Race Results for
Super Cross Cup Weekend
East Meadow, NY
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - UCI

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric BRUNGGER   0:54:46  17 PCS
2 Dan CHABANOV   Brooklyn, NY0:54:50 264739  RGM WATCHES - RICHARD SACHS
3 Josh DILLON   Stowe, VT0:54:50 174590  RGM WATCHES - RICHARD SACHS
4 Christian FAVATA   Rosendale , NY0:54:53 135665  RGM WATCHES - RICHARD SACHS
5 Ryan LEECH   State College, PA0:54:58 20753  Hilton Head Cycling
6 Andrew Wulfkuhle   Lancaster, PA0:55:17 153981  C3-Athletes Serving Athletes
7 Lukas MULLER   0:56:40  18 PCS
8 Gavriel EPSTEIN   Englewood, NJ0:57:05 179451  14 CRCA/Foundation
9 Fred Brown   Hillsborough, NJ0:57:05 261198  MTBNJ.com-Halters Cycles
10 Zachary Semian   Mertztown, PA0:57:21 250164  19 Kutztown University of PA
11 Evan MURPHY   Ridgewood, NY0:57:21 307642  11 NYC Velo
12 Allan REGO   New York, NY0:58:13 274367  16 Farm Team Elite
13 Zoltan TISZA   New York, NY0:58:57 208214  10 Champion System Racing
14 Scott HENRY   Austin, TX1:00:29 254  22 Team Brain and Spine Cycling
15 Steven Ordons   West Chester, PA1:01:03 244268  Human Zoom
16 Tom Elliot   Penningtonton, NJ1:02:10 326030  15 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
17 Craig Lebair   Pipersville, PA1:03:37 211155  philadelphia ciclismo
18 Steven Rusnak   Seminole, FLlap 230108  21 USMA Cycling Team
19 Nickolas GARCIA   Copperas Cove, TXlap 289626  12 USMA Cycling Team
20 Stephen ROGACKI   Westpoint, NYlap 302975  20 USMA Cycling Team

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Yozell   Emmaus, PA0:42:42 64243  51 Kapelmuur Independent
2 Edwin Bull   Mendham, NJ0:42:47 91184  65 Van Dessel Factory Team
3 Maurice Gamanho   Lebanon, NJ0:42:51 218359  50 Van Dessel Factory Team
4 Ralf Warmuth (1 - Cat2)   Piscataway, NJ0:43:18 231788  63 Highland Park Hermes
5 Andrew Gorski   Allison Park, PA0:43:53 203109  52 Pro Bikes
6 Robert Collins   Landenberg, PA0:43:57 58634  53 Henry's Bicycles
7 Zoltan TISZA   New York, NY0:43:57 208214  84 Champion System Racing
8 Joseph Piccillo   Doylestown, PA0:44:05 176980  57 Evolution Racing
9 Donald SNOOP JR.   Beverly, MA0:44:15 82776  75 Verge Sport/Test Pilot
10 Chris Samuel   Haddonfield, NJ0:43:19 89168  56 Cape Atlantic/Beaconcycling.com
11 Robert CAMPOS   Nesconset, NY0:43:19 101149  60 GS Gotham/Toga
12 Greg Ferguson   Glassboro, NJ0:43:19 11462  67 Beacon Cycling/Cape Atlantic Racing
13 Eric RAGOT   Brooklyn, NY0:44:30 149752  71 Kissena Cycling Club
14 Mark Pohndorf   Pottersville, NJ0:44:53 237877  59 FinKraft Cycling Team
15 Jonathan Lombardo   Newton, NJ0:45:18 21498  64 Finkraft Cycling Team
16 Todd Kruger   Highland Park, NJ0:45:48 171530  68 Heart House/CADV/CC Evesham
17 N Johan Anestad   Quakertown, PA0:45:56 133023  66 Evolution Racing
18 Benjamin Anemone (2 - Cat2)   Wilmington, DE0:46:04 156959  70 Bicycle Therapy
19 Marc Vettori   Elkton, MD0:46:04 81136  62 C3: Athletes Serving Athletes
20 Chad Culbertson   Pennington, NJ0:46:11 230098  58 Guy's Racing
21 Larry Kaufman (1 - Cat3)   Princeton, NJ0:48:18 62623  78 Van Dessel Factory Team
22 Wade Hess (2 - Cat3)   Wenonah, NJ0:48:27 16043  77 Cape Atlantic Racing/beaconcycling.com
23 Stephen Olenchock   Bethlehem, PA0:49:13 270579  73 Lamprey Systems
24 Philaretos Karavidas   High Bridge0:49:45 18530  80 Finkraft Cycling Team
25 Alexander EYSYMONTT (3 - Cat3)   New York, NYlap 301802  85 Mudfoot
26 Mark TAYLOR   Brooklyn, NYlap 217139  82 hup united
27 Joseph Coppola   Culpeper, VAlap 7758  81 CVRD/u-neak DESIGNS
28 Kurt HOFF   Brooklyn, NYlap 164391  86 Cicli Devotion / Bicycle Tech
29 Paul COLUCCIO   Massapequa, NYlap 66269  79 East End/Kreb Cycle
30 Eloy ENZOLA   lap  89 Kissena Cycling Club

Men - Cat 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander BREMER   Menlo Park, CA0:43:37 232069  101 CRCA/Foundation
2 Brendan McGrath   Philadelphia, PA0:43:42 294033  103 Bicycle Therapy/Melitta
3 Nicholas VAN WINKLE (1 - Cat3)   Atlanta, GA0:44:31 119896  106 Hudson Furniture Racing Team
4 Timothy STENOVEC   Brooklyn, NY0:45:05 309493  108 CRCA/Eastern Mountain Sports
5 Brian QUINN   Ridgewood, NY0:45:28 303180  109 Cicli Devotion
6 Dan Ipp (2 - Cat3)   Livingston, NJ0:45:37 301422  138 Rochester Institute of Technology
7 Alexander Barouh   Brooklyn, NY0:45:43 286939  149 Century Road Club Association
8 Michael PERLBERG   Brooklyn, NY0:46:01 209778  110 Kissena Cycling Club
9 Adam NAWROT (3 - Cat3)   Somerset, NJ0:46:01 291658  146 Rutgers University Staff | Raleigh Cycling
10 Brett CLEAVER   Brooklyn, NY0:46:10 186936  140 Philadelphia Cyclocross School
11 Anthony Cross   Los, CA0:46:38 306742  116 Princeton University
12 Todd MCLOUGHLIN   New York, NY0:46:44 220944  114 Kissena
13 Paul BELKNAP (4 - Cat3)   Ashland, WI0:47:01 253444  139 Flyer Cycles
14 Breogan ALVAREZ   Astoria, NY0:47:12 286803  112 FGX Racing
15 Richard JONES (5 - Cat3)   Glen Cove, NY0:47:17 285692  122 Cicli Devotion
16 Jerry Troiano (6 - Cat3)   Highland Park, NJ0:47:17 328850  111 Rutgers University Staff | Raleigh Cycling
17 Yi Peng TEOH   Providence, RI0:47:38 306921  127 Brown University
18 Tadeusz MARSZALEK (7 - Cat3)   Rego Park, NY0:47:47 244093  121 
19 Glenn Ferreira   North Brunswick, NJ0:47:47 240153  119 WBI Funds Cycling Team
20 Mitchell JACARUSO (8 - Cat3)   New York, NY0:48:26 282121  115 CRCA/Jonathan Adler Racing
21 Marc BERTUCCO   New York, NY0:49:01 44238  124 Kissena Cycling Club
22 Andrew CLERICO   New York, NY0:49:18 304487  137 CRCA/Jonathan Adler Racing
23 Kevin RUTHERFORD (9 - Cat3)   West Point, NY0:51:28 303310  134 USMA Cycling Team
24 Ron FERRAZ   New York, NYlap 280997  151 CRCA/Foundation
25 Lance CHARLTON (1 - Cat4)   West Point, NYlap 361053  130 USMA Cycling Team
26 Patrick BASTIANELLI   West Point, NYlap 193181  129 West Point Cycling Team
27 Thomas DEVANE   West Point, NYlap 306611  131 USMA Cycling Team
28 Ariel MENDEZ (10 - Cat3)   Brooklyn, NYlap 301743  135 CRCA/Jonathan Adler Racing
29 James STEFANICK   lap  126 
30 Ed ESCHMANN   lap  123 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john kniesly   Astoria, NY0:40:14 313834  347 Chari
2 Sean Pasieka   Riverdale, NJ0:40:24 306426  291 Elite Endurance Training Systems
3 Jeremy CLARK   Monroe Mi0:40:43 300921  308 CRCA/SIDS BIKES NYC
4 Karl NELSON   Coram, NY0:41:13 263181  329 EECT/Green Arm Bandits
5 Brendan WALSH   Killingworth, CT0:41:13 340412  327 
6 Aaron STEARNS   Albany, NY0:41:13 361161  372 Continuum Cycles
7 Marc BERTUCCO   New York, NY0:41:36 44238  330 Kissena Cycling Club
8 Arthur Gorka   Philadelphia, PA0:42:16 305124  311 Philadelphia Ciclismo
9 Connor WALSH   Killingworth, CT0:42:16 339402  340 Rochester Institute of Technology
10 James NELSON   Brooklyn, NY0:42:40 137714  290 Kissena Cycling Club
11 Patrick GREHAN   Rockville Centre, NY0:42:51 277702  294 Kissena Cycling Club
12 Brett CHAMPLAIN   0:43:02  312 NYC Velo
13 Zachary KANAPKEY   Brooklyn, NY0:43:02 358093  309 
14 Philip JOSOLOWITZ-LUCE   Brooklyn, NY0:43:15 256179  331 Ride Brooklyn!
15 Ian FORSYTH   Lewiston, NY0:43:21 334138  310 Yale Cycling
16 Robert MECEA   Brooklyn, NY0:43:21 54448  321 Brooklyn Velo Force/Gorilla Coffee
17 Jeffrey WHITE   Brooklyn, NY0:43:39 292639  292 Kissena Cycling Club
18 Mark KOJAMANIAN   London, OH0:43:48 319022  332 CRCA
19 Chris YOUNG   Brooklyn, NY0:43:56 330644  304 
20 Shawn Erickson   Leonia, NJ0:44:06 296906  350 Elite Endurance
21 Christopher SCHWENKER   Westhampton Beach, NY0:44:12 274837  323 EECT/Green Arm Bandits
22 Eugene Berezetsky   Hightstown, NJ0:44:27 342474  319 Rutgers University | Raleigh Cycling
23 Larry Everett   Philadelphia, PA0:44:35 322268  301 Firehouse bicycles
24 Patrick SHEELEY   High Falls, NY0:44:44 346704  326 Bicycle Depot New Paltz NY
25 Jules ROAZEN   Brooklyn, NY0:44:44 292659  293 Kissena Cycling Club
26 Christopher CLARK   Larchmont, NY0:44:44 267538  299 PCS Supporters
27 James GIRONTA   Merrick, NY0:44:44 13363  296 kissena
28 David SANOSSIAN   Garden City, NY0:45:03 117938  295 Kissena CyclingClub
29 David Parrillo   Scarsdale, NY0:45:08 357826  320 Cycle-Smart
30 Ralph MICCIO   Sleepy Hollow, NY0:46:07 323618  305 
31 Nicholas Alutin   Ridgewood, NJ0:46:19 1490  348 Westwood Velo
32 Miguel GALVAN   New York, NY0:46:19 288610  316 CRCA/Asphalt Green Cycling Team
33 Percy ZAHL   Rocky Point, NY0:46:19 295355  318 EECT/Green Arm Bandits
34 Timothy BLAGG   Brooklyn, NY0:46:19 362141  338 
35 Lukasz CHELMINSKI   Brooklyn, NY0:46:48 330990  325 
36 Grant HARDING   Brooklyn, NY0:46:55 311529  339 Ride Brooklyn
37 Rob Furr   Bear, DE0:47:05 341042  345 Chester County Velo
38 Chris KOHLER   0:47:16  373 NYC MTB
39 Peter BRANDON   Killingworth, CT0:48:26 278735  342 
40 Grant DANIELS   0:48:26  337 
41 Mairo NOTTON   Astoria, NY0:48:56 361859  328 Tormi
42 Lawrence MURPHY   Greenlawn, NY0:49:03 301262  343 
43 Tyler GREENBERG   New York, NYlap 289428  334 
44 Ian KING   Virginia Beach, VAlap 359893  313 
45 Christopher FELTMAN   lap  349 NYC Velo
46 Edmond BONNIE   Brooklyn, NYlap 322566  306 Ride Brooklyn
47 Joshua CAESAR   Astoria, NYlap 296059  297 Kissena Cycling Club
48 Andrew JOHNSON   Deer Park, NYlap 293168  302 
49 Jerome BUCCERI   lap  341 
50 Paul-Henri CESAR   New York, NYlap 360106  335 

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl REGLAR   Mount Vernon, NY0:40:15 281196  160 Verge Sport / Test Pilot
2 Christopher LONG   Woodside, NY0:40:15 21521  161 Gotham/Toga!
3 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA0:40:15 1826  165 MAMBO Kings/GoCycling-D&Q-Fuji
4 Alan Blanchard (1 - Cat1)   New City, NY0:40:21 255105  162 Blue Ribbon Restaurants / Translations.com
5 David Lowe (1 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA0:41:37 212255  164 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
6 Barry Wahner   Drexel Hill, PA0:41:44 252332  163 DrWahner.com
7 Larry Kaufman (2 - Cat3)   Princeton, NJ0:41:57 62623  167 Van Dessel Factory Team
8 Doug Spitz   Locust, NJ0:42:03 221937  170 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cyclery
9 Raymond ZEIMET (1 - Cat2)   Ewing, NJ0:42:26 39437  187 Guy's Racing Club
10 Kurt GUSTAFSSON   Brooklyn, NY0:42:42 14451  190 CRCA/AXIS
11 Paul WOJCIAK   Poughkeepsie, NY0:42:51 230224  184 Pawling Cycle and Sport
12 Peter Ognibene (3 - Cat3)   Old Tappan, NJ0:43:11 228283  177 GS Park Ridge/Cyclesport
13 James Feehan   Spring Lake, NJ0:43:26 11379  168 Kissena
14 Harry ZERNIKE   Newyork, NY0:43:26 286776  166 CRCA / Teany Cycling
15 Fafar Bayat   Teaneck, NJ0:43:34 217865  189 Team Cosmic
16 William IRVING (4 - Cat3)   Gardiner, NY0:44:04 49241  188 Bicycle Depot New Paltz NY
17 Doug NAGEL   New Hope, PA0:44:23 278645  171 Evolution Racing
18 Tom PERKINS   South Plainfield, NJ0:44:45 111892  173 Cyclocrossworld.com
19 Keith ENDERLE   Willington, CT0:44:52 81300  192 Nerac Earth
20 Chris JOINNIDES   Brookhaven, NY0:45:20 18104  181 East End-Kreb Cycle
21 Craig Rotile (5 - Cat3)   Demarest, NJ0:46:33 302367  185 Finkraft Cycling Team
22 Andy Keesler   Hillsborough, NJ0:46:44 231489  186 Liberty Cycle
23 Matthew Graham   Simsbury, CT0:46:48 299111  174 3D Racing / Tom's Atlantic Cyclery
24 Dusan Strika   Parlin, NJ0:46:48 61737  193 Kissena Cycling Club
25 Gary Snyder   New Hope, PA0:47:37 270006  180 Evolution Racing
26 Louis D'Amelio   Newtown, PA0:47:37 96775  178 Pure Energy Cycling - ProAir HFA
27 Joseph Favara   Macungie, PA0:47:44 11334  183 South Mountain Cycles

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Kinney (1 - Cat4)   Skillman, NJ0:40:30 233709  393 Pure Energy Pro AIR HFA
2 Scott Reynolds   Pipersville, PA0:40:54 124693  391 Guy's Racing Club
3 Dennis Smith (1 - Cat2)   Newark, DE0:40:54 33112  390 Bike Line
4 Ken COLEMAN   New York, NY0:41:21 199626  388 BCA/TOSK
5 Art WHITE (1 - Cat3)   Hohokus, NJ0:41:30 37936  394 Team Campmor
6 Mike Connair   Elkton, MD0:42:10 76271  392 Christiana Care PT+/FSVS
7 David STOKES   New York, NY0:42:10 46613  399 Kissena
8 Steven KANE (2 - Cat3)   Any Town, NY0:42:10 160255  398 East End Cycling Team/Kreb Cycle
9 Kevin Tuttle (3 - Cat3)   Jeffersonville, PA0:43:38 115508  210 Main Line Cycling-BiKyle/Mazur Coaching
10 ABBOTT (4 - Cat3)   Willington, CT0:43:53 181699  217 Danbury Audi
11 Richard Bauch   Califon, NJ0:46:25 154757  395 Colavita Racing Inc.
12 Nunzio Dibiasi (2 - Cat2)   Elizabethtown, PA 9413  213 Yellow Breeches Racing
13 Jerome Weiner (5 - Cat3)   Elkins Park, PA 97960  215 Guys Racing Club
14 Donald MORRISON (2 - Cat4)   West Brandywine, PA 233982  211 
15 Ron ABRAMSON   New York, NYlap 302970  216 
16 Paul SALERNI   Douglaston, NYlap 181819  400 

Men - Junior - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicolas CATLIN   Fairfield, CT0:43:05 254653  96 Team danbury Audi/ Pedal & Pump
1 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA0:36:17 299289  277 Team Vortex
2 Cole Reece   Philadelphia0:38:42 325336  276 Philadelphia Cyclocross School
2 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ0:44:48 229865  90 Specialized - Rising STARS p/b Bicycling
3 Dag Anderson   Bridgewater, NJ0:44:56 231596  95 Team Specialized - Rising STARS p/b Bicycling Magazine

Women - Cat 1/2 - UCI

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Van Gilder   Cresco, PA0:37:40 36345  34 C3 pb Mellow Mushroom
2 Arley Kemmerer   Palmerton, PA0:37:49 240239  29 C3 - Athletes Serving Athletes
3 Kristin Gavin   Philadelphia, PA0:38:35 255550  27 Team Cystic Fibrosis
4 Katrina Dowidchuk   Wilmington, DE0:39:10 147926  28 Team TBB/Deep Blue
5 Brittlee BOWMAN   New York, NY0:39:10 280476  35 crossresults.com p/b JRA Cycles
6 Stacey Barbossa   Mountainside, NJ0:39:18 290272  25 Elite Endurance Training Systems
7 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA0:40:22 131990  26 VA Asset Group p/b Artemis/Trek
8 Kristine Church   Philadelphia, PA0:41:00 142023  32 Human Zoom
9 Lauri Webber   Newark, DE0:41:15 160128  30 Secret Henrys Team
10 Bailey Semian   Mertztown, PA0:41:28 281672  43 Specialized - Rising STARS p/b Bicycling
11 Kathleen Wulfkuhle   Lancaster, PA0:41:59 234036  41 Charm City Cycling LLC
12 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA0:42:56 232118  42 Charm City Cycling LLC
13 Erin Mascelli   Easton, PA0:43:23 291056  36 Elite Endurance Training Systems
14 Jennifer Kraut   Wilmington, DE0:44:26 244272  31 Team TBB/Deep Blue
15 Kathrin Schumacher   Pennington, NJ0:44:49 253641  33 Guy's Racing
16 Amy Cutler   North Bergen, NJ0:46:01 301780  37 Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Mattioni   Philadelphia, PA0:34:24 327618  223 Bicycle Therapy / Melitta
2 Lucia MATIOLI   New York, NY0:34:44 239800  220 Rockstar Games Hup United
3 Becca Schepps   Boulder, CO0:36:01 209762  222 Team Type 1
4 Martha BUSH   Brooklyn, NY0:36:01 230334  228 CRCA/ Houlihan-Lokey Sanchez
5 Dana MCALLISTER (1 - Cat4)   West Chester, PA0:36:13 326174  221 Human Zoom
6 Victoria BOUGHTON   Coram, NY0:36:56 265208  233 East End/Kreb Cycle
7 Jordan DUBE (2 - Cat4)   Beverly, MA0:37:11 320592  240 Central Wheel - GHCC
8 Lara Marek (3 - Cat4)   Philadelphia, PA0:37:23 199677  227 Sturdy Girl Cycling
9 Nathalie Anderson   Philadelphia, PA0:38:05 293412  224 Bicycle Therapy/Melitta
10 Melissa Cameron (4 - Cat4)   Pennington, NJ0:38:36 333510  225 Century Road Club of America
11 diane vettori   Elkton, MD0:39:31 252359  226 C3: Athletes Serving Athletes
12 Jennifer WEBSTER   West Point, NY0:40:01 361052  237 USMA Cycling Team
13 Carol-Lynn MILLS   Massapequa, NY0:40:18 320308  229 East End/Kreb Cycle
14 Luci OLEWINSKI   Denver, CO0:40:18 354150  241 
15 Kristine KERN   New York, NY0:40:55 357074  242 
16 Victoria OLLO   Seymour In0:41:18 359065  236 USMA Cycling Team
17 Emily MCMANUS (1 - Cat3)   West Point, NY0:41:30 325632  235 USMA Cycling Team
18 Beth RENAUD (5 - Cat4)   New York, NY0:43:28 118483  239 CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes
19 Lesley HOFFMAN   0:43:41  230 Rutgers University / Raleigh Cycling
20 Jasmine HANSEN   Grimes Ialap 361078  234 USMA Cycling Team
21 Vivian Choe (2 - Cat3)   New Brunswick, NJlap 360084  231 Rutgers University | Raleigh Cycling

Women - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina PERKINS   South Plainfield, NJ0:35:41 259556  266 Favata's TRT/Pro Power Endurance Coaching
2 Ellen WHITE (1 - Cat3)   Hohokus, NJ0:35:49 97355  261 Team Campmor
3 Robin SHEA   Manorville, NY0:35:49 59757  265 EECT/Kreb Cycle
4 Tammy Ebersole   Warminster, PA0:36:08 10408  262 Evolution Racing
5 Ivy LUHRS   Minot, ME0:36:08 250112  267 Portland Velo Club/CycleMania
6 Karen Tourian (2 - Cat3)   Philadelphia, PA0:41:44 195022  264 Guy's Racing
7 Julie LOCKHART   Dunstable Malap 226695  260 NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA

Women - Junior - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Keesler   Hillsborough, NJ0:41:41 304614  281 Liberty Cycle
2 Anaelle Gamanho   Lebanon, NJ0:42:40 367077  280 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUORESpyBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee