Race Results for
Williams Warp
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
Cross Country on 06/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LOGAN COLLETT   52:15.10   
2 RICHARD UPHOFF   Minneapolis, MN54:22.30 36233   Slippery Pig Bikes
3 DILYN SHEBER   Oro Valley, AZ57:28.00 361232   Oro Valley Bicycle
DNF DEREK WHITEHEAD     

Men - Cat 3 - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON SARTIN   56:43.90   
2 MARK JOHNSON   1:00:18.78   
3 AARON SAILAIZ   1:00:56.56   
4 DRU MILLER   1:01:17.15   
5 ANDREW LANTIERI   1:05:27.23   
6 DAVID HORTON   Grand Haven, MI1:06:31.79 16778   
7 CHAD SULLIVAN   Bellevue, WA1:10:33.89 305201   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TANNER MORGAN   46:40.83   
2 BYRON WOODRUFF   47:59.76   
3 ROBERT MCSHANE   49:53.63   
4 BRENT WALTERS   1:11:28.57   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID ZIEGLER   46:27.50   
2 MIKE RICE   Chattanooga, TN47:42.62 42965   
3 WARD TYCZKA   48:00.99   estrella mountain cyclery
4 TOM TANNER   48:01.25   
5 RYAN WAYNE   Brecksville, OH50:06.97 235650   
6 KEVIN STCYR   50:29.64   
7 AARON BROWNING   Mesa, AZ51:00.02 85900   
8 JAMES BLISS   Glendale, AZ51:24.21 71469   Team Exhale
9 JERRY BAKER   53:35.00   
10 DAVID SHANSTROM   59:57.73   GIANT / MARTIAL ARTS OF TUCSON
11 IVAN VOLKOV   1:01:57.78   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RJ WEIBLY   46:47.66   
2 JOE PFYFFER   49:12.90   
3 BRENT VANDEMAN   Scottsdale, AZ50:40.00 157865   
4 Matt Reed   Phoenix, AZ51:05.46 331796   Missing Link Racing
5 BRIAN COMSTOCK   51:47.70   
6 KARL FAZIO   Phoenix, AZ52:35.28 258746   GoDaddy.com
7 GARY STONE   Anthem, AZ53:03.16 330748   Gordy's Bicycles
8 LEIGH WESTON   55:06.57   exhale bikes
9 JOHN PECKARDT   55:25.41   Exhale Bikes
10 JOHN BELAIR   Gilbert, AZ55:50.33 271527   
DNF Derek Rich   Phoenix, AZ307417   Landis Trek
DNF CHRISTOPHER PETERS     Estrella Mountain Cyclery
DNF GARY BRAND     
DNF DENNIS LOW   Avondale, AZ187118   DNA Cycles

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mike sanchez   Phoenix, AZ49:47.21 305142   carlos obriens pb Tribe
2 STEVE BARRON   51:59.41   
3 D ROMERO   53:38.55   
4 ANDREW MEYER   58:31.63   
5 Ed Baker   Gilbert, AZ1:04:06.37 318292   Global Bikes
6 Scott Hembree   Chandler, AZ1:06:56.00 200863   Specialized/Global Bikes
7 TIM SPICER   1:11:38.19   tribe
DNF DOUG CULPEPPER     Thieles Automotive

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Conyer   Marana, AZ1:35:02.34 356288   OLD PUEBLO GYMNASTICS ACADEMY
2 CHRISTOPHER COFFEY   1:40:34.96   Absolute Bikes
3 NATHAN CAIN   Flagstaff, AZ1:49:45.41 317960   Absolute Bikes
4 GUY BELL   Glendale, AZ1:50:04.97 142507   
5 RICHARD WOODROFFE   Cave Creek, AZ2:02:58.87 361951   
DNF JEFF STEIN     Singletrack Bikes
DNF Erik Gauharou   Phoenix, AZ186428   Team WM Arizona Masters

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ1:32:24.12 255203   LANDIS / TREK
2 Cal Skilsky   Tucson, AZ1:35:12.65 333468   Oro Valley Bicycle
3 NICK THOMAS   Phoenix, AZ1:38:03.70 352702   South Mountain Cycles
4 Garrett Chott   Gilbert, AZ1:41:41.33 286463   Two Wheel Jones Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHANNING MORRISON   1:28:19.89   Adventure Bicycle
2 BRYAN VAHJEN   Scottsdale, AZ1:30:04.02 305513   
3 Jeff Walker   Gilbert, AZ1:31:04.33 296071   
4 JOHN PECKARDT   1:43:48.38   Exhale Bikes
DNF ERIC MARTINS     
DNF JAMES TRUNCALI     Single Track
DNF CRAIG GREGORY   Mesa, AZ356352   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN MORTENSEN   Chandler, AZ1:32:56.19 327124   FCA Endurance
2 Micah Clinger   Flagstaff, AZ1:33:51.48 103304   VOODOO
3 MATTHEW LILJENQUIST   1:35:44.74   
4 George Hackett   Phoenix, AZ1:36:35.00 365744   Missing Link Racing
5 Dan Coley   Chandler, AZ1:36:58.59 88523   South Mountain Cycles
6 KEVIN RICHARDSON   Ooltewah, TN1:41:54.77 180773   
7 JEFF SHAFFER   1:46:12.78   FCA Endurance
8 MIKE CIASCA   1:46:38.42   
DNF DEVON AMBLER     

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hanson   Gilbert, AZ1:30:15.35 168528   Missing Link Racing
2 DAVID NICHOLLS   Cave Creek, AZ1:32:17.86 296085   
3 Robert Evans   Chandler, AZ1:34:19.36 252668   Focus Racing
4 Jim Chott   Gilbert, AZ1:38:45.91 286462   Two Wheel Jones Racing
5 NOEL GARCIA   Phoenix, AZ1:38:51.65 177810   
6 STEVE LOVEJOY   Phoenix, AZ1:40:15.70 21669   EXHALE BIKES
7 JEFF PLANT   Meriden, NH1:49:39.82 41619   
8 Chris Sullivan   Huachuca, AZ1:56:59.58 85707   dawn to dust racing
9 Kurt Mindy   Anthem, AZ1:57:06.06 166882   Swiss America Jobing.com
10 KEN SEGEL   Phoenix, AZ2:21:20.39 265120   
DNF GEORGE SPERRY   Phoenix, AZ118062   Swiss America Jobing.com
DNF tom grace   Phoenix, AZ335482   
DNF ROBERT KELSEY   Sierra Vista, AZ333174   Dawn to Dust Racing
DNF Todd Mion   Greenville , SC50781   RIDECLEAN

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Bruni   Flagstaff, AZ1:32:36.24 288078   ABSOLUTE BIKES
2 VERN PETERSON   1:42:26.44   
3 DAN RAGLAND   Phoenix, AZ1:51:04.55 29025   
4 RON KRUPER   2:05:30.07   EXHALE
DNF DAVID JORDAN     
DNF DALE AGAR   Sun Lakes, AZ254131   53 X 11
DNF CARL KUESTER   Goodyear, AZ184048   

Men - Cat 1/2/3 - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC PITCHER   1:40:08.25   
2 Keith Wilson   Tempe, AZ1:46:06.39 220715   BicycleWorld.TV
3 TERRY SONTAG   2:10:49.85   

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Haas (1 - Cat3)   Glendale, AZ1:57:03.22 111857   Exhale Bikes
2 KAOLIN CUMMENS   Cave Creek, AZ1:57:18.45 195418   FLAT TIRE BIKS SHOP AZD
3 AARON PRUDLER   Douglas, AZ2:07:13.20 358113   Aggress
4 Randy Harris   Tucson, AZ2:19:40.18 265192   Team OVB
5 Jonathon Bird   Phoenix, AZ2:26:51.19 338656   ABSOLUTE

Men - Cat 1/2/3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ1:40:16.58 141111   BicycleWorld.TV
2 JIM COX   Helotes, TX1:51:53.24 86282   
3 Robert McDermott   Goodyear, AZ1:54:50.38 255410   Swiss America Jobing.com
DNF Frank Loftus   Glendale, AZ85413   Swiss America Jobing.com

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ1:47:30.45 258285   AZ Devo
2 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:54:56.30 287620   Montrose Bike Shop
3 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ2:03:11.23 287472   AZ DEVO
DNF Richard Cypress Gorry   Brevard, NC219681   AZ DEVO
DNF Kyle Willett   Flagstaff, AZ290452   AZ DEVO

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Heim   Tempe, AZ1:49:25.49 195290   BicycleWorld.TV
2 Jason Hall   Gilbert, AZ1:58:18.95 296591   exhale bikes
3 PATRICK WIATROTIK   2:00:02.00   RED ROCK RACING
4 DANIEL LOGHEURY   2:00:16.85   
5 Barret Fishner   Lillington, NC2:04:39.54 235136   Mandalay Bay/McGhies

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Robertson   Phoenix, AZ1:50:59.51 30139   
2 Don Eldridge   Mesa, AZ1:56:44.68 157555   DNA Cycles
3 Jason Downing   Phoenix, AZ1:58:52.00 324612   SMC / Vitesse
4 Colby Moeller   Tucson, AZ1:59:40.78 132047   Old Pueblo Gymnastics
5 NATHAN ANDREWS   Phoenix, AZ2:27:51.44 42004   Exhale Bikes
DNF Kevin Boyce   Las Vegas, NV284178   Team ALS
DNF Charles Singleton   Mesa, AZ32798   Worldmotors.net

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll McKenzie   Marana, AZ1:52:53.77 138171   Team Rhino/OVB
2 Eric Lynch   Phoenix, AZ1:56:32.15 263726   
3 Greg Carmichael   Phoenix, AZ2:07:07.76 6175   Exhale Bikes
4 JAMES LABEUSLES   2:07:40.58   
5 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ2:19:41.42 21472   BicycleWorld.TV
DNF Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ92196   Swiss America Jobing.com

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Koller   Yuma, AZ1:55:24.56 19606   
2 Chris Grove   Flagstaff, AZ1:56:53.04 14295   Absolute Bikes
3 Alexander Koss   Flagstaff, AZ1:58:17.00 236463   Absolute Bikes
4 Daniel Mills   Avon, CO2:02:53.01 75854   
5 Wayne Gorry   Payson, AZ2:05:06.32 13741   
6 John Camoriano   Mesa, AZ2:09:40.62 254809   
7 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ2:10:42.71 289036   BicycleWorld.TV

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE REEDY   Mesa, AZ1:46:05.62 195891   
2 Domenico Futia   Maple Valley, WA1:46:16.00 176687   Swiss America Jobing.com
3 Christopher Suter   Flagstaff, AZ1:46:59.68 194778   
4 Brad Wilhelm   Maricopa, AZ1:50:45.90 213645   
5 TRAVIS GLYSSON   Anthem, AZ1:55:16.05 305194   AZ DEVO
DNF JOHN SAWASKY   Flagstaff, AZ80638   
DNF Brian Trader   Phoenix, AZ187104   SUN N' SPOKES

Men - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WYATT BELL   Buckeye, AZ36:21.92 277947   
2 NICK NEUBERGER   41:31.56   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLAYTON STONE   Anthem, AZ42:59.99 330752   Gordy's Bicycles
2 DRAKE SHEBER   48:23.69   
3 JONAH IVEY   52:44.61   
4 RYAN WOODROFFE   57:53.50   
5 WESTLEY GROVE   1:05:12.97   Absolute Bikes
6 BRIDGES HUNTER   Mesa, AZ1:14:28.83 332942   
DNF DRAKE SHEBER     Oro Valley Bicycle

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Amber Stilwell   Sierravista, AZ304904   Giant for Women AZ

Women - Cat 3 - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBER OLIVER   1:11:17.33   
2 LAUREL PIERQUET   1:11:54.68   
3 REBECCA SARTIN   1:25:14.40   
DNF MELANIE STREET     
DNF ONICA RAMEY     

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRIN LANE   Phoenix, AZ53:09.89 289008   
2 ANNA TRADER   Sierra Vista, AZ1:02:33.65 305130   
3 TESSA CAUSLAND   1:05:43.09   

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSIE TURNER   56:26.25   Exhale Bikes
2 DELMEZA DAVIS   1:00:41.29   

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlayne Barger   Chandler, AZ53:08.80 195195   Specialized/Global Bikes
2 DAWN CARMICHAEL   1:09:25.95   Exhale Bikes
3 Zoe Cohen   Tucson, AZ1:19:39.03 236915   Giant for Women AZ

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Jones   Littleton, CO1:12:36.25 335812   
2 leah mccabe   Flagstaff, AZ1:15:30.85 344578   Absolute Bikes

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BETH UTLEY   Orovalley, AZ1:05:21.97 304126   Team OVB
2 LEE ANN BEATTY   1:06:25.40   
3 VALERIE MILLIS   1:09:45.69   Giant for Women AZ
4 LORI KIPP   Mesa, AZ1:11:51.16 358131   DNA Cycles
5 Ginger Logan   Phoenix, AZ1:14:12.80 305231   Jobing.com
6 SAGE GROSSI   Tempe, AZ1:14:30.71 146177   
7 HILLARY MATHIS   Oro Valley, AZ1:16:54.14 260518   Swiss America Jobing.com
8 TONYA PITCHER   Flagstaff, AZ1:18:00.91 361733   Absolute Bikes
9 JESSA STILWELL   Sierra Vista, AZ1:24:53.91 168280   Sun 'N Spokes/Dawn to Dust
10 BLISS BECKY   1:26:01.00   

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Hunter   Scottsdale, AZ1:08:34.90 305458   Bicycle Ranch
2 KRISTAN GIBSON   1:13:52.08   
3 LESLIE BRADY   Glendale, AZ1:15:43.34 295932   
4 DENISE BARRON   1:30:20.39   
DNF LAURA MEYER     

Women - Cat 1/2/3 - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHERYL EKSTROM (1 - Cat3)   Tucson, AZ1:50:16.23 142179   GIANT FOR WOMEN

Women - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TINA OOLEY   1:20:42.54   

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Ashley Stilwell   Sierravista, AZ304903   Giant for Women AZ

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTINE JEFFREY   Tucson, AZ1:56:26.23 177715   CANADA EH
2 JENNIFER CAMORIANO   Mesa, AZ2:06:35.23 254808   
3 LYNN CREW   Tucson, AZ2:08:01.73 304752   
4 Kelly McFall   Flagstaff, AZ2:13:45.76 218180   Absolute Bikes Team

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LaJuan Kelley   Phoenix, AZ2:11:49.02 337614   DNA Cycles
2 Tammy Begler   Flagstaff, AZ2:18:45.13 304033   Absolute Bikes

Women - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 OLIVIA NICHOLLS   Cave Creek, AZ45:55.34 356742   
2 JORDAN HUNTER   Mesamesa, AZ1:12:37.68 332944   
3 Angelina Stilwell   Sierra Vista, AZ1:12:47.15 335716   Giant for Women AZ

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFShimanoBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee