Race Results for
Tour of the Frozen Flatlands
Cheney, WA
(Event Information)
Road Race on 04/03/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaler Marshall   Walla Walla, WA 321012  1386 L'Ecole No. 41
2 stephen Mair   Bellevue, WA 305645  1102 ByrneInvent
3 Steven Sander   Spokane Valley, WA 290727  2030 Forza Veloce
4 Jesse Ayotte   Spokane, WA 249779  975 Emde Sports
5 jason connell   Lynnwood, WA 305679  1195 Apex Racing Team
6 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481  2028 Forza Veloce
7 Morgan Simon   Seattle, WA 310319  1248 Unattached
8 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  2020 The Bike Hub
9 Cory Custer   Seattle, WA 104062  1092 ByrneInvent
10 Ian Sawyer   Seattle, WA 336670  1322 Audi
11 Randy Opp   Coeur D Alene, ID 285864  2112 Vertical Earth
12 Nolan Brady   Steilacoom, WA 329058  1370 Old Town Bicycle
13 J Lopez   Spokane, WA 150980  850 Emde Sports
14 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  2025 Forza Veloce
15 Ben Horan   Missoula, MT 253104  2110 Northern Rockies Orthopaedic
16 Andrew Eisen   Seattle, WA 305019  634 Farestart p/b Cobalt Mortgage
17 Will Teal   Seattle, WA 318226  1257 Unattached
18 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID 253865  987 Vertical Earth
19 Brandon BORTH     2008 L'Ecole No. 41
20 Jed Barden   Spokane, WA 292436  631 FareStart p/b Cobalt Mortgage
21 Steven Brady   Steilacoom, WA 337164  1371 Old Town Bicycle
22 Chad Nelson   Spokane, WA 89132  937 Spokane Rocket Velo
23 Kelly Jahns   Mica, WA 200635  2022 Forza Veloce
24 Conrad Band (1 - Cat5)   Spokane, WA 241725  1384 Emde Sports
25 Kevin Gest   Spokane, WA 310597  2018 Baddlands Cycling Club
26 John Melvin   Missoula, MT 208075  2115 Team Stampede/5VV
27 Wayne Brown   Renton, WA 316268  1162 Chinook Cycling Club Tri-Cities
28 Darrel Brown   Kennewick, WA 337290  2083 Chinook Cycling Club Tri-Cities
29 Tim Farrell   Seattle, WA 292499  635 FareStart p/b Cobalt Mortgage
30 Matthew Halloran   Spokane, WA 260755  2084 Two Wheeler / Specialized
31 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  2016 Washington State University
32 Matthew Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No. 41
33 Kyle Smith   Renton, WA 287083  2033 Bike Hub
34 Jason Remington   Spokane, WA 293140  928 emdesports.com/Fitness Fanatics
35 Jesse Vernon   Livingston, MT 256658  2034 Gallatin Alpine Sports/Instrins
36 Keelan Christensen   Seatte, WA 345598  2010 Methow Cycle & Sport/Blue Star
37 Jason Oestreicher   Spokane , WA 339936  2029 Unattached
38 Drew Schlieder   Spokane, WA 285974  986 Baddlands Cycling Club
39 Mark Statema   Spokane, WA 303646  915 Baddlands Cycling Club
40 Cody Cupp (2 - Cat5)   Twisp, WA 328698  2014 Methow Valley Cycling
41 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID 114452  989 Vertical Earth
42 Cristopher Lucas   Rathdrum, ID 309013  2134 Arrivee/Pilgrim's Market
DNF Stephen Garvin   Spokane, WA 306671  971 Baddlands Cycling Club

Men - Cat 3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Johnson   Liberty Lake, WA 120506  448 Two Wheeler / Specialized
2 John Siok   Spokane, WA 289195  2053 Baddlands Cycling Club
3 Travis Coleman   Spokane, WA 60581  2044 Emde Sports
4 kerby kuykendall   Ravensdale, WA 272670  660 Bikesale.com
5 Scott Lenaburg   Missoula, MT 275801  2048 Northern Rockies
6 Gregory Luniewski   Seattle, WA 207153  256 Bikesale.com
7 Paul Main   Spokane, WA 49133  2049 GS
8 Vern Cole   Kent, WA 65114  279 Chinook Cycling Club Tri-Cities
9 Sean Phillips   Bellevue, WA 274488  282 SCCA / Starbucks
10 Robert Seeley   Post Falls, ID 222544  2051 Vertical Earth
11 Chris Luther (1 - Cat5)   Spokane, WA 223802  1305 Emde Sports
12 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  916 Team W.A.R.
13 Eric Holman   Seattle, WA 222790  253 Union Bay Cycling/Bikesale.com
14 Henry Hamby   Spokane, WA 283095  913 Baddlands Cycling Club
15 Royce Hogue   Spokane, WA 49109  517 Spokane Rocket Velo
16 Joel Jones   Colfax, WA 167647  291 Baddlands Cycling Club
17 David Hamer   Helena, MT 287723  2046 Team Great Divide
18 Kevin Geibel (2 - Cat5)   Colbert, WA 340030  2045 Emde Sports
19 Kenneth Adkins   Spokane, WA 72768  2042 Baddlands Cycling Club
20 Erika Krumpelman   Hayden, ID 179685  2075 Vertical Earth
21 Carolyn Eller   Seattle, WA 152541  Gregg's Trek
22 Mark Brooke   Helena, MT 4954  2043 Team Great Divide
23 Richard Sherwood   Spokane, WA 32459  2052 Vertical Earth
24 Frank PHIPPS     2050 Grand Forks Cycling Club
25 David Acheson   Winthrop, WA 1083  990 Methow Cycle & Sport/Blue Star
26 Pete Gomez (1 - Cat4)   Kennewick, WA 228330  976 Chinook Cycling Club Tri-Cities
27 Natalie Koncz   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling Team
28 Bruce Kuest (3 - Cat5)   Spokane, WA 339474  1326 Emde Sports
29 Tom Witzke   Meridian, ID 153139  2054 Boise Cycling Club
30 Bill Zimmerman   Kent, WA 65515  295 Cucina Fresca
31 David Kregenow   Seattle, WA 271203  758 Cucina Fresca
DNF Eric Abbott   Seattle, WA 310882  981 Spokane Rocket Velo

Men - Cat 3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Weyhrich   Bozeman, MT 37860  2026 MBW Racing
2 James Williamson   Coeur D Alene, ID 38450  446 Two Wheeler / Specialized
3 Brian MARSH     2061 Grand Forks Cycling Club
4 Steve Matson   Tacoma, WA 171544  309 Old Town Bicycle
5 David Ryan   Jackson, WY 30982  264 Bikesale.com
6 Brent Schlangen   Spokane, WA 186970  439 Baddlands Cycling Club
7 David Foster   Snohomish, WA 205663  251 Bikesale.com
8 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  2111 Vertical Earth
9 Matthew Morra   Moscow, ID 25110  2077 University of Idaho
10 Robert Sackett - Converse   Enumclaw, WA 166554  806 Four Corners Racing / Cycle Therapy
11 Jon Magnuson   Richland, WA 57426  2076 Chinook Cycling Club Tri-Cities
12 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  2056 Vertical Earth
13 Eugene Allwine (1 - Cat4)   Moscow, ID 134908  2055 Baddlands Cycling Club
14 James Bower   Coeur D Alene, ID 305672  2058 Baddlands Cycling Club
15 Randall Green   Helena, MT 305409  2060 Great Divide
16 Robert Welton (1 - Cat5)   Juneau, AK 173495  2063 Juneau Freewheelers
17 Gregory Welton   Spokane, WA 47771  511 Baddlands Cycling Club
18 Steve Ballien   Spokane, WA 312484  2057 Baddlands Cycling Club
19 Charles Caswell (2 - Cat4)   Seattle, WA 255484  704 SCCA / Starbucks
DNF Gordy Bolstad   Snohomish, WA 206957  247 Bikesale.com

Men - Cat 3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Patterson   University Place, WA 47123  226 Old Town Bicycle
2 Craig Groendyke   Richland, WA 45402  2002 Chinook Cycling Club Tri-Cities
3 Stuart Fealk (1 - Cat4)   Spokane, WA 50005  983 Spokane Rocket Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Jacob   Spokane, WA 271591  513 Spokane Rocket Velo
2 Douglas Krumpelman   Hayden, ID 81054  2037 Team Rep
3 Cameron York   Colbert, WA 148725  420 Two Wheeler / Specialized
4 Bryce Daviess   Steamboat Springs, CO 284353  2035 MBW Racing
5 Jim Stefanoff   Spokane, WA 236429  445 Two Wheeler / Specialized
6 Philip Spencer   Duluth Mn 70352  402 Audi
DNF Cameron Forsythe   Woodinville, WA 12059  280 SCCA / Starbucks

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Emde   Spokane, WA 109163  42 Emde Sports
2 Jerry Long   Moscow, ID 202427  2006 Vertical Earth
3 Kris Stanton   Spokane, WA 177582  44 Emde Sports
4 Paul Nelson   Spokane Valley, WA 52096  47 Emde Sports
5 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208  45 Emde Sports
6 Michael Gaertner (1 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623  2103 Vertical Earth
7 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
8 Thomas Cole (2 - Cat2)   Kennewick, WA 7342  2040 SCCA / Starbucks
9 Shawn Howard   Colbert, WA 190844  2102 Vertical Earth

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Barkley   Richland, WA 329198  2099 Chinook Cycling
2 Jessica Sterner   Coeur D Alene, ID 337468  2093 Team REP
3 Theresa Harding   Seattle, WA 333834  257 SCCA / Starbucks
4 Renee Compton   Spokane, WA 228151  2088 Zuster Cycling Team
5 LB Kregenow   Seattle, WA 239673  303 Team Group Health
6 Lori Surges   Seattle, WA 331092  273 Cucina Fresca
7 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster Cycling Team
8 Laura Budac   Seattle, WA 303968  301 Team Group Health
9 Christine Slater DuPuis   Coeur D Alene, ID 279608  382 Team REP
DNF Samantha Nelson   Pullman , WA 309717  2089 Washington State University

Women - Cat 4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramona DiBiasi   Spokane, WA 341564  380 Baddlands Cycling Club
DNF Barbara Barlow   Walla Walla, WA 272315  2078 L'Ecole No. 41

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Smith   Seattle, WA 236239  115 Team Group Health
2 Karen Armstrong   Spokane, WA 108834  140 Emde Sports
3 Sonia Tonnemaker   Royal City, WA 258463  134 Unattached
4 Karen Wilkinson   Seattle, WA 236442  112 Team Group Health
5 Eden Palmer   Seattle, WA 240914  110 Team Group Health
6 Rebecca Carew   Seattle, WA 308034  137 Hagens Berman
DNF Heather McKain   Seattle , WA 228328  2100 Hagens Berman

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyUSACDFCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee