Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic
Winter Haven, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 04/02/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Mader   Orange Park, FL00:00.0 289218  321 Jacksonville Racing Club
2 David Pavlik   Lithia, FL00:00.0 305643  327 Team Ajs Bikes and Boards
3 Ian McMullen   Saint Augustine, FL00:00.0 304529  429 Velobrew Cycling Club
4 Dustin Collison   00:00.0  338 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew McMullen   Staugustine, FL00:00.0 304523  430 Velobrew Cycling Club
2 Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO00:00.0 333000  549 Unattached
3 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:00.0 306443  424 Velobrew Cycling Club
4 Ambimelec Frias   00:00.0  454 Lake County Pal

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Drew   Orlando, FL00:00.0 10026  134 Atlantic Shores Velo
2 Adam Baskin   Clermont, FL00:00.0 88669  129 ZMotion Racing Team
3 Scott Atkins   Lutz, FL00:00.0 135438  105 Gearlink Racing Inc.
4 Julio Rojas   Pompano Beach, FL00:00.0 175402  135 AG Bikes / Pink Panthers
5 Jeb Stewart   Tampa, FL00:00.0 176299  121 Gearlink Racing Inc.
6 David Alexandrou   Lutz, FL00:00.0 122403  104 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
7 Brent Bell   Orlando, FL00:00.0 278661  155 The Fit Lab
8 Richard Diaz   Miami Lakes, FL00:00.0 228160  113 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
9 Jose Armas   Pembroke Pines, FL00:00.0 243186  123 AG Bikes / Pink Panthers
10 Kurt Phillips   Lakeland, FL00:00.0 49190  128 ZMotion Racing Team
11 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL00:00.0 52228  101 Gearlink Racing Inc.
12 Chris Crabtree   00:00.0  198 Unattached
99 Vance James   Lakeland, FL00:00.0 47935  200 ZMotion Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL00:00.0 68129  250 Jacksonville Racing Club
2 Michael Adams   Tampa, FL00:00.0 231630  255 Cross Creek Cycling Club-c4
3 Thomas Schneider   Jacksonville, FL00:00.0 152459  219 Florida Velo
4 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL00:00.0 299873  218 AG Bikes / Pink Panthers
5 Israel Vera   Miami, FL00:00.0 242172  277 ZMotion Racing Team
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL00:00.0 207006  275 ZMotion Racing Team
7 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:00.0 196540  244 Florida Velo
8 Will Larson   Dunedin, FL00:00.0 196529  253 Gearlink Racing Inc.
9 Kirby Johnson   Largo, FL00:00.0 191757  281 Gearlink Racing Inc.
10 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:00.0 239227  256 AG Bikes / Pink Panthers
11 Steve Noble   North Port, FL00:00.0 222335  274 Orlando Road Club Inc
12 Dave Lewis   Sarasota, FL00:00.0 336294  268 Unattached
13 John Tanner   Clearwater, FL00:00.0 155000  287 Florida Velo
14 Vincent Cook   Palm Harbor, FL00:00.0 7670  248 Gearlink Racing Inc.
99 James Kane   Clearwater, FL00:00.0 271987  261 Florida Velo
99 Kevin Bradbury   Wesley Chapel, FL00:00.0 329910  276 Florida Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL00:00.0 46930  302 Jacksonville Racing Club
2 Roman Paczka   Sarasota, FL00:00.0 181880  305 Main Line Cycling
3 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL00:00.0 244641  318 Florida Masters Cycling
4 George Broughton   Orange Park, FL00:00.0 58824  323 Velobrew Cycling Club
5 Raymond Park   Port Richey, FL00:00.0 295934  325 Florida Velo
6 Kevin Braley   Stuart, FL00:00.0 4610  301 Treasure Coast Cycling Association
99 Peter Ballotta   Tampa, FL00:00.0 307683  324 Florida Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson   Sanford, FL00:00.0 257185  402 Florida Masters Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jameson Johnson   00:00.0  558 Unattached
2 Mike Anderson   00:00.0  573 Unattached
3 Tom Redpath   Pittsburgh Pa00:00.0 338264  519 Unattached
4 Daryle Glaser   Tampa, FL00:00.0 329482  521 Unattached
5 Kyle McBride   Jacksonville, FL00:00.0 329128  548 Velobrew Racing
6 John Rasmussen   Haines City, FL00:00.0 239851  520 Central Florida Road Club
7 Joseph Joseph   Indian Harbour Beac, FL00:00.0 335906  563 Infinity Bike Shop
99 Moses Bernard   Clearwater, FL00:00.0 280344  564 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Lawrence   00:00.0  451 Unattached
2 Adam Skindel   Valrico, FL00:00.0 299567  422 University Of South Florida
3 Mike Frazier   Clearwater, FL00:00.0 304853  425 Team AJ's Bikes and Boards
4 Garett Johnson   Rosemount, MN00:00.0 286902  410 Unattached
5 Shane Collins   Canton, GA00:00.0 289244  416 Orlando Road Club Inc
6 John Gibson   Fleming Island, FL00:00.0 249400  257 Colavita Racing Inc.
7 John Hovius   00:00.0  423 Orlando Road Club Inc
8 Julio Prida   Tampa, FL00:00.0 343850  469 Unattached
9 David McEnery   Largo, FL00:00.0 323966  498 Ride N Rolll Cyclery
10 Bruno Moreira   Riverview, FL00:00.0 292511  466 Team AJ's Bikes and Boards
11 Hugo Casanas   Tampa, FL00:00.0 306446  427 Powerhouse Cycling
12 Dustin White   Augusta, GA00:00.0 332546  439 Heritage Bank/pcp
13 Justin Elza   Saint Petersburg, FL00:00.0 304204  467 Gearlink Racing Inc.
14 Abel Quintana   Miami, FL00:00.0 312152  436 Unattached
15 Benjamin Talbot   Gainesville, FL00:00.0 250989  421 352 Racing P/b Bikes And More
16 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl00:00.0 276240  407 Orlando Road Club Inc
17 Craig Caswell   Indian Rocks Beach, FL00:00.0 72952  433 Outspokin Bicycles
18 Rick Adams   Dunedin, FL00:00.0 209771  401 Gearlink Racing Inc.
19 Michael Myers   Middleburg, FL00:00.0 222784  428 Fca Endurance
99 Alan Korhonen   Lakeland, FL00:00.0 332882  447 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL00:00.0 311519  347 Unattached
2 Andrea Tosolini   Gainesville, FL00:00.0 226652  307 352 Racing P/b Bikes And More
3 Lucas Wardein   Naples, FL00:00.0 233364  308 Orlando Road Club Inc
4 Roy Foley   Lithia, FL00:00.0 280524  316 Team AJ's Bikes and Boards
5 Christopher Bennett   Brunswick, GA00:00.0 258833  349 Lees-McRae
6 John Manwaring   Oviedo, FL00:00.0 261036  312 Orlando Road Club Inc
7 Tomas Velez   Miami, FL00:00.0 304174  328 Velo Masters Of Miami Inc
8 Dean Warren   Loveland, CO00:00.0 134506  326 Colavita Racing Inc.
9 Bradley Gordon   Longwood, FL00:00.0 280638  391 David's World Cycling
10 Tyler Jandreau   Palm Bay, FL00:00.0 283158  344 Infinity Bike Shop
11 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:00.0 286862  322 Gearlink Racing Inc.
12 Philip Dixon   Naples, FL00:00.0 270089  313 Unattached
13 Ricardo Gil   Doral, FL00:00.0 273617  315 Unattached

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL00:00.0 60148  40 Florida Velo
2 Andrew Holland   Naples, FL00:00.0 228841  60 Naples Cyclery Powered By T2
3 Derek Schanze   Gainesville, FL00:00.0 252844  64 Gearlink Racing Inc.
4 Neal Shepherd   Palm Coast, FL00:00.0 244277  82 Orlando Road Club
5 john stelljes (1 - Cat2)   Tampa, FL00:00.0 287851  69 Florida Velo
6 Kyle Rohan   St. Louis, MO00:00.0 288263  70 Unattached
7 Matt McCourtney (2 - Cat2)   Woodacre, CA00:00.0 291417  72 Team Performance Fitness-delray Center
8 Taylor Warren   Loveland, CO00:00.0 287780  71 Florida Velo
9 Garrett White   Broomfield , CO00:00.0 202202  59 Atlantic Shores Velo
10 Dan Korienek   Grandville, MI00:00.0 288930  73 Leadout Racing
11 Darren Dowling   Sarasota, FL00:00.0 219566  62 Florida Velo
12 Miguel Bryon (3 - Cat2)   Miami, FL00:00.0 290219  15 Blue Star- Rossetti Development Team
13 Ruben Delcristo   Miami, FL00:00.0 272424  27 Blue Star- Rossetti Development Team
14 Henry Willis   Orlando, FL00:00.0 187343  The Fit Lab
99 Jimmy Page   Crystal River, FL00:00.0 258254  98 Florida Velo
99 Guillermo Suarez   Tampa, FL00:00.0 283294  68 Florida Velo
99 Dominic Ollivierre   Tampa, FL00:00.0 246411  76 Florida Velo
99 Ricardo Hernandez (4 - Cat2)   Miami, FL00:00.0 118854  33 Blue Star- Rossetti Development Team
99 Vance James   Lakeland, FL00:00.0 47935  200 ZMotion Racing Team
99 Anthony Prioli   Clearwater, FL00:00.0 28734  Gearlink Racing Inc.

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Gallagher (1 - Cat4)   Vero Beach, FL00:00.0 331932  448 Infinity Bike Shop
2 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:00.0 290669  499 Colavita Racing Inc.
3 Michelle Blake   Orlando, FL00:00.0 233167  341 Colavita Racing Inc.
4 Alexandra Danforth   Wellington, FL00:00.0 308186  431 Unattached
5 Samantha Heinrich   Spring Hill, FL00:00.0 333276  458 FloridaVelo
6 Autumn Holt (2 - Cat4)   Clermont, FL00:00.0 308099  457 Colavita Racing Inc.
7 Laura Korienek   Grandville, MI00:00.0 300609  453 Leadout Racing
99 Holt Autumn   00:00.0  449 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield (1 - Cat2)   Palm Beach Gardens, FL00:00.0 68653  146 ZMotion Racing Team
2 Trish Cohen   Tampa, FL00:00.0 218675  108 Florida Velo
99 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:00.0 302518  120 The Fit Lab

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:00.0 296888  117 Velobrew Cycling Club
2 Ann Weigel   Mckinney, TX00:00.0 288493  115 Orlando Road Club Inc
3 Keegan Korienek   Grandville, MI00:00.0 314012  136 Leadout Racing
4 Mackenzie Collins   Canton, GA00:00.0 298888  119 Orlando Road Club Inc
5 Charlie Wright   Stuart, FL00:00.0 321610  122 Treasure Coast Cycling Association
6 Lachlan Hovius   Groveland, FL00:00.0 331438  123 Orlando Road Club Inc
7 Anairis Arredondo   00:00.0  141 Unattached
8 Alec Weigel   00:00.0  118 Orlando Road Club Inc
9 Ellie Korienek   Grandville, MI00:00.0 334622  137 REAL WOMEN TRI
10 Maria Flores   00:00.0  140 Unattached
11 Brandi Collison   00:00.0  139 Unattached
12 Kameryn Whitehill   00:00.0  138 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hernandez   Clermont, FL00:00.0 296605  265 Orlando Road Club Inc
2 Nicholas Collins   Canton, GA00:00.0 288702  414 Orlando Road Club Inc
3 Anselm Teather   Merritt Island, FL00:00.0 256024  258 Colavita Racing Inc.
4 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:00.0 304954  267 Velobrew Cycling Club
5 Tate Harper   Orlando, FL00:00.0 306267  272 Colavita Racing Inc.
6 Austin Wright   Stuart, FL00:00.0 321612  266 Treasure Coast Cycling Association
7 Richard Cook   00:00.0  271 Unattached
8 Nicole Kornhaus   00:00.0  269 Lake County Pal
9 Samantha Kornhaus   00:00.0  270 Lake County Pal
99 James Mertens   Vero Beach, FL00:00.0 269208  260 Colavita Racing Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimanoSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee