Race Results for
Bone Bender 3/6 Hour MTB Odyssey
Lawrence, KS
(Event Information)
Cross Country on 04/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed 6 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Cole      
2 Peat Henry      
3 Adam Prosise      
4 Eddie Klein      
5 Jason Zoll      
6 Nick Sobocinski      
7 steve firedman      
8 David Wilson      
9 scott cotter      
10 Sean Burns      
11 Scott Dreiling      
12 tim greene      

Men - Single Speed 3 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Jones      
2 Jesse Gross      
3 John Wagner      
4 Dan Doss      
5 Doug Reid      
6 Bryan Hawkins      
7 Alan Bossert      
8 L Limon   Newton, KS 345570   
9 Greg Schroeder      

Men - Pro/1/2 Men 6 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Schottler   Overland Park, KS 233567   Michelob Ultra - Big Shark Racing
2 Andrew Gibbs   Edwardsville, IL 159580   Dog Fish Racing
3 lucas marshall      
4 ryan horkey      
5 Roger Williams   Lawrence, KS 41412   
6 Mitch Bernskoetter   Chillicothe, MO 301948   Hammer Nutrition
7 Zach Dubas      
8 jason Gaikowski      
9 Dennis Grelk   Donnellson, IA 198657   Bike Iowa
10 Erik Martin      
11 cam kirkpatrick      
12 lyle riedy      
13 Brandon Harpster (1 - Cat1)   Lincoln, NE 265311   Flatwater Cycling

Men - Pro/1/2 Men 3 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kevin mconnell      
2 Ryan Feagan      
3 bill stolte      
4 john rines      
5 justin farmer      
6 stephen jarrett      
7 aaron robnett      
8 Nate Means      
9 Larry Kintner      
10 damian almanza      
11 brian prosser      
12 Daniel Miller      
13 andy lucas      
14 Eric Burch      
15 brain duff      
16 luke lininger      
17 Denny Albertson      
18 scott stevens      
19 Adam Keck      
20 Andy Schuette      
21 Nathan Stover   Lawrence, KS 219996   
22 josh Taylor      
23 Kent McNeill   Bellevue, NE 43741   Midwest Cycling/Trek Stores

Men - Master Men 50-99 6 Hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Randy Smith      
3 Jonathen Groene      
4 dan dreiling      
5 mike wise      

Men - Master Men 50-99 6 Hour - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Lieblq      

Men - Master Men 50-99 3 Hour - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 james shiflett      
2 Doug Long      
3 David Moore      
4 Bruce Brown   Indianola, IA 263804   Bike Iowa
5 edward Williams      
6 Jim Spellman (1 - Cat2)   Saint Joseph, MO 335084   Ethos Racing
7 Phil Ellsworth   Topeka, KS 344304   
8 Brent Menninger      
9 Brad Storm      
10 Tim Giffard      
11 Anthony Catalano      
12 Steve Schweiker   Overland Park, KS 331338   Ethos Racing
13 steven obermueller      
14 darrell lowe      
15 Randy Blackwell      
16 gerald bruch      
17 Lowell Peterson      Midwest Cycling
18 Pepper Stokes      

Men - Clydesdale 6 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Winters      
2 bob barklage      
3 Sean Licari      
4 Derrick Boos   Saint Joseph, MO 286474   Orance Lederhosen
5 Zachary Hettenbaugh      
6 Matthew Hoffmeyer   Saint Louis, MO 200221   Team Seagal

Men - Clydesdale 3 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benedict Nagy      
2 Keith Weinkein      
3 rajesh khemraj      
4 Kelly Harper      
5 Brian Benson   La Crosse, WI 240054   
6 John Dotson   De Soto, KS 361739   
7 gerard arantowicz      Cow Town Cycling Team
8 Jeff Prouty      
9 Marty Desmarteau      
10 Scott McCaskill      
11 mark obrien      
12 Troy Pearce      
13 Mark Ruehter      
14 Jeff Trader      

Men - Cat 2/3 Men 6 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Galen Johnsen      
2 Dennis Rathke      
3 Brian Busken      
4 Joe Kraxner      
5 Rick Lueckert      
6 Corey Case   Gerald, MO 377788   
7 Ryan Cech      
8 Mike Johnson      
9 Will Wolff      
10 jason Dai      
11 jim logan      
12 Nate Smith      
13 Michael McGaha      
14 Michael Douglas      
15 Shawn Beeton      
16 Pete Castelli      
17 Don Brown      
18 Jamie Jeffries      
19 Randy Akers      
20 Shawn Goertz      
21 Kyle Boos      
22 Timothy Kelsey      
23 Stephen Weber      

Men - Cat 2/3 Men 3 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Wixon      
2 Kevin Bratetic      
3 Joshua Carroll   Columbia, MO 365500   
4 Chris Hershey      
5 jeremy bradshaw      
6 Ashley Blum      Cow Town Cycling Team
7 aaron nightengale      
8 cliff straub      
9 geoff perrill      
10 Kent Baker      
11 clay wells      
12 Ben Perkins      
13 Kyle Williams      
14 Kalani Ahuna      
15 craig Myers-arenth      
16 Kevin Gilinsky      
17 Black Coffee      
18 David Evans      
19 andy pele      
20 donal pugh      
21 james west      
22 Chris Love      Cow Town Cycling Team
23 Chris Grill      
24 Andy Ash      
25 Donovan Evans      
26 matt johnson      
27 steve buechler      
28 blake stephenson      
29 Josh Salmond      
30 Josh Gold      
31 Jonathan Sink   Shawnee, KS 108767   
32 Doug Smith      
33 Nathan Crouch      
34 Andrew Mason      
35 greg crawford      
36 Robert Tarne      
37 rafal doloto   Omaha, NE 304477   Midwest Cycling Community
38 sean gaulter      
39 Mark Easter      
40 Troy Enneking      
41 Mark Hopkins      
42 Glenn Tugman      
43 Brett Ruehter      
44 William Lyan      
45 Brandon Amos   St. Louis, MO 346614   Pfoodman Racing
46 Jonathan Peck      
47 justin bay      
48 jesse maggard      
49 a davenport      
50 Clark Smith      
51 Robert Smith      
52 a Lewis      
53 Brent Gowin      Cow Town Cycling Team
54 a Fultz      
55 a Nielsen      

Women - Pro1/2 Women 3 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 robin Williams      
2 Sarah Worthington   Kansas City, MO 203454   Ethos Racing
3 Roxzanne Feagan   Omaha, NE 168049   MWCC - Omaha

Women - Pro/1/2/3 Women 6 Hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Sanford      
2 Stephanie McCreary   Saint Louis, MO 286559   Pfoodman Racing
3 julie kirkpatrick      
4 sally Logan      
5 cathy Riedy      
6 Amy Hutchison      
7 Kay Lehman (1 - Cat1)   Lawrence, KS 188378   Ethos Racing
8 Kim Topp (1 - Cat2)   College Station, TX 247361   CICC/Colobiotics
9 judith mcgrath      
10 Mia Phillips (2 - Cat1)   Republic, MO 271970   Kuat/Bell & Company
11 Maria Ruhtenberg      

Women - Cat 2/3 Women 3 hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susie Schultz   Overland Park, KS 238110   Livestrong Army of KC Cycling
2 Barbara Wages   Kansas City, MO 220358   
3 Lisa White   Saint Louis, MO 320724   
4 Emily Johnson   Prairie Village, KS 301828   360 Racing
5 Mary Adams      
6 ashley masoni      
7 emily robnett      
8 jennifer lowe-brewer      
9 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA 307199   Zoom Performance
10 Yvonne Buchheit      
11 Amy Bishop      
12 Caroline Cue      
13 Ruth Van Wye      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee