AZ 295121   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
8 Leroy WALTERS (5 - Cat2)   Encinitas, CA 299611   Camelback Bike Club
9 Jason KELLY (2 - Cat3)   Prescott, AZ 287284   Carlos OBriens Racing pb Tribe
10 Joe WITHERS (3 - Cat3)   Santa Rosa 266308   
11 Andrew COPE (4 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
12 Leo MASURSKY (5 - Cat3)   Tucson, AZ 208705   Aggress
13 Joseph LUPIEN   Santa Maria 366765   Team Winded
14 Drew TYGER (6 - Cat3)   Bozeman 274934   Lancaster Regional Cycling Team
15 Andrew SNIEGOWSKI (7 - Cat3)   Phoenix, AZ 233197   Camelback Bike Club
16 Robert KROHN (8 - Cat3)   Flagstaff, AZ 331074   Flagstaff Cycling
17 Rick BUCHER (6 - Cat2)   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
18 Chaz LANE (9 - Cat3)   Chandler Heights, AZ 335454   Two-Wheel Jones Racing
19 Casey CLARK (10 - Cat3)   Tucson, AZ 322446   University of Arizona

Men - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic SUOZZI   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
2 Joe WITHERS   Santa Rosa 266308   
3 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
4 Nardo RODRIGUEZ   Phoenix, AZ 155571   Focus Racing
5 Kirk KLEPFER   Chandler, AZ 327112   San Tan Racing/Paragon Cycling
6 Chaz LANE   Chandler Heights, AZ 335454   Two-Wheel Jones Racing
7 Aaron EINFRANK   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
8 Jaycen BROWN   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
9 Stephen BANTA   Tempe, AZ 289487   NBOUNDZ Racing
10 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
11 Adam SKLAR   Tucson, AZ 297079   TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Keith BERKSHIRE   Mesa, AZ 111911   FASTER Performance Center
13 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
14 Rodolfo ESPINO   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
15 Braden BOTT   Phoenix, AZ 323426   Carlos OBriens Racing pb Tribe
16 Mark FESER   Scottsdale, AZ 349216   
17 Aaron MATOS   Scottsdale, AZ 303271   Jobing.com Racing
18 Sean CONNOLLY   Gilbert, AZ 304257   Two-Wheel Jones Racing
19 Adam DUNN   Gilbert Az. 366759   Focus Racing
20 Colin TAIRA   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing
21 Philip BUTLER   Cave Creek, AZ 205668   FASTER Performance Center
22 Craig OROZCO   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
23 Jim NIEMEYER   Anthem, AZ 291276   FASTER Performance Center
24 Justin BUSH   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
25 Scott FORD   Anthem, AZ 298798   Team Winded
26 Christopher TRAYNOR   Phoenix, AZ 113638   
27 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
28 Kenneth KOCH   Dewey, AZ 255654   Absolute Bikes Team
29 Steven GURLEY   Phoenix, AZ 58573   FASTER Performance Center
30 David MITCHELL   Gilbert, AZ 333040   Two-Wheel Jones Racing
31 Keith JANKOVSKY   Tempe, AZ 278383   Camelback Bike Club
32 Nicholas RISHER   Phoenix, AZ 328792   Swiss American Racing Team
33 Allen ANTONELLI   El Mirage, AZ 367117   
34 Jay WARNER   Anthem, AZ 291501   FASTER Performance Center
35 Nathan CHASZEYKA   Las Vegas, NV 271453   Team Fluid Cycling Club
36 Joseph STATT   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
37 Nathan GRILL   Las Vegas, NV 279417   Team Fluid Cycling Club
38 Andrew SMITH   Mill Valley, CA 296574   Camelback Bike Club
39 Dave MAGRAS   Phoenix, AZ 305147   Fleming Wealth Strategies.com
40 Douglas PERRY   Tucson, AZ 280420   Aggress
41 Jim PENN   Goodyear, AZ 41867   Fleming Wealth Strategies.com
42 Scott GRAMKE   Phoenix, AZ 273932   Bicycle Haus Racing
43 Derek RICH   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
44 James DELANEY   Phoenix, AZ 100658   Carlos OBriens Racing pb Tribe
45 Steven WALMSLEY   Anthem, AZ 305577   FASTER Performance Center
46 Joe SALONTAI-II   Chandler, AZ 365774   Focus Racing
47 James KEEGAN   Prescott, AZ 273532   YBC Racing

Men - Cat 4/5 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic SUOZZI   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
2 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
3 Nardo RODRIGUEZ   Phoenix, AZ 155571   Focus Racing
4 Nathan GRILL   Las Vegas, NV 279417   Team Fluid Cycling Club
5 Aaron EINFRANK (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
6 Craig OROZCO   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
7 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
8 Scott FORD   Anthem, AZ 298798   Team Winded
9 Casey CLARK   Tucson, AZ 322446   University of Arizona
10 Clifford FRINK (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 352412   
11 Rodolfo ESPINO (3 - Cat4)   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
12 Brad WILHELM (4 - Cat4)   Maricopa, AZ 213645   
13 Justin BUSH (5 - Cat4)   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
14 Stephen BANTA   Tempe, AZ 289487   NBOUNDZ Racing
15 Nick THORPE (6 - Cat4)   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
16 Jaycen BROWN   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
17 Andrew SMITH (7 - Cat4)   Mill Valley, CA 296574   Camelback Bike Club
18 Philip BUTLER (8 - Cat4)   Cave Creek, AZ 205668   FASTER Performance Center
19 Christopher TRAYNOR (9 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   
20 Aaron LORD (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 367492   
21 Austin CROSBY (10 - Cat4)   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
22 Ruben REYES (11 - Cat4)   Somerton 368545   YBC Racing
23 Keith JANKOVSKY (12 - Cat4)   Tempe, AZ 278383   Camelback Bike Club
24 Jim PENN (13 - Cat4)   Goodyear, AZ 41867   Fleming Wealth Strategies.com
25 Allen ANTONELLI (14 - Cat4)   El Mirage, AZ 367117   
26 James TRYONAS   Brewster, NY 104331   
27 Don HENLEY (15 - Cat4)   Phoenix, AZ 300281   Strada Racing Club
28 David NICHOLLS (2 - Cat5)   Cave Creek, AZ 296085   
29 Joseph KORKAMES (3 - Cat5)   Phoenix, AZ 360659   
30 Kevin LaRA (16 - Cat4)   Chandler, AZ 218894   White Mountain Road Club
31 James DELANEY (17 - Cat4)   Phoenix, AZ 100658   Carlos OBriens Racing pb Tribe
32 Nathaniel COGHLAN (18 - Cat4)   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus Racing
33 Braden BOTT (19 - Cat4)   Phoenix, AZ 323426   Carlos OBriens Racing pb Tribe
34 Joseph STATT (20 - Cat4)   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
35 Nathan CHASZEYKA (21 - Cat4)   Las Vegas, NV 271453   Team Fluid Cycling Club
36 Colin TAIRA   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing
37 James BROWNING (22 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
38 Kyle KENT (23 - Cat4)   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
39 Thomas KEATING (24 - Cat4)   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
40 David MOLYNEUX   Glendale, AZ 359017   
41 Lance GRIFFITHS   Mesa 376941   
42 Jason BRUMM (25 - Cat4)   Gilbert, AZ 369238   Strada Racing Club
43 Miguel AGUIRRE (4 - Cat5)   Yuma, AZ 343522   YBC Racing

Men - Cat 5 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford FRINK   Scottsdale, AZ 352412   
2 Lance EDDIS-FINBOW   Phoenix, AZ 359920   
3 Brad WILHELM   Maricopa, AZ 213645   
4 Ryan WAYNE   Brecksville, OH 235650   
5 Clayton STONE   Anthem, AZ 330752   
6 Walter CLARKE   Phoenix, AZ 329294   Camelback Bike Club
7 Derek FINMAN      
8 Ryan BLOCK   Peoria, AZ 368996   
9 Joseph KORKAMES   Phoenix, AZ 360659   
10 David NICHOLLS   Cave Creek, AZ 296085   
11 Aaron KERTH   Phoenix, AZ 364821   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
12 Chris MAGRAS   Phoenix, AZ 367035   
13 Aaron BROWNING   Mesa, AZ 85900   
14 Robert DEMERS   Surprise, AZ 365144   Swiss American Racing Team
15 James TRYONAS   Brewster, NY 104331   
16 Shalom GOFFRI   San Francisco, CA 343646   
17 Brian REES   Phoenix, AZ 270197   Carlos OBriens Racing pb Tribe
18 Ramon GARCIA   Phoenix, AZ 303419   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
19 Jason BRUMM   Gilbert, AZ 369238   Strada Racing Club
20 Wes HERMAN   Goodyear, AZ 367326   
21 Todd SHIMEK   Peoria, AZ 367667   Curbside Cyclery Racing Team
22 Sloan CHRISTENSEN      
23 Royce GRIFFITHS   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing
24 Lance GRIFFITHS   Mesa 376941   
25 Zachary KEZIRIAN   Scottsdale, AZ 365098   Notre Dame Strada
26 David MOLYNEUX   Glendale, AZ 359017   
DNF Stephen BOBKO-HILLENAAR   Carefree, AZ 361693   Strada Racing Club

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian FORBES (1 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
2 Steven MUHLE (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   
3 James KRAMER (2 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   FASTER Performance Center
4 Brian AXELROD (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 305379   FASTER Performance Center
5 Bryan ANTOL (3 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
6 William MAYAVSKI (4 - Cat2)   St. Paul, MN 23025   Omnium Racing
7 David JULIEN (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling
8 Chris FUSSELMAN (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 195833   Bicycle Haus Racing
9 Brad WILHELM (1 - Cat4)   Maricopa, AZ 213645   
10 Doug TERRELL (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
11 Clayton PECK (6 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
12 Philip WILSON (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth Strategies.com
13 Timothy RISLEY (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 52596   Fleming Wealth Strategies.com
14 Todd TANKERSLEY (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 273891   FASTER Performance Center
15 James TRYONAS   Brewster, NY 104331   
16 Caleb DONALDSON (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 224416   Omnium Racing
17 Christopher TRAYNOR (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   
18 Luis GONZALEZ (4 - Cat4)   Scottsdale, AZ 53600   Arizona Masters Racing
19 Sean STEPHENSON (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 107476   Fleming Wealth Strategies.com

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith BRODHAGEN (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
2 Jim SILVERMAN (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
3 Brian LEMKE (1 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
4 Scott ARNOLD (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
5 Steven GURLEY (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 58573   FASTER Performance Center
6 Lewis FREED (1 - Cat3)   Mesa, AZ 90606   FASTER Performance Center
7 Craig HAMILTON (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 166357   FASTER Performance Center
8 David REID (2 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
9 Dan WHITEHILL (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Arizona Masters Racing
10 Kenneth KOCH (2 - Cat4)   Dewey, AZ 255654   Absolute Bikes Team
11 Jerry OPRIS (3 - Cat1)   Phoenix, AZ 129284   FASTER Performance Center
12 Jim HOLBROOK (4 - Cat3)   Peoria, AZ 247766   FASTER Performance Center
13 Jim NIEMEYER (3 - Cat4)   Anthem, AZ 291276   FASTER Performance Center

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith BRODHAGEN (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
2 Bob PONGRATZ   Scottsdale, AZ 28412   
3 David BIXBY (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 125651   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
4 Kurt KROEMER (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   FASTER Performance Center
5 Lionel SPACE (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus Racing
6 Corky KURTZ (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
7 Joe STRUTTMANN (2 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
8 Steven ELWELL (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 220680   Life Time Fitness Racing
9 Jeff BIEVER (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing Club
10 Greg BARRETT (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
11 Derek GITTINGS (4 - Cat3)   Chandler, AZ 72832   Honeywell Cycling
12 David SWAIN (5 - Cat4)   Tucson, AZ 271595   Team Broadway Bicycles
13 James BROWNING (6 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
14 Christine PHILLIPS (3 - Cat2)   Chandler, AZ 264011   Strada Racing Club
15 Louis VERGNE (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 36610   Arizona Masters Racing
16 Stephen BOBKO-HILLENAAR (7 - Cat4)   Carefree, AZ 361693   Strada Racing Club
17 Steve WETMORE (8 - Cat4)   Tucson, AZ 220081   Team Broadway Bicycles
18 Clay WELLS (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 366890   FASTER Performance Center

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob JACKSON (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 365910   
2 Donald SAX (1 - Cat2)   Basalt, CO 46730   
3 Robert TOMPKINS (1 - Cat3)   Anthem, AZ 305794   Fleming Wealth Strategies.com
4 Richard ELLWANGER (2 - Cat4)   Tucson, AZ 272136   Aggress
5 Glenn HARRIS (3 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo
6 John LUNNEY   Anthem, AZ 225179   
7 Thomas MOORE      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia NICHOLLS   Cave Creek, AZ 356742   
2 Morgan EATON   Mesa, AZ 333990   Two-Wheel Jones Racing
3 Nicole HEMMERLIN   Mesa, AZ 366958   Strada Racing Club

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison COCUZZA   Cave Creek, AZ 294160   Notre Dame Strada

Women - Cat 1/2/3 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill SUGG (1 - Cat1)   Anthem, AZ 270889   Jobing.com Women's Racing
2 Sabrina FORBES (2 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Two-Wheel Jones Racing
3 Natalie KOCH (1 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   Landis/Trek
4 Melanie COLAVITO (3 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196731   Landis/Trek
5 Christine PHILLIPS (2 - Cat2)   Chandler, AZ 264011   Strada Racing Club
6 Caitlin LAROCHE (3 - Cat2)   Los Angeles, CA 366797   
7 Megan FRENCH (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com Women's Racing
8 Michelle KING (4 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
9 Judy JENKINS (5 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
10 Kathleen CONNOLLY (6 - Cat2)   Gilbert, AZ 304000   Two-Wheel Jones Racing
11 Kimberly TRUITT (7 - Cat2)   Tucson, AZ 289865   TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Kathy EATON (1 - Cat3)   Mesa, AZ 306279   Two-Wheel Jones Racing
13 Kapri GONZALES (8 - Cat2)   Queen Creek, AZ 307416   White Mountain Road Club
14 Sue ADKINS (2 - Cat3)   Laveen, AZ 226643   Curbside Cyclery Racing Team
15 Katherine FARAGO (3 - Cat3)   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized

Women - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simona GARBARINO   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing
2 Betsy CHERNOFF   Tempe, AZ 366792   White Mountain Road Club
3 Aubrie JONES   Mesaaz 367649   
4 Karen KELLY   Cave Creek, AZ 322314   Strada Racing Club
5 Melinda CHASZEYKA   Las Vegas, NV 301382   Team Fluid Cycling Club
6 Amber HALVORSON   Chandler, AZ 335638   Two-Wheel Jones Racing
7 LeeAnn LAND   Scottsdale, AZ 354858   Strada Racing Club
8 Michelle RUTH   Scottsdale, AZ 366076   McDowell Cycling
9 Amber Mellano   Anthem, AZ 255029   Fleming Wealth Strategies.com
10 Cheri MURRAY   Phoenix, AZ 289124   Team WM Arizona Masters Racing
11 Tisha SUAREZ   Phoenix, AZ 336192   Team WM Arizona Masters Racing
12 Sara SCHMIDT   8053459916 367033   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoUSACDFOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee