Race Results for
Central Coast Circuit Races
Monterey, CA
(Event Information)
Circuit Race on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James HARDY   Houston, TX 80116   SquadraSF
2 Chris OTT   San Jose, CA 26920   HDR Racing p/b Lombardi Sports
3 Mark FOSTER   Portola Valley, CA 319704   CoreTechs Cycling Team
4 Duane COUGHLAN   Corte Madera, CA 289093   IronDataThirstyBearCycling.com
5 Devon JOOS   Menlo Park, CA 334690   CoreTechs Cycling Team
6 Daryoush PAKNAD   Palo Alto, CA 60528   CoreTechs Cycling Team
7 Joe AMON   San Rafael, CA 71366   IronDataThirstyBearCycling.com
8 Keith DEFIEBRE   Prunedale, CA 9046   Cycles FANATIC Factory Racing
9 Andrew ADELMAN   Portola Valley, CA 300501   CoreTechs Cycling Team
10 Christian PARKER   San Mateo, CA 213926   CoreTechs Cycling Team
11 John WILDE   San Francisco, CA 225246   
12 Tom RICE   Redwood City, CA 260611   CoreTechs Cycling Team
13 Chris CERRUTI   Watsonville, CA 198811   California Giant Berry Farms/Specialized
14 Scott FAIRMAN   Bear Valley, CA 102411   CoreTechs Cycling Team
15 JOhn TSAMASFYROS   San Mateo, CA 331076   CoreTechs Cycling Team
DNP Andrew DELLIEN      
DNP David PUGLIA   Saratoga, CA 180139   CoreTechs Cycling Team

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James ENRIGHT (1 - Cat1)   San Francisco, CA 227219   SquadraSF
2 Matt SCHAUPP (1 - Cat2)   Watsonville, CA 311816   Ritte Elite U23 Development Team
3 Griffin EASTER (2 - Cat2)   Upland, CA 282590   Ritte Van Vlaanderen
4 Ryan RAMOS (3 - Cat2)   Berkeley, CA 139348   Metromint Cycling
5 Henry SCHOLZ (1 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
6 Mackenzie KELLY (4 - Cat2)   Santa Cruz, CA 286297   Ritte Elite U23 Development Team
7 Patrick THOMAS (5 - Cat2)   Aptos, CA 294849   
8 Brian FUNK (6 - Cat2)   Menlo Park, CA 289282   California Polytechnic-San Luis Obispo
9 Brandon FRANKLIN (7 - Cat2)   San Francisco, CA 239689   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
10 adam THATCHER (8 - Cat2)   Chico, CA 311983   Chico Corsa Cycling Team
11 John WILK (2 - Cat1)   Oakland, CA 199951   Webcor/Alto Velo
12 Troy PORTER (3 - Cat1)   San Jose, CA 188033   Herring Gas Cycling
13 Connor SPENCER (4 - Cat1)   San Francisco, CA 256539   Freewheel-BRITEsport
14 Evan RUDD (9 - Cat2)   San Luis Obispo, CA 207748   
15 Ethan ATKINS (5 - Cat1)   San Francisco, CA 224998   Metromint Cycling
16 Arthur RAND (6 - Cat1)   Santa Cruz, CA 170859   Marc Pro - Strava
17 Kurt WOLFGANG (7 - Cat1)   San Francisco, CA 266467   SquadraSF
DNP Graham SIMPSON (Cat2)   Carmel Valley, CA 65800   Webcor/Alto Velo
DNP Michael GIL (Cat2)   Brooklyn, NY 261220   Metromint Cycling
DNP Benjamin DODGE (Cat3)   San Jose, CA 178595   Third Pillar
DNP Michael JACQUES (Cat1)   Portola Valley, CA 72022   TEAM CLIF BAR Cycling
DNP Robert EVANS (Cat2)   Scotts Valley, CA 72893   McGuire Cycling Team
DNP Joseph ISON (Cat2)   San Francisco, CA 302419   Freewheel-BRITEsport
DNP Scott COLE (Cat3)   Oakland, CA 199614   SquadraSF
DNP James HARDY (Cat1)   Houston, TX 80116   SquadraSF
DNP Josef NYGAARD (Cat3)   San Francisco, CA 227889   Team Swift
DNP Naveen MOLLOY (Cat3)   Sanfrancisco, CA 283139   Freewheel-BRITEsport
DNP Jacob GERHARDT (Cat2)   Atascadero, CA 305079   Dolce Vita Cycling
DNP nick BAIRD (Cat3)   Sanger, CA 309596   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
DNP cody GREER (Cat3)   Sanger, CA 309590   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
DNP Curtis HONG (Cat2)   Dublin, CA 305875   SJBC
DNP Isaac SPARLING (Cat3)   San Francisco, CA 331080   Dolce Vita Cycling
DNP Branton CURT (Cat2)   Saratoga, CA 218287   SJBC
DNP Eric SALTZMAN (Cat1)   Menlo Park, CA 46157   SJBC
DNP Jason SALTZMAN (Cat3)   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
DNP Ryan JOHNSON (Cat2)   San Francisco, CA 288483   Team Mike's Bikes

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert AMATELLI (1 - Cat2)   San Jose, CA 270304   Ritte Racing
2 Chris OTT   San Jose, CA 26920   HDR Racing p/b Lombardi Sports
2 Keith DEFIEBRE (2 - Cat2)   Prunedale, CA 9046   Cycles FANATIC Factory Racing
4 David AVILA (3 - Cat2)   Emerald Hills, CA 55625   HDR Racing p/b Lombardi Sports
5 Keith SZOLUSHA (1 - Cat1)   Saratoga, CA 109435   
6 Denin SAHOVIC (1 - Cat3)   Sunnyvale, CA 271126   SquadraSF
7 Steve HEATON (4 - Cat2)   Santa Cruz, CA 15612   HC3 Coaching
8 Dennis HOPP (5 - Cat2)   San Jose, CA 54895   SJBC
9 Daniel DE MOS (6 - Cat2)   Tiburon, CA 244512   SquadraSF
10 Lance CAMERON (2 - Cat3)   Pacific Grove, CA 5900   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
11 Matt KRAMER (3 - Cat3)   Los Gatos, CA 183871   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
12 Douglas PHILIPPONE (4 - Cat3)   Washington, DC 42635   
13 Dan TEDFORD (5 - Cat3)   Mountain View, CA 196695   SquadraSF
14 Chad ROSSER (7 - Cat2)   San Jose, CA 286506   SJBC
15 John CAVANAUGH (8 - Cat2)   Lafayette, CA 172586   HDR Racing p/b Lombardi Sports
16 Angelo DIGIOVINE (9 - Cat2)   San Francisco, CA 141326   SquadraSF
DNP Aaron HUNTER (Cat3)   Santa Cruz, CA 215194   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin KLEIN (1 - Cat1)   Menlo Park, CA 47388   HDR Racing p/b Lombardi Sports
2 Chris WIRE (2 - Cat1)   Saratoga, CA 152176   San Jose Bicycle Club
3 Leslie OGLESBY (1 - Cat2)   Salinas, CA 53661   
4 Andrew ADELMAN (2 - Cat2)   Portola Valley, CA 300501   CoreTechs Cycling Team
5 Paul DEBACKER (1 - Cat3)   Mountain View, CA 168436   Webcor/Alto Velo
6 Dirk HIMLEY (3 - Cat1)   San Jose, CA 86797   Echelon/Charity of Choice
7 Andrew DELLIEN      
8 Eric SALTZMAN (4 - Cat1)   Menlo Park, CA 46157   SJBC
9 Jeremy WIRE (2 - Cat3)   Menlo Park, CA 285056   SJBC
10 Steve HEATON (3 - Cat2)   Santa Cruz, CA 15612   HC3 Coaching
11 Rob MAHEU (3 - Cat3)   Hollister, CA 22166   SJBC
12 Daryoush PAKNAD (4 - Cat3)   Palo Alto, CA 60528   CoreTechs Cycling Team
13 Justin EATINGER (5 - Cat3)   Incline Village, NV 10382   Audi
14 Daryl SPANO (4 - Cat2)   Fremont, CA 146243   SJBC
15 Ricky LUCERO (6 - Cat3)   Scotts Valley, CA 240295   Major Motion Cycling Club
DNP John CAVANAUGH (Cat2)   Lafayette, CA 172586   HDR Racing p/b Lombardi Sports
DNP Devon JOOS (Cat3)   Menlo Park, CA 334690   CoreTechs Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George SMITH (1 - Cat3)   Menlo Park, CA 168005   Webcor/Alto Velo
2 Chris CERRUTI (2 - Cat3)   Watsonville, CA 198811   California Giant Berry Farms/Specialized
3 Robert PARKER (1 - Cat2)   San Jose, CA 48416   Webcor/Alto Velo
4 Robert MONTAGUE (1 - Cat4)   Aptos, CA 276007   Team Bicycle Trip/Symantec
5 David PUGLIA (3 - Cat3)   Saratoga, CA 180139   CoreTechs Cycling Team

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan RUDD   San Luis Obispo, CA 207748   
2 Curtis HONG   Dublin, CA 305875   SJBC
3 Henry SCHOLZ (1 - Cat3)   San Francisco, CA 267795   Team Mike's Bikes
4 Bryan DUKE   Salinas, CA 287487   Ritte Elite U23 Development Team
5 Paul YUN (2 - Cat3)   San Luis Obispo, CA 288635   SLO Nexus Cycling Club
6 Bobby ABUYEN   San Jose, CA 333294   SJBC
7 cody GREER (3 - Cat3)   Sanger, CA 309590   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
8 Jacob GERHARDT   Atascadero, CA 305079   Dolce Vita Cycling
9 Bill QUACH (4 - Cat3)   Houston, TX 327834   Berkeley Bicycle Club (BBC)
10 nick BAIRD (5 - Cat3)   Sanger, CA 309596   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
11 Alex LUGOSCH (6 - Cat3)   Sanfrancisco, CA 281513   Taleo Racing
12 Hussein SAFFOURI (7 - Cat3)   Piedmont, CA 41848   Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 Don CHAPIN   Salinas, CA 348760   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
14 Jeff BYRD (1 - Cat4)   Salinas, CA 268757   
15 Matthew JOHNSTON (8 - Cat3)   Merced, CA 304638   Team Mason Thomas
16 Lei DENG (9 - Cat3)   Daly City, CA 239454   Third Pillar
17 chris GAITOS (10 - Cat3)   Fremont 365286   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
18 Naveen MOLLOY (11 - Cat3)   Sanfrancisco, CA 283139   Freewheel-BRITEsport
19 Steven SPERLING (12 - Cat3)   Grand Junction, CO 204146   
20 Matthew MCKENZIE (2 - Cat4)   Monterey, CA 362206   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 Steve SHORES (3 - Cat4)   Oakland, CA 85253   Berkeley Bicycle Club (BBC)
22 Brooks SIZEMORE (13 - Cat3)   San Francisco, CA 335986   Peninsula Velo Racing
23 Nick KREEGER (4 - Cat4)   San Francisco, CA 348242   Dolce Vita Cycling
24 Isaac SPARLING (14 - Cat3)   San Francisco, CA 331080   Dolce Vita Cycling
25 Patrick LEE (15 - Cat3)   San Luis Obispo, CA 64504   
26 Ryan JOHNSON   San Francisco, CA 288483   Team Mike's Bikes
27 Chris EVANS (16 - Cat3)   Redwood City, CA 321408   Peninsula Velo Racing
28 dominic SALBATERA (5 - Cat4)   San Francisco, CA 330940   
29 Joseph SULLIVAN (17 - Cat3)   San Jose, CA 336936   SJBC
30 Scott COLE (18 - Cat3)   Oakland, CA 199614   SquadraSF
31 Jason SALTZMAN (19 - Cat3)   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
32 Jonathan ORBAN (6 - Cat4)   Burlingame, CA 240114   Third Pillar
33 Renard IHLENFELD (7 - Cat4)   San Francisco, CA 335036   Dolce Vita Cycling
34 Gary PHELPS (8 - Cat4)   Pleasanton, CA 337504   
35 Steven WOO (20 - Cat3)   Los Altos, CA 38840   Third Pillar
DNS David ROSSOW (Cat3)   Los Gatos, CA 232665   Webcor/Alto Velo
DNP Benjamin DODGE (Cat3)   San Jose, CA 178595   Third Pillar
DNP Matthew ESSELSTROM (Cat3)   Modesto, CA 277510   Topsport
DNP Matthew SMITH (Cat3)   Emeryville, CA 228089   East Bay Velo Club
DNP Anthony BORBA (Cat3)   Campbell, CA 255377   Third Pillar
DNP Josef NYGAARD (Cat3)   San Francisco, CA 227889   Team Swift

Men - Cat 3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris ISLEY (1 - Cat3)   El Granada, CA 253814   
2 Duane COUGHLAN   Corte Madera, CA 289093   IronDataThirstyBearCycling.com
3 Douglas PHILIPPONE (2 - Cat3)   Washington, DC 42635   
4 Joe AMON   San Rafael, CA 71366   IronDataThirstyBearCycling.com
5 Robert WHITE (3 - Cat3)   Morgan Hill, CA 97873   Bay101 Racing
6 John WILDE (4 - Cat3)   San Francisco, CA 225246   
7 Denin SAHOVIC (5 - Cat3)   Sunnyvale, CA 271126   SquadraSF
8 Matthew JOHNSTON (6 - Cat3)   Merced, CA 304638   Team Mason Thomas
9 Philip VRIELING (7 - Cat3)   Modesto, CA 185026   Ciclistas del Valle
10 Eric CLAUSS (1 - Cat4)   San Francisco, CA 198040   SquadraSF
11 Matthew SMITH (8 - Cat3)   Emeryville, CA 228089   East Bay Velo Club
12 Scott SOMMERFELD (9 - Cat3)   Manteca, CA 288687   Fun Sport Bikes Cycling Team
13 Christian PARKER (10 - Cat3)   San Mateo, CA 213926   CoreTechs Cycling Team
14 John LEM (2 - Cat4)   Milpitas, CA 364839   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
15 William RUFFNER (11 - Cat3)   Morgan Hill, CA 220929   Bay101 Racing
16 Aaron PATTERSON (12 - Cat3)   San Jose, CA 334718   SJBC
17 Joseph SULLIVAN (13 - Cat3)   San Jose, CA 336936   SJBC
18 Anthony BORBA (14 - Cat3)   Campbell, CA 255377   Third Pillar
19 Dan TEDFORD (15 - Cat3)   Mountain View, CA 196695   SquadraSF
20 JOhn TSAMASFYROS (3 - Cat4)   San Mateo, CA 331076   CoreTechs Cycling Team
21 Justin MORGAN (16 - Cat3)   Fresno, CA 238135   Stevens Bicycle Racing
DNS David ROSSOW (Cat3)   Los Gatos, CA 232665   Webcor/Alto Velo
DNP Robert BELL (Cat4)   Turlock, CA 302930   Fun Sport Bikes Cycling Team
DNP Matthew ESSELSTROM (Cat3)   Modesto, CA 277510   Topsport
DNP Scott FAIRMAN (Cat3)   Bear Valley, CA 102411   CoreTechs Cycling Team
DNP Steven WOO (Cat3)   Los Altos, CA 38840   Third Pillar
DNP Jonathan ORBAN (Cat4)   Burlingame, CA 240114   Third Pillar

Men - Cat 3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott LEAHY (1 - Cat3)   San Jose, CA 20630   SJBC
2 Mark FOSTER (2 - Cat3)   Portola Valley, CA 319704   CoreTechs Cycling Team
3 Gary WILLEY (3 - Cat3)   San Luis Obispo, CA 141097   SLO Nexus Cycling Club
4 Brian MULROE (4 - Cat3)   Mountain View, CA 195684   Form Fitness
5 Justin EATINGER (5 - Cat3)   Incline Village, NV 10382   Audi
6 Mike REED (1 - Cat4)   Menlo Park, CA 273849   Webcor/Alto Velo
7 Karl SCHILLING (6 - Cat3)   San Jose, CA 47556   SJBC
8 Toby KATZ (2 - Cat4)   Salinas, CA 290732   VOS Racing
9 Scott RIDDLE (7 - Cat3)   San Jose, CA 270475   SJBC
10 Allen WULCZYNSKI (8 - Cat3)   San Jose, CA 271874   San Jose Bicycle Club
11 Steve CLIFTON (3 - Cat4)   Aptos, CA 158107   Team Santa Cruz (SCCCC)
12 Laurence HALL (9 - Cat3)   San Francisco, CA 362352   
13 Tom RICE (10 - Cat3)   Redwood City, CA 260611   CoreTechs Cycling Team
14 Santiago BOLON (11 - Cat3)   San Jose, CA 195384   International Christian Cycling
15 Paul RYAN (4 - Cat4)   San Ramon, CA 112814   Taleo Racing
16 Rockie STEVENS (5 - Cat4)   Clovis, CA 286795   Vapor Racing
17 Darren YAP (6 - Cat4)   Sosanfrancisco, CA 291364   Peninsula Velo Racing
18 Ray ALVAREZ (7 - Cat4)   Belmont, CA 158228   Peninsula Velo Racing
19 Timothy TURNBULL (8 - Cat4)   Castroville, CA 309759   Los Gatos Bicycle Racing Club
DNS Steven WOO (Cat3)   Los Altos, CA 38840   Third Pillar
DNP Jeffrey STEPHENS (Cat4)   Palo Cedro, CA 344622   Chico Masters Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron PATTERSON   San Jose, CA 334718   SJBC
2 Nick KREEGER   San Francisco, CA 348242   Dolce Vita Cycling
3 Matthew MCKENZIE   Monterey, CA 362206   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Tony WOLF   Fresno, CA 365780   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
5 Alexander YERMOLOVICH   Santa Clara, CA 220894   
6 Jason SCHMIDT   Los Gatos, CA 231913   
7 Jeff BYRD   Salinas, CA 268757   
8 Gary WILLEY   San Luis Obispo, CA 141097   SLO Nexus Cycling Club
9 ryan FRANKLIN   Clovis, CA 358702   
10 Stephen CABEBE   San Jose 366124   Santa Clara University
11 Robert BELL   Turlock, CA 302930   Fun Sport Bikes Cycling Team
12 Kyle ZAMPAGLIONE   San Jose, CA 305974   SJBC
13 John LEM   Milpitas, CA 364839   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
14 Brooks SIZEMORE   San Francisco, CA 335986   Peninsula Velo Racing
15 Gary PHELPS   Pleasanton, CA 337504   
16 Tyler PEARCE   Clovis, CA 368437   Rubber Soul/CSC Racing Team
17 Scott SOMMERFELD   Manteca, CA 288687   Fun Sport Bikes Cycling Team
18 Brandon CHEN   Mountain View, CA 362268   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
19 Michael WATTS   Mill Valley, CA 211968   SquadraSF
20 Chris EVANS   Redwood City, CA 321408   Peninsula Velo Racing
21 dominic SALBATERA   San Francisco, CA 330940   
22 christopher RIPPEY   Palo Alto Ca 358809   CoreTechs Cycling Team
DNP joe WALKER   Aptos, CA 331266   
DNP Michael SIMOS   Redwood City, CA 271296   Third Pillar

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sangwon SON   San Francisco, CA 369496   
2 Saul FLORES   San Luis Obispo, CA 321506   SLO Nexus-Gym One
3 Julian SUNN   Aptos, CA 358079   
4 Jerry SEAGREAVES   Santa Cruz, CA 159603   
5 Alex WILD   San Jose, CA 285975   
6 Marty TIMMONS   Pacific Grove, CA 356640   Naval Postgraduate School
7 Brian SCHUSTER   Redwood City 223230   Dolce Vita Cycling
8 Andrew CAVALETTO   Scotts Valley, CA 211456   
9 Caleb BUSHNER   Mill Valley 381329   
10 N/A   Campbell, CA 380667   Webcor/Alto Velo
11 Tylor GIGER   Salinas, CA 248492   VOS Racing
12 Nolan SEMRAU   Washington, DC 336762   Naval Postgraduate School
13 Seth WOOD   Sebastopol, CA 380248   
14 Tyler FRASCA   Scottsvalley, CA 288401   
15 James Yuan   Lafayette, CA 334588   SquadraSF
16 Jason COVEY   San Jose  368412   Windsor Bicycle Center Cycling Team
17 Nathaniel HAYES   Monterey, CA 368445   Naval Postgraduate School
18 Paul MCKENNA   Montara, CA 365781   Third Pillar
19 Paul LOTT   Fremont, CA 339318   VSRT/DS Electric
20 Timothy HUYNH   Marina, CA 367352   
21 Juan CARLOS-ESPARZA      
22 Francisco HUANTE   Watsonville, CA 366638   
23 Stephen MOWREY   San Luis Obispo, CA 351744   Rock Solid Cycling
24 JP RUTLEDGE   Oakland, CA 368061   
25 Raymond BARRY-CAPIAUX      
26 Ivan TARASOV   Palo Alto, CA 358006   Webcor/Alto Velo
27 Paul CORREA   San Francisco, CA 320304   San Jose Bicycle Club
DNS Juan ESPARZA      
DNP Stephen RICARDO   Merced, CA 379359   Team Mason Thomas
DNP Matthew GARCIA      Team Swift
DNP David DRUEDING   Salinas, CA 381051   Don Chapin Monterey Bay Racing Team

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony SILVA   Salinas, CA 310207   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
2 James Yuan   Lafayette, CA 334588   SquadraSF
3 Adam PRINK   Chicago Il 378406   Peninsula Velo Racing

Men - Cat 5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 darren ELLENBURG   Morgan Hill, CA 309043   SJBC
2 Paul MCKENNA   Montara, CA 365781   Third Pillar
3 Stephen THAU   Washington, DC 365746   
4 Stephen MOWREY   San Luis Obispo, CA 351744   Rock Solid Cycling
5 Howard MINTZ   Sacramento, CA 375287   
6 THANH NGUYEN   San Jose, CA 374406   Webcor/Alto Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Elizabeth MAROON   Sacramento, CA 219555   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
2 Jane DESPAS (1 - Cat1)   Menlo Park, CA 105201   
3 Michelle MELKA (2 - Cat1)   Baltimore, MD 302454   Red Racing
4 Kimberly SPERLING (1 - Cat2)   Grand Junction, CO 209678   Red Racing
5 Tanja MEYER TAMGUNEY (2 - Cat2)   San Francisco, CA 284176   Red Racing
6 Anne FULTON (3 - Cat1)   Palo Alto, CA 275624   Metromint Cycling
7 Ashley DRUM (1 - Cat3)   Mill Valley , CA 307080   Metromint Cycling
8 Korina HUIZAR (3 - Cat2)   Roseville, CA 332152   Metromint Cycling
9 Christine RIKER (4 - Cat2)   San Francisco, CA 290240   Red Racing
10 Shannon BHATIA (5 - Cat2)   San Jose, CA 306273   Team TIBCO II
11 Holly ROBERTS (6 - Cat2)   Sunnyvale, CA 203177   SJBC

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele HEATON (1 - Cat2)   Santa Cruz, CA 273618   HC3 Coaching
2 Amy RUSSO (2 - Cat2)   Santa Cruz, CA 134488   Mellow Motors
3 Brett ORTIZ (1 - Cat3)   San Francisco, CA 271361   Pacific Crush Racing
4 Michelle MORRILL (1 - Cat4)   San Francisco, CA 365569   
5 Joanne THOMPSON (2 - Cat3)   Aptos, CA 47791   Early Bird Womens Developmental Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori LOBERG   Belmont, CA 357848   Peninsula Velo Racing
2 Amelia CONLEN   Los Osos 366525   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
3 Jan REED   Menlopark, CA 310370   
4 Brooke ROBERTS   Richmond, CA 220185   Metromint Cycling
5 Lori WALSH   San Jose, CA 298981   
6 Michelle NIGHTENGALE   Modesto, CA 290262   Fun Sport Bikes Cycling Team
7 Sara STEARNS   Seaside, CA 368306   Velo Club Monterey Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOCUOREUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee