Race Results for
Tour of the Frozen Flatlands
Cheney, WA
(Event Information)
Omnium on 04/03/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaler Marshall   Walla Walla, WA 321012  1386 L'Ecole No. 41
2 Ian Sawyer   Seattle, WA 336670  1322 Audi
3 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481  2028 Forza Veloce
4 Will Teal   Seattle, WA 318226  1257 
5 Morgan Simon   Seattle, WA 310319  1248 
6 stephen Mair   Bellevue, WA 305645  1102 Byrne Invent
7 Cory Custer   Seattle, WA 104062  1092 ByrneInvent
8 Steven Sander   Spokane Valley, WA 290727  2030 Forza Veloce
9 Jed BARDEN     631 FareStart p/b Cobalt Mortgage
10 jason connell   Lynnwood, WA 305679  1195 Apex Racing Team
11 Kelly Jahns   Mica, WA 200635  2022 Forza Veloce
12 Jesse Ayotte   Spokane, WA 249779  975 Emde Sports
13 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  2016 Washington State University
14 Andrew Eisen   Seattle, WA 305019  634 Farestart p/b Cobalt Mortgage
15 Conrad Band (1 - Cat5)   Spokane, WA 241725  1384 Emde Sports
16 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID 253865  987 Vertical Earth
17 Chad Nelson   Spokane, WA 89132  937 Spokane Rocket Velo
18 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779  2020 The bike hub
19 Randy Opp   Coeur D Alene, ID 285864  2112 Vertical Earth
20 Matthew Brittain   College Place, WA 287146  991 L'Ecole No. 41
21 Wayne Brown   Renton, WA 316268  1162 Blue Rooster/Sports Medicine
22 Nolan Brady   Steilacoom, WA 329058  1370 Old Town Bicycle
23 J Lopez   Spokane, WA 150980  850 Emde Sports
24 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243  2025 Forza Veloce
25 Ben Horan   Missoula, MT 253104  2110 
26 Stephen Garvin   Spokane, WA 306671  971 Baddlands
27 Kevin Gest   Spokane, WA 310597  2018 Baddlands Cycling Club
28 Tim Farrell   Seattle, WA 292499  635 FareStart p/b Cobalt Mortgage
29 Robert Evans   Edmonds, WA 288478  829 JL Velo Racing
30 John Melvin   Missoula, MT 208075  2115 Team Stampede/5VV
31 Brandon BORTH     2008 L'Ecole No. 41
32 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  2067 Gonzaga University
33 Jesse Vernon   Livingston, MT 256658  2034 Gallatin Alpine Sports/Instrins
34 Kyle Smith   Renton, WA 287083  2033 Bike Hub
35 Steven Brady   Steilacoom, WA 337164  1371 Old Town Bicycle
36 Levi GUTHMILLER     2109 Baddlands Cycling Club
37 Cody Cupp (2 - Cat5)   Twisp, WA 328698  2014 
38 Jason Remington   Spokane, WA 293140  928 
39 Darrel Brown   Kennewick, WA 337290  2083 Chinook Cycling Club Tri-Cities
40 Mark Statema   Spokane, WA 303646  915 Baddlands Cycling Club
41 Drew Schlieder   Spokane, WA 285974  986 Baddlands Cycling Club
42 Matthew Halloran   Spokane, WA 260755  2084 Two Wheeler / Specialized
43 Keelan Christensen   Seatte, WA 345598  2010 Methow Cycle & Sport/Blue Star
44 John Meyers   Spokane, WA 309377  2071 Gonzaga University
45 Cristopher Lucas   Rathdrum, ID 309013  2134 Arrivee/Pilgrim's Market
46 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID 114452  989 Vertical Earth
47 Jason Oestreicher   Spokane , WA 339936  2029 
48 Deacon Band (3 - Cat5)   Spokane, WA 334980  1239 Emde Sports
49 Felix Espana   Seattle, WA 287804  856 Audi
50 Matthew Wilkinson   Seattle, WA 235592  1339 Revel Consulting / Rad Racing
51 Ray COLLIER     2068 Unattached
52 Caleb Moore (4 - Cat5)   Pullman, WA 339954  2072 Washington State University Cyc
53 Alex Hagel   Spokane, WA 340874  2135 Gonzaga University
54 Brian Gavin   Spokane, WA 212931  891 Emde Sports
55 Julian LOPEZ     2070 Gonzaga University

Men - Cat 3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Siok   Spokane, WA 289195  2053 Baddlands Cycling Club
2 Sean Phillips   Bellevue, WA 274488  282 SCCA / Starbucks
3 Bruce Johnson   Liberty Lake, WA 120506  448 Two Wheeler/Specialized
4 Travis Coleman   Spokane, WA 60581  2044 Emde Sports
5 Paul Main   Spokane, WA 49133  2049 GS
6 Scott Lenaburg   Missoula, MT 275801  2048 Northern Rockies
7 Vern Cole   Kent, WA 65114  279 SCCA / Starbucks
8 Gregory Luniewski   Seattle, WA 207153  256 Bikesale.com
9 kerby kuykendall   Ravensdale, WA 272670  660 bikesale.com
10 Robert Seeley   Post Falls, ID 222544  2051 Vertical Earth
11 Bill Zimmerman   Kent, WA 65515  295 Cucina Fresca
12 Kenneth Adkins   Spokane, WA 72768  2042 Baddlands Cycling Club
13 Royce Hogue   Spokane, WA 49109  517 Spokane Rocket Velo
14 Kevin Geibel (1 - Cat5)   Colbert, WA 340030  2045 Emde Sports
15 Joel Jones   Colfax, WA 167647  291 Baddlands Racing
16 Chris Luther (2 - Cat5)   Spokane, WA 223802  1305 Emde Sports
17 Carolyn Eller   Seattle, WA 152541  Gregg's Trek
18 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  916 Team W.A.R.
19 David Acheson   Winthrop, WA 1083  990 Methow Cycle & Sport/Blue Star
20 Eric Holman   Seattle, WA 222790  253 Union Bay Cycling/Bikesale.com
21 Pete Gomez (1 - Cat4)   Kennewick, WA 228330  976 Chinook Cycling Club Tri-Cities
22 Henry Hamby   Spokane, WA 283095  913 baddlands
23 Stephen Willis   Valleyford, WA 198927  2101 Emde Sports
24 Erika Krumpelman   Hayden, ID 179685  2075 Vertical Earth
25 rhett alden (2 - Cat4)   Seattle, WA 330866  1114 SCCA / Starbucks
26 David Hamer   Helena, MT 287723  2046 Team Great Divide
27 Richard Sherwood   Spokane, WA 32459  2052 Vertical Earth
28 David Kregenow   Seattle, WA 271203  758 Cucina Fresca
29 Andrew Jensen   Eagle, ID 96709  820 Unattached
30 Mark Brooke   Helena, MT 4954  2043 Team Great Divide
31 Frank PHIPPS     2050 Grand Forks Cycling Club
32 Natalie Koncz   Spokane, WA 187206  43 Zuster Cycling
33 Bruce Kuest (3 - Cat5)   Spokane, WA 339474  1326 Emde Sports
34 Tom Witzke   Meridian, ID 153139  2054 Boise Cycling Club

Men - Cat 3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian MARSH     2061 Grand Forks Cycling Club
2 John Weyhrich   Bozeman, MT 37860  2026 MBW Racing
3 James Williamson   Coeur D Alene, ID 38450  446 Two Wheeler/Specialized
4 David Ryan   Jackson, WY 30982  264 Bikesale.com
5 Steve Matson   Tacoma, WA 171544  309 Old Town Bicycle
6 Brent Schlangen   Spokane, WA 186970  439 Baddlands Cycling Club
7 David Foster   Snohomish, WA 205663  251 Bikesale.com
8 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615  2111 Vertical Earth
9 Robert Sackett - Converse   Enumclaw, WA 166554  806 Four Corners Racing / Cycle Therapy
10 Eugene Allwine (1 - Cat4)   Moscow, ID 134908  2055 Baddlands Cycling
11 Matthew Morra   Moscow, ID 25110  2077 University of Idaho
12 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690  2056 Vertical Earth
13 Gordy Bolstad   Snohomish, WA 206957  247 BikeSale.Com
14 Robert Welton (1 - Cat5)   Juneau, AK 173495  2063 Juneau Freewheelers
15 Randall Green   Helena, MT 305409  2060 Great Divide
16 Jon Magnuson   Richland, WA 57426  2076 Chinook Cycling Club Tri-Cities
17 Larry Baker   University Place, WA 258014  627 Old Town Bicycle
18 John Martinek (2 - Cat5)   Spokane, WA 346326  2074 Baddlands Cycling Club
19 James Bower   Coeur D Alene, ID 305672  2058 Baddlands Cycling Club
20 Charles Caswell (2 - Cat4)   Seattle, WA 255484  704 SCCA / Starbucks
21 Larry Adams   Spokane, WA 68736  434 Emde Sports
22 Gregory Welton   Spokane, WA 47771  511 Baddlands Cycling Club
23 Tim MORAN     2062 
24 Steve Ballien   Spokane, WA 312484  2057 Baddlands Cycling
25 Leslie Schroll   Grapeview, WA 46719  272 Emde Sports

Men - Cat 3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Groendyke   Richland, WA 45402  2002 Chinook Cycling Club Tri-Cities
2 Jeffrey Patterson   University Place, WA 47123  226 Old Town Bicycle
3 Stuart Fealk (1 - Cat4)   Spokane, WA 50005  983 Spokane Rocket Velo
4 Greg Hillyer   Nine Mile Falls, WA 101050  512 Baddlands Cycling Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Krumpelman   Hayden, ID 81054  2037 Vertical Earth
2 Alan Jacob   Spokane, WA 271591  513 Spokane Rocket Velo
3 Bryce Daviess   Steamboat Springs, CO 284353  2035 Northern Rockies Cycling Team
4 Jim Stefanoff   Spokane, WA 236429  445 Two Wheeler/Specialized
5 Cameron York   Colbert, WA 148725  420 Two Wheeler/Specialized
6 Philip Spencer   Duluth Mn 70352  402 Audi
7 Jared Russell   Hayden, ID 157664  447 Two Wheeler/Specialized
8 Cameron Forsythe   Woodinville, WA 12059  280 SCCA / Starbucks

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Emde   Spokane, WA 109163  42 Emde Sports
2 Kris Stanton   Spokane, WA 177582  44 Emde Sports
3 Jerry Long   Moscow, ID 202427  2006 Vertical Earth
4 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547  55 Emde Sports
5 Paul Nelson   Spokane Valley, WA 52096  47 Emde Sports
6 Shawn Howard   Colbert, WA 190844  2102 Vertical Earth
7 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208  45 Emde Sports
8 Michael Gaertner (1 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623  2103 Vertical Earth
9 Thomas Cole (2 - Cat2)   Kennewick, WA 7342  2040 SCCA / Starbucks

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Sterner   Coeur D Alene, ID 337468  2093 
2 Theresa Harding   Seattle, WA 333834  257 SCCA / Starbucks
3 LB Kregenow   Seattle, WA 239673  303 Team Group Health
4 Carla Schubiger   Pullman, WA 344178  2091 Washington State University
5 Renee Compton   Spokane, WA 228151  2088 Zuster Cycling Team
6 Sarah Barkley   Richland, WA 329198  2099 Chinook Cycling
7 Lori Surges   Seattle, WA 331092  273 Cucina Fresca
8 Christine Slater DuPuis   Coeur D Alene, ID 279608  382 Team REP
9 Laura Budac   Seattle, WA 303968  301 Team Group Health
10 Lynn Creager   Spokane, WA 323424  377 Zuster
11 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253  2094 Riverstone Women's Racing Team
12 Sue Lauer   Coeur D'alene, ID 223927  2095 Riverstone Women's Racing Team
13 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  2096 Gonzaga University
14 Samantha Nelson   Pullman , WA 309717  2089 Spokane Rocket Velo
15 Kara Sawyer   Seattle, WA 345858  2090 Unattached
16 Kelly Knapp   Coeurdalene, ID 291023  2098 Team Rep
17 Emily Goodenow   Reno, NV 344524  2097 Gonzaga University

Women - Cat 4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramona DiBiasi   Spokane, WA 341564  380 Baddlands Cycling Club
2 Kathy Rowell   Seattle, WA 272829  297 Team Group Health
3 Lucinda SHIRTS     2085 Baddlands Cycling Club
4 Anne Irmer   Spokane, WA 309753  2113 Baddlands Cycling Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Smith   Seattle, WA 236239  115 Team Group Health
2 Karen Armstrong   Spokane, WA 108834  140 Emde Sports
3 Karen Wilkinson   Seattle, WA 236442  112 Team Group Health
4 Sonia Tonnemaker   Royal City, WA 258463  134 
5 Eden Palmer   Seattle, WA 240914  110 Team Group Health
6 Rebecca Carew   Seattle, WA 308034  137 Hagens Berman
7 Heather McKain   Seattle , WA 228328  2100 Hagens Berman

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee