Race Results for
La Tierra Torture
SANTA FE, NM
(Event Information)
Short Track Cross Country on 04/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Orion Staples   Losalamos, NM 291769   Race Team

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Appenzeller   Albuquerque, NM 270042   Club Team
2 Cole Airheart   Albuquerque, NM 342488   Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Carter McGee      
4 caleb Kast   Taos, NM 348654   Team F.I.Taos
5 Blake McGee      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramir General      
2 David Hadley   Louisville, CO 221046   
3 Jason Gans      
4 Scott Kuipers      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 william johnson      
2 john evaldson      
3 Scott Wong      
4 ARVID LUNDY      
5 Milan Zeman      
6 Tim Gaffney   Angel Fire, NM 268679   Team F.I.Taos
7 Joseph Felson      
8 Fred Shelley      
9 Bruce Hamby      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Squires      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RJ Ponchione      
2 Eric Helewicz   Rio Rancho, NM 311178   
3 Richard Triplett   Los Alamos, NM 236998   
4 Silvio Lopez      
5 Toni Haenninen      
6 Eytan Krasilovsky      

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sammeth      
2 Kirk Rhinehart   Santa Fe, NM 190563   
3 John Caskey      
4 Eric Manske      
5 Chris Sheehan      
6 Greg Geubelle      
7 Dal Haynes      
8 anthony larranaga      
9 David Halliburton   Mesilla Park, NM 245084   ZiaVelo Racing Club

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Peper   Los Alamos, NM 189250   New Mexico Bicycle Racing Association
2 Alric Roybal   Albuquerque, NM 346314   
3 David King      
4 Pat Brown      
5 Stuart Penner   Rio Rancho, NM 261999   

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bauer   Albuquerque, NM 45065   The Bicycle Company Team
2 Gregory McGee   Albuquerque, NM 116118   Sport Systems Mountaintop Cycling
3 jeff perner      
4 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240   
5 Clark Smith      
6 Brian Scott      
7 David Garcia      
8 Antonio Chavarria      
9 casey groten      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ 253218   
2 Charlie Rundell   Amarillo, TX 326560   
3 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Stravers   Gallup, NM 251819   Rez Dog Racing
2 Chuck VanDrunen   Gallup, NM 278927   
3 Kevin Ormerod   El Prado, NM 183485   Team F.I.Taos
4 Daniel Swinton   Albuquerque, NM 86276   
5 Jacob Gonzales   Taos, NM 245268   Team F.I.Taos
6 Scott Spangler   Albuquerque, NM 259921   
7 Michael Wagener   Taos, NM 279657   Team F.I.Taos
8 Doug Kast   Taos, NM 168950   Team F.I.Taos

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM 147082   
2 Richard Capener   Albuquerque, NM 309900   
3 Albert Senft   Albuquerque, NM 32168   Colavita Racing
4 Randy Flores   Santa Fe, NM 11878   
5 Warren Oldham   Los Alamos, NM 205138   Colavita Racing, Inc.
6 Todd Kurth   Santafe, NM 291818   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Caldwell   Albuquerque, NM 122977   
2 Jerry Little   Las Cruces, NM 271776   
3 Brent Bonwell      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM 4755   
2 Dax Kastrin   Albuquerque, NM 195035   The Bicycle Company Team

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramleen Phylli Erker      
2 Sarah Fair      
3 Samantha Bear      

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natasha Powers   Erie, CO 86295   
2 Donna James      
3 Jennifer Manske      
4 Chandler Rhinehart      

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Delania Sather      

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 patricia peck   Santa Fe, NM 277797   Spokettes Racing
2 Cat Downing      
3 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661   Colavita Racing

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Colonna   Taos, NM 117084   Team F.I.Taos
2 Rose Haack   Albuquerque, NM 313086   Club Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee