Race Results for
Ocala Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Road Race on 09/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL1:28:25 257185  544 Florida Masters Cycling
2 Steve Agronick   Villages, FL1:28:29 1209  545 Florida Masters Cycling

Men - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL1:02:59 46930  351 Jacksonville Racing Club
2 Pete Loftis (1 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL1:03:47 244641  374 Florida Masters Cycling
3 Stuart Lamb   Tampa, FL1:03:50 288588  372 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
4 Paul Bordas   Stuart, FL1:03:50 342576  366 Treasure Coast Cycling Association
5 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL1:03:50 105245  363 David's World Cycling
6 Pascal Jugy   Clearwater, FL1:03:50 196983  487 Florida Velo
7 Peter Ballotta   Tampa, FL1:03:50 307683  368 Florida Velo
8 Mitchell Smith   Albany, GA1:03:50 289175  369 Heritage Bank/PCP
9 Blaine Heric   Clearwater, FL1:03:52 317526  378 Ride N Rolll Cyclery
10 John Hood   Greenville, SC1:22:27 45471  373 Unattached
11 Don Merritt   Orange Park, FL1:28:29 336634  365 VeloBrew Cycling Club
12 Chris Huffman   Coraopolis, PA1:41:19 115147  377 Unattached
14 Bruce Van Hoozen (1 - Cat4)   Brooksville, FL1:43:06 186892  359 Unattached
DNP James Davis (Cat5)   New Smyrna Beach, FL1:41:19 332126  499 Unattached

Men - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gus Ferrer   Miramar, FL2:01:23 52672  260 Big Wheel Sunrise
2 Miguel Valle (1 - Cat3)   Miami, FL2:01:40 227309  259 Big Wheel Sunrise
3 Andy Mapple   Winter Garden, FL2:01:40 294004  242 Florida Velo
4 Will Larson   Dunedin, FL2:01:40 196529  247 GearLink Racing INC.
5 Michael Adams   Tampa, FL2:01:40 231630  253 Cross Creek Cycling Club-C4
6 Graham White   Altamonte Springs, FL2:01:41 271587  251 Florida Velo
7 David Thorpe   Saint Augustine, FL2:01:41 296669  246 Unattached
8 Tim Ballenger   Orlando, FL2:01:44 293135  261 Compass Cycling Team
9 Brian Roach   Boca Raton, FL2:01:50 62473  248 Unattached
10 Chuck Holstein   Lecanto, FL2:05:47 263775  241 Florida Velo
11 Mark Stein   Tarpon Springs, FL2:12:45 33966  254 Florida Velo
12 John Murphy   Va Beach2:13:24 197671  256 GearLink Racing INC.
13 Allen McMurtry   Lutz, FL2:16:33 336488  238 Unattached
14 John Gibson   Fleming Island, FL2:18:53 249400  486 Colavita Racing Inc.
15 Patrick Brown (1 - Cat5)   Hobe Sound, FL2:39:44 300829  258 Unattached

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL1:02:59 325196  32 Cool Beans Racing

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Edwards   Jacksonville, FL1:03:50 353190  384 VeloBrew Cycling Club
2 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL0:31:48 304529  999 VeloBrew Cycling Club
3 Alex Couture   Tampa, FL0:41:07 359791  385 Unattached

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Blom   Jacksonville, FL0:36:51 304954  462 VeloBrew Cycling Club
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL0:36:51 256024  245 Colavita Racing Inc.
3 Brent White   0:38:51  240 Unattached
4 James Mertens   Vero Beach, FL0:40:32 269208  243 Colavita Racing Inc.
5 Austin Wright   Stuart, FL0:41:45 321612  244 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL2:27:02 177274  54 Atlantic Shores Velo
2 Ricardo Hernandez (1 - Cat2)   Miami, FL2:27:02 118854  46 Blue Star- Rossetti Development Team
3 Stradford Helms (1 - Cat1)   Greenville, SC2:27:03 193828  30 Team Type 1- Deveolpment
4 Shawn Gravois   Sarasota, FL2:27:04 230009  56 Globalbike Racing
5 Derek Schanze   Gainesville, FL2:27:04 252844  40 GearLink Racing INC.
6 James Schurman (2 - Cat1)   Deerfield Beach, FL2:27:04 284479  53 Chemstar
7 Anthony Vasilas   San Diego, CA2:27:55 197167  45 Unattached
8 Garrett White   Broomfield , CO2:29:23 202202  62 Atlantic Shores Velo
9 Ryan Woodall   Ocala, FL2:30:34 153440  61 Unattached
10 Ryan Saylor   Gainesville, FL2:30:43 31413  39 GearLink Racing INC.
11 Joel Chavez   Tampa, FL2:31:05 177305  60 P/C Miller
12 Eric Stubbs   Gainesville, FL2:31:22 255870  47 GearLink Racing INC.
13 Daniel Holt (3 - Cat1)   Alpharetta , GA2:32:29 63559  31 Team Type 1- Development
14 Karel Sumbal   Jacksonville, FL2:32:39 225841  38 GearLink Racing INC.
15 Winston David (4 - Cat1)   Greenville, SC2:32:39 194743  33 Globalbike Racing
16 Frank Lopez   Largo, FL2:33:03 21574  51 ZMOTION Racing Team
17 Brian Domby   Tampa, FL2:33:03 226524  34 Ride N Rolll Cyclery
18 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL2:33:03 325196  32 Cool Beans Racing
19 Branden Russell (2 - Cat2)   Enumclaw Wa2:33:04 320408  28 Team Type 1- Deveolpment
20 Andrea Ciacchini   2:33:04  57 Team Type 1
21 Sean Coleman   Land O Lakes, FL2:33:06 121299  59 US Military Cycling
22 Darren Dowling   Sarasota, FL2:33:06 219566  41 Florida Velo
23 Radulian Pop   Jacksonville, FL2:33:07 253832  37 GearLink Racing INC.
24 Ruben Delcristo   Miami, FL2:33:08 272424  99 Blue Star- Rossetti Development Team
25 Juan Carlos Valera (3 - Cat2)   Deland, FL2:33:08 212434  36 Atlantic Shores Velo
26 Matthew Brooks   Alpharetta, GA2:33:08 249788  43 Team Type 1- Deveolpment
27 Leonardo Martinez (5 - Cat1)   Los Angeles, CA2:33:08 185065  52 Team Cocos
28 Guillermo Suarez   Tampa, FL2:33:34 283294  55 Florida Velo
29 Buddy Spafford   Asheville, NC2:34:59 302191  42 Florida Velo
30 Thomas Moloney   Tampa, FL0:58:35 174879  58 P/C Miller
31 Henry Willis   Orlando, FL1:18:20 187343  50 The Fit Lab

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Bell   Orlando, FL1:12:06 329750  148 The Fit Lab
2 Camille Hood   Greenville, SC1:12:06 48653  191 Unattached
3 Lisa Schneider   Boca Raton, FL1:12:36 221768  147 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins   Winter Garden, FL1:12:06 290669  551 Colavita Racing Inc.
2 Dawn Decaminada   Lakeland, FL1:12:06 360228  538 Unattached
3 Claudia Penaloza (1 - Cat3)   York, SC1:12:06 283960  537 Riptide Cycling
4 Judy Brutcher (1 - Cat4)   Lakeland, FL1:12:06 179283  599 Unattached
5 Michelle Blake   Orlando, FL1:12:06 233167  536 Colavita Racing Inc.
6 Autumn Holt (2 - Cat4)   Clermont, FL1:12:06 308099  547 Colavita Racing Inc.
7 Sara Knauf   1:12:06  539 Unattached
8 Sandra Rich (3 - Cat4)   Belleair1:12:28 307204  490 Ride N Rolll Cyclery
9 Patti Haase   Tallahassee, FL1:12:51 88038  540 Unattached
10 Meredith Sauls (4 - Cat4)   Winter Springs, FL1:31:36 348730  541 Velo's Cyclery
11 Renee Hardy   1:31:36  549 Unattached

Mixed - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL2:01:19 176299  199 GearLink Racing INC.
2 Julio Rojas   Pompano Beach, FL2:01:19 175402  173 AG Bikes / Pink Panthers
3 Vance James   Lakeland, FL2:01:20 47935  197 ZMOTION Racing Team
4 Joshua Drew   Orlando, FL2:01:38 10026  194 Atlantic Shores Velo
5 Jorge Garcia   Cooper City, FL2:01:39 65563  154 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
6 Kurt Phillips   Lakeland, FL2:01:39 49190  146 ZMOTION Racing Team
7 Carlos Soler   Longwood, FL2:01:40 104661  172 DWC Racing
8 John Gissal (2 - Cat2)   Tampa, FL2:01:40 173583  162 GearLink Racing INC.
9 Guillermo Guzman   Hialeah, FL2:01:41 247857  196 Unattached
10 Ed Dunne   Gainesville, FL2:01:41 349438  169 Unattached
11 Talmadge Mincey   Signal Mountain2:01:41 272296  165 Cycle Logic
12 Adam Baskin   Clermont, FL2:01:44 88669  192 ZMOTION Racing Team
13 Curtis Juteram (3 - Cat2)   Minneola, FL2:01:45 63944  175 Bike America Racing Team
14 Mark Poteet (1 - Cat3)   Tampa, FL2:01:47 232389  152 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
15 Jose Armas   Pembroke Pines, FL2:01:48 243186  174 AG Bikes / Pink Panthers
16 Andres Munera   Tampa, FL2:01:56 307870  159 Florida Velo
17 Aaron Fulton   Jacksonville, FL2:01:56 182266  195 VeloBrew Cycling Club
18 Timothy Smith (1 - Cat4)   Apopka, FL2:02:00 135371  171 Atlantic Shores Velo
19 David Smith   Jacksonville, FL2:02:00 275883  198 VeloBrew Cycling Club
20 David Mcenery   Largo, FL2:10:54 323966  168 Florida Velo
21 Chad Luedtke (2 - Cat4)   Orlando, FL2:29:06 286187  163 Armada Racing
22 Julie Jerue   Lakeland, FL0:30:35 217819  170 Outspokin Bicycles

Mixed - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL0:40:07 321610  145 Treasure Coast Cycling Association
2 Michael Mace   Ocala, FL0:40:45 337796  553 Unattached
3 Michael Mace   Ocala, FL0:45:04 337796  566 Unattached
4 Josue Reyes   Riverview, FL0:45:07 334832  178 Orlando Road Club Inc
5 Ricardo Reyes   Tampa, FL0:47:31 312031  179 Orlando Road Club Inc
6 Mackenzie Collins   Canton, GA0:47:42 298888  161 Orlando Road Club Inc
7 Alec Weigel   Mckinney, TX0:55:50 336906  160 Orlando Road Club Inc
8 Robert Zehr   Winter Garden, FL1:02:18 303478  144 Orlando Road Club Inc

Mixed - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Baltic   Clearwater, FL2:31:21 305494  387 Ride N Rolll Cyclery
2 Casey Braga   Longwood, FL2:33:06 282133  358 ZMOTION Racing Team
3 Sean Barry   Tampa, FL2:33:06 288171  381 Brooklyn Velo Force
4 Nikolay Eremin   Alpharetta, GA2:33:06 282784  388 Team Type 1
5 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL2:33:06 95714  390 University Bicycle Center
6 Dustin White   Augusta, GA2:33:06 332546  389 Heritage Bank/PCP
7 Jonathan Bowerman   Tampa, FL2:33:06 304654  399 University of South Florida
8 Rolando Hernandez   Tampa, FL2:33:08 286862  353 GearLink Racing INC.
9 Roy Foley   Lithia, FL2:33:08 280524  362 Team AJ's Bikes and Boards
10 David Monismith   Gainesville, FL2:33:08 257920  392 352 Racing p/b Bikes and More
11 Joshua Servi   Longwood, FL2:33:08 239632  354 Unattached
12 Nguyen Vu Dinh   Clermont, FL2:33:12 272250  382 Southern Crescent Cycling
13 Andrea Tosolini   Gainesville, FL2:33:50 226652  356 352 Racing p/b Bikes and More
15 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL2:34:26 175271  167 GG Events Management
16 Michael Boyco   Hollywood, FL2:39:12 276631  355 Unattached
17 Yosvani Rosell   Tampa, FL1:32:16 305727  391 University Bicycle Center

Mixed - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westich Darwin   Tampa, FL1:33:40 334942  68 University Bicycle Center
2 Armando Hernandez   Tampa, FL1:33:40 336604  498 University Bicycle Center
3 Omar Quddus   Orlando, FL1:33:40 328670  65 B3 cycling
4 Jason Brandt   Sanford, FL1:33:41 336940  468 Unattached
5 Hugo Casanas   Tampa, FL1:33:41 306446  471 Powerhouse Cycling
6 Jeffrey Licciardello   Acworth, GA1:33:41 222452  475 North Georgia Cycling Association Inc.
7 Taylor Huckery   Lakeland, FL1:33:41 333424  469 Unattached
8 Daxx Terry   Jacksonville, FL1:33:41 300223  63 VeloBrew Cycling Club
9 Julio Prida   Tampa, FL1:33:41 343850  497 Unattached
10 David Tambellini   Fleming Island, FL1:33:42 360306  561 Unattached
11 Dave Lewis   Sarasota, FL1:33:42 336294  477 Unattached
12 Scott Erker   Gainesville, FL1:33:42 327188  492 Unattached
13 JC Figueredo   Deland, FL1:33:42 353266  456 Unattached
14 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL1:33:43 182010  556 Team Primal Racing
15 Scott Lameier   Valrico, FL1:33:43 305247  459 Team AJ's Bikes and Boards
16 Christopher Evensen   Sanford, FL1:33:43 353680  476 Unattached
17 Mike Malatesta   1:33:43  480 Unattached
18 Steven Mace   Ocala, FL1:33:48 307029  479 Unattached
19 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL1:33:49 304529  466 VeloBrew Cycling Club
20 Matt Braun   San Marcos, TX1:33:55 194677  559 Unattached
21 Charles Willis   Deland, FL1:42:28 355418  453 Unattached
22 Thomas Nugent   Palmcoast, FL1:42:28 301448  496 Primal-The Bike Shop Race Team
23 Jeff Bukovan   Palmetto, FL1:42:29 212674  478 Unattached
24 Taylor Gonsoulin   Canton, GA1:42:30 264556  455 Team FCA Endurance
25 Brad Barbazuk   Newberry, FL1:42:30 360011  563 Unattached
26 Marc Boults   Tampa, FL1:47:30 335312  482 Unattached
27 Thomas Zawadski   Dunedin, FL1:55:03 331048  176 GearLink Racing INC.
28 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL1:08:10 296276  64 VeloBrew Cycling Club
29 Taylor Bosch   Valdosta, GA1:08:11 305862  66 Atomic Race Team
30 Ryan Hausner   Trenton, FL1:22:10 336812  554 352 Racing p/b Bikes and More
31 Raymond Fararo   Albany, GA1:22:19 77116  495 Heritage Bank/PCP
32 Jakub Rehacek   1:27:52  562 Unattached
33 Keith Bukovan   Odessa, FL1:30:10 340162  489 Unattached
34 Romero Gill   Jacksonville, FL1:38:34 117424  67 VeloBrew Cycling Club
35 ADAM GONZALES   Downers Grove, IL0:31:47 53739  558 Unattached
36 Todd Volheim   Oviedo, FL0:32:50 349420  464 Unattached
37 Austin Hardy   Sorrento, FL0:33:23 165546  548 Unattached
38 Peter King   Jacksonville, FL0:33:57 296941  452 VeloBrew Cycling Club
39 Jorge Padron   Tampa, FL0:38:03 282932  493 University Bicycle Center
40 Osmay Rodrigues   0:38:12  557 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORESpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee