Race Results for
$100K BBPA Racing Series - Homestead
Homestead, FL
(Event Information)
Time Trial on 03/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Potter   Parkland, FL10:56.2 73508  ZMotion Racing Team
2 Ivan Franco   Miami, FL10:57.6 51178  253 Santo Cycling Team
3 Yip Tsang   Davie, FL10:59.7 204595  15 ZMotion Racing Team
4 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL11:04.6 271372  20 ZMotion Racing Team
5 Oscar Henao   Dania Beach, FL11:06.8 288710  45 Santo Cycling Team
6 John Durango   Medellin Colombia11:08.6 275539  41 Unattached
7 Marc Howe   Palm Bay, FL11:11.7 264076  22 ZMotion Racing Team
8 Curtis Long   Atlantic Beach, FL11:16.1 108976  ZMotion Racing Team
9 Andrew Crater   Greenville , SC11:18.7 70612  Aerocat Cycling
10 Victor Herrera   Dania, FL11:19.7 258392  18 ZMotion Racing Team
11 Raul Bello   Pembroke Pines, FL11:22.3 185881  46 Santo Cycling Team
12 Yosvany Falcon   Miami, FL11:35.9 208086  58 Real Cyclist.com
13 Gunter Hermanni   Miami, FL11:35.9 163923  ZMotion Racing Team
14 Giancarlo Bianchi   Miami, FL11:36.6 179136  Gs Mengoni U.s.a.
15 Benjamin Renkema   Greenville, SC11:42.7 193086  11 ZMotion Racing Team
16 Daniel Mosquera   Weston, FL11:49.4 290001  44 Big Wheel Sunrise
17 Rudy Robaina   Jupiter, FL12:01.1 199035  25 Florida United Bike Shops
18 Nate Adler   North Palm Beach, FL12:10.0 203360  30 Gordon & Donor Racing
19 Luis Rios   Miami Gardens, FL12:22.2 123241  24 Unattached
20 Roman Morozov   Miami Beach, FL12:30.7 67282  23 Cool Beans Racing
21 Dan Valdes   Plantation, FL12:36.8 202522  14 Cool Beans Racing
22 Matthew Hansley   Lighthouse Point, FL12:42.5 201681  12 Bike America Racing

Men - Masters Men 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Manuel Aguilera   Wellington, FL13:25.6 61905  400 Relentless Bicycles
2 Charles Griffiths   Tampa, FL13:30.6 257813  405 Florida Velo

Men - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL11:35.8 46930  301 Jacksonville Racing Club
2 Paul Schuler   Loveland, CO11:37.9 74307  103 Naples Cyclery Powered By T2
3 Pete Loftis (1 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL12:11.9 244641  321 Florida Masters Cycling
4 Armand Patregnani   Parkland, FL12:12.4 254968  308 ZMotion Racing Team
5 Douglas Faas (2 - Cat3)   Estero, FL12:20.8 57753  303 Unattached
6 Fernando Angel   Miami, FL12:25.9 54464  302 Miami Masters
7 Jonathan Creavalle   Pembroke Pines, FL12:32.0 258345  310 ZMotion Racing Team
8 Charles Murray (1 - Cat5)   Boca Raton, FL12:37.7 295951  329 ZMotion Racing Team
9 William Tittle   Fort Lauderdale, FL12:56.3 172355  304 ZMotion Racing Team
10 Philip (Ted) Alber (2 - Cat5)   Royal Palm Beach, FL13:08.7 139832  338 Relentless Bicycles

Men - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL11:20.5 71611  207 ZMotion Racing Team
2 Steven Griffith   Boca Raton, FL11:31.0 195918  212 ZMotion Racing Team
3 Didier Fresne   Lutz, FL11:33.7 289531  227 Florida Velo
4 James Wright   Orange Park, FL11:36.5 68129  246 Jacksonville Racing Club
5 Israel Vera   Miami, FL11:39.5 242172  220 ZMotion Racing Team
6 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL11:43.7 239227  218 AG Bikes / Pink Panthers
7 Ken Schofield   Juno Beach, FL11:44.6 207006  214 ZMotion Racing Team
8 Andy Mapple   Winter Garden, FL11:46.8 294004  129 Florida Velo
9 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL11:47.6 11814  200 AG Bikes / Pink Panthers
10 Douglas Deaton (1 - Cat3)   Germantown, OH11:54.9 297105  231 Team Dayton Bicycling
11 Glenn Schneider   Lake Worth, FL11:57.1 31697  201 AG Bikes / Pink Panthers
12 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL11:57.8 299873  230 AG Bikes / Pink Panthers
13 Andrew Teixeira   Pembroke Pines, FL12:07.7 65450  205 AG Bikes / Pink Panthers
14 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL12:09.2 246899  232 ZMotion Racing Team
15 Joseph Vazquez (1 - Cat4)   Miami Beach, FL12:17.0 259194  221 Sun Cycling Team
16 Scott Wood   Fort Lauderdale, FL12:19.8 139002  244 Cool Beans Racing
17 Randall Jacques (2 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL12:21.8 287319  226 ZMotion Racing Team
18 Scott Pfaff (3 - Cat3)   Alachua, FL12:30.8 237462  247 Cycle Logic

Men - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Coleman   Land O Lakes, FL11:05.1 121299  157 Us Military Cycling
3 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL11:13.5 15755  150 Bike America Racing Team
4 Joshua Drew   Orlando, FL11:24.0 10026  100 Atlantic Shores Velo
5 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL11:30.6 85222  104 ZMotion Racing Team
6 Adam Schmitt   Naples, FL11:35.6 236599  119 Naples Cyclery Powered By T2
7 Julio Rojas   Pompano Beach, FL11:37.0 175402  108 AG Bikes / Pink Panthers
8 Jose Armas   Pembroke Pines, FL11:43.2 243186  120 AG Bikes / Pink Panthers
9 Adam Baskin   Clermont, FL11:43.4 88669  105 ZMotion Racing Team
10 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL11:45.9 235127  118 AG Bikes / Pink Panthers
11 Kurt Phillips   Lakeland, FL11:51.2 49190  123 ZMotion Racing Team
12 Marc Booth   11:52.9  138 Unattached
13 Joe Vietro (1 - Cat3)   Deerfield Beach, FL11:56.9 202293  146 ZMotion Racing Team
14 Vance James   Lakeland, FL12:04.4 47935  101 ZMotion Racing Team
15 Brad Galbraith   Naples, FL12:12.9 286917  127 Naples Cyclery Powered By T2
16 Erik Tejada (2 - Cat3)   Melbourne, FL12:20.2 52419  151 Westwood Velo
17 Vinnie Tamburello   Pompano, FL12:23.1 131982  106 ZMotion Racing Team
18 Ralph Teten (1 - Cat2)   Atlantic Beach, FL12:24.5 244247  159 ZMotion Racing Team
19 Karl Fele (3 - Cat3)   Coconut Creek, FL12:28.7 203776  114 ZMotion Racing Team
20 Trevor Doyle   12:52.5  139 Unattached
21 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL12:53.3 195916  111 Unattached

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Cueli   Miami, FL11:03.1 288788  161 Team Cocos
2 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL12:04.6 325196  136 Cool Beans Racing
3 Eduardo Arboleda   Coconutcreek, FL13:00.9 318550  133 Bicycle Generation
4 Sebastian Morfin   Weston, FL13:12.5 313408  507 Unattached
5 Dominic Rivera   Miami, FL13:15.7 338460  160 Unattached

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL12:27.6 282133  224 ZMotion Racing Team
2 Justin Pfaff   Alachua, FL13:08.5 237816  217 ZMotion Racing Team

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 josue Perez   Miami, FL12:54.5 289660  334 Sun Cycling Team
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL13:22.1 256024  341 Colavita Racing Inc.
3 John Medina   14:24.7  339 Unattached
4 Austin Wright   Stuart, FL17:39.6 321612  325 Treasure Coast Cycling Association

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor Delgado   Hialeah, FL15:05.4 316004  446 Team Cocos
2 Charlie Wright   Stuart, FL16:47.5 321610  421 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 azari arrocha   12:04.5  544 Unattached
2 Fernando Migliassi   Miami, FL13:03.5 287251  502 Unattached
3 rafael curbelo   Hialeah, FL13:39.7 327162  514 Unattached
4 Roberto Padron   Hialeah, FL12:27.7 332614  537 Unattached
5 Pablo Martinez   Hialeah, FL13:21.4 317446  530 Sun Cycling Team
6 Jameson Johnson   11:55.2  527 Unattached
7 Andres Ocampo   Plantation, FL12:41.8 296061  503 Unattached
8 Tom Redpath   Pittsburgh Pa13:09.1 338264  510 Unattached
9 Hector Garcia   Homestead, FL13:31.2 158642  512 Gs Laborde
10 Juan Medina   Pembroke Pines, FL13:47.3 342708  545 Unattached
11 James Adcock   Texarkana Tx13:30.5 334904  509 Cool Beans Racing
12 Erick Hernandez   Miami, FL14:22.7 187712  500 Liquid Cycling Club
13 Peter Salas   Nicaragua13:48.0 302315  599 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Skindel   Valrico, FL11:23.5 299567  416 University Of South Florida
2 Mike Frazier   Clearwater, FL11:26.9 304853  417 Team AJ's Bikes and Boards
3 Roslan Rivera   Miami Gardens, FL11:42.6 322146  546 Unattached
4 Esteban Arniella   Fort Lauderdale, FL11:57.4 240874  411 Hollywood Big Wheelers
5 Jorge Rodriguez   Hialeah, FL12:03.8 315470  431 Unattached
6 Yariel Bermudez   Hialeah, FL12:08.6 308918  429 Unattached
7 Damian Serrania   Virginia Gardens, FL12:26.7 290071  415 Velo Masters Of Miami Inc
8 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL12:30.3 188691  447 ZMotion Racing Team
9 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL12:39.2 301623  440 Hollywood Big Wheelers
10 Sean Baker   Pompanobeach, FL12:41.5 308262  419 ZMotion Racing Team
11 Kevin McNamara   Palm Beach Gardens, FL12:42.0 67618  234 Gordon & Donor Racing
12 Mike Schweiger   Coral Springs, FL12:47.9 254969  404 ZMotion Racing Team
13 Abel Quintana   Miami, FL13:24.6 312152  420 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Foley   Lithia, FL11:28.1 280524  316 Team AJ's Bikes and Boards
2 Max Thilen   Weston, FL11:36.7 279347  348 Orlando Road Club Inc
3 Gregg Blow   Boynton Beach, FL11:38.6 257922  121 AG Bikes / Pink Panthers
4 Frank Frederick   Miami, FL11:40.3 243336  320 Unattached
5 Kenny Matys   Boca Raton, FL11:40.8 246741  323 Team Performance Fitness-delray Center
6 Tomas Velez   Miami, FL11:50.7 304174  326 Velo Masters Of Miami Inc
7 JAKE SILVERBERG   Pembroke Pines, FL11:53.4 312558  233 ZMotion Racing Team
8 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL11:55.1 280726  317 Unattached
9 Jonathan Bowerman   Tampa, FL11:56.4 304654  327 University Of South Florida
10 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL11:57.8 235209  345 Best Of The Bay Cyclist
11 Miguel Bryon   Miami, FL11:57.9 290219  324 Blue Star- Rossetti Development Team
12 Ruben Delcristo   Miami, FL12:00.5 272424  313 Blue Star- Rossetti Development Team
13 Philip Dixon   Naples, FL12:02.8 270089  312 Unattached
14 Richard Newman   Weston, FL12:04.6 288697  347 Orlando Road Club Inc
15 Sean O'Neill   Miami, FL12:08.1 276271  318 Team Touch
16 Ricardo Gil   Doral, FL12:09.8 273617  315 Unattached
17 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL12:30.5 273261  314 ZMotion Racing Team
18 Ty Mader   Orange Park, FL12:36.4 289218  336 Jacksonville Racing Club

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Gallagher   Vero Beach, FL13:07.0 331932  332 Infinity Bike Shop
2 Duffy Danish   Alexandria, VA13:11.7 317970  335 Primal Rose Bandits
3 Teresa Camacho   Miami, FL14:14.8 237043  307 Pista Elite

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL12:39.8 202120  113 Alligator's Cycling Club
2 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL12:46.0 68653  102 ZMotion Racing Team
3 brooke hjortaas   Naples, FL12:50.2 274089  124 T2 Racing
4 Christy Keely   Holland Mi12:54.1 267467  143 Team Kenda
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL13:11.7 126302  142 ZMotion Racing Team
6 Jennie Collins   Lake Mary, FL13:51.2 274388  125 ZMotion Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREBonk BreakerUSACDFShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee