Race Results for
Ocala Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Road Race on 09/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL2:18:35 1209  545 Florida Masters Cycling
2 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL2:18:36 257185  544 Florida Masters Cycling

Men - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL1:58:33 46930  351 Jacksonville Racing Club
2 Stuart Lamb   Tampa, FL1:58:33 288588  372 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL1:58:33 187514  375 Treasure Coast Cycling Association
4 Thomas Kerr (1 - Cat3)   Tampa, FL1:58:35 71876  364 Florida Velo
5 Pete Loftis (2 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL1:58:35 244641  374 Florida Masters Cycling
6 John Hood   Greenville, SC1:58:38 45471  373 Unattached
7 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL1:58:39 105245  363 David's World Cycling
8 Fernando Angel   Miami, FL1:58:39 54464  383 Miami Masters
9 George Broughton   Orange Park, FL1:58:39 58824  371 VeloBrew Cycling Club
10 Steve Bent   Lakeland, FL1:58:43 45076  393 Florida Velo
11 John Robson   Melbourne Beach, FL2:01:21 49260  394 Florida Sports Racing Team
12 Paul Bordas   Stuart, FL2:04:09 342576  366 Treasure Coast Cycling Association
13 Dennis Pevarski (1 - Cat5)   Saint Petersburg, FL2:06:35 244290  370 Florida Velo
14 Peter Ballotta   Tampa, FL2:18:10 307683  368 Florida Velo
15 Mitchell Smith   Albany, GA0:00:49 289175  369 Heritage Bank/PCP
16 Don Merritt   Orange Park, FL0:00:49 336634  365 VeloBrew Cycling Club

Men - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gus Ferrer   Miramar, FL2:28:22 52672  260 Big Wheel Sunrise
2 Andy Mapple   Winter Garden, FL2:30:26 294004  242 Florida Velo
3 Will Larson   Dunedin, FL2:30:27 196529  247 GearLink Racing INC.
4 Miguel Valle (1 - Cat3)   Miami, FL2:31:47 227309  259 Big Wheel Sunrise
5 Kirby Johnson (2 - Cat3)   Largo, FL2:31:52 191757  264 GearLink Racing INC.
6 Graham White   Altamonte Springs, FL2:34:37 271587  251 Florida Velo
7 Alan Badia (1 - Cat2)   Tampa, FL2:36:38 218267  262 Outspokin Bicycles
8 David Thorpe   Saint Augustine, FL2:42:03 296669  246 Unattached
9 Buster Sikes (1 - Cat4)   Lake Worth, FL2:45:10 286520  252 Gruppo Strada
DNP John Raveling (Cat5)   Landolakes, FL1:23:29 319198  263 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
DNP Chuck Holstein   Lecanto, FL2:03:00 263775  241 Florida Velo
DNP Michael Robinson   Gainesville, FL1:33:40 221917  250 Cycle Logic
DNP Mark Mcbroom   Gainesville, FL0:38:15 46806  249 Unattached
DNP Michael Rigby   Apopka, FL1:59:04 29871  239 Atlantic Shores Velo
DNP John Nelund (Cat5)   Apopka, FL0:36:11 232641  255 David's World Cycling

Men - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Baskin   Clermont, FL2:29:44 88669  192 ZMOTION Racing Team
2 Jose Armas   Pembroke Pines, FL2:29:45 243186  174 AG Bikes / Pink Panthers
3 Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL2:30:25 176299  199 GearLink Racing INC.
4 Julio Rojas   Pompano Beach, FL2:30:25 175402  173 AG Bikes / Pink Panthers
5 Vance James   Lakeland, FL2:30:26 47935  197 ZMOTION Racing Team
6 Andres Munera   Tampa, FL2:30:31 307870  159 Unattached
7 Kurt Phillips   Lakeland, FL2:32:26 49190  146 ZMOTION Racing Team
8 Jorge Garcia   Cooper City, FL2:33:08 65563  154 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
DNP Kenneth Taylor   Ferndale, FL2:03:00 196643  181 DWC Racing
DNP Joseph Hamilton (Cat2)   Orlando, FL2:11:23 103846  182 DWC Racing
DNP Carlos Soler   Longwood, FL1:58:20 104661  172 DWC Racing
DNP David Smith   Jacksonville, FL0:38:16 275883  198 VeloBrew Cycling Club
DNP Guillermo Guzman   Hialeah, FL1:16:10 247857  196 Unattached
DNP Aaron Fulton   Jacksonville, FL1:16:24 182266  195 VeloBrew Cycling Club
DNP David Mcenery   Largo, FL0:38:14 323966  168 Florida Velo
DNP Joshua Drew   Orlando, FL1:56:56 10026  194 Atlantic Shores Velo
DNP John Gissal (Cat2)   St Petersburg, FL1:37:10 173583  162 GearLink Racing INC.
DNP Darren Black (Cat3)   Clermont, FL0:00:17 106925  180 David's World Cycling

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL1:16:24 325196  32 Cool Beans Racing
DNP Ruben Delcristo   Miami, FL1:41:00 272424  99 Blue Star- Rossetti Development Team

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Couture   Tampa, FL1:16:24 359791  385 Unattached
2 Alan Edwards   Jacksonville, FL1:18:16 353190  384 VeloBrew Cycling Club
DNP Michael Neslon   Clermont, FL0:59:31 306147  376 Orlando Road Club Inc

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Collins   Canton, GA0:41:18 288702  454 Orlando Road Club Inc
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL0:41:37 256024  245 Colavita Racing Inc.
3 Hayden Blom   Jacksonville, FL0:41:38 304954  60 VeloBrew Cycling Club
4 James Mertens   Vero Beach, FL0:47:30 269208  243 Colavita Racing Inc.
5 Austin Wright   Stuart, FL0:47:31 321612  244 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Gravois   Sarasota, FL2:55:21 230009  56 Globalbike Racing
2 Ricardo Hernandez (1 - Cat2)   Miami, FL2:56:03 118854  46 Blue Star- Rossetti Development Team
3 Brian Domby   Tampa, FL2:56:03 226524  34 Ride N Rolll Cyclery
4 Karel Sumbal   Jacksonville, FL2:56:03 225841  38 GearLink Racing INC.
5 James Schurman (1 - Cat1)   Deerfield Beach, FL2:56:03 284479  53 Chemstar
6 Leonardo Martinez (2 - Cat1)   Los Angeles, CA2:56:03 185065  52 Team Cocos
7 Derek Schanze   Gainesville, FL2:56:06 252844  40 GearLink Racing INC.
8 Winston David (3 - Cat1)   Greenville, SC2:56:06 194743  33 Globalbike Racing
9 Stradford Helms (4 - Cat1)   Greenville, SC2:56:09 193828  30 Team Type 1- Deveolpment
10 Daniel Holt (5 - Cat1)   Alpharetta , GA2:56:11 63559  31 Team Type 1- Development
11 Buddy Spafford   Asheville, NC2:56:14 302191  42 Florida Velo
12 Ryan Saylor   Gainesville, FL3:00:00 31413  39 GearLink Racing INC.
13 Matthew Brooks   Alpharetta, GA3:00:00 249788  43 Team Type 1- Deveolpment
14 Ryan Woodall   Ocala, FL3:00:00 153440  61 Unattached
15 Radulian Pop   Jacksonville, FL3:00:04 253832  37 GearLink Racing INC.
16 Branden Russell (2 - Cat2)   Enumclaw Wa3:00:15 320408  28 Team Type 1- Deveolpment
17 Frank Lopez   Largo, FL3:01:01 21574  51 ZMOTION Racing Team
18 Eric Stubbs   Gainesville, FL3:03:55 255870  47 GearLink Racing INC.
19 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL3:03:58 325196  32 Cool Beans Racing
20 Craig Creeden   Longwood, FL3:06:11 211913  48 Florida Velo
21 Curtis Juteram (3 - Cat2)   Minneola, FL3:12:01 63944  175 Bike America Racing Team
DNP Anthony Vasilas   San Diego, CA2:27:31 197167  45 Unattached
DNP Ken Vida   Lithia, FL1:46:47 60148  49 Florida Velo
DNP Darren Dowling   Sarasota, FL0:34:42 219566  41 Florida Velo
DNP Guillermo Suarez   Tampa, FL2:36:18 283294  55 Florida Velo
DNP Pedro Medina   Orlando, FL1:09:43 177274  54 Atlantic Shores Velo
DNP Andrea Ciacchini   0:34:42  57 Team Type 1
DNP Ruben Delcristo   Miami, FL1:46:47 272424  99 Blue Star- Rossetti Development Team
DNP Andrew Mills (Cat2)   Orlando, FL2:25:08 159112  74 The Fit Lab
DNP Henry Willis   Orlando, FL1:13:25 187343  50 The Fit Lab

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Baltic   Clearwater, FL3:00:10 305494  387 Ride N Rolll Cyclery
2 Jonathan Bowerman   Tampa, FL3:04:10 304654  399 University of South Florida
3 Dustin White   Augusta, GA3:04:29 332546  389 Heritage Bank/PCP
4 Andrea Tosolini   Gainesville, FL3:04:29 226652  356 352 Racing p/b Bikes and More
5 Nikolay Eremin   Alpharetta, GA3:05:35 282784  388 Team Type 1
6 Rolando Hernandez   Tampa, FL3:05:58 286862  353 GearLink Racing INC.
7 David Monismith   Gainesville, FL3:05:58 257920  392 352 Racing p/b Bikes and More
8 William Cosgray   Tarpon Springs, FL3:06:04 176763  395 GearLink Racing INC.
9 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL3:06:04 95714  University Bicycle Center
10 Roy Foley   Lithia, FL3:06:08 280524  362 Team AJ's Bikes and Boards
11 Casey Braga   Longwood, FL3:12:01 282133  397 ZMOTION Racing Team
14 Phil Moore   West Melbourne, FL3:07:16 300685  386 Space Coast Velo Sport
DNP Michael Hernandez   Clermont, FL1:17:28 296605  352 Orlando Road Club Inc
DNP Adam Skindel   Valrico, FL1:15:45 299567  361 USF Cycling
DNP Michael Boyco   Hollywood, FL2:28:36 276631  355 Unattached
DNP Joshua Servi   Longwood, FL1:52:56 239632  354 Unattached
DNP Benjamin Talbot   Gainesville, FL2:30:46 250989  396 352 Racing p/b Bikes and More
DNP Jeremy Hauff   Clermont, FL2:26:37 316662  360 Compass Cycling Team
DNP Yosvani Rosell   Tampa, FL2:26:39 305727  University Bicycle Center

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Dellibovi   Port Richey, FL1:51:29 307400  76 GearLink Racing INC.
2 Hugo Casanas   Tampa, FL1:51:29 306446  471 Powerhouse Cycling
3 James Knippel   Miami, FL1:51:47 329556  491 Unattached
4 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL1:52:51 182010  556 Team Primal Racing
5 Omar Quddus   Orlando, FL1:52:51 328670  65 B3 cycling
6 James Harter   Winter Garden, FL1:52:51 288143  465 Unattached
7 Richard Buning   Gainesville, FL1:52:51 297424  470 352 Racing p/b Bikes and More
8 Julian Marin   Orlando, FL1:52:52 317254  458 Orlando Road Club Inc
9 Jeffrey Licciardello   Acworth, GA1:52:52 222452  475 North Georgia Cycling Association Inc.
10 Thomas Zawadski   Dunedin, FL1:52:52 331048  176 GearLink Racing INC.
11 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL1:52:52 304529  466 VeloBrew Cycling Club
12 Steven Mace   Ocala, FL1:52:52 307029  479 Unattached
13 Christopher Evensen   Sanford, FL1:52:53 353680  476 Unattached
14 Scott Lameier   Valrico, FL1:52:53 305247  459 Team AJ's Bikes and Boards
15 Dave Lewis   Sarasota, FL1:52:53 336294  477 Unattached
16 Thomas Nugent   Palmcoast, FL1:52:55 301448  496 Primal-The Bike Shop Race Team
17 Matt Braun   San Marcos, TX1:52:56 194677  Unattached
18 Jeffrey Blain   Saint Cloud, FL1:52:59 3853  568 Unattached
19 Armando Hernandez   Tampa, FL1:53:02 336604  498 University Bicycle Center
20 Jeff Bukovan   Palmetto, FL1:53:30 212674  478 Unattached
21 Taylor Huckery   Lakeland, FL1:56:25 333424  469 Unattached
22 Rex Demers   Savannah, GA1:58:11 270264  75 Savannah Wheelmen
23 Zechariah Musselman   Longwood, FL2:02:24 336918  472 Unattached
24 Shane Collins   Canton, GA2:02:26 289244  474 Orlando Road Club Inc
25 Robert Paulsen   Mesa, AZ2:05:20 354802  72 VeloBrew Cycling Club
26 Juan Rivera   2:07:16  570 Unattached
27 Marc Boults   Tampa, FL2:08:25 335312  482 Unattached
28 Taylor Gonsoulin   Canton, GA2:15:32 264556  455 Team FCA Endurance
29 Nicholas Collins   Canton, GA2:18:54 288702  454 Orlando Road Club Inc
DNP Justin Ersland   Jacksonville, FL1:23:46 354754  71 VeloBrew Cycling Club
DNP Drew Smith   Orange Park, FL1:31:06 309110  70 VeloBrew Cycling Club
DNP Hayden Blom   Jacksonville, FL0:39:27 304954  462 VeloBrew Cycling Club
DNP Andrew Mcmullen   Staugustine, FL0:38:48 304523  467 VeloBrew Cycling Club
DNP Hans Vandenberg   Eagle, CO0:38:47 296888  77 VeloBrew Cycling Club
DNP Angel Cantero   Tampa, FL0:01:58 290108  463 University Bicycle Center
DNP Timothy Morgan   Portorange, FL0:00:08 304147  473 GG Events Management
DNP Eric Brewer   Orlando, FL0:38:44 286798  69 Orlando Road Club Inc
DNP Daniel Marin   Orlando, FL1:16:52 317256  457 Orlando Road Club Inc
DNP Taylor Bosch   Valdosta, GA0:38:50 305862  66 Atomic Race Team
DNP Mark Isaacs   Deland, FL0:41:27 235380  78 Alabama Cycling Association
DNP Julio Prida   Tampa, FL1:15:44 343850  497 Unattached
DNP Mike Malatesta   1:17:30  480 Unattached
DNP JC Figueredo   Deland, FL1:17:31 353266  456 Unattached
DNP Ryan Flesch   1:17:31  483 Unattached
DNP Charles Willis   Deland, FL1:17:31 355418  453 Unattached
DNP James Davis   New Smyrna Beach, FL1:25:57 332126  499 Unattached
DNP Matthew Jacobs   Gainesville, FL0:40:17 360241  484 Unattached
DNP Michael Edmonds Jr.   0:00:06  567 Unattached
DNP Bruno Moreira   Riverview, FL1:15:42 292511  460 Team AJ's Bikes and Boards

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA1:19:02 185441  177 Team Type 1
2 Julie Jerue   Lakeland, FL1:21:53 217819  999 Outspokin Bicycles
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL1:21:53 126302  999 ZMOTION Racing Team
4 Shannon Koch (1 - Cat1)   New Smyrna Beach, FL1:21:54 175271  167 GG Events Management
5 Nikki Bell   Orlando, FL1:21:54 329750  148 The Fit Lab
6 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL1:26:41 289443  151 352 Racing p/b Bikes and More
7 Camille Hood   Greenville, SC1:28:07 48653  191 Unattached
8 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL1:29:28 302446  150 Team AJ's Bikes and Boards
9 Lisa Schneider   Boca Raton, FL1:29:29 221768  147 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins   Winter Garden, FL1:21:54 290669  551 Colavita Racing Inc.
2 Judy Brutcher (1 - Cat4)   Lakeland, FL1:21:55 179283  599 Unattached
3 Samantha Heinrich   Spring Hill, FL1:22:00 333276  543 Florida Velo
4 Dawn Decaminada   Lakeland, FL1:26:18 360228  538 Unattached
5 Autumn Holt (2 - Cat4)   Clermont, FL1:38:44 308099  Colavita Racing Inc.
6 Meredith Sauls (3 - Cat4)   Winter Springs, FL1:51:21 348730  541 Velo's Cyclery
7 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL0:40:32 296276  64 VeloBrew Cycling Club
8 Michelle Blake   Orlando, FL0:40:47 233167  536 Colavita Racing Inc.
9 Sandra Rich (4 - Cat4)   Belleair0:00:17 307204  490 Ride N Rolll Cyclery
DNP Emily Hirschman   Broomfield0:43:14 268992  550 Rivet Racing

Mixed - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Weigel   Mckinney, TX0:44:42 288493  149 Orlando Road Club Inc
2 Charlie Wright   Stuart, FL0:45:00 321610  145 Treasure Coast Cycling Association
3 Robert Zehr   Winter Garden, FL0:55:59 303478  144 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSpyShimanoUSACDFSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee