Race Results for
Tour of the Frozen Flatlands
Cheney, WA
(Event Information)
Road Race on 04/02/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Teal   Seattle, WA 318226  1257 Unattached
2 Ian Sawyer   Seattle, WA 336670  1322 Audi
3 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481  2028 Forza Veloce
4 Kelly Jahns   Mica, WA 200635  2022 Forza Veloce
5 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  2016 Washington State University
6 Morgan Simon   Seattle, WA 310319  1248 Unattached
7 Chad Nelson   Spokane, WA 89132  937 Spokane Rocket Velo
8 Jed Barden   Spokane, WA 292436  631 FareStart p/b Cobalt Mortgage
9 Cory Custer   Seattle, WA 104062  1092 ByrneInvent
10 Kaler Marshall   Walla Walla, WA 321012  1386 L'Ecole No. 41
11 Conrad Band (1 - Cat5)   Spokane, WA 241725  1384 Emde Sports
12 Wayne Brown   Renton, WA 316268  1162 Baddlands
13 jason connell   Lynnwood, WA 305679  1195 Apex Racing Team
14 Matthew Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No. 41
15 Stephen Garvin   Spokane, WA 306671  971 Baddlands
16 stephen Mair   Bellevue, WA 305645  1102 Byrne Invent
17 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  2025 Forza Veloce
18 Nolan Brady   Steilacoom, WA 329058  1370 Old Town Bicycle
19 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  2067 Gonzaga University
20 Kevin Gest   Spokane, WA 310597  2018 Baddlands cycling club
21 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  2020 The bike hub
22 Jesse Vernon   Livingston, MT 256658  2034 Gallatin Alpine Sports/Instrins
23 Andrew Eisen   Seattle, WA 305019  634 Farestart p/b Cobalt Mortgage
24 Ben Horan   Missoula, MT 253104  2110 Northern Rockies Orthopaedic
25 Steven Brady   Steilacoom, WA 337164  1371 Old Town Bicycle
26 Cody Cupp (2 - Cat5)   Twisp, WA 328698  2014 Methow Valley Cycling
27 John Melvin   Missoula, MT 208075  2115 Team Stampede/5VV
28 Tim Farrell   Seattle, WA 292499  635 FareStart p/b Cobalt Mortgage
29 Mark Statema   Spokane, WA 303646  915 Baddlands Racing
30 Robert Evans   Edmonds, WA 288478  829 JL Velo Racing
31 John Meyers   Spokane, WA 309377  2071 Gonzaga University
32 Brandon BORTH     2008 L'Ecole
33 Drew Schlieder   Spokane, WA 285974  986 Baddlands
34 Jason Remington   Spokane, WA 293140  928 emdesports.com/Fitness Fanatics
35 Keelan Christensen   Seatte, WA 345598  2010 Methow Cycle Sport- Blue Star C
36 Deacon Band (3 - Cat5)   Spokane, WA 334980  1239 Emde Sports
37 J Lopez   Spokane, WA 150980  850 Emde Sports
38 Jason Oestreicher   Spokane , WA 339936  2029 Unattached
39 Cristopher Lucas   Rathdrum, ID 309013  2134 Arrivee/Pilgrim's Market
40 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID 253865  987 Vertical Earth
41 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID 114452  989 Vertical Earth
42 Randy Opp   Coeur D Alene, ID 285864  2112 Vertical Earth
43 Ray COLLIER     2068 Unattached
44 Caleb Moore (4 - Cat5)   Pullman, WA 339954  2072 Washington State University Cyc
45 Alex Hagel   Spokane, WA 340874  2135 Gonzaga University
46 Felix Espana   Seattle, WA 287804  856 Audi
47 Brian Gavin   Spokane, WA 212931  891 Emde Sports
48 Matthew Wilkinson   Seattle, WA 235592  1339 Revel Consulting / Rad Racing
49 Julian LOPEZ     2070 Gonzaga University
DNF Steven Sander   Spokane Valley, WA 290727  2030 Forza Veloce
DNF Kyle Smith   Renton, WA 287083  2033 Team Group Health
DNF Francisco Villa   Kennewick, WA 344942  2073 Gonzaga University

Men - Cat 3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Phillips   Bellevue, WA 274488  282 SCCA/Starbucks Cycling
2 Travis Coleman   Spokane, WA 60581  2044 Emde Sports
3 Scott Lenaburg   Missoula, MT 275801  2048 Northern Rockies
4 John Siok   Spokane, WA 289195  2053 Baddlands
5 Paul Main   Spokane, WA 49133  2049 GS
6 Vern Cole   Kent, WA 65114  279 SCCA/Starbucks Cycling
7 Bruce Johnson   Liberty Lake, WA 120506  448 Two Wheeler / Specialized
8 Bill Zimmerman   Kent, WA 65515  295 cucina fresca
9 Kenneth Adkins   Spokane, WA 72768  2042 Baddlands Racing
10 Gregory Luniewski   Seattle, WA 207153  256 Bikesale.com
11 Joel Jones   Colfax, WA 167647  291 Baddlands Racing
12 Royce Hogue   Spokane, WA 49109  517 Spokane Rocket Velo
13 Robert Seeley   Post Falls, ID 222544  2051 Vertical Earth
14 Pete Gomez (1 - Cat4)   Kennewick, WA 228330  976 Chinook Cycling Club Tri-Cities
15 Stephen Willis   Valleyford, WA 198927  2101 Emde Sports
16 Henry Hamby   Spokane, WA 283095  913 baddlands
17 kerby kuykendall   Ravensdale, WA 272670  660 bikesale.com
18 Richard Sherwood   Spokane, WA 32459  2052 Vertical Earth
19 David Hamer   Helena, MT 287723  2046 Team Great Divide
20 David Kregenow   Seattle, WA 271203  758 Cucina Fresca
21 Chris Luther (1 - Cat5)   Spokane, WA 223802  1305 Emde Sports
22 rhett alden (2 - Cat4)   Seattle, WA 330866  1114 SCCA/Starbucks Cycling
23 Eric Holman   Seattle, WA 222790  253 Union Bay Cycling/Bikesale.com
24 Kevin Geibel (2 - Cat5)   Colbert, WA 340030  2045 Emde Sports
25 David Acheson   Winthrop, WA 1083  990 Methow Cycle & Sport/Blue Star
26 Mark Brooke   Helena, MT 4954  2043 Team Great Divide
27 Erika Krumpelman   Hayden, ID 179685  2075 Vertical Earth
28 Andrew Jensen   Eagle, ID 96709  820 None
29 Bruce Kuest (3 - Cat5)   Spokane, WA 339474  1326 Emde Sports
30 Natalie Koncz   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling Team
31 Carolyn Eller   Seattle, WA 152541  Gregg's Trek

Men - Cat 3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian MARSH     2061 Grand Forks Cycling Club
2 John Weyhrich   Bozeman, MT 37860  2026 MBW Racing
3 James Williamson   Coeur D Alene, ID 38450  446 two wheeler / specialized
4 David Ryan   Jackson, WY 30982  264 Bikesale.com
5 Brent Schlangen   Spokane, WA 186970  439 Baddlands
6 Eugene Allwine (1 - Cat4)   Moscow, ID 134908  2055 Baddlands Cycling
7 David Foster   Snohomish, WA 205663  251 Bikesale.com
8 Steve Matson   Tacoma, WA 171544  309 Old Town Bicycle Racing
9 Robert Sackett - Converse   Enumclaw, WA 166554  806 Four Corners Racing / Cycle Therapy
10 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  2111 Vertical Earth
11 Robert Welton (1 - Cat5)   Juneau, AK 173495  2063 Juneau Freewheelers
12 Randall Green   Helena, MT 305409  2060 Great Divide
13 Gordy Bolstad   Snohomish, WA 206957  247 BikeSale.Com
14 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  2056 Vertical Earth
15 Charles Caswell (2 - Cat4)   Seattle, WA 255484  704 SCCA/Staarbucks Cycling
16 Tim MORAN     2062 Unattached
17 Larry Baker   University Place, WA 258014  627 Old Town Bicycle Racing
18 Leslie Schroll   Grapeview, WA 46719  272 Emde Sports
19 Steve Ballien   Spokane, WA 312484  2057 Baddlands Cycling
20 Gregory Welton   Spokane, WA 47771  511 baddlands

Men - Cat 3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Groendyke   Richland, WA 45402  2002 chinook cycling club inc
2 Jeffrey Patterson   University Place, WA 47123  226 Old Town Bicycle
3 Greg Hillyer   Nine Mile Falls, WA 101050  512 Baddlands
4 Stuart Fealk (1 - Cat4)   Spokane, WA 50005  983 Spokane Rocket Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Daviess   Steamboat Springs, CO 284353  2035 MBW Racing
2 Douglas Krumpelman   Hayden, ID 81054  2037 Vertical Earth
3 Jim Stefanoff   Spokane, WA 236429  445 Two Wheeler/Specialized
4 Alan Jacob   Spokane, WA 271591  513 Spokane Rocket Velo
5 Cameron York   Colbert, WA 148725  420 Two Wheeler/Specialized
6 Jared Russell   Hayden, ID 157664  447 two wheeler
7 Philip Spencer   Duluth Mn 70352  402 Lenovo
8 Cameron Forsythe   Woodinville, WA 12059  280 SCCA/ Starbucks Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Stanton   Spokane, WA 177582  44 Emde Sports
2 Michael Emde   Spokane, WA 109163  42 Emde Sports
3 Jerry Long   Moscow, ID 202427  2006 Vertical Earth
4 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
5 Paul Nelson   Spokane Valley, WA 52096  47 Emde Sports
6 Shawn Howard   Colbert, WA 190844  2102 Vertical Earth

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Sterner   Coeur D Alene, ID 337468  2093 Team REP
2 Carla Schubiger   Pullman, WA 344178  2091 Washington State University
3 Theresa Harding   Seattle, WA 333834  257 SCCA / Starbucks
4 LB Kregenow   Seattle, WA 239673  303 Team Group Health
5 Renee Compton   Spokane, WA 228151  2088 Zuster Cycling Team
6 Lori Surges   Seattle, WA 331092  273 cucina fresca
7 Laura Budac   Seattle, WA 303968  301 Team Group Health
8 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster
9 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  2096 Gonzaga University
10 Christine Slater DuPuis   Coeur D Alene, ID 279608  382 Team REP
11 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253  2094 Riverstone Women's Racing Team
12 Sue Lauer   Coeur D'alene, ID 223927  2095 Riverstone Women's Racing Team
13 Kara Sawyer   Seattle, WA 345858  2090 Unattached
14 Samantha Nelson   Pullman , WA 309717  2089 Washington State University
15 Kelly Knapp   Coeurdalene, ID 291023  2098 Team Rep
DNF Emily Goodenow   Reno, NV 344524  2097 Gonzaga University

Women - Cat 4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramona DiBiasi   Spokane, WA 341564  380 Baddlands
2 Kathy Rowell   Seattle, WA 272829  297 Team Group Health

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Wilkinson   Seattle, WA 236442  112 Team Group Health
2 Lee Smith   Seattle, WA 236239  115 Team Group Health
3 Karen Armstrong   Spokane, WA 108834  140 Emde Sports
4 Eden Palmer   Seattle, WA 240914  110 Team Group Health
5 Sonia Tonnemaker   Royal City, WA 258463  134 Unattached
6 Rebecca Carew   Seattle, WA 308034  137 Hagens Berman

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee