Race Results for
Crocodile Rock
Ozawkie, KS
(Event Information)
Cross Country on 06/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Hoppe   Saint Joseph Mo57:26 377433   
2 Grant Brownback   58:02   
3 Colton Wynes   58:03   
4 Zachary Lowden   Cary, NC1:00:02 305207   Team Kuat
5 Robert Wagnor   1:01:44   
6 Charlie Backus   1:02:00   
7 Michael Mathews   1:02:22   
8 Fletcher Smith   1:08:33   
9 Levi Ballou   1:12:04   KCOI u-20
10 Carl Sprenger   1:15:18   IAFF1596
11 Jason Farrent   1:16:10   
12 Steven Meier   1:27:34   
13 Mark Gromowski   1:32:08   
DNF Chase Habrock   DNF   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Crain   58:25   
2 Shawn Reed   59:55   
3 Clifton Robbins   1:03:06   
4 Scott T. Lillis   1:04:10   
5 Joseph Wells   1:07:30   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Michael Dixon   Lincoln, NE58:06 285616   Joyride
7 Al Chavez   59:13   
8 Joe Fultz   1:03:30   Team Beer
9 Gary Farrent   1:04:02   G Man
10 John Dotson   De Soto, KS1:04:24 361739   
11 Troy Enneking   1:10:22   
12 Bell Razafindrabe   1:15:33   The Bro's
13 Jack Stewart   1:15:38   
13 Mark Gromowski   1:20:43   
15 Edward Ryan Dudley   1:38:13   
16 Ron Douglas   1:44:52   Water Doctor

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Davenport   1:08:30   Team Beer
2 Rick Farrant   1:09:15   
3 Jerry Meier   1:09:52   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Mayfield   Overland Park, KS1:21:59 295065   Tailwind Cyclists
2 Christopher Snyder   1:26:53   
3 Marc Thierry   1:27:57   
4 Sean Gaulter   1:28:05   Cow Town
5 Tyler Matton   1:28:20   
6 Ashley Blum   1:29:22   Cow Town
7 Blake Stephenson   Lees Summit1:31:28 378092   
8 Kevin Nobilng   1:41:27   Maple

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Wells   1:20:30   KCOI/Blvd
2 Jon-Paul Shores   Olathe, KS1:20:52 60481   Ethos
3 Matthew Gilhousen   Lawrence, KS1:22:57 176439   FSR
4 Brent Gowin   Shawnee, KS1:29:26 288335   Cow Town
5 Brandon Puett   1:31:02   Super Eagles
6 Brad Riley   Saint Joseph, MO1:32:34 329008   Ethos
7 Sean Anton   Kansas City, KS1:34:45 348002   
8 Justin Bay   Kansas City, MO1:37:47 342884   MAPL Elite
9 Larry Cunning   1:41:59   Water Doctor
10 Todd Voth   1:50:17   Velotek
DNF Nick Kahler   DNF   Super Eagles
DNF Mark Beers   DNF   
DNF Scott Wrenick   Merriam, KSDNF 39010   
DNF Justin Carr   DNF   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Ricke   Olathe, KS1:22:00 247142   360 Racing
2 Shea Bergman   Hastings Ne1:26:00 236301   Velotek
3 Mark Kern   1:28:48   KCOI/Blvd
4 Randy Tracy   Savannah, MO1:33:25 40880   Ethos
5 Warren Nussbaum   Olathe, KS1:41:44 277340   KCOI/Blvd
6 Jan Pyrtle   1:46:10   Woody's Racing
7 Dave Lewis   1:52:26   Team Beer
DNF Jack Mason   DNF   Team Monster Energy

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Moore   San Luis Obispo, CA1:29:40 24901   360 Racing
2 Brent Menniger   1:31:33   Psychler
3 John Flynn   1:32:49   
4 Randy Allen   Cheney, KS1:36:21 156623   
5 Russ Rupp   1:41:12   
6 edward williams   Prairie Village, KS1:38:12 348998   
7 Scott Woods   1:41:51   

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Cole   Leawood, KS1:15:47 270500   Ethos
2 Telford Crisco   Lansing, KS1:20:06 8151   Boulevard
3 John Wagnor   1:20:07   Cow Town
4 Scott Dreiling   1:20:51   Mico Velo
5 Chris Chambers (1 - Cat2)   Denver, CO1:20:57 317108   Golden Belt Bicycle
6 Brad Smith   1:21:10   Golden Belt Bicycle
7 Dan Doss   Kansas City, MO1:22:25 309399   Elite Cycling Team
8 Tim King (2 - Cat2)   Smithville, MO1:24:13 173048   Epic Bike & Sprot
9 Craig Myers-Areath   1:36:54   Cow Town

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeLan Dains   Emporia, KS1:47:02 261426   High Gear
2 Spencer Lowden   Diamond Mo1:50:25 268347   Team Kuat

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Feagan   Omaha, NE1:38:19 181860   Midwest Cycling Commuity/Trek
2 Jason Douglas   Saint Joseph, MO1:46:34 316430   Ethos
3 Jeremy Cook   Omaha, NEDNF 245814   Midwest Cycling-Trek Store Omaha

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Almanza   Lenexa, KS1:42:27 155965   Cow Town
2 Brendon Jenks   Prairie Village, KS1:44:10 192641   360 Racing
3 Gary Mapes   Topeka, KS1:44:37 112496   Ethos
4 Brian Duff   Kansas City, MO1:49:15 118127   Sunflower/Budwiser
5 Craig Hoppe   Saint Joseph, MO1:56:18 143123   Ethos
6 Dave Burnett   Lees Summit, MO2:01:06 173577   360 Racing
DNF Chris Locke   Kansas City, MODNF 21421   Cow Town
DNF Eddy Reimer   Park City, KSDNF 154326   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Fancher   Shawnee Mission Ks1:45:26 53933   Big D
2 James Shiflett   Meadville, MO1:46:38 268348   360 Racing
3 Todd Fridley   Shawnee, KS1:49:05 236446   Boulevard
4 Douglas Chambers   Great Bend, KS1:54:17 161606   Golden Belt Bicycle
5 Phil Ellsworth   Topeka, KS1:57:12 344304   
6 Sergio Zaderenko   Bonner Springs, KS1:59:50 315690   Psychlers

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cruze Dreiling      
2 Lance Ballou      
3 Jax Albertson      
4 Hannah Day-Nussbaum      

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nash Dreiling      

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Enoch Razafindrabe   1:04:31   The Bro's
2 Teddy Manase   1:10:35   The Bro's
3 Kevin Manase   1:17:53   The Bro's
4 Travis Gromowski   1:30:58   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Higgins   1:12:13   
2 Paige Crain   1:13:16   
3 Amy Fear-Bishop   Prairie Village, KS1:29:30 220884   Spoke Wenches
4 Summer Waddle   1:32:40   Orange Lederhosen
5 Jennifer Puett   1:42:57   
6 Carly Teater   1:52:43   Water Doctor
DNF Emma Gossett   Saint Joseph, MODNF 352898   

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Battaglia   1:38:46   Local Cycling
2 Ashley Masoni   1:40:48   Boulevard
3 Jean Lucas   Leawood, KS1:47:37 176774   Free State Racing
4 Susie Schultz   Overland Park, KS1:48:20 238110   LAKC
5 Anne Maire Garrett   2:21:43   

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxzanne Feagan   Omaha, NE1:49:35 168049   MWCC-Omaha
2 Kay Lehman   Lawrence, KS2:01:53 188378   Ethos

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpyBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee