Race Results for
Down 2 Earth- La Rootaaa MTN Biking Series 2011
North Miami Beach, FL
(Event Information)
Cross Country on 06/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE PEDRERA   1:36:38.51  400 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FILIPPO BARBIERI   Delray Beach, FL2:09:21.21 136914  
2 DIEGO RUIZ   Miramar, FL2:11:01.92 330266  

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS MEZA   Pembroke Pines, FL2:10:00.32 269693  

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ARNALDO DORNA   North Miami Beach, FL2:10:12.31 285926  
2 ROLANDO MOREJON   2:32:11.93  
DNF STEPHEN LA RUE     
DNF FRANK LA RUE     

Men - Cat 2 - Clysdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EDUARDO DURAN   1:51:49.68  502 
2 MOISES INOA   Cape Coral, FL2:03:03.86 236547  500 

Men - Cat 2 - Grandmaster

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLIFFORD VICKERS   Hollywood, FL1:56:53.93 93349  601 
2 WALLY PILAT   2:08:58.15  600 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BALARANA ALMEIDA   1:45:09.81  181 
2 JOSHUA WILLIAMS   2:12:20.31  173 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VALENTIM MATUSIMKO   1:37:10.49  104 
2 TOM MUTCH   1:40:22.00  178 
3 ALMO GATTANI   1:43:44.58  196 
4 JASON RODGERS   Coral Gables, FL1:44:01.73 341444  174 
5 JULIO RODRIGUEZ   1:46:44.68  191 
6 DAVID GRESSLER   1:47:16.38  180 
7 ALESSANDRO PEREZ   1:49:58.53  189 
8 PABLO VALDIVIESO   1:52:09.82  195 
9 DEVIN DETWICER   1:56:06.79  194 
10 KIRK IVY   1:57:30.51  190 
11 IVAN SALDIAS   1:58:07.84  184 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIMMY SALGADO   Miramar, FL1:36:11.57 361333  199 
2 LEONARDO COLMAN   Pembroke Pines, FL1:42:21.34 359407  179 
3 RICHARD COSTA   1:45:12.27  183 
4 Rider   1:49:15.10  176 
5 Rider   2:01:18.24  175 

Men - Cat 3 - Clysdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAVIER MOSTOWYK   1:20:24.35  551 
2 JOSE PENA   Alexandria1:27:00.95 292868  565 
3 GLENN LOPEZ   1:42:13.91  566 
4 ANGEL ARAL   1:45:16.26  553 
5 GERARD PEREZ     552 

Men - Cat 3 - Grandmaster

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN AQUINO   1:20:28.95  661 
2 JUSTO JAY   Sunny Isle, FL1:28:40.15 346082  662 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALFREDO PINEDA   Miramar, FL1:13:43.92 355208  227 
2 CARLOS MEJIAS   1:17:35.13  204 
3 PIERRE CUEVAS   Weston, FL1:19:06.86 358630  226 
4 HEATH POWELL   1:28:33.44  201 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMAS NAVARRO   1:09:49.92  290 
2 ROBERTO FONG   1:10:17.60  214 
3 SEBASTIAN CALCEDO   1:10:56.29  217 
4 MARK GARRISON   Houston, TX1:14:09.12 125864  221 
5 PEDRO NAVARRO   1:14:28.21  229 
6 SEBASTIAN FERNANDEZ   1:14:43.36  205 
7 MEL TELSON   1:17:41.86  213 
8 ANDRES BARRERO   Miami, FL1:19:49.11 343172  215 
9 JAMES JAWORSKI   1:20:32.94  216 
10 CARLOS PEREZ   1:21:42.88  231 
11 JASON BERGERON   1:23:52.81  225 
12 JEREMY PRESTON   West Palm Beach, FL1:24:56.01 330806  220 
13 CLIFF JURDI   1:25:12.43  222 
14 ESTEBAN QUIROS   1:25:42.65  210 
15 DIEGO CUBINA   1:35:18.51  232 
16 DEVIN DEL VALLE   1:39:35.67  203 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT WADDELL   Miami, FL1:06:35.20 149392  209 
2 CARLOS ARANGO   Miami, FL1:14:59.02 342856  219 
3 ARTHUR LARKS   1:16:57.99  224 
4 WILL GARCIA   Miami, FL1:17:40.03 354476  208 
5 ROLANDO COLMENARES   1:19:13.35  228 
6 JOSE LUIS GRATEROL   1:21:59.18  202 
DNF ROBERTO PORTER   Miami, FL 346086  206 
DNF CRISIO VILLAREAL     230 
DNF FRANCIS HAWLEY     207 

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAM ALBANESE   43:39.46  776 
2 MICHAEL VARELA   Riverside, CA44:31.27 286928  780 
3 JOSE PERINI   59:38.90  714 
4 BEN WITHERTON   00:09.12  766 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEFFI PENCO   Hollywood Fl2:36:18.56 185913  

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEATA WRONSKA   Boynton Beach, FL2:11:18.21 362394  185 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUFFY DANISH   Alexandria, VA1:18:58.41 317970  351 
2 WILMA CECLIOTALTE   1:22:06.34  211 
3 YVETTE DEMATAS   1:29:08.28  223 
4 JERRI HALGOWICH   Miami, FL1:30:31.86 354742  352 
5 ELENA ENRICIBELOM   1:35:48.73  360 
6 STEPHANIE ARAL   1:35:58.73  358 
7 REBEKAH LEE HORN   2:19:50.47  357 
DNF ALYSSA ENRIQUEZ     359 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOSpySierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee